Телеком ADSL и OPTIC интернет - генерална дискусија (новости, прашања, проблеми)

  • Креатор на темата vmx
  • Време на започнување

noviot

Форевер Aлоун :(
Член од
19 април 2006
Мислења
446
Поени од реакции
170
Нешто дефинитивно не е во ред денес, цел ден на работа идеше споро, еве сега и дома ми е доста успорен интернетов, а ми се ресетира и модемов често....
 
Член од
21 ноември 2005
Мислења
5.174
Поени од реакции
897
Тие што се со 10GB на 3MAX, автоматски ги префрлаат на 15 или треба нешто да се јават прво?
 
Член од
29 јануари 2007
Мислења
306
Поени од реакции
11
Иам разбрано дека ако имаш телевизија со нетот т.е. 3макс или 2макс неможе да ти ја ограничат брзината на нетот баш заради што на телевизорот му треба брзина.

Е сега ја го нема тестирано тоа зошто имам 150 гига и не сум направил повеќе од 150 до среде месец да знам со сигурност.

Така да ајде кажете ваши искуства со тоа.

И со оптикава до кај се овие??
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.347
Поени од реакции
18.226
Иам разбрано дека ако имаш телевизија со нетот т.е. 3макс или 2макс неможе да ти ја ограничат брзината на нетот баш заради што на телевизорот му треба брзина.

Е сега ја го нема тестирано тоа зошто имам 150 гига и не сум направил повеќе од 150 до среде месец да знам со сигурност.

Така да ајде кажете ваши искуства со тоа.

И со оптикава до кај се овие??
Не верувам дека е точно ова, затоа што телеком не ти ја ограничува брзината како конекција, туку ја тераат сељачката и ти сечат пакети, затоа ако приметувате кога сте со намалена брзина, на почеток брзо се отвара сајтот т.е. лета, ама чим почнат да идат пактите и телекомци ги кратат тогаш нагло успорува.
 
Член од
29 јануари 2007
Мислења
306
Поени од реакции
11
teneke Искрено не би знаел да ти кажам, не сум го искусил тоа.:)
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.347
Поени од реакции
18.226
teneke Искрено не би знаел да ти кажам, не сум го искусил тоа.:)
:) супер за тебе

И јас од септември нема да го искусувам повеќе одам на кабловски 8mbps/4mbps i 150gb лимит, за истиве пари што ги плаќам за Start пакетов со 10гб лимит.
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
8.126
Поени од реакции
8.194
Овие т-хоме ке понудат нешто поефтино или трансфер да покачат, мислам нели гледаат дека полека полека си ги губат муштериите...шутраци
 

kire_koste

Которец
Член од
9 декември 2008
Мислења
303
Поени од реакции
129
Абе какво зголемување трансфер што ти е на тебе, гајле им е за корисниците на нив....65% од корисниците на интернет се кај нив, денеска кажаа на ТВ....дури не паднат на 20% не го зголемуваат трансферот :tapp: , а може и тогаш нема да го зголемат :uvo:
 

Apple

It's good to be good
Член од
11 октомври 2009
Мислења
3.061
Поени од реакции
1.318
Абе какво зголемување трансфер што ти е на тебе, гајле им е за корисниците на нив....65% од корисниците на интернет се кај нив, денеска кажаа на ТВ....дури не паднат на 20% не го зголемуваат трансферот :tapp: , а може и тогаш нема да го зголемат :uvo:
Затоа логично раскинувајте ги договорите на Т-Хоме па да видите дали нема да качат.Додека некои нудат по 50 и 80 гб за 500 ден Т-Хоме уште е на 15:pos2:
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.664
Поени од реакции
5.458
Абе какво зголемување трансфер што ти е на тебе, гајле им е за корисниците на нив....65% од корисниците на интернет се кај нив, денеска кажаа на ТВ....дури не паднат на 20% не го зголемуваат трансферот :tapp: , а може и тогаш нема да го зголемат :uvo:

Da te popravam,Telekom ima 65% korisnici na mobilni telefoni a ne na internet korisnici i imaat pad od samo 2% pad na korisnicite vo mobilnata telefonija dodeka vo fiksnata telefonija imaat daleku pogolem pad kako i na internet korisnici.Ocekuvam vo idnina i ponatamu da begaat obicnite korisnici bidejki vrz niv se vrsi neviden grabez posebno preku smetkite za telefon kade postojano vnesuvaat nepostoecki razgovori bilo da se lokalni,nacionalni ili megunarodni a firmite i ponatamu bi gi imale kako edinstveni korisnici.Nema logika da simnuvaat ceni vo uslovi koga gubat sekojdnevno korisnici bidejki nenormalno visokite plati koi sto gi zimaat vrabotenite tamu mora od nekade da se pokrivaat.Zemete go primerot so Toplifikacija kade sto gi kacuvaat cenite na svoite uslugi poradi gubenje na aktivni korisnici.
 

Apple

It's good to be good
Член од
11 октомври 2009
Мислења
3.061
Поени од реакции
1.318
Da te popravam,Telekom ima 65% korisnici na mobilni telefoni a ne na internet korisnici i imaat pad od samo 2% pad na korisnicite vo mobilnata telefonija dodeka vo fiksnata telefonija imaat daleku pogolem pad kako i na internet korisnici.Ocekuvam vo idnina i ponatamu da begaat obicnite korisnici bidejki vrz niv se vrsi neviden grabez posebno preku smetkite za telefon kade postojano vnesuvaat nepostoecki razgovori bilo da se lokalni,nacionalni ili megunarodni a firmite i ponatamu bi gi imale kako edinstveni korisnici.Nema logika da simnuvaat ceni vo uslovi koga gubat sekojdnevno korisnici bidejki nenormalno visokite plati koi sto gi zimaat vrabotenite tamu mora od nekade da se pokrivaat.Zemete go primerot so Toplifikacija kade sto gi kacuvaat cenite na svoite uslugi poradi gubenje na aktivni korisnici.
Сепак тој процент пофторно не е задоволувачки.Повеќето од тие кои се префрлаат на кабелски оператори се стално несигурни за тоа дали конекцијата ќе им биде стабилна како кај Т Хоме и поради тоа малце се тие храбрите што го прават тоа.Исто така тоа сум го приметил и од пријатели и роднини.Вчера на вести баш споменаа дека падот на корисници на телефон од Телеком е околу 9 проценти,сите тие избрале алтернативен кабловски оператор.Се надевам дека овој процент ќе биде многу поголем,а живеам за тоа Т Хоме да изгуби пола од нивните корисници.
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.664
Поени од реакции
5.458
Сепак тој процент пофторно не е задоволувачки.Повеќето од тие кои се префрлаат на кабелски оператори се стално несигурни за тоа дали конекцијата ќе им биде стабилна како кај Т Хоме и поради тоа малце се тие храбрите што го прават тоа.Исто така тоа сум го приметил и од пријатели и роднини.Вчера на вести баш споменаа дека падот на корисници на телефон од Телеком е околу 9 проценти,сите тие избрале алтернативен кабловски оператор.Се надевам дека овој процент ќе биде многу поголем,а живеам за тоа Т Хоме да изгуби пола од нивните корисници.
Ti garantiram so glava deka momentalno Cabletel vo Skopje ima najstabilna internet konekcija duri postabilna i od T Home.Ako ne veruvas prasaj gi onie korisnici koi igraat postojano online igri kako Counter Strike,Dota i ostanatite na koj provajder se najzadovolni.Uste edna pricina deka cenite na T Home nema da se namalat i po cena na namaluvanje na korisnicite e golemata dividenda sto ja zema vladata pokrivajki dupki vo bugetot bidejki ima 40% od kapitalot na T Home.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom