LCD телевизори

Член од
13 април 2008
Мислења
3.998
Поени од реакции
1.086
Да ве прашам нешто, не знам длаи е тука местото на прашањето, но сепак ќе го поставам
На мојот LCD телевизор само на ХРТ кога ќе упалиш се мења размерот на сликата и сликата станува WIDE, потоа може да си ја ставиш во нормален размер 16:9 со подесување на размерот со даљинско, но зашто само кај Хрт се шири сликата? До телевизорот е, до телевизијава или до некоај променета фукнција на таа телевизија?
 

ErT

Console Dude
Член од
17 ноември 2007
Мислења
2.208
Поени од реакции
265
Да ве прашам нешто, не знам длаи е тука местото на прашањето, но сепак ќе го поставам
На мојот LCD телевизор само на ХРТ кога ќе упалиш се мења размерот на сликата и сликата станува WIDE, потоа може да си ја ставиш во нормален размер 16:9 со подесување на размерот со даљинско, но зашто само кај Хрт се шири сликата? До телевизорот е, до телевизијава или до некоај променета фукнција на таа телевизија?
Се е во ред со ТВто не се секирај. Сигналот на ХРТ е во 16:9 (Widescreen) формат.
 
Член од
22 март 2009
Мислења
5
Поени од реакции
0
Дали некој би можел да ми објасни нешто повеќе околу Screen burn-in бидејќи имам земено лцд сасмунг 32 инчи па ме итересира дали може да настане овој ефект,ај ве молам некој ако знае да ми објасни.
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Дали некој би можел да ми објасни нешто повеќе околу Screen burn-in бидејќи имам земено лцд сасмунг 32 инчи па ме итересира дали може да настане овој ефект,ај ве молам некој ако знае да ми објасни.
Тоа се случува кај Плазма и ЦРТ мониторите.
Кај ЛЦД не. :)
 
Член од
22 март 2009
Мислења
5
Поени од реакции
0
Тоа се случува кај Плазма и ЦРТ мониторите.
Кај ЛЦД не. :)

Да ама во упатството за користење пишува дека може да дојде до овој ефект ако се прикажува неподвжна слика повеќе од 2 часа а и прдавачите во техномаркет ми го кажаја истото па затоа сеа незнам дали може или не :vozbud:
 

Sephiroth

One-winged angel
Член од
28 април 2006
Мислења
4.034
Поени од реакции
130
LCD нема screen burn-in. Има расипување и заглавување на пиксели.
 

Jane

Кајганџија
Член од
5 февруари 2006
Мислења
3.394
Поени од реакции
114
Тоа се случува кај Плазма и ЦРТ мониторите.
Кај ЛЦД не. :)
LCD нема screen burn-in. Има расипување и заглавување на пиксели.
Burn-in е она што се јавува кај плазмите? Да речеме знакчето на сител или а1 да ми седи 1-2 саати да речеме, после кога ќе сменам канал, на местото кај што бил знакот да гледам како дух, траги од претходното што е останато?



Имам дола Samsung LCD постаро е малце 3-4-5 години можеби, и се дешава вака како на сликава да останат духови:D. Најчесто ова се дешава кога гледам нешто, и наредното е една иста боја на екранот подолго време, а кога постојано се мењаат бои и слики, не се ни приметува.

http://www.techlore.com/article/10099/Do-LCD-TVs-Burn-In-/
 
Член од
22 март 2009
Мислења
5
Поени од реакции
0
Ок благодарам сега ми е полесно :icon_surp
 
Член од
5 август 2008
Мислења
558
Поени од реакции
180
Дали некој има ЛЦД монитор - телевизор LG FlatronM227WD?
 

Милојко

Идем Куме Кући
Член од
17 ноември 2008
Мислења
3.072
Поени од реакции
554
Се додека не направат LCD со чисто стаклена слика не купувам. Неможам да ги гледам коцките.
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Се додека не направат LCD со чисто стаклена слика не купувам. Неможам да ги гледам коцките.
Си чул ти за viewing distance?

Препорачливо е најмалку 2 метри за 40 инчен.
Ако ти и понатаму ги гледаш пикселите од 2 метри, види случајно Спајдермен да не си.
 

Милојко

Идем Куме Кући
Член од
17 ноември 2008
Мислења
3.072
Поени од реакции
554
Си чул ти за viewing distance?

Препорачливо е најмалку 2 метри за 40 инчен.
Ако ти и понатаму ги гледаш пикселите од 2 метри, види случајно Спајдермен да не си.
Незнам дали сум спајдермен или супермен. Знам само дека чим ги видам тоа коцките ми се гади. Плус треба да дам 40 000 за нешто што ќе ме нервира. А сум рекол, ако купам ЛЦД испод 100цм не зиам. Ја навистина се чудам каде затаи технологијата до ден денес да не го средат тој проблем.
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Незнам дали сум спајдермен или супермен. Знам само дека чим ги видам тоа коцките ми се гади. Плус треба да дам 40 000 за нешто што ќе ме нервира. А сум рекол, ако купам ЛЦД испод 100цм не зиам. Ја навистина се чудам каде затаи технологијата до ден денес да не го средат тој проблем.
Ајде сега пак.



Еве ти цртеж.
Значи, ако ти од +2 метри одалеченост успееш да видиш пиксел, ти си друже - спајдермен.
 

noviot

Форевер Aлоун :(
Член од
19 април 2006
Мислења
446
Поени од реакции
170
Мислам дека Милојко зборува за лошиот сигнал на каналите што ги пуштаат нашите кабелски оператори.Јас лично од таа причина не купувам сеуште LCD телевизор :nesum: . А сум киснел по техномаркет и нептун ко блесав гледајки од различни дистанци по тоа LCD-ата
 

Kajgana Shop

На врв Bottom