A1 Net кабелски Интернет - генерална дискусија

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.496
Што и финтава со новиве пакети? Јас користам Кејблтел од порано, Екстра пакетот кој што е 4Mbps/40GB и кошта 950 денари заедно со аналогна телевизија.
Можам ли да се префрлам на Голд кој е 8Mbps/80GB или некој друг пакет, или овие пакети се само за нови корисници?
http://cabletel.com.mk/internet.php?m=gold&c=gold6_15

Каква е логиката Екстра + телевизија да биде 950 денари, кога има подобри пакети?
Прво види си на сметката да не те префрлиле нешто они случајно зошто јас прво бев на трипл плеј дајмонд, тој што беше 6/50, а пред некој ден видов на сметката дека сум на трипл плеј плус со 8/150 а никој ништо од моиве дома нема барано префрлување :toe:
 
П

Паган-др

Гостин
Дечки, наредниот месец планирам да мигрирам од T-Home на Cabletel. Сакав да ве прашам, дали е стабилен интернетот, колку често паѓа и дали има проблеми со брзината.
Ви благодарам.
За во Кисела Вода нема никаков проблем, барем кај мене. Не се сеќавам кога последен пат ми паднал интернетот. За брзина се солидни. Имам пакет од 4mbps download некогаш торентите и по 5 идат. Е сега може некогаш да ја немаш таа брзина, ако нешто чепкаат/поправаат, мада воглавно сум задоволен.
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.141
Поени од реакции
5.894
Што е ова бе!!!!!

Нереален резултат што го добиваш секогаш кога ќе мериш брзина кон серверите на Скопје. Тестирај кон германски сервери (или било кои други) за точен резултат.
 

Mr.Deni

Животна грешка си ми ти...
Член од
4 мај 2007
Мислења
3.508
Поени од реакции
2.646
Планирам утре да потпишам договор за користење на кабловска и интернет преку cabletel.Е сега прашањето ми е ако потпишам утре кога може да очекувам да ми пуштат кабел за интернетот.Дали истиот ден дали утредента.Да не треба многу да се чека??? :))) И едно друго прашање.Како и дали сте задоволни од телефонијата бидејќи трипле плеј услуга да потпишам е на две години а за интернет и кабловска е на година дена???? :)
 
Член од
18 ноември 2008
Мислења
12
Поени од реакции
1
Ми треба помош дали знае некој дали може во исто време да бидат поврзани десктоп ком и лап топ на интернет само преку модемот?
Десктоп РС-то е поврзано со USB кабел, а со мрежниот кога ке го поврзам лап топот ми се појавува проблем со конекцијата.
Додека бев на телекабел го имав истиот модем (моторола црн) и можевме да поврзиме два компјутери без рутер или свич.
Ако има некој корисен совет нека помага...
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Претходниве денови интернетот ми беше 4 мегабитен, а од вчера ми е 2 мегабитен.

Јесда имам симнато околу 100 гига, ама нели со новиве пакети треба да е 10 мегабита до 150 гига?
Бар претходниов месец беше така. :)

Некој со ЛАН пакет да ги има истиве "проблеми"?
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.726
Поени од реакции
18.473
Aj вака сеа, само што се пребацив на Кејбелтел, да не е Замунда блокирана т.е. да не ја намалуваат брзината автоматски?

Бидејќи на Спидтест ми дава со 10 разни сервера 9,8мбпс додека пак од Замунда симнувам со некои 150-200кбс, иако стартува со полна брзина но потоа се намалува драстично....некој со сличен проблем?

П.С. Пробав неколку разни торенти резултатот е ист, додека пак преку Арена.Бг иде подобро.

Eдит: Сега е ок!
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Aj вака сеа, само што се пребацив на Кејбелтел, да не е Замунда блокирана т.е. да не ја намалуваат брзината автоматски?

Бидејќи на Спидтест ми дава со 10 разни сервера 9,8мбпс додека пак од Замунда симнувам со некои 150-200кбс, иако стартува со полна брзина но потоа се намалува драстично....некој со сличен проблем?

П.С. Пробав неколку разни торенти резултатот е ист, додека пак преку Арена.Бг иде подобро.

Eдит: Сега е ок!

Цел ден ми иде со 200 кб/с, завчера со 400...а предтоа можда 2 години секогаш идело со 900+ :)
Во која населба си, тоа исто зависи.
Во Тафталиџе и Ново Лисиче засега се најдобри во поглед на интернет...

Битно, верувам дека ова е некој технички проблем и ќе биде брзо решен! :)
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.726
Поени од реакции
18.473
Цел ден ми иде со 200 кб/с, завчера со 400...а предтоа можда 2 години секогаш идело со 900+ :)
Во која населба си, тоа исто зависи.
Во Тафталиџе и Ново Лисиче засега се најдобри во поглед на интернет...

Битно, верувам дека ова е некој технички проблем и ќе биде брзо решен! :)
Од влае, него ме загрижува што мерам аплоад многу слаб, 0,3 да беше барем 0.5 - 512....

П.С. Последните 3/4 торента на тест со 1100 идеа :)

П.П.С. 1080п Јутујуб видеа идат без сецкање!! (се пуни дупло побрзо него што иде видеото) закон!

Оналајн играње уште не сум пробал, ако сакаш да истеститраме да мавнеме една дота пиши пп или на профил :)
 

Mr.47

Juve Fan
Член од
29 јули 2008
Мислења
10.029
Поени од реакции
6.051
Претходниве денови интернетот ми беше 4 мегабитен, а од вчера ми е 2 мегабитен.

Јесда имам симнато околу 100 гига, ама нели со новиве пакети треба да е 10 мегабита до 150 гига?
Бар претходниов месец беше така. :)

Некој со ЛАН пакет да ги има истиве "проблеми"?
Same here. Но ја сум Голд 10/200.

Им се жалам на ФБ, викаат оставете податоци. 100к души се жалат за слични проблеми овие запнале со податоци. Нека видат кај нив шо е работа.
Преку ден е Тип-Топ нетот, а навечер е GG. Едно клипче со 240 резолуција се полни поспоро него видеото што трае.

Ова се дешава од кога почна месецот. У Вечерно школо да не иде нетов, што е толку никаков навечер?

Моментално за ХД видео треба 10 мин да чека да се наполни, зависно од 720-ка или 1080-ка.

На нерви ми идат месецов
 

Mr.47

Juve Fan
Член од
29 јули 2008
Мислења
10.029
Поени од реакции
6.051
Кај мене лета во моментов, 720п се пуни без проблем.


Според измереново пред 1 мин, би требало и мене да ми лета, ама далеку е од летање.
НЕ ми е јасно како може толку дегенски да е нетов месецов. Просто неверојатно.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom