Стипендии

Член од
1 септември 2010
Мислења
38
Поени од реакции
2
Има некој да сподели мислење за тип В ???? Кај мене има само една рата т.е. 2500д.
 
Член од
31 август 2010
Мислења
84
Поени од реакции
4
За тие новите коризници: кога ги потпишавте договорите за стипендии?
Јас фатив стипендија од повторниов конкурс за тип В, до 20 ти најкасно требаше да ги однесеме договорите со трансакциона. Па да видам одприлика кога ќе стигнеме ние на ред :)
 

Chapstick

Сам свој психолог
Член од
7 август 2009
Мислења
2.986
Поени од реакции
311
А стипендии зимат тие шо земале некое место на државно ниво или...?
 

Anne.

~
Член од
4 декември 2009
Мислења
4.629
Поени од реакции
10.284
А стипендии зимат тие шо земале некое место на државно ниво или...?
За средно е така. За факултет треба да имаш висок просек. Разгледај на страната на МОН.
 
Член од
31 март 2011
Мислења
102
Поени од реакции
18
dali moze da se prepolagaat ispiti po 2 pati?? dali se dobiva uslov za zemanje stipendija so toa?...
 
С

сашенко

Гостин
А стипендии зимат тие шо земале некое место на државно ниво или...?
За средно е така. За факултет треба да имаш висок просек. Разгледај на страната на МОН.

Епа тие у средно што освојуваат нешто на државен натпревар или некој меѓународен можат со тоа да добијат стипендија за факс.После треба просек да си држат на факултет нормално...
 
Член од
13 август 2009
Мислења
9.539
Поени од реакции
5.768
dali moze da se prepolagaat ispiti po 2 pati?? dali se dobiva uslov za zemanje stipendija so toa?...
Јас преполагав еден бидејќи немав услов за стипендија.. Од 6ка мораше да добијам 10ка, за да земам.. И добив ! :)
 
Член од
13 август 2009
Мислења
9.539
Поени од реакции
5.768
Едит: Исплатена уште една рата од старите корисници на стипендии... :)
 

Јунајтед

Indifferent
Член од
5 јануари 2009
Мислења
3.974
Поени од реакции
1.622
Јас преполагав еден бидејќи немав услов за стипендија.. Од 6ка мораше да добијам 10ка, за да земам.. И добив ! :)
A aко презапишам не дај Боже, некој предмет ми се рачуна како предмет плус или како иде тоа ? На пример иам вукпно 20 испити и за да задржам стипендија треба да иам 90 % положени плус просек или се рачунаат само предметите од тековната година ?
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.305
Поени од реакции
15.538
A aко презапишам не дај Боже, некој предмет ми се рачуна како предмет плус или како иде тоа ? На пример иам вукпно 20 испити и за да задржам стипендија треба да иам 90 % положени плус просек или се рачунаат само предметите од тековната година ?
Се рачунаат сите.
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.305
Поени од реакции
15.538
Фала.
А за првото нема врска дека се рачуна како предмет плус ? Така слушнав од колеги, мада не ми се верува.
Како мислиш да се рачуна за предмет плус? Не те разбирам, али нека ти објасни некој што има повеќе искуство :)
 
Член од
5 јуни 2008
Мислења
3.632
Поени од реакции
5.724
Сите студенти што имат просек над 8.00 (за технички факултети) зимаат стипендија, или само определен број со највисок просек?
 

Anne.

~
Член од
4 декември 2009
Мислења
4.629
Поени од реакции
10.284
Сите студенти што имат просек над 8.00 (за технички факултети) зимаат стипендија, или само определен број со највисок просек?
Не, со просек над 8 имаш право да конкурираш. При доделување на стипендија се зимаат повеќе фактори (просек, приходи по член од семејство...) и сите оние што според тоа рангирање влегуваат во квотата од лупам 2000 стипендии тие добиваат стипендија.
A aко презапишам не дај Боже, некој предмет ми се рачуна како предмет плус или како иде тоа ? На пример иам вукпно 20 испити и за да задржам стипендија треба да иам 90 % положени плус просек или се рачунаат само предметите од тековната година ?
Ако го презапишеш не ти е предмет плус, пошто ти се води како неположен и фактички ти е дел од тековниот семестар, без разлика што регуларно си го слушал претходна година.
 

Falcao

rossonero per sempre
Член од
28 мај 2008
Мислења
1.986
Поени од реакции
561
Едит: Исплатена уште една рата од старите корисници на стипендии... :)
За информатичари зимаше ти колку што ме држи сеќавањето ?


За новите корисници (информатичари)да не има пуштено нешто ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom