Телеком ADSL и OPTIC интернет - генерална дискусија (новости, прашања, проблеми)

  • Креатор на темата vmx
  • Време на започнување
Член од
25 февруари 2009
Мислења
1.565
Поени од реакции
417
Да не имаш некој мејл од некој функционер во Тхом повисоки структури во техника. Пошто кај мене дома техничарите викаат дека нема техничка можност, немало слободна линија на бандерата до куќата, и на господата им е мака да пуштат од некоја друга бандера шо е малце подалеку, од нова година се мачам со нив, кај можам да пријавам нешо да напрам.
За жал немам, праќав на 171[at]telekom.mk и kontakt[at]telekom.mk
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.522
Ми стигна оптика во зграда. Се е одлично само опремата е 8000 ден за Max Optic. Инаку од скоро нудат статички адреси и за АДСЛ и за оптика со тоа што се плаќа 300 денари месечно. Што се однесува до телевизија лошо е што за два телевизори треба два ресивери и додатно 150 денари месечно по ресивер. Ипак на крај ценава си го носи квалитетот што тек сега кабловска телевизија/интернет ќе почнат полека но сигурно да пропаѓаат.
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
8.134
Поени од реакции
8.208
Ми стигна оптика во зграда. Се е одлично само опремата е 8000 ден за Max Optic. Инаку од скоро нудат статички адреси и за АДСЛ и за оптика со тоа што се плаќа 300 денари месечно. Што се однесува до телевизија лошо е што за два телевизори треба два ресивери и додатно 150 денари месечно по ресивер. Ипак на крај ценава си го носи квалитетот што тек сега кабловска телевизија/интернет ќе почнат полека но сигурно да пропаѓаат.
Лафиш нешто без врска така се пропагало џабе им е оптика кога немаат ФЛАТ тоа мораш да го сватиш...
 

bowl

.
Член од
30 јануари 2007
Мислења
8.344
Поени од реакции
1.307
Ако имаш кол анд сурф или тримакс не се плаќа опрема.

Подарок безжичен рутер и инсталација на опрема
Подарок безжичен рутер за еден од Call & Surf Optic или 3 Max Optic пакетите.100% попуст на еднократниот надомест за инсталација на опремата.

Денеска зборев со еден дечко од тхоум, ми рече цела македонија е у план за оптика, али дали за 2 или за 5 или за 100 незнае. :tv:
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.522
Лафиш нешто без врска така се пропагало џабе им е оптика кога немаат ФЛАТ тоа мораш да го сватиш...
Читај убаво ако збориме за квалитет+цена нема споредба. Во однос на стабилност и брзина нема споредба. Се зависи за што користиш ФЛЕТ сообраќај не им е потребен на сите а и убеден сум дека со тек на време ќе се дојде и до тоа исто како што беше и со АДСЛ на почетокот со ниски ограничувања па почнаа да ги зголемуваат и сега се на ФЛЕТ зборам за последниот пакет. А и Optic Comfort + е со 300 ГБ сообраќај што доволно и за таа брзина.
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
8.134
Поени од реакции
8.208
Читај убаво ако збориме за квалитет+цена нема споредба. Во однос на стабилност и брзина нема споредба. Се зависи за што користиш ФЛЕТ сообраќај не им е потребен на сите а и убеден сум дека со тек на време ќе се дојде и до тоа исто како што беше и со АДСЛ на почетокот со ниски ограничувања па почнаа да ги зголемуваат и сега се на ФЛЕТ зборам за последниот пакет. А и Optic Comfort + е со 300 ГБ сообраќај што доволно и за таа брзина.
Кој пакет е Флет последен ? 150гб е тој ако мислиш за него... Квалитет да, Цена немеа што да коментираме изгор...
 
Член од
2 октомври 2009
Мислења
958
Поени од реакции
238
Ми стигна оптика во зграда. Се е одлично само опремата е 8000 ден за Max Optic. Инаку од скоро нудат статички адреси и за АДСЛ и за оптика со тоа што се плаќа 300 денари месечно. Што се однесува до телевизија лошо е што за два телевизори треба два ресивери и додатно 150 денари месечно по ресивер. Ипак на крај ценава си го носи квалитетот што тек сега кабловска телевизија/интернет ќе почнат полека но сигурно да пропаѓаат.
Kade zivees sto ti stigna optika,, ja sum vo centar-skopje pa nema uste?
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.381
Поени од реакции
2.522
Користи ли некој 3 Мах Comfort од вас... сакам да го земамм овој пакет... до душе попрво би одел на 3 Мах Start него ли на овој само малце трансвер на нет имам.. со 15 гига нишо не правам :) ако некој го има пакетов нека ми каже као е задоволен од целиот пакет.. брзина на нет ТВ канали телефон едно друго... го гледав ценовникот ама малце им е забутан и не прегледен... и едно ми е нејасно.. ако може некој да ми го пообјасни ова..

1, Разговори во мрежата на Македонски Телеком (локален и национален) - Овдека кои спаѓаат? One или?
2, МИСЛАМ дека има 500 минути бесплатно зборење према One (незнам точно поправете ме ако грешам). Што после тие 500 минути? како се плаќа денар/минута
3. сакам да земам приемник за уште еден ТВ плус.. мислам дека треба да доплатам за него уште 150/170 денара месечно или незнам како беше... ---- Овој приемник е ист како големиот шо е (главниот) и ги има истите опции снимање премотување запирање или??

ај воведете ме малце повеќе пошто на крај ке останам без ништо ако треба ама од овие One апашиве ке се тргнам па шо сака нека е !!!!!

Е уште нешто.. кога се работи за преводот.. макеодонски превод имате на сите канали ко шо знам.. само незнам дали праат како гомнариве од оне.. Некад немаат превод ( ден два ) или се дешава на една емисија да нема???


 
Член од
22 јули 2006
Мислења
1.265
Поени од реакции
36
Користи ли некој 3 Мах Comfort од вас... сакам да го земамм овој пакет... до душе попрво би одел на 3 Мах Start него ли на овој само малце трансвер на нет имам.. со 15 гига нишо не правам :) ако некој го има пакетов нека ми каже као е задоволен од целиот пакет.. брзина на нет ТВ канали телефон едно друго... го гледав ценовникот ама малце им е забутан и не прегледен... и едно ми е нејасно.. ако може некој да ми го пообјасни ова..

1, Разговори во мрежата на Македонски Телеком (локален и национален) - Овдека кои спаѓаат? One или?
2, МИСЛАМ дека има 500 минути бесплатно зборење према One (незнам точно поправете ме ако грешам). Што после тие 500 минути? како се плаќа денар/минута
3. сакам да земам приемник за уште еден ТВ плус.. мислам дека треба да доплатам за него уште 150/170 денара месечно или незнам како беше... ---- Овој приемник е ист како големиот шо е (главниот) и ги има истите опции снимање премотување запирање или??

ај воведете ме малце повеќе пошто на крај ке останам без ништо ако треба ама од овие One апашиве ке се тргнам па шо сака нека е !!!!!

Е уште нешто.. кога се работи за преводот.. макеодонски превод имате на сите канали ко шо знам.. само незнам дали праат како гомнариве од оне.. Некад немаат превод ( ден два ) или се дешава на една емисија да нема???


Разговори во мрежата на Македонски Телеком е баш тоа што пишува. Само кон корисниците на Македонски Телеком добиваш 500 минути разговор бесплатно, додека кон тие корисници на МТ кои што имаат Call & Surf/2Max/3Max разговорите се неограничени и бесплатни. Секоја минута кон друга мрежа, дали е тоа Cabletel, Телекабел, Неотел, ONE... се наплатува.
Додатен приемник за MaxTV би те чинел 943 денари доколку ти сам го монтираш приемникот, доколку сакаш тим од МТ да дојде кај тебе и тие да го монтираат, тогаш цената е 2359 денари или 12 месеци по 215 денари.
Додатниот приемник не е ист со првиот приемник што го даваат. Првиот е МП300 и има хард диск на кој што се снима и заради тоа му се достапни опциите снимање, премотување итн. Додатниот е МП100 и нема хард диск, значи ги нема додатните опции.
Македонски превод нема на сите канали, за листата на канали и преводи за истите види: http://maxtv.mk/mk/kanali.aspx
 
Член од
4 јули 2008
Мислења
6.134
Поени од реакции
1.896
Веќе втор ден лимитот ми е надминат а брзината не ми е намалена.Дали тоа значи дека не намалуваат брзина за време на викенди,изиграваат добри душички со ореол на глава и ме оставаат да му трошам лимит или?
 
Член од
20 јануари 2009
Мислења
3.159
Поени од реакции
375
Веќе втор ден лимитот ми е надминат а брзината не ми е намалена.Дали тоа значи дека не намалуваат брзина за време на викенди,изиграваат добри душички со ореол на глава и ме оставаат да му трошам лимит или?
тоа значи дека кај мене 3-4 месеци не ми паѓа брзината а појма неам зошто а и не ме интересира :)
 
С

Спенсер

Гостин
Пакет од калл-сурф 15гб... после надминат лимит,се намалува брзина или не?
 
Член од
4 јули 2008
Мислења
6.134
Поени од реакции
1.896
И кајтебе ли не се намалува?Јас го имам истиот пакет.Да се надеваме дека ќе остане вака до крајот на месецот да симнам уште нешто повеќе.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom