Joomla

  • Креатор на темата vasildb
  • Време на започнување

Јован

дежурен сеирџија
Член од
16 октомври 2005
Мислења
4.892
Поени од реакции
265
За Јован: Кажи кој темплејт го користиш, и ќе ти кажам како, т.е. дај ми линк од темплејтот....

Јас ќе ти помигнам...
ај да не те мачам можеш да ми кажеш што и како треба да се направи и дали се прави тоа преку џумлава или треба директно во темплејтот да се чепка и дали ќе треба да има три модули (еден за веста најгоре,еден за рекламата под неа и уште еден најдолу за другите вести)или ќе си остане главниов дел како што си е а овај модулов ќе биде на некој начин вметнат во него
 
Член од
19 септември 2005
Мислења
5.616
Поени од реакции
180
ај да не те мачам можеш да ми кажеш што и како треба да се направи и дали се прави тоа преку џумлава или треба директно во темплејтот да се чепка и дали ќе треба да има три модули (еден за веста најгоре,еден за рекламата под неа и уште еден најдолу за другите вести)или ќе си остане главниов дел како што си е а овај модулов ќе биде на некој начин вметнат во него
па зависи. Ако сакаш БАШ меѓу вестите да оди, тогаш: променуваш во фајлот components\com_content\content.html.php

тука внатре чепкаш, зависи како сакаш да биде....

Ако сакаш над вестите тогаш треба да додадеш нов Модул
PHP:
 <td class="moduliki-full"><?php mosLoadModules('ImeNaModul', -2); ?></td>
а во Администрација одиш Site->Template manager->module position и на крај додаваш ImeNaModul во position (во некое празно место)
 
K

Kiko

Гостин
На насловната страна имам само 4-5 вести ,, сакам повеќе а не да одат на наредна страна, како да го направам ова , има ли врска со темплејтот?
 

naum_spaseski

Стружанец
Член од
25 јануари 2007
Мислења
534
Поени од реакции
2
Најдов неколку темплејти од Mambo (тие со него што идат се :pos:) и ги ставив во Joomla. Функционираат, само имаат една маана: не се прикажуваат како што треба, некои елементи бегаат настрана. Има решение за ова?
 
Член од
19 септември 2005
Мислења
5.616
Поени од реакции
180
Најдов неколку темплејти од Mambo (тие со него што идат се :pos:) и ги ставив во Joomla. Функционираат, само имаат една маана: не се прикажуваат како што треба, некои елементи бегаат настрана. Има решение за ова?
Koja Џумла ја користиш? 1.5? Ако да, таа сеуште е бета и има проблеми, а ако користиш некоја постара Џумла верзија, темплејтите од Мамбо можат да се користат и во Џумла, без проблем (или со ситни преправки - хтмл). Во PHP-то немаш потреба да чепкаш бидејќи е компатибилно за сите верзии на џумла и мамбо
 

naum_spaseski

Стружанец
Член од
25 јануари 2007
Мислења
534
Поени од реакции
2
Koja Џумла ја користиш? 1.5? Ако да, таа сеуште е бета и има проблеми, а ако користиш некоја постара Џумла верзија, темплејтите од Мамбо можат да се користат и во Џумла, без проблем (или со ситни преправки - хтмл). Во PHP-то немаш потреба да чепкаш бидејќи е компатибилно за сите верзии на џумла и мамбо
Ја користам 1.0 верзијата. А за тоа во html-от ке видам, ке прочепкам... Ако не се снајдам ке те барам на мсн :D
 
Член од
31 јули 2007
Мислења
1.580
Поени од реакции
39
Уште еден сајт на џумла платформа одмене :) www.srcki.com ама имам проблем со енкодингот во ехплорер т.е се појавуваат хиероглифи.
Некаква помош...
 
K

Kiko

Гостин
www.fotozoran.com.mk e хостиран на www.freehostia.com базиран на џумла, ама некако бавно се отвара. контактирав со freеhostia.com велат дека кај нив се отвара за 2 секунди ама не е така кај мене, до што ќе да е проблемот? Физичка разадлеченост на серверот? Проблеми со џумлата? Преоптовареност со слики?
 
Член од
31 јули 2007
Мислења
1.580
Поени од реакции
39
Проблем со конекцијата дачко :) лета страната...

А за моето прашање некаков одговор ...?
 

naum_spaseski

Стружанец
Член од
25 јануари 2007
Мислења
534
Поени од реакции
2
Во IE смени го едкодингот во UTF-8, и треба да е во ред.
 

[Marko]

Мочко
Член од
21 октомври 2007
Мислења
143
Поени од реакции
2
www.fotozoran.com.mk e хостиран на www.freehostia.com базиран на џумла, ама некако бавно се отвара. контактирав со freеhostia.com велат дека кај нив се отвара за 2 секунди ама не е така кај мене, до што ќе да е проблемот? Физичка разадлеченост на серверот? Проблеми со џумлата? Преоптовареност со слики?

хех... најдете подобар сервер :kesa:
 

naum_spaseski

Стружанец
Член од
25 јануари 2007
Мислења
534
Поени од реакции
2
Тоа со Mambo и Joomla 1.0 не бидна, туку најдов нешто друго. Талкав по некои англиски Warez форуми, и случајно најдов еден темплејт кој се вика FireFly YooTheme. Нормално, го спуштив и го инсталирав на Joomla 1.5 RC1 верзија. Таму си работи перфектно. Кога ја спуштив оваа новава, Joomla 1.5 RC3 верзија, темплејтот не работеше, се појавуваше овој проблем:
Код:
Warning: Missing argument 1 for JMenu::getInstance(), called in C:\xampp\www\joomla\templates\yoo_firefly\lib\php\yootools.php on line 118
and defined in C:\xampp\www\joomla\libraries\joomla\application\menu.php on line 84 
Fatal error: Call to undefined method JException::getActive() in C:\xampp\www\joomla\templates\yoo_firefly\lib\php\yootools.php on line 119
Првиот проблем го средив, сега остана само второто, со JException::getActive(). Се отепав од чачкање и ништо.

Ке го постирам уште кодот за функцијата JException::getActive() (C:\xampp\www\joomla\templates\yoo_firefly\lib\php\yootools.php on line 119), и за getActive() (C:\xampp\www\joomla\libraries\joomla\application\menu.php on line 190).
PHP:
    function getActiveMenuItemNumber($menu, $level) {
        $jmenu    = &JMenu::getInstance($client, $options = array());
        $active   = $jmenu->getActive();
        $menutype = isset($active) ? $active->menutype : null;
        $path     = isset($active) ? $active->tree : array();
                
        if ($menu == $menutype && array_key_exists($level, $path)) {
            $item = $jmenu->getItem($path[$level]);
            return $item->ordering;
        }
        
        return null;
    }
PHP:
    function &getActive()
    {
        if ($this->_active) {
            $item =& $this->_items[$this->_active];
            return $item;
        }

        $result = null;
        return $result;
    }
Ако треба нешто дополнително, пишете овде, на мсн, или по пп, само некако да го решам проблемов.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom