Mетал

Метал

  • Обожавам

    Гласови: 621 54,5%
  • Слушам чат-пат

    Гласови: 285 25,0%
  • Не ми прави толку мерак

    Гласови: 102 8,9%
  • Неможам органски да го поднесам

    Гласови: 132 11,6%

  • Вкупно гласачи
    1.140

alex_death

To be or not to be!
Член од
10 октомври 2008
Мислења
583
Поени од реакции
90
Лириката не треба никако да го определува жанрот на една Музика.
Точно така :helou:. Има многу бендови со различни текстови. Жанрот се определува според инструментите и начинот на пеење кај вокалите. :helou:
 

BoogieMan

#%$!
Член од
24 август 2006
Мислења
364
Поени од реакции
19
Епа така е...Секој сака нешто ново да создаде,но кога нема доволно високо образование во областа...едноставно нели...утиња...

Значи сега јас ќе пеам за Цврстината на бетонот и ќе направам жанр Блек Бетон Метал бенд....
Брат..не заебавај... златен Чак везе си немал од музика. По слух правел се, нити теорија нити ништо. Па глеј што направил. Глеј ме мене сеа...колку толку знам и пак ништо неам направено. Хендрикс исто викаат дека незнаел многу многу од музика ама глеј го и него, нема човек што не го знае.
 
F

FallenHypaspist

Гостин
Па воглаво зборот ми беше за називи на жанрови какви што наведов горе...чак (колку и да немал веза сепак имал основи за да може да компонира...хармонизација,некоја скала и сл...) не згрешил ништо,ниту па Хенрикс ( не се согласувам дека бил музички необразован)...

ПС - Бугимен и Ксетров.Во последниве 10 години воопшто не е лесно да се создаде нов жанр,посебно ако врие од некои необразовани членови кои воопшто немаап појма од музиката како целина.Така да ќе исвират на пример Дет Метал,а со цел да биде поразличен од другите тие ќе пеат за текот на реката и ќе си го наречат својот жанр Ривер Дет Метал....ова е смешно веќе, али проблемот не е само во нив туку и во фановите...така да тие си ги класифицираат некои од бендовите....

Значи постојат бендови кои сами се класифицираат,а постојат и бендови кои фановите ги рекласифицираат...
 
Член од
15 март 2008
Мислења
546
Поени од реакции
63
Брат..не заебавај... златен Чак везе си немал од музика. По слух правел се, нити теорија нити ништо. Па глеј што направил. Глеј ме мене сеа...колку толку знам и пак ништо неам направено. Хендрикс исто викаат дека незнаел многу многу од музика ама глеј го и него, нема човек што не го знае.
Џими знаел доста теорија , ама Алан Холдсворт незнаел теорија , па пак има направено многу добри работи.
 
F

FallenHypaspist

Гостин
Ако така гледаме и Моцарт на 3 години немал некое образование па правел тата мата...
 

Vorpal_Louro

Иконокласт
Член од
4 мај 2009
Мислења
49
Поени од реакции
1
Лично јас сметам дека Џими Хендрикс знаел еднакво теорија колку и секој добар блуз гитарист - неколку скали и хармонизации, како и се разбира традиционалните blues changes. Се сомневам дека знаел до толку теорија колку што покажува неговата музика, на пример the Hendrix chord го гледал како блуз скалата во форма на акорд, не како dominant #9, etc.

Холдсворт пак не знаел баш многу теорија, но толку работел на хармонија по слух што ефектот е ист - музиката му делува бајаги писмена. Типот си развил сопствена теорија за тоа како одат акорди.

Чак Шулдинер иначе, како и некои други познати метал гитаристи немал никакво знаење од теорија - одел исклучиво по слух, и тоа често се познава во неговите песни, иако фала богу тоа не е нешто што пречи.
 

tomislayer

Елегантно дебел =)
Член од
18 ноември 2008
Мислења
1.482
Поени од реакции
82
Епа така е...Секој сака нешто ново да создаде,но кога нема доволно високо образование во областа...едноставно нели...утиња...

Значи сега јас ќе пеам за Цврстината на бетонот и ќе направам жанр Блек Бетон Метал бенд....
Ќути бе не се разбираш у бетон!
 

DeathControlmk

Will are?
Член од
7 февруари 2009
Мислења
124
Поени од реакции
9
Се согласувам.Инаку тоа што спомнав - Викинг,Пајрат,Унблек,Кришчан и слични нешта не ми е некако во ред,тоа се безвезни и несватливи подстилови на некои жанрови со цел некој да каже -Еј гледај,создадов нов подстил,или што би рекол да биде понафурано името на стилот....Зошто тогаш Дарк Транкуилити не се Астро Мелодик Дет Метал,или Слеер Сатаник Треш???

Лириката не треба никако да го определува жанрот на една Музика.Тоа ми беше зборот:tapp:
Не ми беше зборот дека лириките го определуваат жанрот туку неможе да е метал и да се збори за секс, цветчиња итн ствари ко у поп музика, битно на крај на сите заклучокот им е ист :) Ајде 200че да Живее форумов :)
 
F

FallenHypaspist

Гостин
Ха томислеер....сум работел со бетон јас..сум мешал малтер...сум глетувал...и слично срања...лол
 
Член од
13 февруари 2007
Мислења
5.126
Поени од реакции
5.901
Не ми беше зборот дека лириките го определуваат жанрот туку неможе да е метал и да се збори за секс, цветчиња итн ствари ко у поп музика, битно на крај на сите заклучокот им е ист :) Ајде 200че да Живее форумов :)
Мене баш песни како Fucked With a Knife ме асоцираат на секс :pos2:
 
F

FallenHypaspist

Гостин
Ха па земи слушај тогаш Порнграјнд:D
 

tomislayer

Елегантно дебел =)
Член од
18 ноември 2008
Мислења
1.482
Поени од реакции
82
Ха томислеер....сум работел со бетон јас..сум мешал малтер...сум глетувал...и слично срања...лол
Ондак дозволено ти е! Ама бирај само стручњаци за со тебе!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom