Joomla

  • Креатор на темата vasildb
  • Време на започнување

SkyDriver

Would like my bananna ?
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.140
Поени од реакции
221
Направив колатион на датабазата utf8_unicode_ci и направив колатион на сите табели во датабазата utf8_unicode_ci и пак истото... Помош??
Пред некое време исто и јас правев една ствар (не џумла, ама веб програмирање) и исто заборавив да ставам utf8_unicode_ci и кога ја сменив во utf8_unicode_ci исто несакаше да работи т.е. ми вадеше хиероглифи... ги избришав сите записи во базата (значи скроз ја испразнив) и кога ја полнев одново океј си беше текстот.

Значи незнам дали има некој посебен метод со кој би можел да поминеш без да ги бришеш и повторно да ги внесуваш сите записи, ама мислам дека ќе треба се одново да правиш.

Најубаво ти е земи на WAMP домашен сервер направи експерименти, али како и да е чим си наместил utf8_unicode_ci ќе работи океј, само како што кажав мислам дека ќе треба да ги избришеш сите записи и одново да ги внесуваш. :\
 
Член од
30 септември 2009
Мислења
79
Поени од реакции
6
Пред некое време исто и јас правев една ствар (не џумла, ама веб програмирање) и исто заборавив да ставам utf8_unicode_ci и кога ја сменив во utf8_unicode_ci исто несакаше да работи т.е. ми вадеше хиероглифи... ги избришав сите записи во базата (значи скроз ја испразнив) и кога ја полнев одново океј си беше текстот.

Значи незнам дали има некој посебен метод со кој би можел да поминеш без да ги бришеш и повторно да ги внесуваш сите записи, ама мислам дека ќе треба се одново да правиш.

Најубаво ти е земи на WAMP домашен сервер направи експерименти, али како и да е чим си наместил utf8_unicode_ci ќе работи океј, само како што кажав мислам дека ќе треба да ги избришеш сите записи и одново да ги внесуваш. :\


Добро ќе видам ако ги најдам податоците.. БИдејќи со Фантастико иснталирав... Сепак фала.. Ќе пробам и ќе пишам!
 
Член од
22 февруари 2007
Мислења
1.852
Поени од реакции
1.382
Има некој адон, на пример, место да сликите што се малецките да ги ги менувам во css, или во дримвивер мануелно преку html, да правам како drag на тоа место и самата да се позиционира, зошто на пример ако имаш портал, за секоја нова вест ќе треба да ја обновуваш базата.. вака ставаш статија + слика и фураш на плин... т.е. ако постои вакво нешто... :smir:
 
H

^HITMAN^

Гостин
Има ли некој работено со темплејти од www.rockettheme.com Ако има некој искуство со инсталтација и уредување на овие темплејти ве молам да ми одговорите имам еден проблем кој ме мачи подолго време и тапкам во место, а свесен сум дека проблемот е банален. Однапред благодарам.
 

JURAGAANTE

Professional !!!
Член од
4 април 2009
Мислења
411
Поени од реакции
31
Еве и јас со еден проблем ја работев joomla на сервер ја имав инсталирано епа сега сакав да ја инсталирам на локаленхост(wampserver) ја инсталирав значи све ко што треба ја избришав папката инстал и на крај никако несака да се логирам пробав 100 пати и незнам ако има некој познаване од овој проблем па нека пише фала однапред:smir:
 
Член од
11 февруари 2010
Мислења
11
Поени од реакции
0
Dali moze da se hostira joomla site na on.net.mk serveri ( one ) ? ako nekoj znae mnogu bi mi pomognalo!
 

SkyDriver

Would like my bananna ?
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.140
Поени од реакции
221
Dali moze da se hostira joomla site na on.net.mk serveri ( one ) ? ako nekoj znae mnogu bi mi pomognalo!
Доколку хостот има MySQL и PHP инсталирано, ондак можеш да инсталираш џумла без разлика дали е Windows или Linux оепративниот систем. :)
 

--ТИГАР--

Фино :)
Член од
3 октомври 2009
Мислења
175
Поени од реакции
3
Здраво,
Може ли некој да ми каже како да едитирам џомла темплејт али одма да гледам што бришам и што поставувам???
 

--ТИГАР--

Фино :)
Член од
3 октомври 2009
Мислења
175
Поени од реакции
3
Здраво
имам проблем кога ке преведам на кирилица кога ке го пишам на еден џомла модул ми го исчезнува цел модул до што е работата???
Хитно ми треба фала му на тој што ке ми помогне
 
Член од
13 декември 2008
Мислења
1.085
Поени од реакции
156
Поз

вака имам 2прашања

прво видете ја оваа страна http://www.arenaprogaming.com/
и ако може да ми кажете кој chabox е тоа ?
и кој Joomla template e ?

+линк

фала многу
 

SkyDriver

Would like my bananna ?
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.140
Поени од реакции
221
Член од
13 декември 2008
Мислења
1.085
Поени од реакции
156
фала многу

мене ми треба сличен чатбох на тој таков едноставен ако има некој бесплатен да препорачате ><:smir:
 
Член од
7 мај 2008
Мислења
28
Поени од реакции
0
Зошто не ми ги вади статиите во менито (Type: Articles » Section / Blog) Ја одбирам потребната секција, кај шо се статиите но менито пак е празно...
 
Член од
11 февруари 2010
Мислења
11
Поени од реакции
0
дали знае некој што треба уште да направам. ги уплоад-ав сите јоомла фајл-те на хост-от ама не можам да пристапам до страницата кога го внесувам домаин-от за да можам да почнувам да го инсталирам јоомла. На public_html имаше само еден фолдер cgi_bin. Сега ги имам и сите фајл-ви на јоомла. ве молам многу итно ми треба помош.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom