Сумирање на резултатите по 1 година од владеење на владата

Статус
Затворена за нови мислења.

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Па резултатите на една влада мора да се мерат заедно како сублимат на целокупното нејзино работење а не само на едно министерство или само дел од некое нејзино министерство.Не може сега доколку МВР како дел од владата уапсило неколку глаучи од олигархијата или од предходните нејзини состави и при тоа ги суди без изгледи за реални судски завршници и ајде постигнат е огромен успех.Треба успесите и неуспесите на сите министерства да се мерат како на кантар и потоа да се изгради став дали оваа влада е успешна или не.Значи јас не пропагирам овде дека оваа влада е тотална катастрофа каква што досега не е видена на овие простори,туку јас ви укажувам само на фактот кој вели дека доколку се поделат сите досегашни успеси и неуспеси на оваа влада за период од една година можеме да констатираме дека оваа влада ништо не направила,односно позитивниот ефект е рален на нула секако сублимираќи и одредени ад-хок решенија со кој настапија избраниците на Гвујо помпезно пренесени преку јавните медиуми иако за тоа немаа голема поддршка од експертите кој за тоа не ни беа прашани,водејќи се од тврдиот технократско-игнораторски став со кој настапува премиерот.
Ако направиш споредбена паралела на работата на оваа влада целокупно, со останатите влади од осамостојувањето навака ќе дојдеш само до еден резултат: Оваа влада за една година владеење направи многу повеќе отколку сите претходни заедно што работеа - ба колку и тоа да било! Во исто време се гради на економските зони, се градат и веќе се финишираат спортски сали, се компјутеризираат училишта - се реновираат училишта, растат приходите во буџетот, и се ставаат во затвор оние кои што треба да бидат во затвор за тоа што го пљачкале овој народ изминатите години, истите оние за кои ти бараш некакво фер судење колку да се рчнеш пак за владата, јас да сум на нивно место ќе ги спралам на плоштад, а не да ти мкнам по судници!!


И пак ќе кажам: Чекај, само една година измина...
 
Член од
12 февруари 2007
Мислења
892
Поени од реакции
4
Па резултатите на една влада мора да се мерат заедно како сублимат на целокупното нејзино работење а не само на едно министерство или само дел од некое нејзино министерство.Не може сега доколку МВР како дел од владата уапсило неколку глаучи од олигархијата или од предходните нејзини состави и при тоа ги суди без изгледи за реални судски завршници и ајде постигнат е огромен успех.Треба успесите и неуспесите на сите министерства да се мерат како на кантар и потоа да се изгради став дали оваа влада е успешна или не.Значи јас не пропагирам овде дека оваа влада е тотална катастрофа каква што досега не е видена на овие простори,туку јас ви укажувам само на фактот кој вели дека доколку се поделат сите досегашни успеси и неуспеси на оваа влада за период од една година можеме да констатираме дека оваа влада ништо не направила,односно позитивниот ефект е рален на нула секако сублимираќи и одредени ад-хок решенија со кој настапија избраниците на Гвујо помпезно пренесени преку јавните медиуми иако за тоа немаа голема поддршка од експертите кој за тоа не ни беа прашани,водејќи се од тврдиот технократско-игнораторски став со кој настапува
премиерот.
Bravo.
Dolu Vmro-Komunisticka.
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Vidi ABC, da tvrdish deka vladata ne napravila nishto znachi deka ili ne si Makedonec (pa imash drugi interesi) ili pak si totalno slep ili si ja pominal godinata vo podrum pa nemash poim shto se sluchuva!

Kazhi edna vlada koja bila podobra?

Znaeme site deka ako sega ima novi izbori VMRO kje osvoi ushte povekje pratenichki mesta od prethodno. Smetash li deka narodot e tolku glup pa glasa za vlada koja ne napravila nishto? Ili go glasaat Gruevski na "lepe ochi" zoshto e mlad i ubav ili ne znam shto???

Vladata ima mnogu kiksovi i isto si podkradnuvaat kako i site pred niv. Sepak podkradnuvanjeto po obem e pomalo i so povekje usul od predhodnicite.

Ako ochekuvash idelna vlada koja zhivot kje si dade za narodov i kje gi zadovoli tvoite kriteriumi kje se nachekash. Takva vlada nema da dobieme najmalku slednite 30 godini. Ili pak emigriraj vo Finska, mozhe tamu kje go najdesh toa shto go barash.

Ako gi poglednam alternativite namesto Gruevski mene lichno me fakja STRAV i UZHAS!!!

SDSM e takov orkan na unishtuvanje shto tie bi trebalo 100 godini surgun da se pratat vo Anadolija i ushte da i platime na Turcija da gi primi.

VMRO (predhodnite) treba egzil vo Sibir pa tamu da gi ostavat pokolenijata da ne ni go gnasat genot.

Ima drugi alternativi?

Nadvoreshnata politika e tapa i ne mi e jasno zahto tuka ne se stavi nekoj iskusen diplomat kako Hans Lotar Stepan. Siguren sum deka chovekot bi mu bilo chest da gi vodi nashite nadvoreshno politichki interesi a Antonio mozhe da uchi od nego chetiri godini pa posle neka stane minister.

Da zavrsham, duri i vladata da ne napravila nishto (kako shto velish) i efektot od vladeenjeto e NULA i toa e prekrasen rezultat zatoa shto so site dosegashni vladi nie tonevme vo debel MINUS. Ako tonenjeto e zastanato i e na nula e super zatoa shto mozhebi kje pochne da odi na nagore,

Se razbira garancii nema ama mala nadezh si postoi...
Па кој бара гаранции од некого,овде се сумираат резултати од владеење на една влада во период од една година и резултатите кога ќе се сублимираат позитивни и негативни идеме во празно множество.Е ај сега потенцирај и наведи кој позитивни работи ги има сработено оваа влада ама не само најавено туку сработено во буквална смисла на зборот да ја видиме позитивната насока и довербата за која некој си влегува во филм дека ќе ја добие доколку има избори во овој момент.

Ако направиш споредбена паралела на работата на оваа влада целокупно, со останатите влади од осамостојувањето навака ќе дојдеш само до еден резултат: Оваа влада за една година владеење направи многу повеќе отколку сите претходни заедно што работеа - ба колку и тоа да било! Во исто време се гради на економските зони, се градат и веќе се финишираат спортски сали, се компјутеризираат училишта - се реновираат училишта, растат приходите во буџетот, и се ставаат во затвор оние кои што треба да бидат во затвор за тоа што го пљачкале овој народ изминатите години, истите оние за кои ти бараш некакво фер судење колку да се рчнеш пак за владата, јас да сум на нивно место ќе ги спралам на плоштад, а не да ти мкнам по судници!!
И пак ќе кажам: Чекај, само една година измина...
Градењето во Бунарџик започна уште со предходната влада и тоа не го сметам за успех туку мава на неуспех кога ќе се види под кој услови на странците им се нуди слободната зона.Спортски сали ќе се градат а она што е започнато беше и пред тоа,комјутеризација на училиштата имаше и пред Гвујо само што не се знаеше кој ги земал тендерите или кој од врвот на СДСМ дрпнал убави пари.Можеби Бранковиот СЕМОС или слична фирма да има земено многу повеќе за 1000 комјутери отколку некоја ВМРОска за 10 000.Приходите во буџетот растеа и пред тоа иако развојно стагниравме како и сега.Многумина експерти порачуваа дека никој не треба да се радува штом растат приходите во Буџетот кога тој станува мегаломански значи нешто не е во ред со владата односно со државата.
Апсењата се само фарса без завршница и ни останува да се надеваме дека некој ќе биде и казнет како што се казнети некои поранешни глаучи од ВМРО да се шетаат по Србија,Бугарија и Охрид кутрите.
И па ќе речам сумираме резултати и правиме анализа од владеењето на оваа влада за една година.
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Да да...ич не е убаво што се зголемуваат приходите во буџетот...ич! :tapp: Како може да рече некој таква глупост?!

Немам време сега да се распишам, АБЦ одговорот ќе го добиеш попладне...
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Да да...ич не е убаво што се зголемуваат приходите во буџетот...ич! :tapp: Како може да рече некој таква глупост?!

Немам време сега да се распишам, АБЦ одговорот ќе го добиеш попладне...
Па баш сакам да видам колку е убаво да имаме МЕГА-буџет кој го зголемивме од 1 на 2 милјарди евра за неколку години.При невработеност од 300 на 400 000 да интервенираш во делот на администрацијата е рамно на самоубиство,при тоа да не заборавиш да ја пренапумпаш администрацијата на 140 000 заедно со оние кој се водат со договор на дело.Терајте,ич да не се секирате и онака за некоја година во Македонија нема да се исплаќа да се работи никаква дејност кога државата ќе мора да одзема 70% од бруто приходот на секоја производствена фирма за да ги задоволи нормите кој ги најави оваа влада во делот на пензионери,буџетари и други "безработници".
Е па драга наша владо:-убавина и елеганција во движење би рекол,ќе ги држите работниците,тутунарите и другите земјоделци уште година-две градежниците веќе започнаа да ви бегаат по Русија и другите земји каде не им треба виза,а првиот ден штом можат ќе ви заминат и земјоделците во Италија,Шпанија,Полска,Романија па и Бугарија доколку Грција си продолжи со тврдиот став,а вам ќе ви остане радоста за големиот буџет и да се бркате по канцалариите низ Скопје чекајќи 30% зголемување на платите најавено од некоја влада на која никако не и текнало да створи услови за либерализација на отворање фирми,намалување на јавните давачки и други мерки кој ќе допринесат за поголема вработеност.
Трнот треба да го потсетам оти не му текнува дека буџетот во Македонија го полнат 200 000 луѓе кој можат да заминат преку ноќ од првиот момент кога ќе видат шанса за тоа,а тој момент немилосрдно се приближува.Па нека размисли колку е убаво тој буџет да се зголемува кога не се враќа кај они што го полнат.
 
Член од
19 јули 2006
Мислења
3.157
Поени од реакции
129
He, he, ABC, mnogu kazha a nishto ne reche :helou:

Siguren sum deka vladata za tebe i za SDSM ne chini, tuka muabet nema.

Ama za mene e 100 pati podobra od site prethodni so se site mani i gluposti shto gi pravat (pretezhno vo nadvoreshnata politika).

Ushte eden mandat od SDSM i Makedonija kje ja nema...
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
He, he, ABC, mnogu kazha a nishto ne reche :helou:

Siguren sum deka vladata za tebe i za SDSM ne chini, tuka muabet nema.

Ama za mene e 100 pati podobra od site prethodni so se site mani i gluposti shto gi pravat (pretezhno vo nadvoreshnata politika).

Ushte eden mandat od SDSM i Makedonija kje ja nema...
Па зар ти мислиш дека владата на СДСМ за мене беше подобра?Не бе брат си се заебал во проценките,беше катастрофално лоша,па не би сакал да му се повтори на Македонскиот народ и во наредниот период,токму затоа се и моите дискусии на оваа проблематика.Е сега дека е баш 100 пати подобра од предходните би рекол некој кому му обезбедиле 100 евра плата без нешто да работи доколку се разбира предходно немал ни 1 евро.
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Абе АБЦ, може да, ама како што ги пратам постовите наназад, додека на власт беа СДСМ, си ќутел на форумов...:wink:
 

jon

Член од
20 јуни 2007
Мислења
287
Поени од реакции
0
Јас пред пар месеци имав став за пар работи дека се популистички и ги постав и излезе дека сум имал право. Мој став е дека владата е енергична, повеќе работи од претходните, ама плодовите од работата некако како да отсуствуваат.
Грујо има енергија и не навлегувајќи во неговиот карактер, за некои работи реагира промптно, очигледно е дека и лично го нервираат дебелите јавашлуци што се провлекуваат и се обидува да ги разреши што е исто особина на професионалец. Единствено што со себе на многу места како куче го влече оној Ѓорчев, кој му носи поени кај low level-от од „народот“, ама бре неможе сега таков дебил да носиш ако се среќаваш со Претседател на НАТО или Високи фаци од ЕУ - излегуваш несериозен и непрофесионален. Многу подобро е да ти е придружба некоја угледна повозрасна личност што веќе се докажала како интелектуалец.
Ама једна т.е две (Ставревски) ласта не чини пролече. За останатите немам воопшто мислење дека се за милиметар појаки или послаби од СДС-овските како капацитети - истите стандардни политичарчичи верни ко кучиња на шефот или шефовите - Војвода Touch-и.

1.На 1.09.2007 како што гласеше тендерот ќе има 100,000 PC-ja на секоја клупа во секое училиште, Има само во 3 школи во по една училна значи цирка 100 - лажено е и не ме интересира дали по 3 години ќе има, се збореше за 1ви септември.
2. Нема ни да почне автопат Демир Капија - Богородица и тие пари ќе одат за плати - излезе така
3. Штерјо Наков никој нема да го чепне - не го чепнаа туку само неговите „гомненици“, а кои ќе се заборават набргу. Селективна борба против криминал (95% СДС-овци), исто како во времето на СДС (95% ВМРО-вци)
4. Клинички го разјебаа - беше разјебан и пред тоа, ама во моментов е таков хаос, што нема човек во државата што може да дефинира дали тие клиники се сега посебни фирми, сметководство, набавки, профит, кој им е шеф, кој ќе им плати кога од гастро ќе им дојде некој на нефро, дали ФЗО ќе го признае тоа, дали ќе има право да не им плаќа итн итн. Многу истрчано и лаички и непланиски или пак некој сака тоа да го приватизира. Се во се не дај боже некој да се разболи, а да немате водич - подобро одма одете кај гатач , ако немате пари за приватно, пошто сте наебале ко жути.

Се си има свое Pros i Cons , сегашната влада исто.
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Абе АБЦ, може да, ама како што ги пратам постовите наназад, додека на власт беа СДСМ, си ќутел на форумов...:wink:
Eдна година апстиненција и не е ќутење на форумов,појди малку поназад и ќе се увериш во тоа,можеби ќе откриеш и зошто била таа апстиненција.:)
П.Ц.:За да се увериш со свои очи појди малку еве на пример до страните 14,15,16 од овој форум и разгледај по темите од тој фамозен период на владеењето од SDSM&Co. како што имав обичај да ја нарекувам таа владеачка гарнитура за кога велиш дека сум чутел.:)
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Јас пред пар месеци имав став за пар работи дека се популистички и ги постав и излезе дека сум имал право. Мој став е дека владата е енергична, повеќе работи од претходните, ама плодовите од работата некако како да отсуствуваат.
Грујо има енергија и не навлегувајќи во неговиот карактер, за некои работи реагира промптно, очигледно е дека и лично го нервираат дебелите јавашлуци што се провлекуваат и се обидува да ги разреши што е исто особина на професионалец. Единствено што со себе на многу места како куче го влече оној Ѓорчев, кој му носи поени кај low level-от од „народот“, ама бре неможе сега таков дебил да носиш ако се среќаваш со Претседател на НАТО или Високи фаци од ЕУ - излегуваш несериозен и непрофесионален. Многу подобро е да ти е придружба некоја угледна повозрасна личност што веќе се докажала како интелектуалец.
Ама једна т.е две (Ставревски) ласта не чини пролече. За останатите немам воопшто мислење дека се за милиметар појаки или послаби од СДС-овските како капацитети - истите стандардни политичарчичи верни ко кучиња на шефот или шефовите - Војвода Touch-и.

1.На 1.09.2007 како што гласеше тендерот ќе има 100,000 PC-ja на секоја клупа во секое училиште, Има само во 3 школи во по една училна значи цирка 100 - лажено е и не ме интересира дали по 3 години ќе има, се збореше за 1ви септември.
2. Нема ни да почне автопат Демир Капија - Богородица и тие пари ќе одат за плати - излезе така
3. Штерјо Наков никој нема да го чепне - не го чепнаа туку само неговите „гомненици“, а кои ќе се заборават набргу. Селективна борба против криминал (95% СДС-овци), исто како во времето на СДС (95% ВМРО-вци)
4. Клинички го разјебаа - беше разјебан и пред тоа, ама во моментов е таков хаос, што нема човек во државата што може да дефинира дали тие клиники се сега посебни фирми, сметководство, набавки, профит, кој им е шеф, кој ќе им плати кога од гастро ќе им дојде некој на нефро, дали ФЗО ќе го признае тоа, дали ќе има право да не им плаќа итн итн. Многу истрчано и лаички и непланиски или пак некој сака тоа да го приватизира. Се во се не дај боже некој да се разболи, а да немате водич - подобро одма одете кај гатач , ако немате пари за приватно, пошто сте наебале ко жути.

Се си има свое Pros i Cons , сегашната влада исто.
Хм,прилично добра анализа би рекол,онака реална и не многу пристрасна.
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Гледаш,па јас ич не сум обрнал внимание на тоа,можеби затоа мене платата ми е иста од секогаш,а каде се дава,мислам,таа репутација?:)
 

jon

Член од
20 јуни 2007
Мислења
287
Поени од реакции
0
Гледаш,па јас ич не сум обрнал внимание на тоа,можеби затоа мене платата ми е иста од секогаш,а каде се дава,мислам,таа репутација?:)
Се клика таму кај усер мислам, ама немој да ми зачукаш негативна, ќе ми ја смалат платата, можда не требаше да спомнувам. :nesvest:
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Еве како СДСМ вчера ја оцени едногодишната работа на владата:

СДСМ: Владата нереално ја претставува економската ситуација
СДСМ вчера на прес-конференција обвини дека Владата нереално ја претставува економската ситуација во Македонија. Потпретседателот на партијата, Игор Ивановски, посочи показатели од Заводот за статистика за индексот на индустриското производство, според кои во мај имало пад од 5,8 отсто, во јуни 7,1 и во јули 2,2 отсто во однос на истите месеци лани. Тој забележа и дека стапката на невработеност останала иста и оти нема нови вработувања, а од јануари досега се намалил и бројот на работниците во индустријата.
„Македонската економија се' подлабоко тоне и очекуваме ваквата ситуација уште повеќе да се влоши со започнатото зголемување на цените на основните производи и на трошоците за живеење“, рече Ивановски, според кого таквата ситуација Владата се обидува да ја прикрие со ветувањето за повисоки плати и пензии. (МИА)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom