Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

C

cige

Гостин
Одев 6 месеци во теретана,без престан.
Веќе 2 месеци не одам и одма ми опаднаа мускулите.
Не пиев ништо од протеини и такви срања пошто тоа за мене се глупости.Иначе за дигање пред да престанам бев отприлика со овие бројки:
Гради(бенч)-110 кг.
Гради(коса клупа)-95 кг.
Рамо(задно)-100 кг.
Рамо(предно)-80 кг.
Грб-80 кг. цела серија,со 90 кг. неколку пати само(ако форсирам тоа)
Бицепс-макс. 50 кг.
Трицепс-85 кг.

Е сега зависи од справите на кои вежбате,јас одев во АРМ,ама ја затворија,затоа ипрестанав да одам.Овие тежини што ги пишав важат за дигање цела серија(8-10 пати)!!!
чиста лага, верујте ми

ти сигурно имаш одено повеќе од 6 месеци
или sи пиел креатини
во спротивно не е вистина

Вежбам веќе 1 месец редовно скоро секој ден, па да прашам некој од поискусните, што е подобро? кревање поголема тежина, а помалку пати или пак помала тежина, а во повеќе серии ? (за гради) :smir:
ако си слаб треба да дигаш поголема тежина 6-8 пати
ако си дебел треба помала 12-14 пати
 

|И.И|

говно интерашко
Член од
24 јуни 2008
Мислења
5.562
Поени од реакции
6.676
Вежбам веќе 1 месец редовно скоро секој ден, па да прашам некој од поискусните, што е подобро? кревање поголема тежина, а помалку пати или пак помала тежина, а во повеќе серии ? (за гради) :smir:
Се зависи што сакаш,ако сакаш да ги издефинираш вежбај со помала килажа повеке пати ако сакаш да ги зголемиш поголема килажа од 8 до 10 пати во една серија ,

Одев 6 месеци во теретана,без престан.
Веќе 2 месеци не одам и одма ми опаднаа мускулите.
Не пиев ништо од протеини и такви срања пошто тоа за мене се глупости.Иначе за дигање пред да престанам бев отприлика со овие бројки:
Гради(бенч)-110 кг.
Гради(коса клупа)-95 кг.
Рамо(задно)-100 кг.
Рамо(предно)-80 кг.
Грб-80 кг. цела серија,со 90 кг. неколку пати само(ако форсирам тоа)
Бицепс-макс. 50 кг.
Трицепс-85 кг.

Е сега зависи од справите на кои вежбате,јас одев во АРМ,ама ја затворија,затоа ипрестанав да одам.Овие тежини што ги пишав важат за дигање цела серија(8-10 пати)!!!
Имам еден пријател професионалец е вежба едно 8 год и тој те крева толку на рамо,така да тешко дека ке поверува некој на ова
 

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.375
Поени од реакции
25.140
Ако немаш килажа кревај поголема тежина, да ја направиш.
Ако имаш доволно килажа, дефинирај.
 

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.398
Поени од реакции
1.825
Here we go...
Гејнери(Gainers) ти се додатоци на исхраната кои во себе содржат микс од протеини,јагленихидрати,креатин и минерали.Името им доаѓа од англискиот збор To gain-добивка,да добиеш нешо плус.Добри се за оние кои имаат проблем со добивање на тежина.За посериозни вежбачи кои сакаат кавалитетен мускул не се препорачливи.
Кај се продаваат гејнери тогаш.
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.174
Поени од реакции
4.133
Во специјализирани продавници за додатоци на исхраната,во теретани,на интернет...Лично јас нарачвам протеини,гејнери и сл.од интернет пошто овие нашиве дерат со цените.
Во Скопје иам видено една продавница за вакви работи наспроти зградата на Космофон.
 

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.375
Поени од реакции
25.140
Во специјализирани продавници за додатоци на исхраната,во теретани,на интернет...Лично јас нарачвам протеини,гејнери и сл.од интернет пошто овие нашиве дерат со цените.
Во Скопје иам видено една продавница за вакви работи наспроти зградата на Космофон.
Во која теретана одиш? Од Охрид си така?:)
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.174
Поени од реакции
4.133
Одев кај Апоно во Power House до пред некој месец.Сеа некоја мрза ме имат фатено.Планирам од крајот на јануари пак да почнам...
 

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.375
Поени од реакции
25.140
Одев кај Апоно во Power House до пред некој месец.Сеа некоја мрза ме имат фатено.Планирам од крајот на јануари пак да почнам...
На колку години почна да вежбаш?
Има некаква врска прекинот на раст со годините кога почнува човек да посетува теретана ?
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.174
Поени од реакции
4.133
На колку години почна да вежбаш?
Има некаква врска прекинот на раст со годините кога почнува човек да посетува теретана ?
Јас почнав некаде на крајот на 18 год. да вежбам.Препорачливо е да се почнит со вежбање на покасна возраст 18/19 г. иако знам деца шо имет почнато да вежбет и на 14/15 г.
Иначе за растот немаш гајле,ако си на 14/15 г. 180-185 цм мојш да почниш со пумпање железо.:helou:
 

|И.И|

говно интерашко
Член од
24 јуни 2008
Мислења
5.562
Поени од реакции
6.676
Стрииве се опвеке и повеке ми растат , дајте некој лек за Стрии ,
 

kpbKENGUR

Devil's Advocate
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.132
Поени од реакции
201
Стрииве се опвеке и повеке ми растат , дајте некој лек за Стрии ,
нема чаре за тоа, бар колку што знам јас. си земал нешто појакичко изгледа, си се форсирал, па се проширила кожата и "испукала". имам двајца другари, едниот се откажа ради стриите, рацете цели му беа со стрии, другиот продолжи, ама има темен тен и не му се познаваат баш =))
знам дека имаше некаква маст, прашај во аптека, ама немој да очекуваш чудо. минимално може да помогне само :S
а, ако дознаеш нешто што помага многу, пиши го =))
 

kpbKENGUR

Devil's Advocate
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.132
Поени од реакции
201
ах јове јове, шо ме натера сибам =))) еве сличе.


 
¯

¯\_(ツ)_/¯

Гостин
БАш сакам фацата да ти ја видам, којзнае како се стегаш. =) Абе вака супер изгледа, само уште стомачните да ти ги видевме.
 

kpbKENGUR

Devil's Advocate
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.132
Поени од реакции
201
БАш сакам фацата да ти ја видам, којзнае како се стегаш. =) Абе вака супер изгледа, само уште стомачните да ти ги видевме.
рано е за стомачните =) тоа на пролет, на депилирано, ем срча до тогаш да се напраам. иам уште некој грам сало =)))
иначе, малце е ова, сакам уште! ! ! !

него, ИМАМ ПОТЕНЦИЈАЛ?!?!?!?! :pos: :pos: :pos:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom