Ви се случила некоја натприродна работа?

Член од
10 јануари 2008
Мислења
271
Поени од реакции
3
Ај и јас да напишам една случка со никогаш нема да ја заборавам и ко ке пишам и кога ке кажувам се уште ме лазат морници во 1997 година прабабами умре јас тогаш имав 7 години и едноставно ми рекоја умре се засркна со млеко или така нешто и јас бев така малку уплашен и му реков на мајка ми да спие со мене и во текот на спиењето се разбудив и онака како некој да ме има разбудено мајка ми ја гледам до мене спие и се свртив на кај врата и ја гледам пра баба ми и само се секавам дека ми рече: "Си умрев без заби" и исчезна несакав за ова на никој да кажувам и по неколку дена кога му кажав дома ми кажаја дека кога умрела му паднале вилиците и дека никој не му ги вратил пак во устата а јас појма немав ни дека вилици носи ни дека му паднале послем ова што се случи не можев да спијам 2 недели и се вртев нон стоп на кај вратата и гледав да не дојди пак
 

Ivka

Алхемичарка
Член од
1 февруари 2007
Мислења
300
Поени од реакции
4
Ех два дена ја читав темава и конечно дојдов до крајот. Јас не верувам во ништо од ова овдека напишаново...не веривам во духови, во сенки во ништо иако тоа што го викате вие сенка и мене ми се има случено ама јас мислам дека тоа е од умор.. е па вака. Мајка ми беше само што дојдена од опеација и спиев со нејзе во дневна и се будам едно време не можам да мрдна ништо ни рака ни нога ни глава, пробувам да зборнам да ја викнам мајка ми неможан ништо не ме слуша а јас мислам дека се дерам, чуствував како некој да леи врз мене. Ми текна дека некј ми кажувал дека му се има случено талво нешто и си викав со себе ке помине, ке помине за да останам свесна. Поминаа неколку секунди а ми се чинеше како цела вечност и се помина, си ја гушнав мајка ми и си заспав. Сабајлето им кажувам на моите и сите онака како ајде ништо не е, мајка ми ми вика и мене ми се има случено така, запалија темјан и толку.
Јас сепак мислам дека тоа од умор ми беше зашто не бев спиена а мајка ми беше подолго време во болница па сите домашни обврски беа на мојо терет. Сеапак мислам дека е умор.
 

TheBestTipster

Избраниот
Член од
8 март 2008
Мислења
2.387
Поени од реакции
97
Ех два дена ја читав темава и конечно дојдов до крајот. Јас не верувам во ништо од ова овдека напишаново...не веривам во духови, во сенки во ништо иако тоа што го викате вие сенка и мене ми се има случено ама јас мислам дека тоа е од умор.. е па вака. Мајка ми беше само што дојдена од опеација и спиев со нејзе во дневна и се будам едно време не можам да мрдна ништо ни рака ни нога ни глава, пробувам да зборнам да ја викнам мајка ми неможан ништо не ме слуша а јас мислам дека се дерам, чуствував како некој да леи врз мене. Ми текна дека некј ми кажувал дека му се има случено талво нешто и си викав со себе ке помине, ке помине за да останам свесна. Поминаа неколку секунди а ми се чинеше како цела вечност и се помина, си ја гушнав мајка ми и си заспав. Сабајлето им кажувам на моите и сите онака како ајде ништо не е, мајка ми ми вика и мене ми се има случено така, запалија темјан и толку.
Јас сепак мислам дека тоа од умор ми беше зашто не бев спиена а мајка ми беше подолго време во болница па сите домашни обврски беа на мојо терет. Сеапак мислам дека е умор.
Ова што го опиша многу ме потсеќа на еден феномен ( нормален ) се вика буден сон ( мислам дека е вака името ) . Што се дешава ..
се будиш во сонот , али целото тело ти е заспано , т.е муслуките ти спијат , мозокот ти работи , можеш да ги движиш само очите , не можеш да збориш , само си СВЕСНА . Исто како да спиеш , но си будна ! И секако се чуствува тежина врз телото или пак голема леснотија ,се чуствиваш како да леташ. исто така можно е да се гледаат разни животни , сенки , духови , Е.Т итн.. , али сето тоа е сон !!Сето тоа е имагинација , ова го имаат и опишано и луѓето кои тврдат дека биле грабнати од вонземјани !!
Не ништо страшно , сосема нормална работа , али ретка , немаш потреба да се плашиш :smir: .
 

TheBestTipster

Избраниот
Член од
8 март 2008
Мислења
2.387
Поени од реакции
97
Ај и јас да напишам една случка со никогаш нема да ја заборавам и ко ке пишам и кога ке кажувам се уште ме лазат морници во 1997 година прабабами умре јас тогаш имав 7 години и едноставно ми рекоја умре се засркна со млеко или така нешто и јас бев така малку уплашен и му реков на мајка ми да спие со мене и во текот на спиењето се разбудив и онака како некој да ме има разбудено мајка ми ја гледам до мене спие и се свртив на кај врата и ја гледам пра баба ми и само се секавам дека ми рече: "Си умрев без заби" и исчезна несакав за ова на никој да кажувам и по неколку дена кога му кажав дома ми кажаја дека кога умрела му паднале вилиците и дека никој не му ги вратил пак во устата а јас појма немав ни дека вилици носи ни дека му паднале послем ова што се случи не можев да спијам 2 недели и се вртев нон стоп на кај вратата и гледав да не дојди пак
Може да ја опишеш баба ти , т.е нејзиниот дух , како изгледаше ?

И мене ми се има слушено нешто вакво , т.е на макја ми , али е за мене :

Епа една вечер , амјка ми станала по вода , поминала покрај мојата соба , и се загледала во мојот кревет.Ова што го видела е интересно ! Видела црна сенка , во фома на жена , без лице , без очи , облечена во црна облека ( мантија ) , скроз темна , баш како сенка, а оваа нешто мрдала со рацете над мене ( јас спиев ) . Мајак ми викнала , и сенката одма ја снемало !!
Утредента се будам со висока температура , 39-40 , треска и исип по цело тело , посебно на слузницата на образите ( внатрешна страна ) !!Па терапиии , анти-пиретици , инфузии и 2 дена лежење во болница .

Е сега , јас не бев болен предходниот ден , не бев близу некој болен , т.е немаше никакви шанси вака да се разболам ?!

Откако ми кажа за сенката , 3-4 години покасно , пошто бев мал тогаш , ми падна шудно , дали е можно да постои натприродното и дали “тоа нешто„ е причина за мојата болест ?..

ме интересира за слични искустава или пак некоја информација за секи поврзани со болест , можда и некој вид на магии ..?
 

Ece

*Sunshine*
Член од
7 јули 2006
Мислења
2.567
Поени од реакции
47
Ова што го опиша многу ме потсеќа на еден феномен ( нормален ) се вика буден сон ( мислам дека е вака името ) . Што се дешава ..
се будиш во сонот , али целото тело ти е заспано , т.е муслуките ти спијат , мозокот ти работи , можеш да ги движиш само очите , не можеш да збориш , само си СВЕСНА . Исто како да спиеш , но си будна ! И секако се чуствува тежина врз телото или пак голема леснотија ,се чуствиваш како да леташ. исто така можно е да се гледаат разни животни , сенки , духови , Е.Т итн.. , али сето тоа е сон !!Сето тоа е имагинација , ова го имаат и опишано и луѓето кои тврдат дека биле грабнати од вонземјани !!
Не ништо страшно , сосема нормална работа , али ретка , немаш потреба да се плашиш :smir: .
Хмм, интересна работа. Гледате дека за се има природно објаснување, без натприродни работи. Нашата потсвест и имагинација некогаш е појака од нас и едноставно се случуваат такви работи. :toe:
 

TheBestTipster

Избраниот
Член од
8 март 2008
Мислења
2.387
Поени од реакции
97
Хмм, интересна работа. Гледате дека за се има природно објаснување, без натприродни работи. Нашата потсвест и имагинација некогаш е појака од нас и едноставно се случуваат такви работи. :toe:
Да , работата е што дури сега дознаваме за природните и логички објаснувања , а порано пошто не сме знаеле да го објасниме , веднаш му се давало значење на натриродното и не ени чудо што има луѓе кои веруваат во магии , духови итн..
Прашање на време е кога ќе дознаеме се .
 

petar_joker

OLD ROCKER
Член од
5 септември 2007
Мислења
1.249
Поени од реакции
57
Мое мислење е дека чудни работи им се дешаваат само на оние што се преокупирани со магии и такви глупости, на оние што веруваат во такви работи. Јас пошо не вервам во необични работи, нормално дека не ми се случило.
 

TheBestTipster

Избраниот
Член од
8 март 2008
Мислења
2.387
Поени од реакции
97
Тоа е само потсвено , ако мозокот е преокупиран со вакви работи , тогаш самите излегуваат на површината , во дадени ситуации , при спиење , при стрес , страв итн..

Се е до психата , барем во 95 % од случаевите , дригите % се не објасливи ..
 
Член од
10 јануари 2008
Мислења
271
Поени од реакции
3
Може да ја опишеш баба ти , т.е нејзиниот дух , како изгледаше ?
Е па колку што се сеќавам бесе во црно и изгледасе како жива е баш то најповејќе ме уплаши и ми збораше како да е до мене да не ми кажеше работи што не ги знам ке мислев дека само лош сон е ама послем тоа што ми го кажа се преплашив инаку јас кога станав се беше нормално мислам јас послем тоа што ми се случи не заспав само гледав кај вратата од кај што ми се појави и не ми се верваше
 

TheBestTipster

Избраниот
Член од
8 март 2008
Мислења
2.387
Поени од реакции
97
Може да ја опишеш баба ти , т.е нејзиниот дух , како изгледаше ?

Е па колку што се сеќавам бесе во црно и изгледасе како жива е баш то најповејќе ме уплаши и ми збораше како да е до мене да не ми кажеше работи што не ги знам ке мислев дека само лош сон е ама послем тоа што ми го кажа се преплашив инаку јас кога станав се беше нормално мислам јас послем тоа што ми се случи не заспав само гледав кај вратата од кај што ми се појави и не ми се верваше
Мислев ,дали изгледаше на класичен дух ( прозирен) или како нормален човек .

А тоа дека ти казувала некои работи кои самиот ти ги знаеш , па ако тргнеме од тоа дека духовите се всушност измана на мозокот , тогаш ова што ти го рекла е само твојата потсвест која збори . Рационално вака би се објасниле тие симптоми ,“ми рече нешто што само јас го знам „ .

Како и да е , дека има мистерија во нив( духовите) ,има .
 
Член од
20 октомври 2007
Мислења
268
Поени од реакции
5
Мислев ,дали изгледаше на класичен дух ( проџирен) или како нормален човек .

А тоа дека ти казувала некои работи кои самиот ти ги знаеш , па ако тргнеме од тоа дека духовите се всушност измана на мозокот , тогаш ова што ти го рекла е само твојата потсвест која збори . Рационално вака би се објасниле тие симптоми ,“ми рече нешто што само јас го знам „ .

Како и да е , дека има мистерија во нив( духовите) ,има .

Епа баче си сонувал.. и не можеш да ме убедиш дека не си сонувал... ама пошто си бил опседнат со покојната ти баба... ти изгледало како да е реален сонот... навистина да си ја видел... веруј ми дека ќе си испаничел.. ќе си се исплашел.. а не ти пак си си заспал...
:toe:
 
Член од
28 март 2008
Мислења
3
Поени од реакции
0
Konkretno do sega nisto takvo("Cudno") ne mi se slucilo.Veruvam deka se e do psihata na samata licnost...Dokolku ima zagubeno nekoja sakana licnost ili ima nekoi stravovi toa e trauma koja e povtorno samo vo umot na covekot.Ili ako mu e strav od temnina povrzuva se sto ke mu se sluci so nekoj strav sto zivee vo nego...:|


B.T.W-Covek ne moze da veruva vo takvo nesto se dodeka ne go dozivee i oseti samiot toa na svoja koza...:toe:
 
A

Anck-Su-Namun

Гостин
Е сеа, ја читав темава (не цела скокав некои страни, и пошто слушав музика ми стана језиво и ја исклучив и го пуштив телевизорот да ми прави друштво) и гледам се со духови и сл. ви е поврзано. Мене нешто слично не ми се десило(а не ни сакам...аман од прееска нешто ми фучи...уф), ама ми се случува на пример да ми се прикажат некои работи неколку моменти пред да се случат.
Еве неколку:
1. Пред две години кога бевме на екскурзија во трета во средно се собравме сите класови на плажа и се журкавме и сл. И другарките мои заминаа секој на различна страна и јас останав сама (добро не сама имаше тука другари од клас) и ја видов другарка ми како оди со едно дете накај хотелот (ЧИТАЈ:и во тој момент ми се гледа како они влагаат у лифт и овој вади џебно ноже и и` го става на врат хаха се зезам :) шала на страна, читај понатаму)...и одат накај хотелот и јас станувам и така во полупијана состојба трчам накај нив, а другите од клас ми викаат чекај Анооо. И јас се направив дека не ги слушам и продолжив да трчам. И таа трчајќи го глеам тротоарот и си викам “леле Ано сеа кој ќе се пружиш овде“(се видов падната на земја) и се сопнав и паднав, лом се напраев. И ме станаја после и се изнасмеавмо свите. :)

2. У школо, заврши последен час и свите се спремаа за накај дома и излагамо од училница и ја ја бркав другарка ми (истата од погоре:)) и си викам у себе (трчајќи) “Ано ќе те закачи некој со врата не трчај“ и туку се отвара врата и ме однесе на две метра подалеку, ме задржаја другарите за да не паднам. Каков баксуз бе :)

3. Пред некој месец се деси ова. Со сестра ми го гледавмо на тв филмот со Дакота Фенинг кој ќе има “измислен другар“ Чарли (ма ова нема везе) и си легнуваме и јас сум заспала и по некое време се будам надвор врне истура а татко ми влага у соба да ни ги спушти ролетнете И со тоа ме разбуди уствари. И после не можев да заспијам и си викам ај ќе уклучам тв да глеам па ваљда ќе заспијам. И станувам од кревет и идам накај креветот од сестра ми да го земам даљинското (покрај нејзиниот кревет беше, а таа само што заспала) и идам натаму и си викам “Море сеа сестра ти кој ќе ти стане кој ќе ти врисне од памет ќе те извади“ ... и го земам даљинското и случајно ја чепнав за рака и таа коа ми стана коа ми врисна у лице не можев да ја смирам стварно од памет ме извади,почнав и ја да врескам. И глеам дека не може да види дека сум ја, и трчам палам светло не ми се пали (тоа дека набрзина пали гаси пали гаси у паника и остана угаснато) и глеам нема друго трчам накај мајка ми и татко ми у соба и тие ми отвараат врата пребледени цели (леле да све ги виделе) и ја им викам “незнам ива не знам ива, иваа“ преплашена бев! ауф!

4. Пред некој ден, седам дома на кревет у соба и на работната маса имав чаша до пола полна со вода, а во дневната имаше гости и слушам како се испраќаат, на заминување беа и влегува у соба братучетка ми да ме гушне па да иде и ја у тој момент си викам “леле ќе ми ја истури водата“ и ни едно ни две она замавна со рацете и ја истури врз мене, лом ме напрае...

5. Истиот ден т.е. вечерта бев на роденден. Таму гостите пиеја вино и ја цела вечер си викам “ќе истури некој вино, а можно е и мене да ме исфлека“ и цело време ги припазувава чашите. И кога доаѓаат нови гости и се поздравуваат и туку славеникот ја турка чашата која штотуку ја наполни со вино цела, и ја истури на цела маса и го исфлека дечкото пред него...

6. Ова ми се случи денес. Доаѓам накај дома со мајка ми и и` викам ај купи ми чипс. И ми купи и на мене и на сестра ми. И дојдовме дома ја си го изедов мојот, и си седам тука на кајгана ја читам темава и си викам “море чипсон не требаше да го оставам во кујна ќе го изеде татко ми“ и нема врска проаѓа некое време, доаѓа сестра ми од школо и ја и` викам “еј имаш чипс у кујна и кој ќе доаѓаш наваму донеси ми ја кока-колата“. И иде сестра ми у кујна и се враќа и ми вика тато го изел мојот чипс :(

Закон а? I've become Ванѓа од Бугарија vol.2 хаха :vozbud:

Ај сеа не ви е малу чудно?!:lud:
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Епа малку е чудно.... значи друг пат немој да мислиш ништо.... или онака оди играј лото и смисли си добивка :toe:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom