Телеком ADSL и OPTIC интернет - генерална дискусија (новости, прашања, проблеми)

  • Креатор на темата vmx
  • Време на започнување
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.522
и пиши тука шо си направил . ја уште чекам они автоматски да ми зголемат брзина,ама изгледа ќе се изначекам..
Конечно денес веќе препукав сакам поголема брзина, и се јавив на 12345. Ми кажаа дека треба барање засновано на веќе склучениот договор што потенцирав во претходните постови, и ми рекоа да се јавам на 171.
Се јавив и оставив информации по што ми направија барање. Оставив инфо за контакт во случај линијата да не поддржува поголема брзина. Ми рекоа за една недела да се јавам ако тие не се јават и да ме информираат дали е возможно зголемување...
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
8.117
Поени од реакции
8.187
шибни торент преку ноќ, утре кога ке станеш обично бројачот се апдејтирал и кога минал 25гб ти се намалила брзината. Ако не се апдејтирал,ке ја имаш истата брзина додека не се апдејтира. Некогаш се апдејтира за 2 некогаш за 20 саати зависи.
ајде дај еден скрееншот од Фебруари што викаш си поминал 120гб да не се лаземе сеа тука сите јас со 100гб пакет па одвај поминувам 120гб па ти си 25гб.
 

bowl

.
Член од
30 јануари 2007
Мислења
8.344
Поени од реакции
1.307
ајде дај еден скрееншот од Фебруари што викаш си поминал 120гб да не се лаземе сеа тука сите јас со 100гб пакет па одвај поминувам 120гб па ти си 25гб.
Тогаш ми се чини мерачот не беше апдејтуван три дена, мислам имаше скриншот негде по темава. Јас со 25 успеав да стигнам до скоро 70 гига, пред да го успорат. Сега мерачот апдејтуван, а уште ми е иста брзината.
 

Razor

u jelly?
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.543
Поени од реакции
167

од фебруари имам 91гб ама ме мрзи сеа и таму да чекам, 3 мин чекам за да отвори за секој месец мерачот
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
8.117
Поени од реакции
8.187

од фебруари имам 91гб ама ме мрзи сеа и таму да чекам, 3 мин чекам за да отвори за секој месец мерачот
Како да дознаеме сеа сите дека си 25гб пакетот зс ти го нема ова како кај мене Активен пакет МаксАДСЛ 100 заклучно од 05/12/2008 09:59:15:??
 

Razor

u jelly?
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.543
Поени од реакции
167
Епа не лажам, кај мене не пишува на кој пакет сум, еве ти кажувам на комфорт сум.
Да не сакаш сметката да ја сликнам ? :)

27 гига до вчера и сеуште иста брзина :)
comfort
 
Член од
12 март 2007
Мислења
650
Поени од реакции
73
Конечно денес веќе препукав сакам поголема брзина, и се јавив на 12345. Ми кажаа дека треба барање засновано на веќе склучениот договор што потенцирав во претходните постови, и ми рекоа да се јавам на 171.
Се јавив и оставив информации по што ми направија барање. Оставив инфо за контакт во случај линијата да не поддржува поголема брзина. Ми рекоа за една недела да се јавам ако тие не се јават и да ме информираат дали е возможно зголемување...
фала на информацијата, ја денеска прашав у салонот и ми одговорија дека тоа барање се попунува, ама има финта.. ти се продужува договоро за уште една година од денот на било какви промени у договорот -при менување брзина у нашио случај.. ногу се заникаде тие т-home, и сеа најверојатно и ја ќе поднесам такво барање .. јбг нема друга опција за нет у кочани па ќе мора да трпиме монополи..:toe:
 
Член од
8 октомври 2008
Мислења
1.686
Поени од реакции
20
Моменталниот договор за MaxADSL 10 пакетот ми истекува за 6 месеци. Сега, ако се префрлам на еден од Call & Surf пакетите кои се со времетраење од 1 година, дали договорот од овој момент ќе трае 12 месеци или на 12-те ќе се додадат и оние 6 од моменталниот договор па ќе излезат 18 месеци?
 

Toneh

is a turtle
Член од
21 август 2005
Мислења
5.510
Поени од реакции
907
Моменталниот договор за MaxADSL 10 пакетот ми истекува за 6 месеци. Сега, ако се префрлам на еден од Call & Surf пакетите кои се со времетраење од 1 година, дали договорот од овој момент ќе трае 12 месеци или на 12-те ќе се додадат и оние 6 од моменталниот договор па ќе излезат 18 месеци?
12 месеци ќе трае ти новиот договор.
 
H

HITCH

Гостин
Јас поднесов барање за да ми се зголеми брзината на нетот на 10 мпс и ми викаат дека линијата ми поддржува 12000 и нешто со 1200 и нешто а мене барањето ми е одбиено пошто немале можност за да ми згплемат брзина ај некој нека ми каже што у пм значи ова? како може сега кога ми ја мери да биде 12000 и нешто а да не ми зголемуваат брзина?
 

Toneh

is a turtle
Член од
21 август 2005
Мислења
5.510
Поени од реакции
907
Јас поднесов барање за да ми се зголеми брзината на нетот на 10 мпс и ми викаат дека линијата ми поддржува 12000 и нешто со 1200 и нешто а мене барањето ми е одбиено пошто немале можност за да ми згплемат брзина ај некој нека ми каже што у пм значи ова? како може сега кога ми ја мери да биде 12000 и нешто а да не ми зголемуваат брзина?
Ако рекле 12000 kbps, тогаш не гледам причина зошто не би можеле да ти ја зголемат брзината. 12000kbps = 11.7 mbps.

Нема логика.
 
Член од
5 август 2007
Мислења
3.581
Поени од реакции
2.571
Ај вака да си прашам и јас сеа,значи денеска ми ја зголемија брзината на 10мб. На ова см60б ми програмчево ми кажува 10 мб. Од торент симнувам со 970 1000 кбпс. Арно ама ,на спид тест слабо ми покажуваааа,4500 од прилика....Е сеа,кај че да е проблемов?????
 

Toneh

is a turtle
Член од
21 август 2005
Мислења
5.510
Поени од реакции
907
Ај вака да си прашам и јас сеа,значи денеска ми ја зголемија брзината на 10мб. На ова см60б ми програмчево ми кажува 10 мб. Од торент симнувам со 970 1000 кбпс. Арно ама ,на спид тест слабо ми покажуваааа,4500 од прилика....Е сеа,кај че да е проблемов?????
Досаѓам на темава, ама ајт.

Чим немаш такви проблеми при симнувањето, што е битно дали speedtest ти покажува 10, 20 или 30mbps? :)

Како и да е, знае понекогаш да зеза тоа, така да, или пробај на друг сервер, или потполно друг мерач.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom