Можна ли е независност за Косово?

Можна ли е Косово наскоро да добие независнот?


  • Вкупно гласачи
    106
Статус
Затворена за нови мислења.
T

tino097

Гостин
рокфеклерови и стратегија за Косово (пдф документ е)

исто влијание од Ротштилдови (а богами и Кисинџер)

додаток: Билдерберг групацијата (BBC линк)
Exousia's exclusive regarded the 47th meeting and Top secret machinations of the "all-powerful" Bilderberg think-tank, which met in Portugal and reportedly decided that the Kosovo and Vojvodina provinces should be broken away from Yugoslavia.
 
N

n/a

Гостин
A be mrs u.p.m i Rotsildovi,i Rokfeleri i Kisingeri...i ne znam jas koja se druga belosvetska bagra...
Oni nemaat interes tuka...ako sami ne gi vikneme...
A nekoj...site belosvetski zveri po edno vreme gi vikna na prostorot na ex YU!
Toa sto mene me interesira e case closed..:)
Nema vise zaebi,prepucavanje...itn na racun na tie sto ziveat tamu!
CASE CLOSED!
A za da vi stane jasen realniot i biten ucinok...
od nasite `gluposti` na balkanov...
eve vi edna pesna...tocno 20-god stara!
Valjda `integralno` ke ja svatite...i ke svatite deka nemame uste vreme za nateganje...
Boze...so koj pravam muabet jas....pa,pa,pa...
A be so eden decko od forumov ovde...u sifra se razbiram 100%
(zosto Bog mu turil u glavata)
I pesnata:
Juče sam sluš'o vesti na radiju,
poseban osvrt na pucnjavu u Persiji.
Sve ređe spominju drug' Hamdiju,
suviše njih je na veresiji.

Nesreća jedna, jadna i bedna '87!

Na svetskoj berzi laju kerovi,
nek' dolar propadne, tu su naše menice.
Ne plaše mene krupni zverovi
nego krvopije i stenice.

Nesreća jedna, jadna i bedna '87!

Decu ubijaju na spavanju,
plaši me da se ne podigne vampir četnički...
Šta vampir zna o iseljavanju?
I on sve vidi čisto etnički.

Nesreća jedna, jadna i bedna '87!

I negde sasvim u dnu novina
mala i beznačajna vest,
da jedan peva deset godina,
otpev'o je i on svoje,
gotovo, gotovo je!

Juče sam gled'o televiziju,
neshvaćen genij, drug Fadilj na teškoj muci je.
Ne shvata niko moćnu viziju,
ne dižu javne institucije.

Nesreća jedna, jadna i bedna '87!

'Ajmo deco...

U Novom Sadu demonstracije,
poznata priča, i ovde je kriva menza.
Na ulicama mladost nacije,
e sad nam jedino fali još Lech Valensa.

Tuga jedna, jadna i bedna '87!

neki drug je opet digao glas.
Drug nam je ponovo zbog svega drž'o govor.
Da, on je opet malo vik'o na nas,
do kraja govor je postao čisti horor!

Tuga jedna, jadna i bedna '87!

Slučaj tih gradjana je zamršen,
niko im još ne sme reći da štede snagu,
i da je rat nedavno završen
i da su Rusi već na Reichstag-u.

Nesreća jedna, jadna i bedna '87!

I namesto da razberete...
pa da vi tekne kolku e saat...pa,pa,pa...
ne be ne...so skontari imam rabota jas! :nerv:
treba se na vas covek da vi crta...da vi e..m!
Vie ke ja vratite ovaa pesna kaj sekoj eden sto ima ideja i plan za zivot...
se ezi...ama znae deka nema nazad ako drzi do sebe si:

Pijani momci prolaze
Duz nase tihe ulice.
Oni u vojsku polaze,
Prate ih tuzne curice,
Brinu ih slutnje sulude-
Da rata ne bude.

Ne mogu da me ne sete
Suze na vrhu nosica,
Devetsto-osamdesete,
Ulice Brane Cosica
I voza crnog k'o da s njim
Zauvek odlazim.
??????????????
TOA KE SMISLIME I KE PRAVIME?
i posle pak ke peeme:

O, nisu krivci primitivci što su pokupili mast.
Korov nikne di god stigne. Ma, svaka njima čast.
Krivi smo mi.
Otkud svi ti paraziti što su nam zagustili?
Nemoj stari moj, krivi smo mi što smo ih pustili.
Ma, šta su znali đenerali i brkati majori?
Jedino da viču: "Pali!", ali - nisu najgori.
Krivi smo mi!
Ni svi ti silni infantilni što su puške sanjali.
Ne, ne derane. Krivi smo mi što smo se sklanjali.
Putuj Evropo, nemoj više čekati na nas.
Ne pitaj mnogo, dospećeš i ti na rđav glas.
Putuj planeto, super smo se družili.
Nama je lepo, taman kako smo zaslužili.
Nisu krivci depresivci, lutaju psihopate,
što su rušili pa sada nama nude lopate.
Krivi smo mi.
Nisu krivi sedativi što ih nisu sputali.
Sorry matori, krivi smo mi koji smo ćutali.
Putuj Evropo i pošalji nam malo peciva.
Nama je dobro - sreća jedna neizreciva.
Putuj planeto, ovde se vrag priziva.
Nama je lepo. Slika jedna neopisiva.
Putuj Evropo, nemoj više čekati na nas.
Ne pitaj mnogo, dospećeš i ti na rđav glas.
Putuj planeto, super smo se družili.
Nama je lepo, taman kako smo zaslužili.
Putuj Evropo i pošalji nam malo peciva.
Nama je dobro - sreća jedna neizreciva.
Putuj planeto, ovde se vrag priziva.
Nama je lepo. Slika jedna neopisiva.
Putuj Evropo, nemoj više čekati na nas.
Ne pitaj mnogo, dospećeš i ti na rđav glas.
Putuj planeto, super smo se družili.
Nama je lepo, taman kako smo zaslužili.
Putuj Evropo i pošalji nam malo peciva.
Nama je dobro - sreća jedna neizreciva...
???????? ?????????? ?????????????
Toa ke pravime pak u narednite 15 god???
Nek` vi bide be...
Ja sam i onaka ne moze da smenam nisto:toe:
Sto da pravam koga se rodiv tuka so NEANDERNTALCI !
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Pa raspean neandertalcu
, ke moras da se obratis
na nekoj strucen okolu tvojov problem na mala mutacija vo odnos na okolnite neandertalci ili da dignes itno tuzba protiv StorkEx za pogresna isporaka pred........... ti znaes kolku godini. Ocigledno te utnale isto ko so Lambert lavot...:):)!!!
Vidi vaka....:nikoj ne gi vika ni Rotsildovi,ni Rokfeleri, a pak Kisingeri (koi se tolku ruzni evrei sto ni majkite mu ne mozat so oci da gi vidat) ...pa epten.
Tie sami se vikaat koga ke vidat dovolno socno mevce za krkanje. A pred toa butaat enzimi i retro virusi da go uspijat imunoloskiot sistem na zrtvata.....pa taa samo pee nekoi pesni od tri kilometra.......namesto da ima veke na pogodni mesta instalirano "nuke rasprskuvacki napravi" koi ke gi drmnuva po potreba....kako zgodno sredstvo za odvrakanje na ova krvopiive, nesto ko PIPS za Rotsildovi,Rokfeleri,Kisingeri :):)!!!
Nekoi probaat , ama im treba vreme da go nadminat periodot na NEANDERTALIZAM......jebiga....:):)!!!
Moze na Putin ke mu uspee, ama i toj e nekako mnogu zaglaven so ovie pogornive....:):)!!
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Додека вие си лафите тука рокефелри , кисинџери, метрикси и рудници, „призренската лига“ си ја врши работата со финансии од ју-ес конгресмени...и мир на балканот пак нема...

Косово дилот не е од 87ма...87ма се формиера навивачкото друштво Комити...Косово е уште од 83та...првите демонстрации...
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
„ПОЛИТИКА“: КОСОВО КАКО ТАЈВАН ИЛИ СЕВЕРЕН КИПАР




Kосово ќе има статус како Тајван или северен Кипар, коментираат европски и руски експерти по неуспехот на САД и некои земји од ЕУ преку Советот за безбедност на ОН да ја протуркаат резолуцијата со која на српската покраина би и се дала независност, пишува во денешното издание српскиот весник „Политика“.
Според изданието, тоа значи дека Косово како држава би го признале САД и некои европски земји, но оти покраината според меѓународното право и натаму би била дел од Србија, токму како што е Тајван дел од Кина или како што Турската Република Северен Кипар е дел од Кипар.
- Некои држави се уште мислат дека независноста на Косово ќе добие „благослов“ од Советот за безбедност на ОН, при што британскиот премиер Гордон Браун изјави дека смета оти Русија ќе го поддржи планот на Марти Ахтисари, истакнува „Политика“. На првата прес-конференција како британски премиер, тој рече дека се надева оти „и Русија ќе ја поддржи независноста на Косово“.
Според „Политика“, Русија, меѓутоа, по се изгледа, нема да го промени својот став и останува на заканата дека ќе го искористи правото на вето на секој предлог резолуција со која Советот за безбедност на ОН би го укинал суверенитетот на Србија на Косово.
Весникот ја пренесува изјавата на претседателот на одборот за меѓународни односи на руската Дума, Александар Козловски, според кого, обидите косовскиот проблем да се реши надвор од ОН би претставувале опасен преседан.
- Секој обид тоа да се направи со еден потег не би било решение, туку бомба со одложено дејство која може да експлодира во секој момент. Решение за Косово со едностран поредок би значело илјадници нови бегалци, нова крв и апсолутно обесправување на косовските Срби. Покрај тоа, независноста на Косово би била сигнал за независност на Абхазија, Јужна Осетија и Придњестровјето, што е многу опасно, изјави Козловски.
Според извори во Брисел, наведува „Политика“, на признавањето на Косово остро се спротивставуваат Шпанија, Словачка, Грција и Кипар, кои се загрижени и поради слични проблеми во своите држави.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.479
Поени од реакции
81.927
Првите демонстрации на Косово се една година по смртта на "Стариот" - 1981, а не 1983. Тогаш, инспирирани од "големите револуционерни победи" на Енвер Хоџа, својот национал-шовинизам го артикулираа преку марксизам-лењинизам.
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Првите демонстрации на Косово се една година по смртта на "Стариот" - 1981, а не 1983.
“Косово“ е и за време на стариот ми се чини, ама Тики им рекол, ни смо ми бацили пушке на буништу :pos:
непотврдена информација, барам поиноформирани...
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.479
Поени од реакции
81.927
Првите демонстрации на Косово се една година по смртта на "Стариот" - 1981, а не 1983. Тогаш, инспирирани од "големите револуционерни победи" на Енвер Хоџа, својот национал-шовинизам го артикулираа преку марксизам-лењинизам.
Исто како што српскиот национал-шовинизам за медиум го имаше социјализмот, кон крајот на ХХ в. кај Слобо, или пак во средината на ХХ в. кај Ранковиќ , да речеме.
Ова маскирање (некој ќе рече национално-будење) го имаше и кај Хрватските социјалисти во нивната таканаречена "хрватска пролет" ('70-ти, мислам) .
Арно ама дојде конечно време кога национал-шовинизмот нема потреба од прикриеност и кога многумина го мешаат со благородното чувство - национализам.
Извинете за off topic-от.
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
рокфеклерови и стратегија за Косово (пдф документ е)

исто влијание од Ротштилдови (а богами и Кисинџер)

додаток: Билдерберг групацијата (BBC линк)
Tокму тоа им го докажувам на оние кој сакаат да знаат што се случува навистина со Косово.Но како и секаде има потплатени лајачи кој се стремат да го насочат вниманието во скроз други насоки,па ви пеат песни,ви пренесуваат изјави од типот -не е тоа,друго е,ама никогаш не кажуваат што е.
Проблемот на Косово е од `68 кога и Тито разбра со кого си има работа па успеа да го амортизира првиот удар со уставот од `72ра со што само ја одолговлече агонијата до неговата смрт во `80та за да веќе во `81 ги има вторите поголеми немири со што започна да се одмоткува клопчето и беа поделени картите на интереси.Албанската експанзија беше помогната и финансирана од оние на линковите погоре за да доживее колуминација во `99 со директно бомбардирање на противникот.Се разбира дека таква операција не можеше да помине само со финансиите на Албанската мафија и покренувањето на НАТО армадата беше финансирано од некој кој навистина го може тоа и кој Косово го гледаше само како $ прикриваќи истовремено под превезот за човекови права бомбардирање со бомби кој содржат збогатен ураниум.

П.С.:-Еве и малку факти ама обратете внимание кој е во долниот дел на списокот:

The "Bilderberg Group" decided to push for the arrest of "war criminals from among the Serbs" using the Hague war crimes tribunal as its tool, in order to provoke a war with Russia, the article, quoted by the Yugoslav state news agency Tanjug, said.
"The Bilderberg Group is obviously a self-styled world supra-government which is earning billions of dollars thanks to crises and wars it, itself, is provoking."
The article named as group members Queen Sofia of Spain, Margaret Thatcher, Helmut Kohl, Valery Giscard D'Estaing, Lord Peter Carrington, Lord Owen, Henry Kissinger, Giovanni Agnelli, David Rockefeller and Baron Rothschild.
 
N

n/a

Гостин
Tокму тоа им го докажувам на оние кој сакаат да знаат што се случува навистина со Косово.Но како и секаде има потплатени лајачи кој се стремат да го насочат вниманието во скроз други насоки,па ви пеат песни,ви пренесуваат изјави од типот -не е тоа,друго е,ама никогаш не кажуваат што е.
Da...da...ABC...kremsir...taka e.
Jebi ga...me razotkri...tvoite umstveni `kapaciteti` gi `nadminaa` moite ocekuvanja....
Jas sum platen `lajac` koj sto dobiva sekoj prvi cek od Rodsild direkno...a me plakja posto i on razbral deka na balkanot u malata Makedonija ima eden ABC koj sto im ja razoblicil konspiracijata i im preti so samoto toa da gi unisti...:pos2:
Daj be sozemi se...i prekini da gi unistuvas temite so tvojata opsednatost od evreite...i aman zaman napisi nesto salam!
p.s. Jas niz tri pesni od Djole Balasevic...sakav na site da im objasnam sto ke se sluci ako ima pak vojna na Kosovo...so celiot region.Uste edna takva kriza...i ke zaostanuvame zad okolnite drzavi koi sto vekje se vo EU...otprilike isto tolku kolku sto Albanija na Enver Hodja zaostanuvase zad drugite...
Tuka e bitniot i vazen moment...koj sto sekoj eden politicar treba i mora da go ima predvid...
znaci ne vojnata kako akt i dejstvie...no ekonomskite (pa i politicki) posledici koi sto so samoto toa ke im gi nametnes na svoite gragjani!
Zatoa smetam deka pametot ovoj pat...ke mora da nadvladee...i posakuvam ova prasanje da se zatvori sto poskoro!
I pak povtoruvam...najlosoto resenie za nas vo Makedonija (pa i za celiot Balkan) e Kosovo da se deli...toa ne smee da se dozvoli...
Tuka nasata diplomatija treba da igra i preventivno da napravi cekori so koi sto jasno bi stavile do znaenje pred megjunarodnite faktori deka R.Makedonija e protiv takvo resenie...a ne onoj Milosovski da trca kako prle pred magare i da bara priznavanje na Kosovo(sto e vozmozno vtoro loso resenie za nas i nasite nacionalni interesi)!
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Филигрански плочници пееше Џони Штулиќ со Азра и им објасни на сите што ќе се случува не само со Косово туку и со цела Југославија,итоа пред Балашевиќ.Така и се случи ама кој да му веруваше тогаш кога велеше:

Filigranski pločnici

ja sam kralj
sudbina je metresa
sa zastakljenim očima
upravo prelazi ulicu
ponekad je osjetim
na vrhovima prstiju
grobnica za borisa
čovječe
ako želiš da saznaš
pristani na sve
ako želiš da mijenjaš ljude
ne odmeći se

ja sam kralj
ti si žena pjesnika
zašto plačeš gospođo
peludna groznica
čovječe
ako želiš da saznaš
pristani na sve
ako želiš da mijenjaš ljude
ne odmeći se

filigranski pločnici
puni baruta
filigranski pločnici
usta puna baruta

Oва е малку поозбилно од заклетвите на Тито кој му ги пееше твојот идол на Маршалот.Дај малку порасни и спознај го вистинскиот свет што те опкружува,па читни нешто и на :

http://www.azraweb.com
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Albanija i Amerika stari sojuznici.
Па баш и стари не се до толку во втора светска Мусолини беше сојузникот, односно Албанија беше продолжена рака на Мусолини, исто каок што сега Албанија е продолжена рака на САД во Европа. Затоа повеќе би тендирал кон дефиницијата продлжена рака односно алатка на САД отколку стар сојузник.
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Па стари сојузници за rymz се сите оние од Енвер Хоџа наваму.:)А кој велеше дека Албанија некогаш била сојузник со Русија и Кина,или тоа беа само лаги и приказни.:)
 
Член од
12 февруари 2007
Мислења
892
Поени од реакции
4
OK rymz PARI SE VO PRASANJE.....gi imas i videno??? So svoi oci??? vo torba, kontejner,kamion? i kompozicija hartija da si videl , ne e toa ni 1% od potot na masata za poker...a be sto se zezate naokolu...se e toa stihija, garantiram deka nikoj nema pojma sto ke bide utre...tocno e deka se pari vo prasanje, ama KAZINOTO sekogas vlece 30-40% minimum....i bitno e koj ja drzi bankata deneska, utre sigurno ke e nekoj drug....se dodeka ne svatat deka nema beganje od "socijalizam "...:):)!!!
Klucno e dali US misli deka tie i vo idnina ce bidat sami sila ili deka ce bidat edna od silite.Ako e vtoroto,dali RF im odgovara za partner,vis-a-vis Kina,Indija,EU.

Odlukata e teska i se e mozno.Mozno e duri i da gi poddrzat Srbite.Toa pak za nas e loso,oti mozi da vodi kon neubaj nesta,ona sto veli Zevs,ali to e.

Ali ne e se taka crno.Vo celava rab. najbiten e GR-MK spor.Onie pisanija na Tentov,ce imaat vlijanie ko sto se ocekuva,pa sleduva borba koj da ne pridobie,US ili RF i tuka negde lezi US odlukata za Kosovo.

Inaku rymz vo princip e vo pravo,ali mn.orospiska e igrata.Za NYC na pm.
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.585
Klucno e dali US misli deka tie i vo idnina ce bidat sami sila ili deka ce bidat edna od silite.Ako e vtoroto,dali RF im odgovara za partner,vis-a-vis Kina,Indija,EU.
Kondoliza denes veli kje go priznaat, a Putin vednash odgovara (javno) deka toa e opasnost za Evropa ... i taka dodeka ne go priznaat. ;-)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom