Mетал

Метал

  • Обожавам

    Гласови: 621 54,5%
  • Слушам чат-пат

    Гласови: 285 25,0%
  • Не ми прави толку мерак

    Гласови: 102 8,9%
  • Неможам органски да го поднесам

    Гласови: 132 11,6%

  • Вкупно гласачи
    1.140
Член од
8 јули 2008
Мислења
4.450
Поени од реакции
7.938
Не си ги слушал доволно за да ја видиш убавината во новиот материјал.
Ова им е музички најплодниот период, компактни се, музички заедно израснати, а сега со трухиљо се на сосема друго...повисоко ниво.
Така да, можеби имаат изгубено во брзина и џејмс на глас...но сепак звучат помоќно од кога и да е.
да, ама тој музички најплоден период не го искористија како што треба, место да прават некој прав ТРЕШ, тие забегуваат со нешто сосема трето, што потсетува на рок
значи, додека би биле најплодни, ке направеа музичка перфекција, а не дело кое многу луѓе плукаат по него,
мене ми е океј(oпшто гледано), има некои интересни песни, у секој случај, но факт е дека единствените прави фанови што им останаа се некои фејк пичиња, или прво-оделенски почетници(иронично кажано, со исклучоци)
секоја чест за нив, ама стварно, овој албум(у споредба со другите) е ТЕШКА ТАПА...
нешто што тие обеќаа дека ке напраат, е тврдо издание, нешто што е брзо, енергично, мелодично, а не комерцијално бул-шит издание...
немојте да помислите дека и јас плукам по металика, не, не плукам по нив, туку едноставно новиот албум ме разочара, и откако го ислушав веќе не сум пуштил металика у плејлиста...
секоја чест за претходните изданија, тие можат да се прокламират како најблиски до музичка перфекција....
п.с Њустед боље беше 100 пати :helou:
 
Член од
28 мај 2005
Мислења
6.373
Поени од реакции
177
Metallica go formirase toj zanr thrash metal sto site podocna go prifatija.
koj sosema se razlikuva od podocneznite albumi , pocnuvajki duri od
Justice da se oseka deka se vo kriza , i podocna go smenija stilot vo rock.
kade sto ne bea veke tolku brzi i mokni kako porano , i pocnaa da pravat spot za sekoja vtora pesna.
kazi mi, koj e prviot thrash album na metallica?ili da kazam, koj od niven album e definiran kako prv thrash album?

i definicijata deka oni go sozdavale thrashot e netocna:nenene:
 
Член од
14 декември 2008
Мислења
64
Поени од реакции
1
Вака сега Linkin Park се метал(Nu Metal)
Ја би рекол LP дека се срање метал. Само мое мислење. Во метал музиката би требало да има комплицирани делови за свирење за сите инструменти, а кај LP тоа го нема...:nenene:
 
Член од
7 октомври 2008
Мислења
163
Поени од реакции
23
Се слагам со Лоу дека они не го создале трешот еве пример. Show no Mercy на Slayer е издаден 1983 кога е издаден и Kill'Em All. А што Slayer седеле со скрстени раце и еј ај албум ке извадиме да не речам дека материјал од Hell Awaits пичеле уште од '82, и немој некој да кажал дека Show no Mercy е speed metal зашто ке му го скршам носот (заебанција). По тврд и по брз е од 10000 албуми што носат титула треш метал така да дискутабилна е таа работа до немајкаде.

А што ке кажеме за Venom?? Прв албум 1981 материјал за прв и втор албум 1980..., и ке дојде некој ке ми попува па они повеке свиреле speed/extreme metal од него треш и што да му кажам, колку тоа повеке да не пишува проценти негде??
"на крај у краева" што праиме со треш "процентот"?

Капак на се беше кога фатив на "Exclusive" коментар од водителката за Metallica - Death Magnetic. "Старите легенди направија камбек со нивниот најнов албум Death Magnetic и им одржаа лекција по спид(пошто појма нема што траска) метал на бендовите во метал сцената". На кого бе одржале лекција?? На Kreator, Slayer или на Exodus пази да не! можат за стапот да им се фатат. Ако некој одржал лекција тоа е Megadeth и тоа баш им го спопикаа на Metallica со System Has Failed и United Abominations на музички план.
За мене Metallica никогаш нема да бидат исти освен ако не стане од гроб човекот кој им беше движечка сила во бендот и имаше креативна треш енергија во себе што ретко кој ја поседува знаете добро за кој зборувам... R.I.P C.B
 
Член од
29 октомври 2008
Мислења
1.394
Поени од реакции
259
Ја би рекол LP дека се срање метал. Само мое мислење. Во метал музиката би требало да има комплицирани делови за свирење за сите инструменти, а кај LP тоа го нема...:nenene:
Едноставно речено на кратко "Срање"
 
Член од
13 февруари 2007
Мислења
5.114
Поени од реакции
5.870
Капак на се беше кога фатив на "Exclusive" коментар од водителката за Metallica - Death Magnetic. "Старите легенди направија камбек со нивниот најнов албум Death Magnetic и им одржаа лекција по спид(пошто појма нема што траска) метал на бендовите во метал сцената".
Овие од Ексклузив ако не се разбираат нека не тропаат глупости. Не им е првпат ова. Еднаш ги класифицираа Guns n' Roses како хеви металци. :tapp:

Замислете по којзнај кој пат ги преслушувам Пантера и не можам да најдам лоша забелешка ниту една
ѕверови
Ако може да ми кажеш ти или било кој... Што мислите, кој е најдобар албум на Пантера? Пред неколку дена првпат ги слушнав, кај еден другар у кола слушавме и прво ја слушнав Cowboys From Hell - многу јака песна! После идеа некои песни од поновите албуми и не ме бендисаа баш.
Земав да читам нешто за нив на нет и видов дека на почеток свиреле глам. Ако може да ми кажете мислење и за првите албуми, дали се до толку геј со првиот пејач?
Денес си ги симнав првите два албума со Анселмо - Power Metal и Cowboys From Hell. Cowboys From Hell ми се чини како добар албум, а Power Metal ептен ме бендиса.
 
Член од
15 март 2008
Мислења
546
Поени од реакции
63
kazi mi, koj e prviot thrash album na metallica?ili da kazam, koj od niven album e definiran kako prv thrash album?

i definicijata deka oni go sozdavale thrashot e netocna:nenene:
spored mnogu dokumentarci sto sum gledal i cital za thrashot, za prva thrash pesna , voopsto se vodi Hit the Lights, i za prv thrash album na Metallica - Kill'Em All .Hetfield ednas izjavi vaka: pankerite na pocetokot ne ne prifakjaa , bidejki bevme premnogu metal, istoto se slucuva i kaj metalcite , zatoa sto bevme premnogu pank.Metallica sozdava zvuk koj e unikaten za toa vreme, koj e premnogu brz, agresiven i tezok za da bide narecen metal , i premnogu tehnicki za da bide narecen pank. zatoa se sozdava izrazot thrash metal , za da okarakterizira ovoj nov zvuk.zborot thrash vo hc punkot znacel ekstremno brz i agresiven punk.taka doaga do
doaganjeto na zborot thrash metal , poradi spojot na ovie dva vida na muzika.isto taka thrashot prv pat gi obedinuva pankerite i metalcite, pred toa ednite so drugite se krsele , ako bide viden panker na metal svirka ili obratno se jadelo kjotek.a koj go izmislil toj zbor thrash metal za da ja definira muzikata , ne znaat ni Slayer , ni Exodus , koi vikaa samo deka koga go slusnale izrazot im se dopadnal , i go prifatile bidejki se custvuvale kako del od toa.
od Whiplash pesnata od Kill'Em All :

Late at night all systems go
You have come to see the show
We do our best You're the rest
You make it real you know
There is a feeling deep inside
That drives you fuckin' mad
A feeling of a hammerhead
You need it oh so bad
Adrenaline starts to flow
You're thrashing all around
Acting like a maniac

Whiplash
Bang your head against the stage
Like you never did before
Make it ring Make it bleed
Make it really sore
In a frenzied madness
with your leather and your spikes
Heads are bobbing all around
It's hot as Hell tonight
 

ArhangelOFDeath

Immortality
Член од
3 септември 2008
Мислења
1.906
Поени од реакции
126
АБРЕ МЕТАЛИКА НЕ ТРЕБА ДА СЕ КОМЕНТИРА ПОВЕЌЕ ДАЈТЕ НЕШТО АНДЕРГРАУНД БЕНД ДА КОМЕНТИРАМЕ ДАЈТЕ НОВИ БЕНДОВИ ДА ПРЕСЛУШАМЕ БРАТСКИ ДА СЕ НАДОПОЛНУВАМЕ А НЕ СВЕ ЗЕЛЕ СЕ КАРАТЕ ЗА НАЈИСКОМЕРЦИЈАЛИЗИРАНИОТ БЕНД ВО СВЕТОВ
 
Член од
15 март 2008
Мислења
546
Поени од реакции
63
Се слагам со Лоу дека они не го создале трешот еве пример. Show no Mercy на Slayer е издаден 1983 кога е издаден и Kill'Em All. А што Slayer седеле со скрстени раце и еј ај албум ке извадиме да не речам дека материјал од Hell Awaits пичеле уште од '82, и немој некој да кажал дека Show no Mercy е speed metal зашто ке му го скршам носот (заебанција). По тврд и по брз е од 10000 албуми што носат титула треш метал така да дискутабилна е таа работа до немајкаде.

А што ке кажеме за Venom?? Прв албум 1981 материјал за прв и втор албум 1980..., и ке дојде некој ке ми попува па они повеке свиреле speed/extreme metal од него треш и што да му кажам, колку тоа повеке да не пишува проценти негде?? "на крај у краева" што праиме со треш "процентот"?
Slayer pred da go izdadat prviot album nemale nikakvo demo izdadeno, osven imale edna pesna izdadeno na kompilacijata na underground metal bendovite koj nemale potpisano so nekoja produkciska kuca - Metal Massacre 3 (1983). dodeka Metallica Hit the Lights ja izdadena na prviot Metal Massacre koj bil vo 1982.i pred da go izdadat albumot snimile 6 demoa.prvata pesna na Slayer voopsto izdadeno znaci na Metal Massacre kompilacijata izdadena se vika Aggresive Perfector.podocna e stavena na reizdanieto na Show No Mercy.a materijal od Hell Awaits da picele Slyer od 82 , tesko zatoa so albumot e izdaden 85.

Venom se posebna prikazna , zatoa sto dale vlijanija vrz thrashot,blackot i death metalot.ama fakt e deka ne bile nareceni thrash bez razlika kako i da svirele, no vo svoe vreme bile najekstremni.

АБРЕ МЕТАЛИКА НЕ ТРЕБА ДА СЕ КОМЕНТИРА ПОВЕЌЕ ДАЈТЕ НЕШТО АНДЕРГРАУНД БЕНД ДА КОМЕНТИРАМЕ ДАЈТЕ НОВИ БЕНДОВИ ДА ПРЕСЛУШАМЕ БРАТСКИ ДА СЕ НАДОПОЛНУВАМЕ А НЕ СВЕ ЗЕЛЕ СЕ КАРАТЕ ЗА НАЈИСКОМЕРЦИЈАЛИЗИРАНИОТ БЕНД ВО СВЕТОВ
se prai muabet za pocetocite na thrashot , ja mislam deka ne se karame , samo razmenuvame mislenja. za undergroung bend - Blessed Death.
album - Hour of Pain.
 
Член од
28 мај 2005
Мислења
6.373
Поени од реакции
177
spored mnogu dokumentarci sto sum gledal i cital za thrashot, za prva thrash pesna , voopsto se vodi Hit the Lights, i za prv thrash album na Metallica - Kill'Em All .Hetfield ednas izjavi vaka: pankerite na pocetokot ne ne prifakjaa , bidejki bevme premnogu metal, istoto se slucuva i kaj metalcite , zatoa sto bevme premnogu pank.Metallica sozdava zvuk koj e unikaten za toa vreme, koj e premnogu brz, agresiven i tezok za da bide narecen metal , i premnogu tehnicki za da bide narecen pank. zatoa se sozdava izrazot thrash metal , za da okarakterizira ovoj nov zvuk.zborot thrash vo hc punkot znacel ekstremno brz i agresiven punk.taka doaga do
doaganjeto na zborot thrash metal , poradi spojot na ovie dva vida na muzika.isto taka thrashot prv pat gi obedinuva pankerite i metalcite, pred toa ednite so drugite se krsele , ako bide viden panker na metal svirka ili obratno se jadelo kjotek.a koj go izmislil toj zbor thrash metal za da ja definira muzikata , ne znaat ni Slayer , ni Exodus , koi vikaa samo deka koga go slusnale izrazot im se dopadnal , i go prifatile bidejki se custvuvale kako del od toa.
od Whiplash pesnata od Kill'Em All :

Late at night all systems go
You have come to see the show
We do our best You're the rest
You make it real you know
There is a feeling deep inside
That drives you fuckin' mad
A feeling of a hammerhead
You need it oh so bad
Adrenaline starts to flow
You're thrashing all around
Acting like a maniac

Whiplash
Bang your head against the stage
Like you never did before
Make it ring Make it bleed
Make it really sore
In a frenzied madness
with your leather and your spikes
Heads are bobbing all around
It's hot as Hell tonight
poentata e taa, koga se izdale tie albumi od bendovite sto gi spomna, nemase termin THRASH METAL, a ne se slagam deka killem all e thrash album, naprotiv toa e eden od najdobrite HEAVY METAL albumi ever, i spored mene najdobar na metallica....

koj me znae, znae deka mrazam klasificiranje vo metal muzikata deka ednostavno toa e HEAVY METAL i nisto drugo,tocka, kraj na razgovor.
sekoe klasificiranje go vodi zanrot uste poblizu do komercijalizacija, posto prosto kazano toa e nisto drugo kako "sell argument"

ps...pesnata hit the lights ne e ni od metallica tuku od LEATHER CHARM, eden od prvite bendovi na hetfield
pps...procitaj go tekstot uste ednas ubavo, pa mozda ke razberes sto im znaci toa thrashing all around, posto tekstot e klasicen primer na TI - JA igra, pa vidi samiot koj toa thresha around....
 

\m/arko

A place where the beer flows like wine...
Член од
15 јануари 2008
Мислења
6.357
Поени од реакции
789
Ја би рекол LP дека се срање метал. Само мое мислење. Во метал музиката би требало да има комплицирани делови за свирење за сите инструменти, а кај LP тоа го нема...:nenene:
Ти подразбираш ако е што покомплицирано толку подобро дека е, ок мисли си така. Ќе ти дадам пример само СОАД-нема човек што неможе да ја исвири Chop Suey или Aerials, и кажи ми сеа песниве се лесни ЕПТЕН за свирење и под дифолт мора да се срање?-не би рекол.
 
Член од
13 февруари 2007
Мислења
5.114
Поени од реакции
5.870
koj me znae, znae deka mrazam klasificiranje vo metal muzikata deka ednostavno toa e HEAVY METAL i nisto drugo,tocka, kraj na razgovor.
sekoe klasificiranje go vodi zanrot uste poblizu do komercijalizacija, posto prosto kazano toa e nisto drugo kako "sell argument"
Се сеќавам пред некоја година кога се карав со тебе дали Walls of Jericho е Speed или Power албум. У меѓувреме сфатив дека имаш право, све е тоа Heavy. И на самиот албум Walls of Jericho има песна која кажува све... HEAVY METAL IS THE LAW!!!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom