Помош, проблеми, прашања, совети...

Mr.47

Juve Fan
Член од
29 јули 2008
Мислења
10.031
Поени од реакции
6.051
Чекај ти сега малце, не скокај одма да му дадеш совет. Треба да го прашаме прво нешто многу битно.




Што точно сакаш да постигнеш? Значи, објасни со твои зборови како сакаш да изгледа крајниот резултат.
Искрено ни јас не знам што сакав да напраам.

Ги напраив двата да се гледаат како партиции.
Ама пошто клонирањето ваљда не било тоа што мислев дека е, ќе се иде на тоа да се сними Виндоус на новиот ХДД, а стариот да се вади.
 

Sephiroth

One-winged angel
Член од
28 април 2006
Мислења
4.034
Поени од реакции
130
Клонирање е да земеш стариот хард диск до бајт да го ископираш на новиот. Оваа метода се применува кога сакаш стар хард диск да замениш со нов, без притоа да реинсталираш Windows. Нормално, после клонирање го откачуваш стариот хард и на негово место го прикачуваш новиот, за да не го збуниш компјутерот. После тоа стариот хард диск можеш да си го форматираш и партицираш и да го користиш како најобичен диск за складирање податоци и слично.

Правење на партиција се користи кога сакаш новиот хард диск да го додадеш на веќе постоечката Windows инсталација како најобичен диск за складирање, a Windows-от да ти остане инсталиран на стариот хард.
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Бидејки имам 2х1гб рам кингстон и дека не можит да оверклокувам со нив мн убо сакам да го сменам,се договорив со еден другар за 150 ден :wink: да ми дајт тој една плочка од 2гб трансенд (а јас мојве да му ги дам:wink:)кој го купил семптември оваа година.Само нз на колку мхз работат тој,ако знет некој нека пишит.И дали се подобри трансенд од кингстон за оверклок.
Ти бе имаш постигнато нешто КОРИСНО со тоа што оверклокуваш се и сешто по дома без причина? :vozbud:


Искрено ни јас не знам што сакав да напраам.

Ги напраив двата да се гледаат како партиции.
Ама пошто клонирањето ваљда не било тоа што мислев дека е, ќе се иде на тоа да се сними Виндоус на новиот ХДД, а стариот да се вади.
Објасни физички како ти се распоредени хард дисковите и DVD-RW. Дали имаш (пример) два хард диска на еден кабел (IDE) или двата се одделно на SATA, дали еден хард е на ист кабел со DVD-RW, џамперите на хардовите како се ставени, во биос како и дали ги чита двата...
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
1.346
Поени од реакции
184
Ти бе имаш постигнато нешто КОРИСНО со тоа што оверклокуваш се и сешто по дома без причина? :vozbud:...


Абе јас дали имам постигнато нешто корисно или не то да не ти е гајле,јас напишав прашање и побарав да ми се одговорит ,а не одма ти имаш постигнато...
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Абе јас дали имам постигнато нешто корисно или не то да не ти е гајле,јас напишав прашање и побарав да ми се одговорит ,а не одма ти имаш постигнато...

Па ти кажувам за да не се сјебеш за џабе.... по 14ти пат.
 

Mr.47

Juve Fan
Член од
29 јули 2008
Мислења
10.031
Поени од реакции
6.051
Ти бе имаш постигнато нешто КОРИСНО со тоа што оверклокуваш се и сешто по дома без причина? :vozbud:




Објасни физички како ти се распоредени хард дисковите и DVD-RW. Дали имаш (пример) два хард диска на еден кабел (IDE) или двата се одделно на SATA, дали еден хард е на ист кабел со DVD-RW, џамперите на хардовите како се ставени, во биос како и дали ги чита двата...

Дисковите беа повр4зани со САТА кабли, секој одделно на матичната.
ама више бидна. Се сними НОВ виндоус на новиот диск и стариот ќе се вади. Работата беше што требаше да се склопи ПЦ од постари делови, па сакав стариот ХДД да се стави таму, а притоа се што е на него да биде на Новиот ставено. Ама таа идеја пропадна и виндоус е снимен на другиот.
 

SV-Strange

Sorcerer Supreme
Член од
27 август 2007
Мислења
3.604
Поени од реакции
367
Ми треба помош.
На рутерот кај комшијава, чив сигнал го фаќам, пробувам да се приклучам, ја пишувам точно лозинката и притоа цело време ми покажува acquiring network address. Никако да се приклучам.

WPA2 e "моделот" на лозинката, патем.

Решение?
 
Член од
12 ноември 2008
Мислења
2.302
Поени од реакции
1.775
Ми треба помош.
На рутерот кај комшијава, чив сигнал го фаќам, пробувам да се приклучам, ја пишувам точно лозинката и притоа цело време ми покажува acquiring network address. Никако да се приклучам.

WPA2 e "моделот" на лозинката, патем.

Решение?
да ги клајш IP адресата и DNS серверите на автоматски
 

SV-Strange

Sorcerer Supreme
Член од
27 август 2007
Мислења
3.604
Поени од реакции
367
не на компјутерот кај тебе, во сетингот на мрежната карта ќе ги наместиш да се автоматски ИП адресата и ДНС серверот
Направено е така по default, и пак е иста песна, несака да се конектира, т.е. се конектира и пак пишува acquiring network address.

Некое друго решение?
 
Член од
12 ноември 2008
Мислења
2.302
Поени од реакции
1.775
Направено е така по default, и пак е иста песна, несака да се конектира, т.е. се конектира и пак пишува acquiring network address.

Некое друго решение?
дали на рутерот е дозволено да доделува ИП адреси, ако не е нема да можиш да се логираш :toe:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom