Телеком ADSL и OPTIC интернет - генерална дискусија (новости, прашања, проблеми)

  • Креатор на темата vmx
  • Време на започнување
Член од
4 септември 2007
Мислења
106
Поени од реакции
6
а каде гледате тоа на колку е синхронизиран рутерот? јас имам бел Томсон. во DSL connection, bandwith (up/down) [kbps] стои 765 / 10.222. тоа е тоа?
 
P

Princ

Гостин
Колку за информација симптомиве што сте ги напишале ги нема на ТК, така да претпоставката "кај сите провајдери е така" не е издржана.
За кои симптоми збориш, за ова со бакарот?
Знаеме дека тие симптоми ги нема телекабел. Телекабел нема телефонска мрежа.
 

kire_koste

Которец
Член од
9 декември 2008
Мислења
303
Поени од реакции
129
Пуштиле повеќе интернет овие од Т Хоум....автоматски сега добиваме 15 гига или треба да го продолижиме договорот?
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
2.681
Поени од реакции
182
За кои симптоми збориш, за ова со бакарот?
Знаеме дека тие симптоми ги нема телекабел. Телекабел нема телефонска мрежа.
Aj сеа, без потценување. :)
Мислев на страна-две поназад, кај што се спомнуваа проблеми со отворање страници, клипчиња и спомнување на телеком Србија итн.
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
2.681
Поени од реакции
182
Не е толку лошо кај мене барем последнава недела, дури и јутубот не шлајфува толку често. :)

А ова што ви зголемиле сообраќај, само на пакетот од 10 на 15 гига, или има промени и во други пакети?
 

Bidikov

Server guru
Член од
25 јануари 2005
Мислења
2.680
Поени од реакции
693
Не мислам дека е така.
Поради неквалитетот на бакарот, од незнам таму кои околности (не ме ни интересира додуша), губи на квалитет DSL-от.
Конкретен пример:
Пред 5 минути го уклучив рутерот и се синхронизирав на полна доделена брзина - 8Mbps, максимална можна брзина (attainable data rate) во моментов е 11000 Kbit пример.
Е сега, после 2 дена, attainable data rate поради незнам таму кои околности (веројатно она погоре, неквалитет на бакарот), паѓа на 7000 Kbit. Во тој момент, DSL-от паѓа и се ресинхронизира на 7 Mbps.
После 2 дена, attainable data rate паѓа на 4000 Kbit.
Пак DSL-от се ресинхронизира, овој пат наравно пак на максимална можна брзина - во случајов 4Mbps.
И така натаму (немам тестирано подолго :icon_lol:)
Е сега, ако го отштекаш рутерот од струја и го ставиш пак, attainable data rate пак ќе стане 11000 Kbit (забележуваш дека се враќаме пак на почеток).
Јас кажав зошто е инсталиран системот ..т.е дека поентата е да се намалат поплаките со проблеми со синхронизација ... ама очигледно МТ најде начин како со ова елегатно да си ја растеретува мрежата

Ова одштекувањето и вадењето на кабелче е уствари времето (2 минути мислам дека го имаат ставено) за да види дека нема уред и повторно да овозможи максимална брзина (бидејки нели се претспотавува дека работеле на париците) ...

Во секој случај место за жалење нема - во договорите има напишано дека МТ ќе ја овозможи максималната можна брзина ... па во ДО 10мегабита тоа е се од 0-10 нели ...

Значи, решение - ресетисај од струја секои 4 дена :pipi:
 
P

Princ

Гостин
Ја користам приликава да ги поздравам Т-Хоум (и Т-Мобиле) на чекорот сите цени да ги објавуваат само и исклучиво со ДДВ. Секоја чест дечки. Тоа со цена со/без ДДВ беше најголемата далавера евер, и мило ми е што голема фирма како нив веќе ја прекинаа оваа пракса.
 

bowl

.
Член од
30 јануари 2007
Мислења
8.344
Поени од реакции
1.307
А шо е форава со детална сметка на адсл сообраќај ?

Редовна детална сметка на ADSL месечен сообраќај
Месечна детална сметка на ADSL сообраќај 64 ден./месечно
во печатена форма дополнителни 2,36 ден./страница
преку e-mail дополнителни 11,8 ден.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom