Joomla

  • Креатор на темата vasildb
  • Време на започнување

mALEFACTOr

..:[iluzionist]:..
Член од
30 април 2007
Мислења
512
Поени од реакции
24
Имам проблем со кириличната подршка
или ...... Што?
Вакви ствари ми излегуваат

&#1086 &#1090 &#1086 &#1085

Што би требало да е проблемот? Треба ли да инсталирам некоја јазична подршка?
Треба encoding-от да го смениш. Отвори го index.php фајлот со dreamweaver. Идеш во Page Properties па во Title/Encoding стави Unicode (UTF-8). Идеш save и му правиш overwrite на сервер. ;)
 
Член од
19 септември 2005
Мислења
5.616
Поени од реакции
180
Треба encoding-от да го смениш. Отвори го index.php фајлот со dreamweaver. Идеш во Page Properties па во Title/Encoding стави Unicode (UTF-8). Идеш save и му правиш overwrite на сервер. ;)
index.php на темплејтот....

Средивме со Кико сега супер му е...
 
Член од
12 август 2007
Мислења
1
Поени од реакции
0
здраво на сите. Незнам можеби требаже да постирам во совети ама гледам тука тема само за јоомла. Оваа јомлата ми оди на живци. По незгодна програма немам видено. Гледам постојано дават само линкови до туторијали ама англиски не ми оди баш па ако може некој молам да ми објани некои работи тука. Работата е.
Не ги свакјам тие работи со категории и секции. Сакам на пример имам мени од лево на пример забава, спорт, култура и колку мениа толку категории и кога правам нова содржина да изберам некоја од тие категории и содржината да се смести на почетната и соодветно да оди во таа категорија што сум ја избрал. А кога снимам јоомла во почетокот има само 3 категории и секции (мада незнам што е разликата меѓу нив). А кога па правам нова содржина икога бирам кај да оди ми има само една категорија кај тоа што пишува избери категорија.
Ова може и пократко ама поубаво да објаснам.
Пократко. Дај ке замолам сите членови кој не го мрзи да каже како да направам колку линкови во менито толку категории да имам. Како да поврзам категоријата со соодветното од менито.
 
Член од
6 август 2007
Мислења
8
Поени од реакции
0
index.php на темплејтот....

Средивме со Кико сега супер му е...
ej kako go sredivte toa so enkodingot. jas namesto dreamwaver koristev adobe GoLive CS2 i enkoding mi bese namesten na UTF-8 ama sepak se javuvaat vakvi gluposti (&#1086 &#1090 &#1086 &#1085) . I ne menuvav vo language tuku vo language/english.php
 
Член од
31 јули 2007
Мислења
1.580
Поени од реакции
39
здраво на сите. Незнам можеби требаже да постирам во совети ама гледам тука тема само за јоомла. Оваа јомлата ми оди на живци. По незгодна програма немам видено. Гледам постојано дават само линкови до туторијали ама англиски не ми оди баш па ако може некој молам да ми објани некои работи тука. Работата е.
Не ги свакјам тие работи со категории и секции. Сакам на пример имам мени од лево на пример забава, спорт, култура и колку мениа толку категории и кога правам нова содржина да изберам некоја од тие категории и содржината да се смести на почетната и соодветно да оди во таа категорија што сум ја избрал. А кога снимам јоомла во почетокот има само 3 категории и секции (мада незнам што е разликата меѓу нив). А кога па правам нова содржина икога бирам кај да оди ми има само една категорија кај тоа што пишува избери категорија.
Ова може и пократко ама поубаво да објаснам.
Пократко. Дај ке замолам сите членови кој не го мрзи да каже како да направам колку линкови во менито толку категории да имам. Како да поврзам категоријата со соодветното од менито.
Eпа вака:
Прво отвараш нова СЕКЦИЈА - Section Manager
Второ отвараш нова категорија во која ке ја вметниш секцијата - Category Manager
Трето одиш во Мениата кај што сакаш да закачиш нов линк и одбираш
Blog - Content Section - и откога ќе го отвориш пишиш името на линкот и доле одбираш СЕКЦИЈА од која што ќе зима податоци.

Во кратки црти тоа е се ако ти требе нешто дополнително прашај.
 
Член од
31 јули 2007
Мислења
1.580
Поени од реакции
39
ej kako go sredivte toa so enkodingot. jas namesto dreamwaver koristev adobe GoLive CS2 i enkoding mi bese namesten na UTF-8 ama sepak se javuvaat vakvi gluposti (&#1086 &#1090 &#1086 &#1085) . I ne menuvav vo language tuku vo language/english.php
Епа ќе ставиш македонски јазик и ќе менуваш во language/macedonian.php
 

Јован

дежурен сеирџија
Член од
16 октомври 2005
Мислења
4.892
Поени од реакции
265
дечки ме интересира дали може некако тоа што се прави преку џумла да се гледа на компјутер а да не мора да е преку хостинг некој и да немора страната да е на интернет.
ме разбирате ваљда.
 
Член од
31 јули 2007
Мислења
1.580
Поени од реакции
39
Ами може ама тоа нема врска со Јоомла ... ќе си инсталираш на компјутерот

Апачи сервер
ПХП сервер
И База на податоци
 

Јован

дежурен сеирџија
Член од
16 октомври 2005
Мислења
4.892
Поени од реакции
265
Ами може ама тоа нема врска со Јоомла ... ќе си инсталираш на компјутерот

Апачи сервер
ПХП сервер
И База на податоци
дали би можел да ми дадеш линкови за да можам да ги спуштам.
фала однапред:smir:
 

shadow_rr

Resistance is Futile
Член од
8 јули 2006
Мислења
1.807
Поени од реакции
323

Јован

дежурен сеирџија
Член од
16 октомври 2005
Мислења
4.892
Поени од реакции
265
дали има можност во џумлава да се додаде модул(бидејќи има темплејти кои не ги поддржуваат сите модули) на пример да има модул некаде помеѓу вестите кој би можел да се стави на страната како што на пример е местото за реклама под веста најгоре
 
Член од
31 јули 2007
Мислења
1.580
Поени од реакции
39
Каде што пишиш вести тоа ти е ГЛАВНО ТЕЛО таму не се ставаат модули можеш само да ставиш реклама ама да внимаваш да ја преместуваш цело време модул во main body неможе
 
Член од
19 септември 2005
Мислења
5.616
Поени од реакции
180
За Јован: Кажи кој темплејт го користиш, и ќе ти кажам како, т.е. дај ми линк од темплејтот....

Јас ќе ти помигнам...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom