Ви се случила некоја натприродна работа?

Член од
10 ноември 2009
Мислења
91
Поени од реакции
3
Ova go citam vekje saat i pol redno e da ostavam post

Ova mi se sluci pred edno dve nedeli,jas sum tip sto stavrano veruva vo Bog
i spiev i vo sonov slusam nezen ubav glas,-----RAZBUDI SE ZOSTO USTE TRI MINUTI TI OSTANA DO SMRTA,jas se obiduvam da se razbudam ama nikako,celiot ko vo zid da bev po edna min ISTIOT GLAS,ISTITE ZBOROVI,i reci si mi ostanaa use nekolku sekundi sestra mi me dopira i mi vika,Stani vekje dade 12 i pol e
STVARNO CUDNO NO INTERESNO

Druga slucka,mi ima ispadnato demon a bev totalno svesen ne spiev,i mi ispadna demon,covek vo crn mantil so glava navednata vo toj moment cel se zdrviv i znam covek pobozen mi rece da vikam ISUS,vikna ISUS i go snema,ovakvi raboti od togas mi se slucuvaat pocesti moze do sea 6 7 pati i sekogas vikam ISUS,skoro sekoas ne mozam na glas,no vo sebe i demonot go snemuva:)
 
V

VeniVidiVici

Гостин
Лелелеле додека ќе ви го пишувам ова се ежам и солзи ми течат од мука.

Живеевме во една куќа и пошто јас тогаш работев во фурна со доаѓав дома накај 2-3 саат сабајле зимно време беше.Секогаш кога ќе легнев да спијам на увото осеќав дишење и ладен воздух.За 2-3 минути увото ми беше толку многу ладно што дури почнуваше да ме боли.По неколку дена ја прашав сестра ми дали нешто осеќа и таа ми кажа уште полоши работи.Дека она спие со музика и вика додека не си ти дома како што свири системот вика наеднаш се гаси па се пали сам па гласот се намалува и зголемува.Одма не кажавме на мајка ми и на татко ми затоа што мислевме дека ќе се среди,ама месец дека така беше и не се издржуваше веќе и им кажавме.Почнавме да се распрашуваме по комшии и дознавме дека во куќата што живеевме од тој што ја купивме неговата мајка умрела таму во таа соба каде што бевме јас и сестра ми.И за недела дена ја продадовме и се преселивме.
Знаеш дека после овој пост и јас ке почнам да верувам во вакви работи.
Многу пати пред да заспијам го осеќам истиот тој ладен воздух, мислев дека е нешто од некој провев, али ме замисли да ти кажам. Од кога почнав да живеам во овој стан, (веќе 1 година) целиот живот ми тргна на лошо. Имам големи здравствени проблеми, кои не сум ги имал никогаш претходно, ми се случуваат ептен малерски работи и се некако крена наопаку во мојот живот од кога се преселив во овој стан. Можно ли е да се направи нешто да се прочисти од лоша енергија, на пример со некоја светена вода, попови и такви работи. Ако може некој да ми одговори. Поздрав.
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Знаеш дека после овој пост и јас ке почнам да верувам во вакви работи.
Многу пати пред да заспијам го осеќам истиот тој ладен воздух, мислев дека е нешто од некој провев, али ме замисли да ти кажам. Од кога почнав да живеам во овој стан, (веќе 1 година) целиот живот ми тргна на лошо. Имам големи здравствени проблеми, кои не сум ги имал никогаш претходно, ми се случуваат ептен малерски работи и се некако крена наопаку во мојот живот од кога се преселив во овој стан. Можно ли е да се направи нешто да се прочисти од лоша енергија, на пример со некоја светена вода, попови и такви работи. Ако може некој да ми одговори. Поздрав.
Оди во црква и разговарај со попот кој е таму... ќе те упати кај некој поп кој "специјализирал" за тоа, а за секој случај тркни и до кај некој оџа :smir:
 
V

VeniVidiVici

Гостин
Оди во црква и разговарај со попот кој е таму... ќе те упати кај некој поп кој "специјализирал" за тоа, а за секој случај тркни и до кај некој оџа :smir:
Хм, се замислувам себеси како разговарам со некој поп за овој проблем и само смеа ме избива. Изгледа треба навистина да веруваш во овие работи за да ти помогнат. Е сеа прашањето е како да се натерам себе си да верувам дека некој поп кој веројатно само краде од луѓето и не му е баш гајле за мене туку повеќе за неговиот џеб, навистина би ми помогнал. Инаку голем верник сум во Господ Бог, но во црква и попови ни најмалку, затоа што сметам дека тоа е се створено за да се држи народот под контрола и за перење пари. Благодарам на советот во секој случај, во мене е проблемот, треба да поработам на својата верба во црквените институции и службениците на Бог.

А да ве прашам сите вас што мислите за солена вода? Сум читал многу дека ослободува од лоша енергија ако се постави на ќошевите во собите? Знае некој нешто повеќе за ова? Однапред благодарам.
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Хм, се замислувам себеси како разговарам со некој поп за овој проблем и само смеа ме избива. Изгледа треба навистина да веруваш во овие работи за да ти помогнат. Е сеа прашањето е како да се натерам себе си да верувам дека некој поп кој веројатно само краде од луѓето и не му е баш гајле за мене туку повеќе за неговиот џеб, навистина би ми помогнал. Инаку голем верник сум во Господ Бог, но во црква и попови ни најмалку, затоа што сметам дека тоа е се створено за да се држи народот под контрола и за перење пари. Благодарам на советот во секој случај, во мене е проблемот, треба да поработам на својата верба во црквените институции и службениците на Бог.
Абе ебеш ти верба... т.е твоја во вакви глупости, глеј тој нека верува и нека знае што да прави. И најпосле ако не веруваш, од каде констатацијата дека ради станот ти е сето тоа :D било како, оди и разговарај... нема да бидеш ни прв ни последен, знам еден човек од мојота околина кој е муслиман ама поради слични проблеми со новоизградена куќа цела армија на попови ангажираше... заедно со куп оџи благословуваа... ама дали тоа му помогна незнам.

А да ве прашам сите вас што мислите за солена вода? Сум читал многу дека ослободува од лоша енергија ако се постави на ќошевите во собите? Знае некој нешто повеќе за ова? Однапред благодарам.
...солена вода, ако ти се застои ќе ти се расипе, и тоа ќе ти биде обврска... да ја менуваш постојано, туку викни си свештено лице, ако ништо друго барем пласибо ефект ќе имаш.
 

delfybuba

Schatje
Член од
22 октомври 2008
Мислења
1.212
Поени од реакции
93
Хм, се замислувам себеси како разговарам со некој поп за овој проблем и само смеа ме избива. Изгледа треба навистина да веруваш во овие работи за да ти помогнат. Е сеа прашањето е како да се натерам себе си да верувам дека некој поп кој веројатно само краде од луѓето и не му е баш гајле за мене туку повеќе за неговиот џеб, навистина би ми помогнал. Инаку голем верник сум во Господ Бог, но во црква и попови ни најмалку, затоа што сметам дека тоа е се створено за да се држи народот под контрола и за перење пари. Благодарам на советот во секој случај, во мене е проблемот, треба да поработам на својата верба во црквените институции и службениците на Бог.

А да ве прашам сите вас што мислите за солена вода? Сум читал многу дека ослободува од лоша енергија ако се постави на ќошевите во собите? Знае некој нешто повеќе за ова? Однапред благодарам.
Темјан.Ке идиш и ке си купиш од црква.И ке го палиш-во сите соби да ти мириса.Исто и светена вода,насекаде ке попрскаш.
А кога ке си легнеш,ке земеш еден залак леб,ке го направиш топче и од едната страна ке го потопиш во сол а од другата со шекер и ке го ставиш до перницата.Можда ке бидат `лути` тие што ти додеваат ама ке попуштат.Мене ми се идеше да ги задавам,жими се,воопшто не е пријатно.
Ова го имам искусено,само што на мене и косата ми ја фаќаа (зошто долга ми беше) :kesa:
Во секој случај...не се замарај многу:helou:
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Си направивте ќеф? Ок, доволно беше, назад на темата и без коментари за тоа зошто и како некој имал чудно доживување.
 

Neporazen

Time Lord
Член од
25 јануари 2009
Мислења
545
Поени од реакции
22
CUdno....hm pa mi se ima sluceno poveke pati, koga ke mi se sluci deza vu, neli znaete, toj moment vi izgleda poznato.No mene ne samo toj moment tuku pred oci mi pominuvaat i slednite nekolku sekundi.,:S:S cudno neli,???? i znam sto ke se sluci vo narednite sekundi.
Nekoj ke reci deka deza vu se slucuva na mesta kade najcesto pominuvame pogolem del od denot. no ne. Doziveav deza vu na prvi septemvri. Sega sum prva godina i deza vu mi s elsuci prviot den dodeka bevme vo ucilnicata.Se mi izgledase poznato, i profesorite i ucenicite i na momenti mi se motaa informacii niz mozokot , sto ke se lsuci vo narednite 10tina sekundi...
Mnogumina ce reca deka sum nekoj ludak, zabegan,nezdrav, no jas samo si kazuvam cudna rabota koja mi se lsucila. Inaku, ne veruvam vo vakvi raboti, ja poveke veruvam vo nauka otkolku vo vakvi raboti.....



I uste edna slucka. Imase edna zena vo sosedstvoto.bevme lepenki so kukite.(sega s epreselija).Zenata imase psihicki problemi, sea nemoj da me svatite deka bese luda.sakam dakazam deka cesto se slucuvase da lazi za nesto bez pricina.
Epa vaka. Eden den koga si dojdov od carsija gledam lugevo site zboruvaat deka pocinal eden covek od sosedstvoto.Toa im go kazala zenata, i site se podgotvuvaa da odat so sveka, vo negovata kuka...bla....bla...bla. Za sreka lugeto uste ne bea trgnati, se vrati mojot bratuced i rece deka go vdiel covekot kako sedi vo dvorot.Deka ne e mrtov.Sto znaci deka zenava lazela.I site go vidovme i se uverivme deka ne e mrtov. kay potoa, se si bese dobro no zenata ja izgubi doverbata vo lugevo uste poveke. Po nekolku meseci(mozebi 2-3) covekot navistina pocina.............

Nemam poveke zborovi.mi ostanuva da mislam samo deka zenata ili predvivela ili "mavnala" nekoja kletva...... neznam sto da mislam.
 

Xak

Член од
23 декември 2007
Мислења
2.610
Поени од реакции
464
CUdno....hm pa mi se ima sluceno poveke pati, koga ke mi se sluci deza vu, neli znaete, toj moment vi izgleda poznato.No mene ne samo toj moment tuku pred oci mi pominuvaat i slednite nekolku sekundi.,:S:S cudno neli,???? i znam sto ke se sluci vo narednite sekundi.
Nekoj ke reci deka deza vu se slucuva na mesta kade najcesto pominuvame pogolem del od denot. no ne. Doziveav deza vu na prvi septemvri. Sega sum prva godina i deza vu mi s elsuci prviot den dodeka bevme vo ucilnicata.Se mi izgledase poznato, i profesorite i ucenicite i na momenti mi se motaa informacii niz mozokot , sto ke se lsuci vo narednite 10tina sekundi...
Mnogumina ce reca deka sum nekoj ludak, zabegan,nezdrav, no jas samo si kazuvam cudna rabota koja mi se lsucila. Inaku, ne veruvam vo vakvi raboti, ja poveke veruvam vo nauka otkolku vo vakvi raboti.....



I uste edna slucka. Imase edna zena vo sosedstvoto.bevme lepenki so kukite.(sega s epreselija).Zenata imase psihicki problemi, sea nemoj da me svatite deka bese luda.sakam dakazam deka cesto se slucuvase da lazi za nesto bez pricina.
Epa vaka. Eden den koga si dojdov od carsija gledam lugevo site zboruvaat deka pocinal eden covek od sosedstvoto.Toa im go kazala zenata, i site se podgotvuvaa da odat so sveka, vo negovata kuka...bla....bla...bla. Za sreka lugeto uste ne bea trgnati, se vrati mojot bratuced i rece deka go vdiel covekot kako sedi vo dvorot.Deka ne e mrtov.Sto znaci deka zenava lazela.I site go vidovme i se uverivme deka ne e mrtov. kay potoa, se si bese dobro no zenata ja izgubi doverbata vo lugevo uste poveke. Po nekolku meseci(mozebi 2-3) covekot navistina pocina.............

Nemam poveke zborovi.mi ostanuva da mislam samo deka zenata ili predvivela ili "mavnala" nekoja kletva...... neznam sto da mislam.
House: Everybody dies... :)

Сите умираат, на човекот едноставно му „дошло“ времето + од кај знаеш може знаела нешто за неговата здравствена состојба што другите не сте знаеле :).
 

Sk girl

Not Perfect
Член од
6 јули 2008
Мислења
431
Поени од реакции
15
Pred poveke godini so moite i so brat mi otidovme na gosti... Znaci nemase nikoj doma... Otidovme so otidovme i imase edna zena so epten zagleduvase, a tatko mi mnogu go fakaat uroci , i kao mu se slosi nesto i izlegovme malce na vozduh... On mi kaza deka mnogu go fakale uroci i deka sekogas koga ke go urocel nekoj mu se loselo, stanuval bled i nemozel veke da sedi na mestoto kade sto e urocen zatoa sto imal cuvstvo kao neso deka ke se desi... I ok, ne mu bese voopsto podobro se dodeka ne se kacivme vo kola i otidovme nakaj doma...Cudnoto e sto koga vlegovme doma imase neznam dali se sekavate na toa deka porano kisela voda imase vo stakleni sisinja a ne ko sea u plasticni, epa takvo sise imavme ostaveno na masa i koa gledame siseto podeleno na pola , kao da e preseceno so nesto a vodata od nego istecena i od gore i od dole a nema kako logicki da istece od dole zatoa sto bese preseceno na pola, puknato ili neznam sto se desilo... samo znam deka bese stvarno cudno i jezivo...
 
Член од
22 април 2009
Мислења
4
Поени од реакции
0
Pred 5 i pol godini mi se sluchi neshto, koe seushte ne mozam da si objasnam shto e toa i den denes imam uplav i ne mozam da spijam ako nema vo sobata i najmala svetlina...
Si legnav vo 03:15 i samo shto pochnav da "tonam" vo son, slushnav kako se otvora vratata i vo istiot moment se pochuvstvuvav ukochena, ne mozev da ispushtam glas ni da prasham koj e... Inache ne mozam da zaspijam na grb ili na strana, znachi legnav na stomak... Krevotot mi e do zid, a samo malku treba da potstanam, za da zapalam svetlo...
Temnica beshe i ne mozev da vidam nishto, no pochuvstvuvav deka neshto se doblizuva do krevetot... Pochuvstvuvav golema tezina na nozete, neshto kako da mi sedna i naednash se spushti vrz mene... Osetiv tolku golema tezina, shto mislev deka ke propadnam vo krevetot... Najteshko mi beshe shto ne mozev da prozboram, a kamoli da viknam ili da stanam... Posle nekoe vreme chuvstvuvav povtorno tezina samo na nozete i neshto naednash me svrte na grb...
Vo sebe si rekov deka mozam da se ispravam i da zapalam svetlo, no koga se obidov, neshto mi ja zatvori ustata i me turna nazad na krevetot... Povtorno bev ukochena, se trudev da prozboram, no ne mozev... Ne znam od kaj sobrav sila, no naednash se ispraviv, ja ispruziv rakata i zapaliv svetlo... Normalno, vo sobata nemashe nikoj, no vratata beshe otvorena...
Istrchav celata isplashena vo spalnata na moite i gi razbudiv celata stresena i so solzi... Mi kazaa deka nikoj od niv ne stanal i ne ja otvoril vratata...
Ne znam kako da si go objasnam toa, ogromen stres beshe toa za mene, utredenta ne otidov na uchilishte (bev 4ta godina) i otidov v crkva...
Shukjur do den denes ne mi se ima toa slucheno povtorno, no se plasham od potpolna temnica :(
Го барав посебно овој пост,оваа случка,бидејќи се пронаогам во неа! Ми се случи нешто многу слично,да не речам исто,нешто кое вечерва ми се мотка многу низ глава и ете ќе го споделам овде за да го слушнам вашиот став за овие чудни работи! Моето мислење во врска со вакви работи сега веќе е поделено...верувам,но и не верувам...не знам!
Ве читав шред извесно време,а посебно долго се задржував баш на оваа тема,,чудни работи,,....хмммм...ај да си бидам искрена, ќе си кажам дека скоро секој ваш пост ме тераше да се насмејм и да кажам дека се си има објаснување,па дури и јас си давав објаснување за вашите случки! Но имаше некои постови(како и овој погоре,кој страшно е сличен на мојот) што ме тераа да се замислам,на момент да поверувам и да помислам дека некому навистина му се случуват вакви чудни работи!по природа не сум плашлива,а во врска со случувања од типо магии,куќи на мртовци,сенки,духови,е за такви работи бев голем скептик! Така сум воспитена,да не верувам во тоа за кое нема објаснување! И не верував...а можеби и уште не верувам...не знам! Немам сеуште заземено став околу таа работа!
Ете што ми се случи мене и што ме натера да се подзамислам дали навистина ,,има нешто,, што јас(а веројатно и вие) не можам да го објаснам !
Пред 1 или 2месеци,бев на гробишта,поточно на гробот на еден мој не многу близок роднина. Тој ден минеа шест месеци од неговата смрт. Денот ми мина сосем норамлно(додуша и не очекував ништо значајно да се случи)...но вечерта...
Легнав од прилика околу 2 часот по полноќ! Телвизорот го направив да се исклучи за пола час и не сетив кога се исклучил,што значи дека сум заспијала веднаш! Наеднаш ме буди голема тежина врз моето тело,сеќавам врз мене неподнослива тежина која не ми дава да станам од креветот,да викнам,воопшто не ми дава на никаков начин да се спротиставам! Ги отворив очите само накратко,предмене видов само темен црн обалк,нешто како чад, всушност и не знам баш да објаснам што видов! Бев сосема при свест...но не можев да реагирам никако! Сакав да викам...безусешно! за среќа,траеше кратко! Ја немаше тежината...веќе сеќавав дека можам да станам од креветот! Не знам колку ќе ви се верува но со затворени очи сум отишла во собата на моите! Ја разбудив мама и барав да легне кај мене во соба(инаку сама спијам и никогаш ми се нема случено да барам мајка ми да спие со мене) Претпоставуваше мајка ми дека сум се исплашила од страшен сон,но на прашањето дали било сон и одговорив ,,не знам,,Ме праша што точно сум сонила а јас само го кажав името на покојниот на чиј гроб бевме тој ден! Ова не можам да си го објаснам,од каде знаев дека е тој,кога не го ни видов!МОжеби има нешто врска тоа што дента му бев на гороб...??? Не знам,и сега дури го пишам ова се измачувам ама не можам да си дадам одговор! Се тресев целата,бев исплашена како никогаш до тогаш!
Легнав во креветото мислејки дека сега ќе е полесно бидејќи не сум сама,но не можев да бидам спокојна...плачев и очигледно беше дека сум потресена многу и не можам да спијам! Станав,станаа и моите...им кажав што ми се случи,им кажав дека не спиев,дека тежина ме разбуди,дека бев свесна,дека ги отварав очите...но
Објаснување не знаеа да ми дадат! Поточно мајка ми се обиде да ме успокои велејќи ми дека било ноќна мора...ама сеуште не знам дали да верувам!
За среќа ми се нема повторено истото,но спијам со подигнета ролетна (не во потполно мрачна соба) а вечерва најверојтано и со запалено светло ќе спијам пошто дури го пишев ова се присетив точно како беше! И пак ќе казам,сеуште не знам што точно се случи...можеби било само кошмар (по ,,теоријата на мајка ми,,) можеби беше сенка,можеби нешто друго...како и да е мене ме извади од памет! Од ова почудно се надевам нема да ми се случи!
 

демнач

Неафирмиран кајганџија
Член од
11 август 2008
Мислења
1.621
Поени од реакции
412
so znam ne vikam ne ama malku mi e cudno :toe: ne znam so da mislam a ima i drugi cudni raboti raskazuva edna komsika : Taa bila na 2 sprat i se banjala gi ostavila necistite alista vo korpata za alista se oblaka i koga se simnuva nadvor pred vratata gi gleda istite necisti alista , a vo dvorot ima lugje i tvrdat nisto ne videle aj Romanticarka objasni go ova :helou:
Ова е лошо напишано или јас не го сватив?

За сите една како констатација.Од искуство ви кажувам дека тоа што вие го нарекувате дека ве гмечи некој во сон ми се имаше случувано и мене да не речам цело детство па и сега.Објаснение сакале да признаеме или не не е ништо друго туку мозокот е буден а ти сеуште не можеш да се разбудиш.Тука се јавуваат тие моменти дека некој не те пушта,па после колку и да било лошо искуството си радосен дека ете и тебе ти се има случено нешто многу Чудно.Најчесто се случуваат кошмари кога ќе го преспиеш денот па вечерта пак се трудиш да спиеш.Тука телото е одморено и само се мачи и сонуваш лошо.
 

MiloBilderce

Bukake anyone ?
Член од
7 ноември 2009
Мислења
1.238
Поени од реакции
70
Vaka ke vi kazam iskreno samo ednas se imam preplaseno do smrt vo zivotot i toa se desi vaka , pred 4 godini :

Bevme drustvo sobrani za zapivka , se sobravme 6 dusi , maski i zenski. Posto ne uspeavme da najdeme mesto kade da se zapivame , resime se da odeme na vilata na eden od drugarite i so sobravme vo edna kola site 6 dusi :pipi:,( sreka ne e soprea cajkanite ) .
Vilata mu se naoga nadvor do gradot , a po patot do vilata se mine niz gradskite grobista . Taka trgname , praveme galama , muzika ece od kolata i mineme niz grobistata. Posto e prav patot , se vozese so malce pogolema brzina do dozvolenoto.
Taka dodeka vozovme po patot do grobistata , pred nas se pojavi , bukvalno od nigde , edna stara baba , tocno pred kolata. Posto nemase vreme da sopre , kolata pomina niz babata , i toa bukvalno niz babata. Drugarceto zakoci jako , site izletame napred u kolata , i koa se svestime so se desava , vrteme se nazad i gledame kako babickata stoe u mesto i gleda pravo u nas . Isto kako koa gledate u vosocna figura ili nekoja 3-d slika , taka izgledase toa , skameneta , ne se mrda , a se osekat emocii u ocite . Zenskite pocnaa da piskat , pa i nekoj od maskite vikaa posilno od zenskite , i vozaco udari na gasta , i letname mu ja od tamu .
Po pato do vilata site traeme , bledi ko krpi , da ne bocnevte , krv nemase da kapne . Nekoi do nas bea u grc , izrazo na liceto im bese .. neopisliv. Stigname do vilata , koja e okolu 2 km od grobista i ulezeme unatre . Sedname i traeme site i samo se gledame . Eden drugar prv pocna da zbore i vika : Ne sum ja lud ili pijan , toa so ja go vide predmalce , videme go site , neli ? Ne haluciniram ili sl.. Site traeme , jasno bese deka iskusime nesto cudno , so kola pominame niz babicka , a ne ja ni dopreme ..
Posle pola saat pocname da si doagame pri sebe , vrnani se krvta u venite , i pocname da zboreme za duhovi , dali e mozno da videme eden ..Sedevme u soba so 3 prozorci , na site tri imase roletni i site bea dignati. Taka do deka sedeme i zboreme , site roletni , istovremeno padnaa i udarija jako , so dve devojcinja se onesvestija od samio zvuk , od momentalen sok . Site se smrzname , duri i prestaname da diseme , i gledame okolu sebe so se desava .. E sea sobata e povrazana so edna mala kujnicka , kaj so ima casi , sadovi , sudoper itn.. Vrata do kujnickata bese zatvorena i nikoj predhodno ne bese ulegol u kujnickata. Taka skameneti , sedeme , i koa slusame zvuci kako doagat od kujnickata , prvo blago tropanje , pa posle zvuk na srkseni cinii . I zimi se , koa go slusname toa , ja za malce ke doziveese srcev udar ( seea dodeka vi go pisuvam ovoa mi se tresat nozite ) , eden tolku jak grc , so me paralizira , samo ocite mozese da gi mrdam , tesko i naporno mi bese disenjeto. Posle 2-3 min , prekinaa zvucite , od kujnickata , koa eden od drugarite resi da bega niz vratata , ne ne ni prasa dali doagame so nego , samo letna da trce , da bega . Otvorija nadvoresnata vrata i pocna da bega , koa za 10-tina sekundi pocna da vika histericno , da se dere kako da go kolat i odma se vrna unatre i ja zakluci vratata . Celio bese prebleden , on izgledase na duh ebago , tresese se i ne mozese da zbore ( i do den denesen ne zbore normalno , d'tka i mumlja ) , placese i poleka pregrna eden od drugarite i klekna. Prasame go so videl , ama ne ni odgovori , zagliba u zborenjeto samo vikase : nnnnn.... i tolku .

Narednite 2 saata bese mirno , nemase ama nisto , ali nikoj ne se ni osmeluvase da se pomrdne od mestoto , 2 saata sedevme u mesto , ni milimetar ne se pomrdname. I koa od nadvor slusname eden silen udar , jak udar , kako bomba i tolku , mrtva tisina . Posle toa nema nisto , ni zvuci , ni udari , nisto . Sedeme skameneti u mesto 6 saata dodeka ne se razdeni , po so zapalimeja kolata i si ojdeme doma . Dve od devojcinjata zavrsija u bolnica , a eden drugar u klinika , pred 5 meseca go pustija , psihlozi , defektolozi go opravaa , ama ne mu go opravija govoro , uste d'tka i mumlja .

Utredenta posle sluckata , kazame na nasite so ni se desilo , viknaa pop da ja prociste vilata , i raskazame mu ja sluckata . On ni kaza deka sme i go narusile miro da taa mrtva dusa ( posto praveevme galama po pato pokraj grobistata ) i taa dusa dosla da mi stave do znaenje deka i smetame .Ama trebalo da se izvineme uste koa pominame so kolata niz nea , ama nie posto izbegame , toa ja nalutilo i dosla da ne maltretira.

E sea ne znam niso okolu duhovi , gavoli itn.. ama znam so iskusi i znam deka zivoto mi se namali za 100 godini , ja uste imam posledici od toa , cesto gubam ziv i me faka panika i blaga tahikardija , a nitu eden od 6-te dusi so bevme , ne e 100% normalen .
 

демнач

Неафирмиран кајганџија
Член од
11 август 2008
Мислења
1.621
Поени од реакции
412
Vaka ke vi kazam iskreno samo ednas se imam preplaseno do smrt vo zivotot i toa se desi vaka , pred 4 godini :

Bevme drustvo sobrani za zapivka , se sobravme 6 dusi , maski i zenski. Posto ne uspeavme da najdeme mesto kade da se zapivame , resime se da odeme na vilata na eden od drugarite i so sobravme vo edna kola site 6 dusi :pipi:,( sreka ne e soprea cajkanite ) .
Vilata mu se naoga nadvor do gradot , a po patot do vilata se mine niz gradskite grobista . Taka trgname , praveme galama , muzika ece od kolata i mineme niz grobistata. Posto e prav patot , se vozese so malce pogolema brzina do dozvolenoto.
Taka dodeka vozovme po patot do grobistata , pred nas se pojavi , bukvalno od nigde , edna stara baba , tocno pred kolata. Posto nemase vreme da sopre , kolata pomina niz babata , i toa bukvalno niz babata. Drugarceto zakoci jako , site izletame napred u kolata , i koa se svestime so se desava , vrteme se nazad i gledame kako babickata stoe u mesto i gleda pravo u nas . Isto kako koa gledate u vosocna figura ili nekoja 3-d slika , taka izgledase toa , skameneta , ne se mrda , a se osekat emocii u ocite . Zenskite pocnaa da piskat , pa i nekoj od maskite vikaa posilno od zenskite , i vozaco udari na gasta , i letname mu ja od tamu .
Po pato do vilata site traeme , bledi ko krpi , da ne bocnevte , krv nemase da kapne . Nekoi do nas bea u grc , izrazo na liceto im bese .. neopisliv. Stigname do vilata , koja e okolu 2 km od grobista i ulezeme unatre . Sedname i traeme site i samo se gledame . Eden drugar prv pocna da zbore i vika : Ne sum ja lud ili pijan , toa so ja go vide predmalce , videme go site , neli ? Ne haluciniram ili sl.. Site traeme , jasno bese deka iskusime nesto cudno , so kola pominame niz babicka , a ne ja ni dopreme ..
Posle pola saat pocname da si doagame pri sebe , vrnani se krvta u venite , i pocname da zboreme za duhovi , dali e mozno da videme eden ..Sedevme u soba so 3 prozorci , na site tri imase roletni i site bea dignati. Taka do deka sedeme i zboreme , site roletni , istovremeno padnaa i udarija jako , so dve devojcinja se onesvestija od samio zvuk , od momentalen sok . Site se smrzname , duri i prestaname da diseme , i gledame okolu sebe so se desava .. E sea sobata e povrazana so edna mala kujnicka , kaj so ima casi , sadovi , sudoper itn.. Vrata do kujnickata bese zatvorena i nikoj predhodno ne bese ulegol u kujnickata. Taka skameneti , sedeme , i koa slusame zvuci kako doagat od kujnickata , prvo blago tropanje , pa posle zvuk na srkseni cinii . I zimi se , koa go slusname toa , ja za malce ke doziveese srcev udar ( seea dodeka vi go pisuvam ovoa mi se tresat nozite ) , eden tolku jak grc , so me paralizira , samo ocite mozese da gi mrdam , tesko i naporno mi bese disenjeto. Posle 2-3 min , prekinaa zvucite , od kujnickata , koa eden od drugarite resi da bega niz vratata , ne ne ni prasa dali doagame so nego , samo letna da trce , da bega . Otvorija nadvoresnata vrata i pocna da bega , koa za 10-tina sekundi pocna da vika histericno , da se dere kako da go kolat i odma se vrna unatre i ja zakluci vratata . Celio bese prebleden , on izgledase na duh ebago , tresese se i ne mozese da zbore ( i do den denesen ne zbore normalno , d'tka i mumlja ) , placese i poleka pregrna eden od drugarite i klekna. Prasame go so videl , ama ne ni odgovori , zagliba u zborenjeto samo vikase : nnnnn.... i tolku .

Narednite 2 saata bese mirno , nemase ama nisto , ali nikoj ne se ni osmeluvase da se pomrdne od mestoto , 2 saata sedevme u mesto , ni milimetar ne se pomrdname. I koa od nadvor slusname eden silen udar , jak udar , kako bomba i tolku , mrtva tisina . Posle toa nema nisto , ni zvuci , ni udari , nisto . Sedeme skameneti u mesto 6 saata dodeka ne se razdeni , po so zapalimeja kolata i si ojdeme doma . Dve od devojcinjata zavrsija u bolnica , a eden drugar u klinika , pred 5 meseca go pustija , psihlozi , defektolozi go opravaa , ama ne mu go opravija govoro , uste d'tka i mumlja .

Utredenta posle sluckata , kazame na nasite so ni se desilo , viknaa pop da ja prociste vilata , i raskazame mu ja sluckata . On ni kaza deka sme i go narusile miro da taa mrtva dusa ( posto praveevme galama po pato pokraj grobistata ) i taa dusa dosla da mi stave do znaenje deka i smetame .Ama trebalo da se izvineme uste koa pominame so kolata niz nea , ama nie posto izbegame , toa ja nalutilo i dosla da ne maltretira.

E sea ne znam niso okolu duhovi , gavoli itn.. ama znam so iskusi i znam deka zivoto mi se namali za 100 godini , ja uste imam posledici od toa , cesto gubam ziv i me faka panika i blaga tahikardija , a nitu eden od 6-te dusi so bevme , ne e 100% normalen .
Пријателе ова што го кажуваш е ептен забегано?
Во болница две девојки?
Поминувате преку баба?
Па филм да се сними може на оваа случка?
Не знам што да кажам?????????????/:toe:
 
Член од
12 март 2008
Мислења
1.030
Поени од реакции
714
Мајка ми пред 17,18 години ( не се сеќавам сум имал 5,6 години) сонувала еден манастир до најситниот детаљ. Под ова најситниот детаљ мислам баш на тоа, односно се во манастирот и во конаците до манастирот, каде стоело. Е сеа, подоцна се испостави дека се работи за манастир збутан во една планина над Прилеп ( манастирот се вика Св. Спас ако некој го знае и се наоѓа на патот помеѓу Прилеп и Крушево ) за којшто мајка ми не ни чула дека постои.Целиот манастир е опкружен со дрвја така да не е возможно ни да го видела оддалеку. Кога отишле таму со татко ми пред да влезат во секоја од просториите мајка ми до детаљ му објаснувала што каде ке има, каде ќе стои и сл. Под ова не мислам да му посочила дека ке има икони, и олтар туку банални и ситни работи. Е сеа ова како така некако им се видело чудно но сепак не му придадоа некое големо значење. Истиот случај се повтори пред 2 години со уште една црква која е во изградба на друга планина...
Обично сум скептик коа ке чујам некоја ваква приказна бидејќи од човек на човек прераскажувана приказна губи од веродостојноста. Ова и се случи на мајка ми така да немам причина да не верувам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom