Што за Албанците значи соживот?

Член од
16 февруари 2006
Мислења
2.830
Поени од реакции
21
Живеам во Чаир поточно у топаанско....некој албанци се фини и боље ми е соживотот со нив(поздрав Љуљи:)) одколку со пример комшииве едни шо се македонци и немаат грам култура.....ама повекето неразбираат шо е соживот...реално гледано така е
 

SWEDEN

38ca ama nikoj ne verue
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.531
Поени од реакции
34
Abe ja ne vikam deka treba da se mrzime ko luge , mene najdobar drugar mi e polualbanec i tatko mu kako Albanec intelektualec izrazito go postuvam ...

Nikogash ne bi dignal raka na niv poprvo bi se ubil sam ama sea opsto gledano 80 posto nema sozivot ( ova od kurotoazija mislam inace 90 posto nema sozivot )

Ama edno sto postuem kaj Albancite e sto bar znaesh na sto si , ne se krijat si turkaat svoe , i koga ti e prijatel i koga ti e neprijatel barem znaesh , mnogu od niv poveke postuem od 80 posto od hristijani. Koa ke dadat besa znaat sto e toa , esnafi se ama se se poretki za zal. Plus najbolje biznis so niv se prai na zbor na raka placanje tuka nema zbor svaka cast.

I tocno e kosovarite gi iskvarija mafija , ja znam od detstvo sme igrale i futbal zaedno i nikomu nisto , sme se druzele ama kako pominue vreme politicarite ni ebaaa mater na site .

Zatoa sakam da kazam jas ne podcenuem nekoj ako e coek pa bil i marsovec jas ja osuduvam politikata koja se vodi kaj nas i mislam nema sozivot , ne deka ke kolam nekoj skraja da e
 
Член од
2 јуни 2007
Мислења
5.704
Поени од реакции
3.266
Абе кои Срби... Албанците :nesum: се тие на кои секаде не им чини!

И да, јасно е дека не им е до права туку до територии, и тоа не на обичниот Албанец, на политичарите!
е ајде де кога имаа шанса да ги средат Албанците и да направат добро за брача македонци оти не го направија тоа
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Се зезна соживотот и толеранцијата со почетокот на распадот на Југославија, кога се разви многу силен Национализам , што веќе преоѓаше во национал-шовиниза дури и накај нацизам на чело со С.М. кај србите , кој го иницираше национализмот кај хрватите, и кај албанците. Нажалост, национализмот на балканов има домино ефект, така што доволно е еден јавно да си го искаже силниот национализам и истиот кај сите да се јави. Сега треба да помине доста време за да се смират страстите за да им текне на сите дека немора да се менуваат граници бидејќи и така и вака пак сите ќе живееме во мешана средина, и дека еднонационални држави на балканов се невозможни.
А од албанците иако во ред е тоа што си ја бараат примената на нивниот мајчин јазик, треба да разберат дека македонскиот јазик мора да прв државен за да може да опстане и да се негува, додека албанскиот го нема тој проблем, бидејќи се негува и говори во албанија.
 
Член од
5 мај 2005
Мислења
4.454
Поени од реакции
178
Абе кои Срби... Албанците :nesum: се тие на кои секаде не им чини!

И да, јасно е дека не им е до права туку до територии, и тоа не на обичниот Албанец, на политичарите!
Политичката опција е одбрана од народот. Каков народ, такви политичари.
 
Член од
5 мај 2005
Мислења
4.454
Поени од реакции
178
Abe ja ne vikam deka treba da se mrzime ko luge , mene najdobar drugar mi e polualbanec i tatko mu kako Albanec intelektualec izrazito go postuvam ...

Nikogash ne bi dignal raka na niv poprvo bi se ubil sam ama sea opsto gledano 80 posto nema sozivot ( ova od kurotoazija mislam inace 90 posto nema sozivot )

Ama edno sto postuem kaj Albancite e sto bar znaesh na sto si , ne se krijat si turkaat svoe , i koga ti e prijatel i koga ti e neprijatel barem znaesh , mnogu od niv poveke postuem od 80 posto od hristijani. Koa ke dadat besa znaat sto e toa , esnafi se ama se se poretki za zal. Plus najbolje biznis so niv se prai na zbor na raka placanje tuka nema zbor svaka cast.

I tocno e kosovarite gi iskvarija mafija , ja znam od detstvo sme igrale i futbal zaedno i nikomu nisto , sme se druzele ama kako pominue vreme politicarite ni ebaaa mater na site .

Zatoa sakam da kazam jas ne podcenuem nekoj ako e coek pa bil i marsovec jas ja osuduvam politikata koja se vodi kaj nas i mislam nema sozivot , ne deka ke kolam nekoj skraja da e

Значи имало добри албанци, ама генерализираш дека сите се лоши. Нели би бил попаметен доколку кажеше дека има индивидуалци кои се стоки, па не вредат?

Е сега, такви индивидуалци, има и во македонскиот етникум, кои што самите шират омраза, и се брејнвашд.

И паметен си ти кога сакаш. Албанците барем јавно кажуваат што сакаат. Други се тие што ти зариваат нож у грб уште од 1991 кога Македонија стана независна.


Кога албанците, и македонците, ќе сватат дека меѓусебно и историски се поврзани, и дека цело време грб до грб се бореле против се лошо на просториве, тогаш ќе има соживот.

Баци, барем според барањата за јазикот никој никогаш не спомнал дека македонскиот не може да биде прв државен. Али сепак ќе кажам, прљава игра е политиката, така да кој ја ебе.
 

Македонец

мразам патетика во натпис
Член од
12 февруари 2007
Мислења
3.928
Поени од реакции
3.813
е ајде де кога имаа шанса да ги средат Албанците и да направат добро за брача македонци оти не го направија тоа
брат тоа не се деси оти тогаш на чело на министерство за одбрана беше Буч е поради тоа.....иначе брат љубе ке им кажеше кај се раѓа лебот...ама затоа и го наместија СДС

може личи offtopic постов ама ако се продлабочите ќе сватите дека уште тогаш ќе можеле да се искоренат албанските sherifi што го свртеа албанскиот народ против нас во многу погледи!!
 
Член од
5 јуни 2007
Мислења
890
Поени од реакции
9
lool zevs go nema nema pa pak ke tresne nekoja svojstvena na nego.
ovoj pat i propagator haha ne vredi pak da se pisuva za da te negiram ednostavno bespolezno e.
No sepak onoj moment so seseljovite poraki i gazenjeto, jas vekje neznam izgleda samo graficki prikazi za vas drugo nema.
Srbite i grcite imaa dva (nekolku u stvari ama da stedime prostor)prosti momenta sto nemozea da go sprovedat nivniot plan za Makedonija Vie mizete kolku sakate ama za nivna sreka i srbite i grcite gledaaa togas i barem togas ne bea do tolku glupi... na srpska granica bugarski tenkovi, na egejot sekojdnevni voeni manevri i vezbi od turska strana, kakov kirco kakov ratko i bakraci. Tie dzverovi jadeja pieja imaa svalerki i nizhrvatska i slovenija i bosna pa ne gi spreci da kolat siluvaat i ubivaat nemilosrdno. Sto se odnesuva do samata RM pa ni hrvatska i slovenija ne bea premnogu poveke opremeni koga pocna vojnata od vasata 4ta voena sila (lool sekogas toa me smee) pa otpocnaa borba, bea goreni po nozete i pobedija i si go ersija problemot. Denes i obete se recisi bez srbi (imaa 10 god zabrana za prodavanje na obnovenite kukji sega prodavaat ko ludi), nemaat generalno etnicki problem i sto e najvazno imaat silno izrazen patriotizam i ljubov sperma tatkovinata!!!
Barem me raduva sto na prsti (i toa na edna raka) se brojat srbonostalgicari na forumov, otvorete ocite i ke vidite deka vasiot rod izumira, novi generacii so svoi novi predizvici.

P.S Ova poslednovo pogore stoi i za site onie plitki muabeti ako kazes makar eden zbor protiv srbite gotovo bugar si :) taa srpska postvoena propaganda ne pominuva, nitu pak ima nekakvo vlijanie vrz mene licno a se nadevam i vrz ostatokot na forumdjiite. Ajde definiraj propagator, navedi sto se moite izmislici ili lazni tvrdenja... toa go barav barem pet pat do sega, jas stojam na moeto i smetam deka e izdrzano, toa sto ne mislam deka e izdrzano ili go naglasuvam za spekulacija ili kazuvam ednostavno ne sum siguren deka e taka pa baram i vas stav. Aj ke se vidime sega pa ke go dopravime muabetot, iako ako prethodno imav nadez za zaednicki jazik vekje gledam deka i taaa sreda ke bide totalno odvisna ama aj.
 

SWEDEN

38ca ama nikoj ne verue
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.531
Поени од реакции
34
Koi be BUgarski tenkovi na Srpska granica demek tie ke ja spasele makedonia ako sakaa Srbite da navlezat ... ete zasto si Bugarash oti izmisluvash

Sekogash Bugarite go jadele od Srbite , sto si laskash ke ripnele oni na 4 ta voena sila u evropa za da spasat Makedonija Shio mi ga djuro...

Ke gi jadeshe i niv crna Marica ... ete ako jas sum srbomash ti si apla bugarash...

Pa sea i Turcite ke ja spasele 91 prva Makedonija i toa ke preletale preku Grcija demek , kako so catal;i li ke gagaat ili kopneno mislele da dojdat da pomognat preku Bugarija ????

Alo be imas li ti navistina vrska so realnosta ili citash toa referatite od Pope - Mara Buneva najgolem Fan ?

Kako i da e tie zverovi ne udrija na Makedonija , ne zapalija crkvi ne protece Makedonska krv sto sakas uste ?

Ete ti definicija za propagator ... ti si toj iznesuvas nevistini i favorizirash Bugarite spasitelite , koa se znae deka kako narod tie ne te priznavaat, Srbite te priznavaat . KOj deli pasosi Srbite ili Bugarite ?

Pa treba samo malce logika za da sfatis segasnata politicka situacija ne treba si mnogu pameten . Samo ne treba da ziveesh u vreme pred 45 ta i da togash Srbite prokletinji , okupatori .

Ako e taka eve da receme taka e uslovno sto napraile tolku loso Srbite po 45 za Makedonija ? Sto izgradija koga se srushi Skopje cela naselba posle zemjotresot - Singelich a sea narechena Cento ?

More te grabnam Bugarashu ni eden ... Albancite super Srbite ne chinat oni se krivi za krizata na KOsovo sto se prefrlila tuka . Kurot moj, sami sme si krivi plus potpomognati od Albanska mafija koja raka na srce ne moze da se zameri nisto si brkaat svoja rabota.

I koj e be srbonostalgichar ?

Jas ako sakam Srbija ke si ziveam u Srbija , sto etiketirash . Makedonija si ima svoja sudbina i Srbija ne i se mesha ko sto i se mesaat podlite Bugari i delovnite Albanci.

Crkvata te crkvata , koj ti brani be da ides u Srpska crkva sto lazesh be , ima Srpska crkva i u Skopje pa nikoj ne zabranil da se ide tamu... Ti ako si bash vernik nit crkva ti treba ni nisto , politikantu eden .

More da se orodish so niv daj boze... pa posle ke praime muabet

( pak ne vazi za site ne se site loshi ama ti da se orodish da dae gospod so sin mu na komandant Odza i da igrash na svadba na kerka ti pa dokazuvaj kolku se bliski na drugarite u malo i za sozivot , znaci sto mrzam lica koi se licemerni znaci cudo edno )

Aj ako si ti za sozivot tolku ke ja daesh kerka ti za Albanec ? Ke bidesh srecen ?
 
Член од
5 јуни 2007
Мислења
890
Поени од реакции
9
Ti si imal metastaza vekje definitivno djabe, efinitivno samo da ti se nacrta.. i bugarskie tenkovi i turskite manevri bea realnost tvoe e dali toa imas sila da go prifatis ili ne.. toa so 4ta sila pffff aj te molam ne bidi smesen.. imase vekje tema na forumov odi dzirni ja.
Ednostavno vo tie momenti Srbcinjata nemaa dovolno kapacitet za postoeckite vojni kamo li da otvorat front uste i vo RM kamo li da rizikuvaat sudir so Bugarija, tuka bese i Kosovo itn itn itn takov od prilika e mozaikot.


Ne se mesala srbija vo nasite vnatresni raboti???? izgleda ne zivees vo makedonija ili si hiberniral boze prosti mu

A za crkvata ti velam eden kup lugje ne im e dozvoleno.. i jas sum bil svedok i ti si bil.. srpska crkva vo skopje?????? prvpat slusam ako e toa tocno togas toa e skandal !!! (mozebi mislis na edna edinstvena izgradena za vreme na srpskata tiranija taa vo Avtokomanda, btw taa mu e omilenata na pope sekja nedela 3 pati odi vo istata)

Sto si se zapnal za pope vekje u pm, i od kade pa ti tolkav drugar so nego?? Sto se odnesuva do M.B da i jas ja postuvam isto kako i Ljube Boskovski prethodno, vekje ako si tolku blizok so pope prasaj go kolku panihidi za Buneva Ljube gi plati??? aj ne me vleci za jazik

ako tolku sakas izvorno za srpskata ljubov vo makedonija po 45-taete ti go vo karpos zdruzenieto na veterani pa prasaj gi za sreknite hipi denovi vo idrizovo

Bidejki vekje rabotis i egzistiras vo tugjina za tugji drzavni interesi, togas bi mozelo da ni kazes i za tvojata kerka vo koja crkva ke ja vencavas i za kogo.. jas sum na cisto ne gi sakam arnautive ama si gi pocituvam, se nadevam na sin ama ako dade gospod kerka sigurno vo crkva pravoslavna ke bide vencana .. ti si toj sto ja ima muvata ne jas.
 
Член од
8 август 2007
Мислења
1.541
Поени од реакции
48
Ti si imal metastaza vekje definitivno djabe, efinitivno samo da ti se nacrta.. i bugarskie tenkovi i turskite manevri bea realnost tvoe e dali toa imas sila da go prifatis ili ne.. toa so 4ta sila pffff aj te molam ne bidi smesen.. imase vekje tema na forumov odi dzirni ja.
Ednostavno vo tie momenti Srbcinjata nemaa dovolno kapacitet za postoeckite vojni kamo li da otvorat front uste i vo RM kamo li da rizikuvaat sudir so Bugarija, tuka bese i Kosovo itn itn itn takov od prilika e mozaikot.
Во извештај на ЦИА, Југославија со ЈНА е посочена како 4та војничка сила во светот. :)
 

SWEDEN

38ca ama nikoj ne verue
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.531
Поени од реакции
34
ah

тоа не е точно воено србите го јале од бугарите у повеќе наврати а политички е обратно

Lele koga go jadele be voeno be dete skokale ?

znaes li ti ishod na site balkanski vojni i prva svetska vojna ?

ajde navedi dokazi koga go jadele i ne provociraj bez fakti
 

SWEDEN

38ca ama nikoj ne verue
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.531
Поени од реакции
34
marop buneva

Da be im se stresoa gakite od Bugarija posebno 91 koga nemaa leb da jadat a ex Yu beshe truli kapitalizam i voeno i sekako za niv aj ne bidi smeshen be ziti sve

ete ti si prizna go znaesh Pope i si za Mara Buneva a se znae deka tie se najgolemite Bugarashi na svet...

Od kaj go znam ...go znam poslovno posto nie "UDBASHITE" mora se implementirame vo site pori taka ni e pisano po P.S.

A za cerkata ako se zeme so Albanec ke bide vencana u raketata Pershing dva u Tetovo ne si laskaj...

Sto mislis be ti nie tuka nemame pravoslavni crkvi a ?

Ako imam kerka ke i uvezam pametno dete ako treba vazno nema da se zima so Albanec ni pod razno ( nisto licno ama toa e moj stav i tocka )



Bidejki vekje rabotis i egzistiras vo tugjina za tugji drzavni interesi, togas bi mozelo da ni kazes i za tvojata kerka vo koja crkva ke ja vencavas i za kogo.. jas sum na cisto ne gi sakam arnautive ama si gi pocituvam, se nadevam na sin ama ako dade gospod kerka sigurno vo crkva pravoslavna ke bide vencana .. ti si toj sto ja ima muvata ne jas.
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Не бива држава од нас, ниту народ, се додека ги тангирате бугарите и србите, освен тоа темата е за албанците.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom