A1 Net кабелски Интернет - генерална дискусија

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.141
Поени од реакции
5.894
Ок на кратко, колку имаш ти или пак поточно колку е генералниот максимален аплоад, на Кејбелтел?

Пошто те разбрав ама за да бидам сигурен, од она што го знам јас во Македонија нема над 1мб аплоад, од нормалниве пакети....
Епа ти кажав и на претходниот пост. Јас имам 4 Mbps upload. Нареден пат ко ќе аплоудувам торент, ќе напраам screenshot и ќе го качам. И знам дека според спецификации нема пакет со над 1 Mbps upload, али јбг - shit happens (али овојпат во позитивна смисла) :wink:
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.726
Поени од реакции
18.473
Епа ти кажав и на претходниот пост. Јас имам 4 Mbps upload. Нареден пат ко ќе аплоудувам торент, ќе напраам screenshot и ќе го качам. И знам дека според спецификации нема пакет со над 1 Mbps upload, али јбг - shit happens (али овојпат во позитивна смисла) :wink:
Дај боже и мене некое такво срање да ми се деси, ке се префрлам на Кејбелтел за 1 недела :)
 

its_ok_im_new

brake lights
Член од
24 август 2010
Мислења
402
Поени од реакции
216
Eve i jas planiram prefrlanje od telekabel na cabletel naredniov mesec. Me interesira bi mozela li istata oprema sto ja imam da se iskoristi: Modemot i kablite distribuirani za 4 televizori niz stanot?
Znaci sakam samo da gi otkazam telekabel, prijavuem paket vo cabletel i zavrsena rabota?
Ako e nekoj informiran bi bilo super.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.726
Поени од реакции
18.473
Eve i jas planiram prefrlanje od telekabel na cabletel naredniov mesec. Me interesira bi mozela li istata oprema sto ja imam da se iskoristi: Modemot i kablite distribuirani za 4 televizori niz stanot?
Znaci sakam samo da gi otkazam telekabel, prijavuem paket vo cabletel i zavrsena rabota?
Ako e nekoj informiran bi bilo super.
Мислам дека не, освем ако не си ја откупила опремата кога за првпат си го добила пакетот? :)

Доколку не, опремата си ја зима Телекабел.
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.141
Поени од реакции
5.894
Eve i jas planiram prefrlanje od telekabel na cabletel naredniov mesec. Me interesira bi mozela li istata oprema sto ja imam da se iskoristi: Modemot i kablite distribuirani za 4 televizori niz stanot?
Znaci sakam samo da gi otkazam telekabel, prijavuem paket vo cabletel i zavrsena rabota?
Ako e nekoj informiran bi bilo super.
За интернет од Cabletel не ти треба модем. Они ти пуштаат лан кабел до кај тебе и завршена работа.
 

its_ok_im_new

brake lights
Член од
24 август 2010
Мислења
402
Поени од реакции
216
Мислам дека не, освем ако не си ја откупила опремата кога за првпат си го добила пакетот? :)

Доколку не, опремата си ја зима Телекабел.
Ou znaci treba da si prasam kaj niv, zosto ne se sekjavam. Fala.
Inace masko sum, samo dobro pice iam na avatar o_O

За интернет од Cabletel не ти треба модем. Они ти пуштаат лан кабел до кај тебе и завршена работа.
Pa znam deka kaj nekoi e taka, ama imam poznanici koi imaat net od cabletel so modem potpolno ist kako mojot telekabel. Seedno ke vidam sto kako e rabotata, fala i na dvajcata ;)
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.726
Поени од реакции
18.473
Ou znaci treba da si prasam kaj niv, zosto ne se sekjavam. Fala.
Inace masko sum, samo dobro pice iam na avatar o_O


Pa znam deka kaj nekoi e taka, ama imam poznanici koi imaat net od cabletel so modem potpolno ist kako mojot telekabel. Seedno ke vidam sto kako e rabotata, fala i na dvajcata ;)

Eve i jas planiram prefrlanje od telekabel na cabletel naredniov mesec. Me interesira bi mozela li istata oprema sto ja imam da se iskoristi:

ЛОЛ :icon_bigg не е до аватарот него до овој момент.
 

Razor

u jelly?
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.543
Поени од реакции
167
Eve i jas planiram prefrlanje od telekabel na cabletel naredniov mesec. Me interesira bi mozela li istata oprema sto ja imam da se iskoristi: Modemot i kablite distribuirani za 4 televizori niz stanot?
Znaci sakam samo da gi otkazam telekabel, prijavuem paket vo cabletel i zavrsena rabota?
Ako e nekoj informiran bi bilo super.
Ou znaci treba da si prasam kaj niv, zosto ne se sekjavam. Fala.
Inace masko sum, samo dobro pice iam na avatar o_O


Pa znam deka kaj nekoi e taka, ama imam poznanici koi imaat net od cabletel so modem potpolno ist kako mojot telekabel. Seedno ke vidam sto kako e rabotata, fala i na dvajcata ;)
 
Член од
20 ноември 2009
Мислења
460
Поени од реакции
130
Не че те лажам за пинго... и плус можиш да забележиш дека сите MAX сервери не ги дава, како блокирани да се.....

 

^X^

Член од
22 декември 2007
Мислења
1.457
Поени од реакции
376
Што и финтава со новиве пакети? Јас користам Кејблтел од порано, Екстра пакетот кој што е 4Mbps/40GB и кошта 950 денари заедно со аналогна телевизија.
Можам ли да се префрлам на Голд кој е 8Mbps/80GB или некој друг пакет, или овие пакети се само за нови корисници?
http://cabletel.com.mk/internet.php?m=gold&c=gold6_15

Каква е логиката Екстра + телевизија да биде 950 денари, кога има подобри пакети?
 

Apple

It's good to be good
Член од
11 октомври 2009
Мислења
3.051
Поени од реакции
1.307
Што и финтава со новиве пакети? Јас користам Кејблтел од порано, Екстра пакетот кој што е 4Mbps/40GB и кошта 950 денари заедно со аналогна телевизија.
Можам ли да се префрлам на Голд кој е 8Mbps/80GB или некој друг пакет, или овие пакети се само за нови корисници?
http://cabletel.com.mk/internet.php?m=gold&c=gold6_15

Каква е логиката Екстра + телевизија да биде 950 денари, кога има подобри пакети?
Можеш да го промениш.Или јави им се на техничка или оди во нивен пункт и ќе ти средат
 
Член од
3 ноември 2008
Мислења
431
Поени од реакции
90
Дечки, наредниот месец планирам да мигрирам од T-Home на Cabletel. Сакав да ве прашам, дали е стабилен интернетот, колку често паѓа и дали има проблеми со брзината.
Ви благодарам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom