СРЕДНОШКОЛСКИ ПРОТЕСТИ - ГЕНЕРАЛЕН ШТРАЈК!

Статус
Затворена за нови мислења.

Јован

дежурен сеирџија
Член од
16 октомври 2005
Мислења
4.892
Поени од реакции
265
Od aspekt na veke akademski gragjanin :) Se bunite za materijalot od 4 godini ete, matematika neka e.. Jas sum na eden od tehnickite fakulteti, celiot materijal matematika sto go ucevme vo sredno e neophoden za da se polozi prviot kolokvium matematika1. Bev vo generacijata sto ja polagase i pilot maturata, sto ne bese voopsto teska, bea nekoi osnovni raboti, pravopis, osnovni gramaticki pravila, najbitnite lektiri... Gledam site skokaat na tockata za lektirite. Sto pravevte 4 godini? Gi citavte lektirite preku www.sparknotes.com? Naogjavte skrateni verzii? Pa sednete procitajte gi, ne posle da pisuvate deka ima "fonT na casovi", a ete, ste stignale veke do fakultet...:nenene: Za nasata generacija (2002-2006ta) bese, moze da se kaze, neocekuvano polaganjeto na taa matura, megjutoa ni bese nacelno najavena koga bevme 3ta godina, sto znaci deka vie ste bila prva godina i ste imale celi 4 godini da sednete i ubavo da go naucite toj materijal, i da gi procitate site lektiri (psihofizicki da se spremite za toj "strashen" moment). :) Ne znam zasto tolkava panika i fama krevate okolu matematika i lektiri, stigaat deca do fakultet, ne znaat izvodi sto se, i ne znaat koj ja napisal "Zlostorstvo i kazna". A ako ste ucele vo tekot na tie 4 godini, ama vistinsko ucenje, nema da bide problem da se polozi taa matura. Neka se i 4 i 5 predmeta. Kako se polagaat 5 ispita vo sesija, sto mislite, m? :) A, mozebi do nekade se krivi i profesorite, zatoa sto gi tesea ucenicite deka nema da se polaga, i ne baraa povekje znaenje od ucenicite, ama ajde, se polagalo i postrashno, gledam ima nekolku generacii i priemen za sredno, i matura i priemen za fakultet sto polagale, pa preziveale... So pomali posledici, ama preziveale... :wink:
N.
p.s. Fakultetite uste pred mnooogu godini (so pocetokot na priemnite) si imaat lista na bitni predmeti. Samo sto nikoj ne otisol da ja razgleda. A i da ne ja razgleda, logicna e do nekade.


Незнам дали знаете ама има многу нелогичности во матурава,на пример јас неможам да полагам вовед во право бидејќи се учи само една година(3та)и нема доволен фонд на часови од предметов а на пример сакам да одам на право,и што да полагам географија?????
 
Член од
31 јули 2007
Мислења
1.580
Поени од реакции
39
Па и не ти препорачувам да го полагаш тоа :) полагај си Управна постапка, конституционо, јавно право, избегни граѓанско по секоја цена ... незнам вие новите генерации по фаре што сте во кои предмет изучувате матични книги и договори и тоа е супер за полагање претерано едноставно и од општа култура за право бар најлесно е :) според мене
 

Јован

дежурен сеирџија
Член од
16 октомври 2005
Мислења
4.892
Поени од реакции
265
немаме вакво нешто
тоа го има економски
јас на пример можам да полагам филозофија и овие шо се стандард предмети шо се учат и до осмо и + социологија а нешто што би ми користело не:nenene:
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.575
[/b]
Незнам дали знаете ама има многу нелогичности во матурава,на пример јас неможам да полагам вовед во право бидејќи се учи само една година(3та)и нема доволен фонд на часови од предметов а на пример сакам да одам на право,и што да полагам географија?????
Можеш да полагаш историја, на пример...
 

Јован

дежурен сеирџија
Член од
16 октомври 2005
Мислења
4.892
Поени од реакции
265
историја е најдобриот предмет за продолжување на правен или нешто што и се вика така(вовед во право)?
 
Г

Гоццццце

Гостин
''Pocituvani maturanti
Iako protestiravme so pravo, ishodot ni izostana. Problemot najverojatno bese vo organizacijata i pregovarackiot tim (Ni dozvolile na luge koi se za drzavnata matura, USM da odi na pregovori)
VO PONEDELNIK ODIME VO SK I NE SE VRAKAME SO PRAZNI RACE!
Sme za matura no ne za bilo kakva!
Sekoe uciliste neka izbere po eden pretstavnik koj ke vleze kaj ministerot (pretstavnikot neka nosi crvena marama na desnata raka I bex, za da se pronajdeme vo guzvata)
Neka vidat deka ova ne e masa za zanemaruvane.
APEL: Jajcata zamenete gi so paroli!
Se gledame na 1-vi"
:vozbud:
 

ВМРО

Loved By Few, Hated By Many, Respected By All
Член од
12 септември 2005
Мислења
1.863
Поени од реакции
25
A zosto voopsto da ima matura i istata da vlijae na zapisuvanjeto na fakultet? Nikade vo svet go nema toa.
 

Јован

дежурен сеирџија
Член од
16 октомври 2005
Мислења
4.892
Поени од реакции
265
A zosto voopsto da ima matura i istata da vlijae na zapisuvanjeto na fakultet? Nikade vo svet go nema toa.
за ова не си во право
го има не секаде ама во многу земји,што е уште побитно во земјите од еу каде претендираме да станеме членка и затоа треба да се воведе и кај нас ама не оваа година бидејќи не е државава подготвена да ја спроведе како што треба а ниту матурантите се подготвени да ја положат
п.с.чекам одговор на предходниов мој пост за понеделник најавата што беше
 
Г

Гоццццце

Гостин
Зачленет сум на форумот против државна матура , не знам како беше точно адресата. И админот ја прати пораката на сите јузери. Ке има штрајк понеделник ! Организирајте се како во горнонапишаниот пост и ..
Среќно !
 

Fortune

шодаенешчо
Член од
9 мај 2005
Мислења
12.493
Поени од реакции
183
Одете, штрајкувајте.
Само после не плачете дека немате време за учење. И ќе немате кога го губите времето.

:cool:
 
Член од
23 јули 2007
Мислења
166
Поени од реакции
2
ne protiv toa da se polaga drzavna matura tuku za ova trebase da ne spremaat od prva godina a ne doagaat vo treta i ni kazuvaat deka ke se polaga kako prvo profesorite ne se dovolno informiranizatoa kakov ke bide sostavot na taa matura i sto ke se polaga
P.S nie sme prva godina sto ke polagame no ne sme eksperimentalni gluvci vo laboratorija
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
Јас не сум матурант и ги подржувам.Ние пред 2 години ја полагавме пилот матурата,и 90% ја паднавме.Едноставно нели, за матура треба да се подготвуваат децата од 1 година,а не да седнат и да набубаат за 2-3 месеци,пошто неможе.Нити да се прочитаат сите лектири од 4-те години.
А зошто 90% да ја падните матурата? Зошто се` да бубате за 2-3 месеци или наеднаш да читате лектири од 4 години? Што сте правеле сите години додека сте оделе на училиште? Сте бркале девојки/дечковци, сте мислеле што ќе облечите наредниот викенд, кој ден ќе сте повеќе пијани, со кого сакате да се истепате, од кај да најдете тревка да се опуштите и сл?
И јас полагав матура и се плашев како ќе помине бидејќи бев на пат и неможев да ја спремам т.е да учам пред тоа ама баш ништо, па положив од прва без грешка. Тоа што го учите го полагате, па ако не учите паѓајте вечно, така треба да е.
Разбирам дека не е баш интересно да се учи на тие години и дека се друго е поубаво, ама има време за се` ако некој има желба да биде човек на нозе еден ден.
 

Точкест

I'm Awesome
Член од
25 јануари 2007
Мислења
7.641
Поени од реакции
457
Зошто се` да бубате за 2-3 месеци или наеднаш да читате лектири од 4 години?
Да бубале ќе останело нешто у главите, бубале парите за нив....е од тоа куца магарето за државната матура, шо ќе се врати оноа у време 70ти кој има врски СТВАРНО ИМА, а не сега фаќаат безвезни професори на „пријателска„ база како врски за да имаат просек и слично....едноставно работава нивна е мижи асан да ти баам....село гори баба се чешла, чим рекле дека ќе се полага опашките у задниот дел свиткани тргање прашината од книгите и учење, а не им рекле државна матура тие ШТРАЈ....АЛОООО НЕ Е ОВА РЕБЕЛДЕ ВЕЈ НЕМА ТУКА НИ МИА НИ МАРИЦА НИ ПАБЛО НИ МАНУЕЛ
 
А

Адриано

Гостин
Треба да си ја полагаат матурата ова им е само обична измислица "незнаеле" само сакаат да губат часови . иначе матура е предложено да се полага од 2002 ако броиш 4 години требаше да се полага лани но со штрајкот се прекина и за оваа година рекоа обавезно а нашите матуранти само сакаат да ни ја уништат државата со тоа што создаваат дополнителни проблеми коа божем малце се оние тепачине од влада и Дора Бакојани со нејзинито скопјес скопјес!
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom