Рецепт за успешно учење

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.113
За жал се уште не постои ниеден друг начин да научиме нешто, освен да седнеме и да го сториме тоа.
Но затоа постојат начини како да научиме побрзо и подобро.

Создај и одржувај позитивен став кон учењето.
Поврзувај ги новите информации со веќе постоечкото знаење.
Прави паузи меѓу учењето.
Проверувај колку го имаш разбрано наученото.
Организирај го и управувај го своето време.
Постави си цел.
Постави си рок за негово остварување.
Направи си ритуал со кој ќе се наградиш за успехот.
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.113
Испити-како полесно да се положат.

Испити-како полесно да се положат.


Факт е дека никој од нас несака да полага тестови.Но ,дури и кога сте потполно сигурни во себе и во она што сте го научиле ,постојат неколку совети кои ќе ви го подигнат самоверието и полагањето ќе ви го направат полесно.
Без паника- е потребно непрекинато да се нагласува и да се запамети.Дури и во потешки ситуации кога не се знае некој одговор, се нема доволно време да се одговори и сл.треба да се остане смирен.Паниката сигурно нема да ви помогне ,туку да ви одмогне.
Прво еве некои основни совети.
Почнете со учење барем 2 недели пред испит.
Проверете дали ги имате сите информации околу испитот ,зошто колку подобро сте информирани ,ќе бидете посмирени и поприродни.
Никогаш не го менувајте одговорот ,ако не сте потполно сигурен во новиот.Побарајте ги клучните зборови во прашањето и одговорете на нив.
Пробајте на секое прашање да посветите еднакво време,без разлика кое носи повеќе поени -тоа сигурно е и потешко прашање и не се задржувајте подолго на него.Ако не знаете одговор на некое -прескокнете го и продолжете понатаму.Можеби некое друго прашање ќе ви помогне да се сетите на одговорот.Ако сте во можност оставете 5-10 мин.за да си ги проверите одговорите или да ги корегирате.
Ден пред испит-
Пробајте да се опуштите што повеќе.Легнете порано,зошто добро одморениот мозок е повнимателени попрецизен.Никако не останувајте да учите до 6, ако испитот ви е во 8 .
Испитен ден.
Пробајте да останете смирени .Не го прескокнувајте оброкот ,зошто енергијата ќе ви треба ,а и гладен незнам дали некој може и да размислува.Поминете низ вашите белешки само за да го освежите паметењето.Не зборувај со другите студенти за испитот пред самиот почеток иако тоа е масовна појава меѓу студентите ,но тоа ќе те замори ,а и може да се случи да нешто не знаеш ,што ќе ти ја разниша самодовербата.Ќе бидете под стрес ,но нема да сте единствените таму.
Погледнете ги и другите и ќе забележите дека пред испитот сите се смешкаат -тоа е природна реакција со која телото се брани од стресна ситуација.
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
Абе дури човек не седне да си го загрее столчето чабе...!!!!!!!!
 

Рунчев

Esi mi dobaaar
Член од
29 мај 2007
Мислења
1.263
Поени од реакции
190
Joey напиша:
Абе дури човек не седне да си го загрее столчето чабе...!!!!!!!!
Абе џабе е ако седнеш да го грееш столчето во мај или јуни.... ако си почнеш од септември не верувам дека ке биде за џабе
 
Член од
29 март 2007
Мислења
6.820
Поени од реакции
238
CyberBop напиша:
Абе џабе е ако седнеш да го грееш столчето во мај или јуни.... ако си почнеш од септември не верувам дека ке биде за џабе
taka e ja istata greska ja pravam ucebnata godina mi pocnuva vo april haha
 
Член од
24 април 2007
Мислења
251
Поени од реакции
2
па рецепт за жал нема и не знам дали ке има но ако учиш кога има малку лекци тогас нема да ти е потребен рецепт а кога ке се напрает куп и цел ден да учиш ѓабе е
 
Член од
21 ноември 2005
Мислења
5.165
Поени од реакции
891
Треба да испробате повеќе варијанти и да видите која најповеќе ви одговара... Јас конкретно, 3 недели пред колоквиум земам и го делам материјалот на 7 целини т.е 7 дена, и секој ден, делот што ми е предвиден за тој ден, го читам, вадам битни нешта, на компјутер пишувам нешто и така... На крај ми испаѓа една фина скрипта која си ја печатам и си учам од неа :)
 
N

NeMiRnA

Гостин
Кај секого е различно.Јас да си пишам за себе.
Читам еднаш,читам втор пат и подвлекувам што ми е најважно и толку,ама со максимална концентрација.После пред колоквиум повторувам колку што мислам дека треба и тоа е тоа.
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
леле мајко 2 недели пред испит вие докторати да не спремате ?????? јас максимум 3 дена пред испит на колквиуми не одам, 3 дена се повеќе од доволни за 6, ако легне материјата може и повеќе.
 

Македонец

мразам патетика во натпис
Член од
12 февруари 2007
Мислења
3.928
Поени од реакции
3.813
Нема рецепт за успешно учење....

Има само навика и мрза.....

А поради тоа што поголемиот дел од луѓето се мрзи тешки за читање и учење тогаш се знае дека тие можат да се извадат само со нивното IQ.

Така да тие што се тупи не им преостанува ништо освен да си создадат навика за читање и учење,бидејќи тие се двојно унакажани, со тоа што ем се тупи ем мрзливи....

Ама нормално има и исклучоци..... Тупи ама амбициозни....

ај да не ја тупам знаете што ми беше поентата( fabullous_178 знае за шо мислам..може и пример ќе ви даде како ние двајцата учевме :pos2: )

:tapp:
 
Член од
6 февруари 2005
Мислења
9.722
Поени од реакции
248
како да научиме побрзо и подобро.
Замени го ова прашање со следново : како да имам среќен брак?

Одговорот ќе биде : омажи се / ожени се од љубов а не од интерес! :wink:
 

Kirov95

• GoD •
Член од
30 ноември 2007
Мислења
1.001
Поени од реакции
5
Mene Mi Treba Da Se Napijam Edna Casa Cokoladno mleko so toa poveke pomtam :pos:
 
S

Sith_Lord

Гостин
Седни на стол, отвори книга и не станувај додека не научиш. Просто, нели? Али сите сакаат магична формула. Епа нема. Deal with it.

Sith
 
Член од
30 декември 2007
Мислења
2
Поени од реакции
0
recept za uspeh na sekoj covek bez razlika dali se raboti za ucenje ili nekoja druga rab e ljubov i zelba kon istoto toa sto se raboti, anormalno i kontinuirana rabota vo istoto!!!
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
recept za uspeh na sekoj covek bez razlika dali se raboti za ucenje ili nekoja druga rab e ljubov i zelba kon istoto toa sto se raboti, anormalno i kontinuirana rabota vo istoto!!!
Се е кажано. Само би додал: Ако не те интересира нештото, можеш со саати да седиш над книга и пак ништо да не научиш.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom