Книги кои би ги препорачале

Член од
2 август 2008
Мислења
743
Поени од реакции
460
ja започнав Мемоари на една Гејша.. филмот не ми е гледан,па се решив попрво да ја прочитам книгата и очекувам добра приказна.Патем пред оваа ја прочитав Пеперутка на Сашо Тасевски и можам да речам дека е прекрасна книга.Секоја му чест на човекот..една од најдобрите од МК.Бравос!
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.665
ajde preporacajte mi nesto od Borges ili Markes!
Со извесно задоцнување, ама сепак...

Од Маркес ги имам читано „На полковникот нема кој да ми пишува“ и „Хроника на една најавена смрт“ ги имам читано, а мошне популарна е и „Сто години самотија“.

Од Хорхе Луис Борхес, срдечно ти ги препорачувам „Атлас“, „Алеф“,„Други истражувања“, „Историја на вечноста“, „Општа историја на бесчесноста“, „Што читам повторно“, „Измислици“ и т.н.
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Од Инду Сундаресан "Дваесеттата сопруга" и "Празник на розите". Преубави книги, би рекла серијал. Едната го опишува животот на Mехруниса, која уште од мали години ќе одлучи да се омажи за принцот и во тоа успева на крајот од првата книга. Втората е за нејзиниот живот после бракот и како всушност таа ќе управува со земјата наместо кралот, во време кога жените биле понижувани.
 
Член од
18 ноември 2007
Мислења
609
Поени од реакции
41
Dvajca amerikanski naratori odbrale najdobri prikazni , so koi gi dopiraat srcata na lugeto sirum svetot, nosat nadez,
mok da se prebrodat temnite momenti od zivotot,vistinski prikazni za dusata
Pileska supa za Dusa -DZek Kenfild i Mark Viktor Hansen
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Ај нешто за помалите - "Девојчето со две имиња" - Јадранка Владова, "Гледалото зад огледалото" - Јадранка Владова. Немојте да се смеете, книгиве иако се за деца знам да си ги читкам одвреме-навреме.

И секако "Малечката Фадета" - Жорж Санд. Ремек дело. Треба сите да го прочитаат.
 

~BlueBerry~

*I love my dreams*
Член од
8 јануари 2008
Мислења
1.101
Поени од реакции
63
Ако го вратиш времето назад - Александра Потер - интересна, забавна книга за девојки и млади жени
 
Член од
26 септември 2009
Мислења
12
Поени од реакции
0
grof monte cristo prekrasen roma iako e od pocetok na 19 vek
zasluzuva da bide procitan
 

Брокер

Broker of the Year
Член од
25 јули 2009
Мислења
1.227
Поени од реакции
257
Николо Макијавели-Владетелот

Иако има опишано еден куп историски моменти како и методи коишто се неадекватни за 21 век суштината на книгата и паралелата што може да се направи со денешно време е незаменлива. До крај реалистична, книгата навлегува до сржта на човековите размислувања и тенденции особено во областа на политиката и владеењето. Добро служи на полиња кога ќе треба да се натпреварувате на било кое поле.


Дефинитивно треба да ја прочита секој политичар пред да стане политичар, но да ја прочита и да ја свати суштината ( ако е возможно)
 
J

Johnny Stulic

Гостин
Халед Хосеини - Ловец на Змејови

Дебитански негов роман кој во голем дел е автобиографски, покрај прекрасната дарба да преточува фотографија во текст на Халед во романот очигледни се влијанијата на Руми (што не е чудно за Авганистанец) и Киплинг врз него што го прави романот уште подобар.
 

*LittLe heart*

*најубави очи-ЗЕЛЕНИ*
Член од
14 јануари 2008
Мислења
751
Поени од реакции
289
Халед Хосеини - Ловец на Змејови

Дебитански негов роман кој во голем дел е автобиографски, покрај прекрасната дарба да преточува фотографија во текст на Халед во романот очигледни се влијанијата на Руми (што не е чудно за Авганистанец) и Киплинг врз него што го прави романот уште подобар.
Сега ја земав да ја читам па ќе видиме:pipi:...Моја препорака Крвна врска од Синди Шелдон за оние кои сакаат трилери мене лично книгава многу ми се допадна...Моментално ја читам Престиж од Кристофер Прист по препорака од другарка:wink:
 
Член од
11 јуни 2008
Мислења
54
Поени од реакции
0
Да пробам да придонесам... Ако можете да ги најдете прочитајте било што од John Scalzi ( првата книга му е Old Mans War, топло ја препорачувам). Многумина веднаш штом ќе разберат дека се работи за научна фантастика ќе се откажат, но ова е една од најоригиналните и најзабавни книги што сум ги прочитал веќе подолго време... до толку што купив се што напишал до сега, и не се покајав. А читам многу, имаше време кога читав и по 20-30 книги месечно. Како и да е, се надевам дека ќе уживате ако налетате некаде на него( човекот има и блог и е еден од најчитаните блогови).
 

Forrest Gump

низа1
Член од
12 ноември 2009
Мислења
7.038
Поени од реакции
29.618
poslednata nova godina i sve ostalo od repertoarot na Nikolo Amaniti...Tie sto go citale znaat za sto zboram a tie sto ne go citale samo ke im kazam deka sekogas ko go citam amaniti se smeam naglas, nekogas mi se nasolzuvaat ocive, cel film se odigruva pred mene...STRASEN E
 

Medea

Облинеса
Член од
25 април 2007
Мислења
2.973
Поени од реакции
3.269
Старици од Хармс. Квалитетно полчасовно смеење.
Куцкамен од Кортесар. Двонеделно интересно патување.
 
Член од
13 мај 2009
Мислења
47
Поени од реакции
2
Ако може да ми препорачате некој интересни авантуричстички романи некој интересни би бил бескончено благодарен?:smir:
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.653
Поени од реакции
13.130
Ако може да ми препорачате некој интересни авантуричстички романи некој интересни би бил бескончено благодарен?:smir:
Книгите на Ден Браун (Дигитална тврдина, Точка на измамата), Џејмс Ролинс (Храмот на инките, Мапа од коски).
 

Kajgana Shop

На врв Bottom