Можна ли е независност за Косово?

Можна ли е Косово наскоро да добие независнот?


  • Вкупно гласачи
    106
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
5 мај 2005
Мислења
4.454
Поени од реакции
178
Всушност Хазарското царство на исток ја имало Татарска Бугарија а на југ тогашна Албанија,ама иако граничело затоа што тие тогаш и не биле дефинирани како држави се сметале за составен негов дел.Значи Татарските Бугари и Албанците се директни предци на денешните Бугари и Албанци,кој потекнуваат од големото Хазарско царство кое ја загубило својата државност во 10тиот век,кога поточно во 965 година Киевскиот војвода Сватослав во голема битка им го уништил царството по што тие се распрснале низ Европа а подоцна и Америка.Голем дел од нив имале попримено еврејска религија и нешто христијанска,Албанците избегале дури до Сардинија и Сицилија од каде што подоцна се населиле на Балканот,а Бугарите дошле до денешна Бугарија и се измешале со народот што живеел на тие простори.Токму затоа Татарското потекло на Бугарите кое тие и си го признаваат.
ох мори мајко...газда на интернет кафе станува историчар...
Албанците се директни предци на денешните Албанци? Ти штотуку измисли топла вода ми се чини...

Како прво, албанците на кои што ти реферираш дека побегнале во Сицилија и Сардинија, се Арбрешите потомци на Илирите кои што и ден денеска постојат во Сицилија каде и ден денеска се зборува дијалект на албанскиот јазик...
Научи да разликуваш, и да читаш подобро...
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Па така пишува на интернет,не на википедија,туку на релевантни места од каде ги осознавам овие работи.Секој може да научи од каде потекнуваат денешните Албанци,Бугари или сите други во Европа.На пример кој би ги поврзал Чивутите во Русија со денечните Бугари иако практично потекнуваат од истата монголо-татарска група која се распрснала низ Европа па се населила во разни региони и имаат сличен јазик со Финскиот,заначи јазикот и не е баш релевантен доказ за потеклото.А Албанците не се сигурно потомци на Илирите затоа што ептен е пресно името на нивната држава и името на нивниот народ,замисли нема ни 100 години.Се разбира дека државноста ја стекнаа благодареќи на нивните врски со големите Хазарски фамилии уште од 1ва Светска Војна познатите Ротшилд и Рокфелер,кој ја создале Албанија за полесно да завладеат со богатите ресурси на Балканот како што и ден-денес прават.
 
N

n/a

Гостин
:ban?: :ban?: :ban?:
Jas najutcivo gi molam moderatorite i administratotite na forumov vekje ednas DA GO BANIRAAT ABC FOR LIFE!
Imalo i drugi primeri i ke ima...koi sto ponekogas ja prekoracile granicata pomegju normalnoto i ludoto...pomegju razumnosta i shizofrenijata...
ama ovoj e nepopravliv slucaj koj sto barata so faktite i brojkite...taka kako sto na nego mu cini...ili uste podobro...taka kako sto na nikoj od nas ne mu odgovara i kako nego ne moze brate...i ne moze da razbere...posto ne e lud kako nego!
Zatoa ...duri sum spremen da stavam i glasanje:
Dali ste za dozivoten ban na ABC od forumov...
Jas sakam BAN!
Dosta mi e od Rokfeleri i Rodsildovi...koj sto vo negovite pisuvanja se javuvaat duri i u temata za utrinskoto odenje po mala nuzda!
Blagodaram!
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.585
Za neupatenite: Hazarite se navodno 13toto izgubeno semitsko pleme. Neli vo Stariot zavet Jakov -- prviot chivek shto pochnal da veruva vo eden Gospod, i eden od 4cata patrijarsi -- imal 12 sinovi. Tie se osnovachite na 12te evrejski pleminja.

Ima mnogu shpekulacii za Hazarite no no nikakov dokaz deka se 13to pleme. Ne se znae mnogu za Hazarite. Zatoa raznorazni tipovi se filmaat za Hazarite. Duri ne se znae mnogu ni za 12te pleminja, koj denes od kogo poteknuva, sem za edno - toa na Levi. Zanesi teshki...
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
без разлика на хазари и ротшилдови(приказни за мали деца)...Албанците не ја сфаќаат сериозноста на Русија...таков впечаток добивам од повеќето...
 
Член од
5 мај 2005
Мислења
4.454
Поени од реакции
178
Za neupatenite: Hazarite se navodno 13toto izgubeno semitsko pleme. Neli vo Stariot zavet Jakov -- prviot chivek shto pochnal da veruva vo eden Gospod, i eden od 4cata patrijarsi -- imal 12 sinovi. Tie se osnovachite na 12te evrejski pleminja.

Ima mnogu shpekulacii za Hazarite no no nikakov dokaz deka se 13to pleme. Ne se znae mnogu za Hazarite. Zatoa raznorazni tipovi se filmaat za Hazarite. Duri ne se znae mnogu ni za 12te pleminja, koj denes od kogo poteknuva, sem za edno - toa na Levi. Zanesi teshki...

АБЦ знае бре...на кого ти му кажуваш дека нема докази?? Врска немаш ти, ете АБЦ ни потврдил дека така прочитал на интермец, каде што секој 12 годишник може да направи веќе веб страна дур сурфа од неговото интернет кафе. Кој ги ферма првите 12 племиња, 13тото е важно. Албанците од нив потекнуваат. А со тоа, се најстар постоечки народ во планетата земја. Е ај АБЦ греота е косово да не биде репубљик. Види да го ебам...од стар завет се албанците, не се дрндај многу...Ептен учен човек си жими се, светските тајни на интернет ги имаш најдено. И евреите како кројат заговор против светот, и кризата со водата (иако во почеток беше за трепча, па премина на јаглен, за на крај да се сведе во вода..)

АБЦ мило мое начитано.. ПАРИ!!! дали вода, дали јаглен, дали било што... ПАРИ се во прашање во Косово...

Неко меџу нама није наш, а није...че се чуеме пак...

П.С...Морав, во мене вриеше целава траги-комедија...морав, ајм сори :)


П.П.С ...Молим режија нека постои

(Трн, јас ја сваќам, ама ги сваќам и ги имам видено вложените пари на Американците...)
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
(Трн, јас ја сваќам, ама ги сваќам и ги имам видено вложените пари на Американците...)
Rymz друже, единствените пари кои американците ги имаат вложено, се во Бонд стил базата...ништо повеќе...

ЧИТАЈ

Не им е стало на Американците до некакви права на Албанците во Косово...тие се само нивен сателит...ПАРИ се во прашање како што кажа...Не е ниту вода, не е ниту јаглен...АМБО е во прашање...НАФТА!

Заради таа нафта, се створи етничка тензија, се створи омраза...Албанците сеуште никако да го согледаат тоа...Свесни се дека сите соседи од околу можат за 24 часа (more or less) да ги избришат од светот, се курчат со грбот од Америка која чим исцрпи што и треба ќе си отиде....тоа не е грб...Што ќе прават понатака? ќе бегааат во Америка?

Треба да гледаат малку на по долгорочен план...Русија го гледа тоа, и реагира, и ќе продолжи да реагира...Америка слабее, грдно слабее...Русија се јакне...Мнооогу се јакне...Сведоци сме на историски моменти...Ќе го јадеме ние...ниту Русите, ниту Америте...Јас..ти...останатиот бездолжен свет...НИЕ!!!
 
Член од
17 март 2007
Мислења
702
Поени од реакции
26
Ima mnogu shpekulacii za Hazarite no no nikakov dokaz deka se 13to pleme. Ne se znae mnogu za Hazarite. Zatoa raznorazni tipovi se filmaat za Hazarite. Duri ne se znae mnogu ni za 12te pleminja, koj denes od kogo poteknuva, sem za edno - toa na Levi. Zanesi teshki...
Мисирков, ако ти е интересно за историjата на Хазарите, ето една книжка на Гумильов - ""Откриването на Хазарите" и сврзаните с тех работи"
Интересна теориjа имат русите. Дано да разбираш руски, че е малко тежко - академично написано.
 
Член од
5 мај 2005
Мислења
4.454
Поени од реакции
178
Треба да гледаат малку на по долгорочен план...Русија го гледа тоа, и реагира, и ќе продолжи да реагира...Америка слабее, грдно слабее...Русија се јакне...Мнооогу се јакне...Сведоци сме на историски моменти...Ќе го јадеме ние...ниту Русите, ниту Америте...Јас..ти...останатиот бездолжен свет...НИЕ!!!
Миљон теми уназад имам потенцирано дека пари се у прашање, секоаш и било...СЕКОГАШ, па да го ебам, мама на тато не му дава ако не купи нови чизми...реалност..

Некој се лупа од земја од патриотизам, некој од ментално заболување, а некој од незнаење...и не се секирај, се знаеме еден со друг кој сме и што сме, не го јадаме НИЕ како јас и ти...го јадат the others
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
OK rymz PARI SE VO PRASANJE.....gi imas i videno??? So svoi oci??? vo torba, kontejner,kamion? i kompozicija hartija da si videl , ne e toa ni 1% od potot na masata za poker...a be sto se zezate naokolu...se e toa stihija, garantiram deka nikoj nema pojma sto ke bide utre...tocno e deka se pari vo prasanje, ama KAZINOTO sekogas vlece 30-40% minimum....i bitno e koj ja drzi bankata deneska, utre sigurno ke e nekoj drug....se dodeka ne svatat deka nema beganje od "socijalizam "...:):)!!!
 
Член од
5 мај 2005
Мислења
4.454
Поени од реакции
178
OK rymz PARI SE VO PRASANJE.....gi imas i videno??? So svoi oci???
ДА!!!..по твојот аватар, претпоставувам на аеродром работиш или имаш нешто врска со авијација, па нека ти се врати филмот назад 99та, колку авиони слетуваа на Петровец без да поминат царина, со тон торби искачање...и не ми се прај на тошо дека ништо немало во тие торби, дека јас знам луѓе што зимале работи од тие торби...македонски граѓани...вработени во петровец...се залажувале со штеки цигари...

Тоа е мала сума, да се сложувам...Но и самиот знаеш, магијата успева, само ако го излажеш окото...

if you know what i mean.
 
Член од
19 јули 2006
Мислења
3.157
Поени од реакции
129
Albancite ja iskoristija situacijata koga USA sakase da se presmeta so Milosevic i go platija NATO (Amerika) da gi izbrka Srbite od Kosovo. Si napravija strategija si kupija vojska (NATO) i si uspejaa. Da ne bese Milosevic na vlast i Srbija da ne napravese 2 ludi vojni pred toa nemase da go zagubi Kosovo.

Nema sto da se lutime sto Albancite si napravija strategija za golema Albanija. Nas problem e sto nie ne napravivme strategija za Makedonija tuku se kilavime 15 godini...

A toa dali Kosovo ke dobie nezavisnost ili ne, ne e ni tolku bitno. De fakto se nezavisni a da li i de jure ke bidat zavisi od mnogu faktori. Koga moze Tajvan 50 godini da postoi ke moze i Kosovo..

Mene iskreno mnogu poveke me sekira Makedonija a Kosovo sto saka neka pravi..
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
АБЦ мило мое начитано.. ПАРИ!!! дали вода, дали јаглен, дали било што... ПАРИ се во прашање во Косово...

(Трн, јас ја сваќам, ама ги сваќам и ги имам видено вложените пари на Американците...)
Се сложувам. И не мора да барате видливи пари. Имаат вложено токму на црно. Преку албанска мафија најверојатно (имаше некои податоци ако добро памтам дека албанската мафија финансира голем број сенатори во америка) а во голем број земји е најмоќна организација во подземјето. По американската и руската мафија, албанската ја третираат како мошне сериозна.
Во таа зона на голема албанија, каде нема закон и нема кој да контролира кој што прави, се врши се` и сешто. Оружје, дрога, алкохол, цигари, и секако Бело робје, трговија со деца и органи... Како голем фришоп на црно.
А тоа се пари.
Русија нема да дозволи вика Трн, ја мислам дека Русија сеуште нема толку јак глас. Затоа се обидуваат да го избуткаат косово толку брзо.
А сега пред некое време изби скандал во врска со Ахтисари, не знам дали приметивте. Дека германската тајна служба открила пари префрлени на сметка на Ахтисари од 2 милиони евра, а се претпоставува дека сумата на други сметки оди до 40 милиони. Нормално, аферата веќе никаде ја нема... никој не реагира.
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Па јас цело време ви кажувам дека се пари во прашање а вие ми кажувате дека не биле пари туку имало и помалку патриотизам.Па тој патриотизам е поттикнат со пари бе,ама никој не кажува од каде се тие пари,без разлика дали се од мафијата Албанска или од конгресмените на САД,едно е сигурно дека тие пари не ги дава rymz или АБЦ,за да освојат територија од која ќе црпат ресурси или ќе управуваат со шверцот на се што е прилично исплативо да се шверцува.Тие пари не ги дава ниту Буш ниту Путин,бидете сигурни во тоа,токму затоа овде и дискутираме за да утврдиме кој ги дава тие пари,точно кој,само немој некој да биде наивен и да тврди дека ги дава цела Америка или цела Русија,кога се знае барем според фактите дека сопственици на главните ресурси и управители на фирми станаа две-три фамилии кој како случајно се Хазарско-еврејски па и на Амбо за кого толку сте запнале.
 
Член од
5 мај 2005
Мислења
4.454
Поени од реакции
178
Па јас цело време ви кажувам дека се пари во прашање а вие ми кажувате дека не биле пари туку имало и помалку патриотизам.Па тој патриотизам е поттикнат со пари бе,ама никој не кажува од каде се тие пари,без разлика дали се од мафијата Албанска или од конгресмените на САД,едно е сигурно дека тие пари не ги дава rymz или АБЦ,за да освојат територија од која ќе црпат ресурси или ќе управуваат со шверцот на се што е прилично исплативо да се шверцува.Тие пари не ги дава ниту Буш ниту Путин,бидете сигурни во тоа,токму затоа овде и дискутираме за да утврдиме кој ги дава тие пари,точно кој,само немој некој да биде наивен и да тврди дека ги дава цела Америка или цела Русија,кога се знае барем според фактите дека сопственици на главните ресурси и управители на фирми станаа две-три фамилии кој како случајно се Хазарско-еврејски па и на Амбо за кого толку сте запнале.
Не туку мрчи да вртиш гзот кај шо дува ветер..Биди муж...не ме враќај назад во темите каде тврдев дека се е во парите, патриотизмот умре веќе одамна. Money make the world go round. Ти си ни кажувал во парите било ...абе ај, до вчера ми викаше не е така, сега ми викаш така е...па седни на едно столче да го еб*м не скокај од едно на друго...

И ти си тој што запнал и сакаш да тврдиш дека Албанците се евреи што по никоја точка не ти се совпаѓа...па за месец два да почнеш да тврдиш спротивното...

Прозирен си ко стакло више...чуму стаклар да работеше, а не интернет кафе...

Ајт

ЕВЕ ти нешто паметно да читаш...зашто уствари некои работи се дешаваат и немаат врска со еврејството, јагленот, Трепча, и нафтата...и да напоменам, не е од википедија твојот фамозен извор на информации :)

ова ти е од самиот Амерички сенат...значи не е рекла казала :):)

Кога сме веќе кај самиот Амерички сенат...

[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]Joseph J. DioGuardi[/FONT]

кој што е член на Albanian American Civic League President (1989-)

И не туку мрчи многу...заеби Википедија..




Косово не е од вчера момче мое мило начитано...ама ај..гурај ти копај по еврејците...ќе најдеш некад некој албанец меѓу нив
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom