Телеком ADSL и OPTIC интернет - генерална дискусија (новости, прашања, проблеми)

  • Креатор на темата vmx
  • Време на започнување
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
Затоа логично раскинувајте ги договорите на Т-Хоме па да видите дали нема да качат.Додека некои нудат по 50 и 80 гб за 500 ден Т-Хоме уште е на 15:pos2:
Баш така ...
ни мобилен ни фиксен ни тв ни интернет од нив ...
Секогаш го стрижеле народот додека можеле до крај ... тури им пепел .. самобендисани
 

head

ЧОВЕКОТ СО МАЛО ТЕЛО
Член од
15 септември 2005
Мислења
1.401
Поени од реакции
589
Дефинитивно сум со намера да го откажам 3МАКС пакетот и да се "вратам" на кабелска :nesum:
Причината е единствена , а тоа е високата цена ! Месечно плаќам по 2300 денари и добивам интернет од 25 ГБ , околу 60-70 канали , телефон кој минимално го користам !
Значи , од аспект на квалитет на услугата немам замерки , Сликата е совршено чиста , опциите што ги нуди Медиа приемникот(снимање,премотување,паузирање) се одличнми , интернетот е стабилен , ама ....
Ама за тие пари ке добијам мноогу повеке кај кабелските оператори , повеќе канали , повеќе интернет ... и тоа за скоро упола цена :helou:
 

bowl

.
Член од
30 јануари 2007
Мислења
8.344
Поени од реакции
1.307
Ti garantiram so glava deka momentalno Cabletel vo Skopje ima najstabilna internet konekcija duri postabilna i od T Home.Ako ne veruvas prasaj gi onie korisnici koi igraat postojano online igri kako Counter Strike,Dota i ostanatite na koj provajder se najzadovolni.Uste edna pricina deka cenite na T Home nema da se namalat i po cena na namaluvanje na korisnicite e golemata dividenda sto ja zema vladata pokrivajki dupki vo bugetot bidejki ima 40% od kapitalot na T Home.
I highly doubt that.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.347
Поени од реакции
18.226
Моето мислење е поинакво.

Јас сум корисник кој многу испитува и експериментира, меѓу првите зедов ИСДН на времето, потоа АДСЛ, па WADSL од Онет, па MAX, па сега кабелски интернет.
Исто и со мобилните телефони.

Како заклучок од сето искуство досега можам да ви кажам, дека не е добра револуција или нагли промени, како што беше големото ширење на Oнет со WADSL, па пукна како меур, не можеа да се оправат во наредните две години од големиот број на корисници.
Исто така беше и со Cosmofon, на времето кога нагло зголемија број на корисници, па немаа базни станци да ги покријаат.

Најдобро е работите да се движат во насока на континуирано прибирање на нови корисници, но не со нагли промени, ова што го прави VIP e добро, тие континуирано го зголемуваат бројот на корисиници, а притоа пазат да не ја нарушат функцијата на нивната услуга.

А за Т-хоме, иако го напуштам како корисник на неодредено време, сепак се надевам дека ќе продолжи да биде лидер во воведување на нови технологии.
 

Kajgana e sranje

Македонија Шампион
Член од
9 април 2010
Мислења
225
Поени од реакции
64
ќе има многу добри новини од т-хоме. али тоа дури за нова година :)
 

Apple

It's good to be good
Член од
11 октомври 2009
Мислења
3.061
Поени од реакции
1.318
Баш така ...
ни мобилен ни фиксен ни тв ни интернет од нив ...
Секогаш го стрижеле народот додека можеле до крај ... тури им пепел .. самобендисани
Најубав дел кај Т-Хоме ми се договорите.15тина страни од типот Ако ова тогаш тоа :pos2::pos2: Јас веќе подолго време сакам на Кејблтел да се префрлам ама таму кај што сум јас нема мрежа сеуште.20 пати бев до кај нив и ми рекоа дека ќе направеле мрежа и до мене ама сеуште нема ништо.Не е фер.Се што треба да направат е 1,5 км во должина мрежа.
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.665
Поени од реакции
5.460
Најубав дел кај Т-Хоме ми се договорите.15тина страни од типот Ако ова тогаш тоа :pos2::pos2: Јас веќе подолго време сакам на Кејблтел да се префрлам ама таму кај што сум јас нема мрежа сеуште.20 пати бев до кај нив и ми рекоа дека ќе направеле мрежа и до мене ама сеуште нема ништо.Не е фер.Се што треба да направат е 1,5 км во должина мрежа.
Mislam deka problemot e vo toa sto vo posledno vreme imaat rabota preku glava poradi kupuvanje na postoecki kabelski operatori i menuvanje na nivna infrastruktura i golem priliv na novi korisnici pa ne znaat kade i kako poprvo da zavrsat.Zatoa i za priklucok se ceka i do dve nedeli.Ne znam sto drugo da ti kazam osven da cekas i da se nadevas deka sto poskoro ke dojdat i kaj tebe.Samo znam deka vo narednive dva meseca prioritet im e vospostavuvanje mreza za internet i telefon sprema Pripor i okolnite sela.
 

Apple

It's good to be good
Член од
11 октомври 2009
Мислења
3.061
Поени од реакции
1.318
Mislam deka problemot e vo toa sto vo posledno vreme imaat rabota preku glava poradi kupuvanje na postoecki kabelski operatori i menuvanje na nivna infrastruktura i golem priliv na novi korisnici pa ne znaat kade i kako poprvo da zavrsat.Zatoa i za priklucok se ceka i do dve nedeli.Ne znam sto drugo da ti kazam osven da cekas i da se nadevas deka sto poskoro ke dojdat i kaj tebe.Samo znam deka vo narednive dva meseca prioritet im e vospostavuvanje mreza za internet i telefon sprema Pripor i okolnite sela.
Проблемот е што ја сум од Штип и тоа не е голем град.Сега се шират кон некои села што врска немаат а јас што сум на 1 км од центарот неможе да дојдат да направат.Сега се на одмори ама од септември ќе одам да видам што е работа
 
Член од
1 јануари 2010
Мислења
1.932
Поени од реакции
1.476
Најубав дел кај Т-Хоме ми се договорите.15тина страни од типот Ако ова тогаш тоа :pos2::pos2: Јас веќе подолго време сакам на Кејблтел да се префрлам ама таму кај што сум јас нема мрежа сеуште.20 пати бев до кај нив и ми рекоа дека ќе направеле мрежа и до мене ама сеуште нема ништо.Не е фер.Се што треба да направат е 1,5 км во должина мрежа.
Ќе ги откажуваш Телекабел?
 

Apple

It's good to be good
Член од
11 октомври 2009
Мислења
3.061
Поени од реакции
1.318
Ќе ги откажуваш Телекабел?
Па да.Брзината е сега ок но што им е проблемот се е океј ставам торент и стои на 0 веќе 5 дена.10 пати се јавив на подршка и викаат не е до нас.Епа сеа ако не е до нив не е ни до мене затоа бај бај.Само незнам кога ќе се исклучам од нив зависи кога ќе дојде кејблтел до мене.
 

ErT

Console Dude
Член од
17 ноември 2007
Мислења
2.208
Поени од реакции
265
Па да.Брзината е сега ок но што им е проблемот се е океј ставам торент и стои на 0 веќе 5 дена.10 пати се јавив на подршка и викаат не е до нас.Епа сеа ако не е до нив не е ни до мене затоа бај бај.Само незнам кога ќе се исклучам од нив зависи кога ќе дојде кејблтел до мене.
Торентот има сидери?
 

Apple

It's good to be good
Член од
11 октомври 2009
Мислења
3.061
Поени од реакции
1.318
Торентот има сидери?
Да пуштив торент и со 200 сидери па нејќе.Отидов кај другар што има исто Телекабел кај него едвај со 10 килобити му симнуваше.Нешто до кај нив е.
 

Xak

Член од
23 декември 2007
Мислења
2.610
Поени од реакции
464
Да пуштив торент и со 200 сидери па нејќе.Отидов кај другар што има исто Телекабел кај него едвај со 10 килобити му симнуваше.Нешто до кај нив е.
Значи торентот му идел со 1.25 килобајти те. нема сидови или тие што ги има се ептен бавни. Со кој торент клиент симнуваш? Да не имаш пуштено некои други апликации што ти блокираат/земаат трафик? Ако ти иде нормално симнување од сајтови, а ти иде споро на торенти тогаш е до тебе, не е до нив.
 

Apple

It's good to be good
Член од
11 октомври 2009
Мислења
3.061
Поени од реакции
1.318
Значи торентот му идел со 1.25 килобајти те. нема сидови или тие што ги има се ептен бавни. Со кој торент клиент симнуваш? Да не имаш пуштено некои други апликации што ти блокираат/земаат трафик? Ако ти иде нормално симнување од сајтови, а ти иде споро на торенти тогаш е до тебе, не е до нив.
Не мие прв пат да симнувам торент:pos2:Пробав со уторент и и битторент и нејќе а инаку фајрвол не ми прави проблем не е блокиран.Пробав и од кај комшиите да видам дали ќе симнува и кај нив несакаше.Значи до нив е.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom