A1 Net кабелски Интернет - генерална дискусија

Mr.Deni

Животна грешка си ми ти...
Член од
4 мај 2007
Мислења
3.508
Поени од реакции
2.646
Вчера беше добар.Денеска еве прв пат седнувам гледам нешто пак заебаваат.Торенти од проверени сајтови слабо идат а и пингот ме зеза.Гледам денеска имало поплаки и од други форумџии.Се среди проблемот кај вас или сеуште не????
 

Falcao

rossonero per sempre
Член од
28 мај 2008
Мислења
1.986
Поени од реакции
561
Нека одат у пизду матер, Фејсбук или многу е бавен или па ич не го отвора. Со другите страни се си е океј.
 
Член од
2 мај 2009
Мислења
276
Поени од реакции
170
Нека одат у пизду матер, Фејсбук или многу е бавен или па ич не го отвора. Со другите страни се си е океј.
Избриши ги кешот, „колачињата“ и темп. фајловите на твојот интернет прелистувач и пробај да се најавиш на Фејсбук. Понекогаш тоа знае да зеза!
 

The Mummy

The world is not enough
Член од
3 мај 2006
Мислења
5.415
Поени од реакции
181
Деновиве ми ја нема К - 15 тв, а на новата фреквенција која стои на сајтот исто нема. Кај другите ја има или некој да знае што е работата?
 

KoNtEjNeR

sapun
Член од
19 декември 2005
Мислења
2.306
Поени од реакции
44
Здраво,

дали има некој што од cabletel има нет и има купено рутер од нив, но му го донеле покасно и му го остаиле сам да си го подеси ?
не е за мене го немам уште видено што има и како има па да прашам пред да одам....
му барале нешто да види од рутерот ама не знае што... најверојатно мак адреса ?
која е IP на рутерот дали е како на линксис 192,168,1,1 ??? Ако не која е ?
Правело проблем и во физичкиот начин на поврзување... иако кабелот од нет го стаил во тоа жутото кај што фино лепо си пишува интернет, а другиот кабел за во компјутер во некој од другите четити слота....
што би било проблемот ?
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Здраво,

дали има некој што од cabletel има нет и има купено рутер од нив, но му го донеле покасно и му го остаиле сам да си го подеси ?
не е за мене го немам уште видено што има и како има па да прашам пред да одам....
му барале нешто да види од рутерот ама не знае што... најверојатно мак адреса ?
која е IP на рутерот дали е како на линксис 192,168,1,1 ??? Ако не која е ?
Правело проблем и во физичкиот начин на поврзување... иако кабелот од нет го стаил во тоа жутото кај што фино лепо си пишува интернет, а другиот кабел за во компјутер во некој од другите четити слота....
што би било проблемот ?
Рутери не местат, тоа си е твоја работа. :)
IP-то може да е различно, да D-link на пример е 192.168.0.1

И нормално, не е никаков проблем = отиди, покажи му каде да гледа MAC адреса, кажи им ја нив и шибајте. :)
 

KoNtEjNeR

sapun
Член од
19 декември 2005
Мислења
2.306
Поени од реакции
44
епа проблем е што дечкото што му се јавил бил многу услужен, и му објаснил како да збори со информатичар, не со корисник :)
ако некој има од нивните рутери... не знам што рутери продаваат нека пише ип

фала мац
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.726
Поени од реакции
18.473
Aбе ставив ја Кејбелтел и си ебаа мајката скроз, каков малер сум неописиво нешто! денеска од 12 до пред 15 мин немаше нет, а и други денови во неделта е исто. Знали што е многу многу е за 2 недели околу 3 дена немам нет.

Проблемот е што нема на кого да се јавиш кога нема нет, не знаеш зашто нема, до кога ќе нема ма ништо, пробувам да откријам дали (сериозно) работат на решавање на проблемот или само така викаат, ако не се среди за 1 недела чао Кејбелтел.

Е сега прашањето е каков нет да ставам ако го баталам овој, добри ли се Он нет? Мт нет, можда некој предлог?
 

Mr.47

Juve Fan
Член од
29 јули 2008
Мислења
10.031
Поени од реакции
6.051
Фала Богу торентиве се максимални. Не заебаваат со брзината. Иако страните ги отвара како 1-2мбпс да е нетов.
У зимбабве бе нетот не е ваков. Срамота е ова што се дешава.
 

Коловрт

Озимандија
Член од
12 април 2010
Мислења
4.015
Поени од реакции
9.164
Може ли да каже некој кои документи е потребно да се поднесат за потпишување на договор со CableTel? Мислам на работи како лични карти, поседовни листови, платени сметки и сл.

На страницата нивна не пишува ништо....
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.726
Поени од реакции
18.473
Може ли да каже некој кои документи е потребно да се поднесат за потпишување на договор со CableTel? Мислам на работи како лични карти, поседовни листови, платени сметки и сл.

На страницата нивна не пишува ништо....
Веруј ми нејќеш да бидеш на Кејблел деновие, а и во иднина мислам. Бидејќи според кажувањата на другарче кое е неколку години на овој нет вика дека во минатото кого и да имало проблем со нетот трaeле најмногу неколку дена, но потоа го средуvале проблемот (по професионално се однесувале) Од друга страна за проблемите кои ги имаа сеа, цели денови нема нет и слично, или пал има ама исто како да нема (сервер нот фаунд) вика дека траат скоро цел месец и ништо не се превзема. Што значи според него и според логика овој проблем нема да се реши, премногу корисници потпишале договор со Кејблтел заради добрите пакети и ниските цени што одат со нив. Така што сега нивната мрежа е преоптеретна а апгрејд на сервер не се прави така лесно во Македонија! доказ за оптеретеноста е тоа што интерентот е топ после 12 навечер кога повеќето од корисниците спијат нели.

Еве веќе цела недела мерам брзини и правам споредби брзината на интерентот не варира пример 30% или еве и 50% нека биде, него од 10мб ми паѓа на 1/2мб!!! згора на тоа веќе два дена од 10-на колку што го имам нетов, интерент нема воопшто по 10 саата. Е сега главниот проблем е што кога ќе ти снема нет и да сакаш да пријавиш нема кај кого бидејќи таканаречената "грижа за корисници" е активна само до 20.00 :pos:

Значи пријателски совет, само Он нет, или Мт нет.
 

Mr.47

Juve Fan
Член од
29 јули 2008
Мислења
10.031
Поени од реакции
6.051
Според спидтест следен резултат

987498936.png

Според страните како ги отвора, моја процена, 1 мбпс, а торенти како и по обичај, FULL SPEED AHEAD(as goblin says ако не грешам)
 

Mr.Deni

Животна грешка си ми ти...
Член од
4 мај 2007
Мислења
3.508
Поени од реакции
2.646
Според спидтест следен резултат

Прегледај го приврзокот 35628

Според страните како ги отвора, моја процена, 1 мбпс, а торенти како и по обичај, FULL SPEED AHEAD(as goblin says ако не грешам)
Како бивш корисник на дуо екстрим веруј ми побрзо ги отвара страниците преку кејбтел :)

Иначе сега сум на пакет 8мбпс со 80 гига :)

 

Kajgana Shop

На врв Bottom