Вили, самовили...

Мартин$

Модератор
Член од
2 март 2007
Мислења
5.234
Поени од реакции
148
Иако не верувам во ама, мада се е можно по селана :) Баба ми како мала кај што и е куќата и до ден денес, видела самовили кај нивниот коњ, кај што плетеле плетенчиња на кољите. Од тогаш таа на тоа место никогаш. И само ова ми го кажуват, покрај склерозата. :nesum:
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Мене прабаба ми ми кажуваше дека они секоја вечер пред да заспијат им ги чешлале гривите на коњите во нивната штала. И секое утро на гривите од коњите имало плетенки. Ај сеа!!
 
Член од
12 мај 2008
Мислења
1.495
Поени од реакции
38
Mozno e da se tocni rabotive. I jas imam cueno za vili i samovili. Nekoi mi imat kazuvano da ne odime tamu kaj sto ima vili za da ne gi izbrkame.
 

Famous Last W

I LoV3 YoU..
Член од
24 август 2007
Мислења
1.515
Поени од реакции
5
Не верувам во такви работи тоа го имам само во бајките и чат пат во некој филм се сретнува.. :) хиих
 

Fabullous_178

Psychonautics:.
Член од
21 февруари 2007
Мислења
2.987
Поени од реакции
190
Порано ми кажуеа во село,да не мочам под некоја стреа,оти таму имало вили и ќе се налутеле,и ќе дошле додека спијам за да ми ги исечат нозете.И многу се плашев од тоа-ваму имало вили,онаму имало...насекаде биле.
И после намерно почнав да мочам под стреи,за да видам дали ќе се разбудам без нози.Колку само ми беше страв првата вечер,неможев да спијам...али коа видов дека ништо не се дешаа,сватив дека се лажги со опашки и станав атеист.Уствари,претходно ја прочитав и библијата,па тогаш и комплетно се уверив дека е една голема лага.
А инаку,за самовилите,мислам дека се пагански верувања и не знам како се одржале досега,ама во секој случај,приказните се интересни.
 
Член од
9 април 2008
Мислења
29
Поени од реакции
0
DA DA I JAS SUM CUL

А инаку што сум слушал дека на местото на стара железничка во Скопје пред 20 или 30 години воз прегазил некоја девојка и денес на датумот на кој била прегазена девојката на местото на пругите излегувала таа девојка во бел фустан како дух. Колку е точно незнам.
Mojata verzija e deka se pojavuva na prugata kaj Volkovo. Samo jas mislam deka ova e za da gi lazat decata da ne ostanuvaat do kasno, zatoa sto prugata e odma do samite kuki, a i da se pojavuva takvo nesto nekoj ke zabelezi i od doma.
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Мене прабаба ми ми кажуваше дека они секоја вечер пред да заспијат им ги чешлале гривите на коњите во нивната штала. И секое утро на гривите од коњите имало плетенки. Ај сеа!!
Коњското влакно е осетливо на влага, се витка или се истегнува во зависност од процентот на влагата а не дали некоја самовила решила да тепа време на коњот, и да спрема фризерски испит.
 

Famous Last W

I LoV3 YoU..
Член од
24 август 2007
Мислења
1.515
Поени од реакции
5
хахахахах... Добро кажано абе не постојат самовили и такви работи..
 

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.715
Поени од реакции
11.144
Мој добар другар имал наводен контакт со самовили...кога ми објаснуваше што како, ај што се наежив него ми дојде едно шубе расположение ептен, ама сепак многу многу не верувам во такви работи, иако сум слушал што све не, сепак мислам дека еден дел е производ на човековата имагинација а друг користење на психотропни супсанци :) според мене.
 

Milanez`

Tutta lα miα vitα...
Член од
6 август 2007
Мислења
14.493
Поени од реакции
5.476
Само во НЛО верувам во друго ништо :D значи НЕ !
 

Famous Last W

I LoV3 YoU..
Член од
24 август 2007
Мислења
1.515
Поени од реакции
5
Мој добар другар имал наводен контакт со самовили...кога ми објаснуваше што како, ај што се наежив него ми дојде едно шубе расположение ептен, ама сепак многу многу не верувам во такви работи, иако сум слушал што све не, сепак мислам дека еден дел е производ на човековата имагинација а друг користење на психотропни супсанци :) според мене.
Де кажи шо му се има десено на другар ти каков контакт.. ?? Објасни разговарал со нив или..
 
Член од
1 мај 2008
Мислења
300
Поени од реакции
8
Pa ovoa go znam od poodamna ama znam deka se zboruvase mnogu po mojot grad.....pa vaka...Si bile dvajca drugari i se vrakale od izlavanje doma so kola...i po patot nastrana videle deka sedi edna devojka polugola i deckite pomislile deka e nekoja zrtva na nasilstvo i resile da ja kacat...ja kacile i odnesle do doma no edniot kaj nea si go zaboravil paltoto zosto i go dal zasto i studelo.....i nisto....taka naredniot den na eden od ovie mu teknuva za paltoto i odi do kaj nea da si go zemi...i odi doma i gi prasuva nejzinite roditeli a tie mu velat deka nejzinata kerka e veke mrtva poveke vreme...coekot ne poveruval vo ova i otisol na grobot kaj momickata i tamu si go nasol paltoto........:vozbud:
 
Член од
1 мај 2008
Мислења
300
Поени од реакции
8
a sum slusnal deka vo seloto Gradec(Vinicko) imalo nekoja diva topola.....
i mnogu pati se vidvani samovili tamu
 
Член од
15 мај 2008
Мислења
11
Поени од реакции
0
Samo na crtanite filmovi ke gi najdas i u prikaznite:pos2:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom