Кошаркарска репрезентација на Македонија

The Mummy

The world is not enough
Член од
3 мај 2006
Мислења
5.415
Поени од реакции
181
Не знам дали заслужуваат нашиве воопшто коментар, едноставно ми се повраќа од нив. Барем да не знаев какви се, ама од почеток на квалификации најмногу се плашев од овој натпревар. Дуел против најслабата екипа во групата, ама на гости и одма излегува македонскиот менталитет на површина, кој е поважен од секаков квалитет.

Не ми е јасно како може стартен бек и стартно крило да имаат заедно 10 шутеви во просек, а центрите да имаат по 50, тоа само кај нас го има. Имаме еден куп селски играчи, како Мираковски, Стојановски и Соколов, кои во своите екипи даваат по 25 поени просек, а тука ќе погодат 1 - 2 шута цел натпревар.

Самарџиски не ни очекував да одигра трет дуел по ред добро, Чековски не знам зошто воопшто постои како играч, Антич ќе погоди некоја 3ка, ама јас да сум тренер доколку ми шутне повеќе од 2 пати од 10 метри би го седнал на клупа до крај на натпревар.

Бо Меккејлеб едноставно не заслужува да игра за нас. Не заслужува во смисла што остава срце 2 пати повеќе од останатите наши пички на терен. Американец кој игра само трет пат за нас, трчашше по секоја топка, правеше скокови, асистенции и даде 35 поени за што? Нека не се троши воопшто за нас.

Факт е дека Унгарците погодуваа од секаде, но 80% од нивните шутеви беа од чисти позиции, епа и јас ќе погодувам ако никој не ме чува на 3 метри.

Прееска сакав да пишам дека подобро е да не одиме на ЕП, за да не мора да ги гледам уште минимум 3 пати и да се нервирам, ама кога ќе ми текне дека ако не се пласираме директно, следуваат дополнителни квалификации тогаш сепак се надевам ќе се протуркаат некако, иако не заслужуваат. Можат комотно да ги даваат службено гостинските дуели, нека не излегуваат од Борис Трајковски, очигледно само таму знаат да играат.
 

gODHEAD

Crucified
Член од
6 декември 2007
Мислења
1.827
Поени од реакции
1.163
Абе топ сме ко за Антички Македонци :(
 

DracevoTheCity

Чиста Македонија !
Член од
7 ноември 2008
Мислења
8.660
Поени од реакции
9.960
Незнам што би рекол за нашиве.
Бо ко што спомнаа погоре,не заслужува да игра за нас. Премногу сме слаби за таков играч.
Типот игра со срце,гори од желба од срце да се докаже.
и зашто ? за некој сељак да пуца од 10 метри ???
Да шутира од место каде што ниеден центар не би смеел ни да помисли да пуца.....
Премногу се форсира шутот за 3 поена,ќе кажам и дека Гечевски највише од сите заслужува да ја носи капитенската лента...
Можеби е тромав,можеби нема квалитет како Антиќ али игра од срце,игра борбено,дефинитивно за мене тој уште од сега си обезбеди место како легенда во Мак баскетот.....
Поквалитетен е Докузовски од Арсиќ,али сепак не успеа да го смени тој менталитет на играчите,да играат и на гости како дома. Мора да се признае и дека на Унгарците им идеше шутот,али во моментите кога требаше да останаме смирени,со ладни глави,нашите играчи пуцаа од 10 метри за тројка,што дефинитивно се одрази на крајот.....
Жал ми е што,како и многу пати прокоцкавме добра шанса,и што повторно ќе треба по потешкиот пат да бараме пласман на некое големо натпреварување али тоа е тоа.....
 
Член од
14 април 2010
Мислења
4.683
Поени од реакции
5.988
pa ni treba samo pobeda protiv britania i ideme na evropsko zasto vo c grupata 2 i 3 imaat po 3 porazi i imaat slaba kos razlika za razlika od niv nie imame +66
 
М

Мартин`

Гостин
Во прилог ни оди тоа што вчера Португалија ја оствари првата победа против Полска (85-84) сега само уште Болварија да киксне некој натпревар а сигурно ќе киксне уствари според мене и на 2 утакмици ќе изгуби со Грузија и Белгија и барем една ние да тепаме и 99.9% сме на ЕП!
 
Член од
16 јули 2007
Мислења
12.497
Поени од реакции
4.070
Се ок, само Перо да не мисли дека репрезентацијата е на татко му, или дедо му сеедно.
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.522
Најдобрите две втори екипи од трите групи влагаа дирекно на ЕП, нема никаков бараж.
Разликата е само у тоа што за групите на ЕП ждребот ќе ни биде потежок.
Има бараж бе 3то место иде во дополнителни квалификации тоа важи за сите трети екипи и втората најлошо рангиранана и играат иден август пред ЕП турнир, првиот влага на ЕП. Затоа реков дека е подобро што Босна изгуби шанси за 3то место што е реално нашиве да се стегнат и на последната кај нив на гости, иако може тоа нема да биде потребно ако добро ги плеснеме Британците. И уште една работа што сега Украина има добри шанси за дополнителни квалификации и нема да ме изненади ако ги добијат дома Британците што за нас ќе биде одлично ама како и да е како што беше неколку пати кажано и со второ место (со победа во понеделник) 99.9% сме на ЕП.
 

The Mummy

The world is not enough
Член од
3 мај 2006
Мислења
5.415
Поени од реакции
181
Има бараж бе 3то место иде во дополнителни квалификации тоа важи за сите трети екипи и втората најлошо рангиранана и играат иден август пред ЕП турнир, првиот влага на ЕП. Затоа реков дека е подобро што Босна изгуби шанси за 3то место што е реално нашиве да се стегнат и на последната кај нив на гости, иако може тоа нема да биде потребно ако добро ги плеснеме Британците.
Уште има шанси Босна за трето место. Има скор 1 - 4, а Украина и Унгарија имаат по 2 - 4 ама со натпревар повеќе. Босна во понеделник дома ја чека Унгарија и со победа се изедначува со двете.

Не очекувам победа во Босна, но мислам дека сепак во Ц групата ќе извиси второпласираниот со оглед на тоа дека Полска и Грузија веќе имаат 3 порази на 2 дуела до крај, но Полска гостува кај најсилната во групата Белгија, а Грузија гостува кај Португалија ама и има катастрофална кош разлика и не може да не стигне нас.
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Не знам дали заслужуваат нашиве воопшто коментар, едноставно ми се повраќа од нив. Барем да не знаев какви се, ама од почеток на квалификации најмногу се плашев од овој натпревар. Дуел против најслабата екипа во групата, ама на гости и одма излегува македонскиот менталитет на површина, кој е поважен од секаков квалитет.

Не ми е јасно како може стартен бек и стартно крило да имаат заедно 10 шутеви во просек, а центрите да имаат по 50, тоа само кај нас го има. Имаме еден куп селски играчи, како Мираковски, Стојановски и Соколов, кои во своите екипи даваат по 25 поени просек, а тука ќе погодат 1 - 2 шута цел натпревар.

Самарџиски не ни очекував да одигра трет дуел по ред добро, Чековски не знам зошто воопшто постои како играч, Антич ќе погоди некоја 3ка, ама јас да сум тренер доколку ми шутне повеќе од 2 пати од 10 метри би го седнал на клупа до крај на натпревар.

Бо Меккејлеб едноставно не заслужува да игра за нас. Не заслужува во смисла што остава срце 2 пати повеќе од останатите наши пички на терен. Американец кој игра само трет пат за нас, трчашше по секоја топка, правеше скокови, асистенции и даде 35 поени за што? Нека не се троши воопшто за нас.

Факт е дека Унгарците погодуваа од секаде, но 80% од нивните шутеви беа од чисти позиции, епа и јас ќе погодувам ако никој не ме чува на 3 метри.

Прееска сакав да пишам дека подобро е да не одиме на ЕП, за да не мора да ги гледам уште минимум 3 пати и да се нервирам, ама кога ќе ми текне дека ако не се пласираме директно, следуваат дополнителни квалификации тогаш сепак се надевам ќе се протуркаат некако, иако не заслужуваат. Можат комотно да ги даваат службено гостинските дуели, нека не излегуваат од Борис Трајковски, очигледно само таму знаат да играат.

мисе допаѓа што напиша и јас мислам дека не заслужуваме со овој тренер и овие играчи да идеме на европско и исто така не заслужува мекелб да игра за репрезентација.
 
Член од
17 октомври 2009
Мислења
148
Поени од реакции
10
Не пратам многу нашево првенсто .. сега пролстав и прочитав за Дамјан наш :

Индивидуално, најдобар играч во ова плеј-оф коло е репрезентативецот Дамјан Стојановски, кој покажа дека повторно е во врвна форма на време за борбата за шампионскиот трофеј. Младиот кошаркар на Вардар Осигурување забележа 29 поени (со само 2 промашувања од игра) и 10 скока, за вкупен МВП индекс од 38 со кој убедливо е најдобриот играч на ова плеј-оф коло.

ова вистина е или заебанција е ??
Освен Гечевски и Бо сите останати СТРАВОТ ГО ИМААТ В КОСКИ .. надобар пример е Самарџиски .. тој со неговата висина и тежина треба да биди Шекил а тој греотниот се плаши да скокни да се доближи до обрачот .. срамота .. да те обдарил господ со такви предиспозиции, ти да не ги користиш .. грефче треба да си .. значи мора некој психијатар да ги советува и да им даде поголема самодоверба .. мора ..
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.761
Поени од реакции
71.576
Не пратам многу нашево првенсто .. сега пролстав и прочитав за Дамјан наш :

Индивидуално, најдобар играч во ова плеј-оф коло е репрезентативецот Дамјан Стојановски, кој покажа дека повторно е во врвна форма на време за борбата за шампионскиот трофеј. Младиот кошаркар на Вардар Осигурување забележа 29 поени (со само 2 промашувања од игра) и 10 скока, за вкупен МВП индекс од 38 со кој убедливо е најдобриот играч на ова плеј-оф коло.

ова вистина е или заебанција е ??
Освен Гечевски и Бо сите останати СТРАВОТ ГО ИМААТ В КОСКИ .. надобар пример е Самарџиски .. тој со неговата висина и тежина треба да биди Шекил а тој греотниот се плаши да скокни да се доближи до обрачот .. срамота .. да те обдарил господ со такви предиспозиции, ти да не ги користиш .. грефче треба да си .. значи мора некој психијатар да ги советува и да им даде поголема самодоверба .. мора ..
Точно е. Дамјан беше еден од најдобрите играчи во ланската сезона во македонското првенство. Но нашето првенство е далку од мерило за неговиот квалитет. Повеќе се држам до она, да бил толку квалитетен ќе играл во некој јак клуб. Ете сега замина во Лукоил па ќе видиме како ќе се развива неговата кариера. И Тони Симиќ владее со години во нашето првенство и со години е меѓу еден од најдобрите па скоро никогаш не го земаат во репрезентација. Ќе повторам само дека незнам зошто во репрезентацијата не се зима Бојан Трајковски (можеби е повреден или незнам што...). Многу ми се допаѓа како игра, а и сигурно е подобар од неколку играчи кои го носат црвено-жолтиот дрес...
 

Кирца

Монк
Член од
7 април 2008
Мислења
7.051
Поени од реакции
2.289
Самарџиски не ни очекував да одигра трет дуел по ред добро, Чековски не знам зошто воопшто постои како играч, Антич ќе погоди некоја 3ка, ама јас да сум тренер доколку ми шутне повеќе од 2 пати од 10 метри би го седнал на клупа до крај на натпревар.
Браво за ова.Убаво реков.Нека погоди 2 и крај.Зошто ќе си мисли дека не може да утне и сите топки ќе ги продаде.Истото го реков и вчера коа ги заводевме во прва четвртина.И боље бунар од тројка него бунар од слободно.Мада не е за пофалување ни едното и другото.За играта не зборам зошто 12-13 минути само гледав(почетокот).Во Македонија само лошите игри се памтат.Ние и 100 да тепавме и една да изгубевме тие победи немаше да се важат.Тоа е Македончето.За кој кур ги бодрите при победи коа не ги бодрите при порази.Со вакво правење од гомно подоле ќе изгубат од Британците.И не заслужуваат да идат за ваков народ кој при секој пораз ги прави гомна,а при победа сме најаки.Нејќам да замислам кое јадење трици ќе е ако изгубат од Британија.Срамота!!!
 
Член од
18 јули 2009
Мислења
6.694
Поени од реакции
6.215
Финтата е што некои играчи не заслужуваат да играат како што се Чековски(неможе ни еден кош да даде а човекот шутира 3 ка),браќата Стојановски се трупци невидени,Соколов од 3 чисти позиции ке даде една тројка,и да го споменам Самарџиски кој мора со таа висина да владее повеќе под кошевите он се плаши да скоке!! Бо е вистниски борец иако не е Македонец заслужува споменик тука,Гечевски е добар и Антич да не претерува со шутевите и се ке биде ок
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.522
Браво за ова.Убаво реков.Нека погоди 2 и крај.Зошто ќе си мисли дека не може да утне и сите топки ќе ги продаде.Истото го реков и вчера коа ги заводевме во прва четвртина.И боље бунар од тројка него бунар од слободно.Мада не е за пофалување ни едното и другото.За играта не зборам зошто 12-13 минути само гледав(почетокот).Во Македонија само лошите игри се памтат.Ние и 100 да тепавме и една да изгубевме тие победи немаше да се важат.Тоа е Македончето.За кој кур ги бодрите при победи коа не ги бодрите при порази.Со вакво правење од гомно подоле ќе изгубат од Британците.И не заслужуваат да идат за ваков народ кој при секој пораз ги прави гомна,а при победа сме најаки.Нејќам да замислам кое јадење трици ќе е ако изгубат од Британија.Срамота!!!
У право си за ова има многу (претежно дечишта) што појма немаат. Колку победи и да имавме секогаш испливуваат на површина само поразите и тоа како некој не знаел да шутира па Докузовски бил дрво и сл. А кога победивме 40 разлика коментарите беа различни. Поради тоа нема никогаш да имаме успеси. А и на многумина уште не им е јасно дека пред 3 години бевме во Б дивизија а лани освоивме 9то место на ЕП.
 

Jax Rebel

Navajo Rider
Член од
6 јули 2008
Мислења
5.260
Поени од реакции
2.254
Едно не ми е јасно - ЕП се игра на секои 2 години??????
 

Kajgana Shop

На врв Bottom