Ви се случила некоја натприродна работа?

Mad Maxx

SSG3000
Член од
4 мај 2005
Мислења
1.235
Поени од реакции
64
Aj dur ne me ima fateno mrza za pisuvanje da vi raskazam slucka so mu se ima deseno na eden drugar...
Coekov vozi uste pred da proodi:),profesionalen sofer e so ogromno iskustvo.Kupuva 101,u odlicna sostojba...
Nema den,da se kaci u nego da go vozi a da ne go izgrebe ili cukne negde...Eden den go mava malce pojako,go pravi i go farba crn(ni sam neznae zosto,a ne e boja sto ja saka).U toa vreme ima devojka od Usje(skopjani znaat),ja nosi doma i 101 gasi i neke za ziva glava da pali.Vika slep sluzba,go siminja u dvor,sednuva u kola i pali cakmak.Ova se desava poveke pati,u Usje gasi,nadvor od Usje pali bez problem.
U krivina so ja znae cel zivot,bez nekoja posebna pricina,izletuva,se tumba,ama za sreka ne e povreden.Mu puka film i go rastura 101 do strafce i go frla u dol:)
Po nekoe vreme go sretnuva coekot od koj sto go kupil...ovoj go prasuva, kade e kolata?Drugarov mu vika-Napraiv soobrakajka i ja frliv.
Ima poginati?
Ne,dobar sum,nisto ne mi bese.
Sinko,so taa kola pogina sin mi...Pred nego uste trojca poginaa...Ne sakav da vi ja prodadam ama vie zapnavte da ja zemete...Sreka sto i ti ne otide...
Aj posle neka bide coek pameten i neka kaze deka celoto ova bilo slucajnost.Drugarov,po toa,so drug 101 vleguvase u taa krivina so 100 na saat edno 10 pati po red i nisto ne se desi.
A za moite dopiri so nadprirodnoto ke pisuvam koga ke si dojdam doma(ima dovolno i od toa sto go citav pogore ima i slicnosti).
 

aNi

Член од
21 мај 2005
Мислења
23
Поени од реакции
3
Imam slusnato 2-3 slicni prikazni u koj veruvam, ali strav mi e da gi napisham :D BTW dali vi se ima slucheno da se najdete vo situacija/moment...koga pravite neshto ili zastanuvate vo nekoja polozhba, a vo ist moment si pomisluvate deka 'ISTATA SITUACIJA' vo koja shto se naogjate ste ja prezhiveale po neodamna ( vi se ima sluchenoo totalno ISTA samo vo drug den,.. a ne se sekavate koga???) ova za mene e chudno :D
 
Член од
22 април 2005
Мислења
2.492
Поени од реакции
1.120
Mad Maxx, на тој му загинал синот во стокецот и не им кажал?!?

Тоа воопшто не е совесно и морално..
 
Член од
29 април 2005
Мислења
236
Поени од реакции
1
Е демек со жалење му рекол на другар ти, среќа и ти што не си умрел ЦЦЦЦЦЦ

Каков идиот за малки пари загрозува живот само да се отараси од тоа чудо
 

Mad Maxx

SSG3000
Член од
4 мај 2005
Мислења
1.235
Поени од реакции
64
GraSakoT напиша:
Е демек со жалење му рекол на другар ти, среќа и ти што не си умрел ЦЦЦЦЦЦ

Каков идиот за малки пари загрозува живот само да се отараси од тоа чудо
Баш прееска правевме муабет за тоа,али јебига,има секакви луѓе.
Ми текна на една чудна работа што мене ми се има десено...
Идев од Битола према Скопје,навечер беше околу 23 или 00...
Пред тоа врнеше и ми беше ептен интересно пошто се дигаше магла на автопатот од дождот што испаруваше(јули беше ако не се лажам),ко у твајлајт зоун да бев влезен,супер беше,светат фарови у магла у сред лето :)
И имав пуштено музика на цд,не беше радио,и некаде пред Прилеп почна да пишти цд-то,музика не се слушаше повеке и нагло почна колата да ми губи струја.Ја идев у 5-та,мораше да шалтам до 2-ра и да стиснам гас до даска да не ми изгаси колата.Намали брзина на едно 20-30 и онака дрн-дрн идев едно километар ипол,може и два,со константно пиштење од звучници(не беше човечко него ко на времето кога не завршеше програма на мтв) и од еднаш си запеа песната,си прими колата гас до даска,и 3 и 4 и 5 и немав никаков проблем до дома :)
До ден денес врска немам што и како и зошто се деси...
Мислев дека се криви нешто Америте пошто тоа време ги гаѓаа Србите,нешто со пречки на електро-магнетни полиња,врска немам.
Среќа што не сум баш плашлив,а заборавив да кажам дека сам у кола бев.На некој друг можда ке му се видеа некои други работи у испарувањата на патон 8) :)
 

Toreador

Spectacular Apocalypse
Член од
24 јуни 2005
Мислења
3.374
Поени од реакции
48
Нешto што ќе го памтам цел живот, и ме промени од корен
Беше пред 7-8 години автобусот се качуваше по ридот после велес, некаде околу 21 саат. А внатре преполно луѓе. Како што беше така мирно, силен блиц дојде од страна, синкаста боја, скоро заслепувачка, дури во тоа време почувстував како времето да застана таа секунда, како бран да ти удри на душата. Не знам како да го објаснам, едноставно замислете за секунда целата динамика околу вас да сопре за дел од секунда. Имаше околу 30 луѓе тогаш и зално е што не стигна до вести, оти сите го осетија тоа и беа испаничени. Автобусот си пордолзи да си вози како ништо да не станало.
 
Член од
29 мај 2005
Мислења
2.216
Поени од реакции
41
Cesto pati mi se slucuvalo a i seuste znae da se sluci no poretko da imam vizija,slika,silno cuvstvo za mislata i izgledot na nekoj koj mnogu mi znaci.
Bez da mislam na nego ili na nea,ednostavno vo moment mi se pojavuva slika pred oci kako taa licnost sedi,lezi,odi ne e vazno i glasno ja slusam mislata koja vo toj moment i pominuva niz glavata.
Prvo bev isplasena od toa,a podocna nauciv da go prifatam toj misteriozen sens sto go imam i pocnav da gi prasuvam lugjeto dali vo toa vreme ,na toj den bile vaka obleceni,taka sednati,izgledale taka i pomislile taka. Site mi potvrdija i se cudea kako e mozno da im ja trefam mislata koja voopsto i ne bila izgovorena.A i mestoto i nacinot i likot i seto ostanato.
Podocna mi udiraa seir od tipot: daj koncentriraj se ziti se vidi sto misli sega,no i toa pomina.
Skoro mi se sluci da rabotam na eden slucaj so klienti vo kancelarija i vo eden moment mi izleze slika pred oci na covekot sto mi znaci,jasno mu go vidov liceto i negoviot izraz,i jasno i glasno ja slusnav mislata sto mu pomina niz glava.
Od togas ne sme zaedno.Ne mu objasniv zosto.Ednostavno smetav deka nema potreba.
 
Член од
22 април 2005
Мислења
2.492
Поени од реакции
1.120
leni напиша:
Cesto pati mi se slucuvalo a i seuste znae da se sluci no poretko da imam vizija,slika,silno cuvstvo za mislata i izgledot na nekoj koj mnogu mi znaci.
Bez da mislam na nego ili na nea,ednostavno vo moment mi se pojavuva slika pred oci kako taa licnost sedi,lezi,odi ne e vazno i glasno ja slusam mislata koja vo toj moment i pominuva niz glavata.
Prvo bev isplasena od toa,a podocna nauciv da go prifatam toj misteriozen sens sto go imam i pocnav da gi prasuvam lugjeto dali vo toa vreme ,na toj den bile vaka obleceni,taka sednati,izgledale taka i pomislile taka. Site mi potvrdija i se cudea kako e mozno da im ja trefam mislata koja voopsto i ne bila izgovorena.A i mestoto i nacinot i likot i seto ostanato.
Podocna mi udiraa seir od tipot: daj koncentriraj se ziti se vidi sto misli sega,no i toa pomina.
Skoro mi se sluci da rabotam na eden slucaj so klienti vo kancelarija i vo eden moment mi izleze slika pred oci na covekot sto mi znaci,jasno mu go vidov liceto i negoviot izraz,i jasno i glasno ja slusnav mislata sto mu pomina niz glava.
Od togas ne sme zaedno.Ne mu objasniv zosto.Ednostavno smetav deka nema potreba.
Аcid? Стручно мислење? :D :D :D

Него ај кажи на пример јас сега во моментов каква маица носам :D
Веројатно не знаеш пошто не ти значам ништо нели? :D
Се шалам..

Него.. му ја виде мислата и толку... не сте веќе заедно? Знаеш дека тоа не е убаво. Да пробаш да си најдеш лек затоа што може да ти создаде многу проблеми. Сериозно, нели?

Него може една мала пикантерија.. да ни кажеш што беше таа мисла? :D
Се шалам опет! Може не ти е лесно, да не се зафркавам..
 
Член од
29 мај 2005
Мислења
2.216
Поени од реакции
41
gerard напиша:
leni напиша:
Cesto pati mi se slucuvalo a i seuste znae da se sluci no poretko da imam vizija,slika,silno cuvstvo za mislata i izgledot na nekoj koj mnogu mi znaci.
Bez da mislam na nego ili na nea,ednostavno vo moment mi se pojavuva slika pred oci kako taa licnost sedi,lezi,odi ne e vazno i glasno ja slusam mislata koja vo toj moment i pominuva niz glavata.
Prvo bev isplasena od toa,a podocna nauciv da go prifatam toj misteriozen sens sto go imam i pocnav da gi prasuvam lugjeto dali vo toa vreme ,na toj den bile vaka obleceni,taka sednati,izgledale taka i pomislile taka. Site mi potvrdija i se cudea kako e mozno da im ja trefam mislata koja voopsto i ne bila izgovorena.A i mestoto i nacinot i likot i seto ostanato.
Podocna mi udiraa seir od tipot: daj koncentriraj se ziti se vidi sto misli sega,no i toa pomina.
Skoro mi se sluci da rabotam na eden slucaj so klienti vo kancelarija i vo eden moment mi izleze slika pred oci na covekot sto mi znaci,jasno mu go vidov liceto i negoviot izraz,i jasno i glasno ja slusnav mislata sto mu pomina niz glava.
Od togas ne sme zaedno.Ne mu objasniv zosto.Ednostavno smetav deka nema potreba.
Аcid? Стручно мислење? :D :D :D

Него ај кажи на пример јас сега во моментов каква маица носам :D
Веројатно не знаеш пошто не ти значам ништо нели? :D
Се шалам..

Него.. му ја виде мислата и толку... не сте веќе заедно? Знаеш дека тоа не е убаво. Да пробаш да си најдеш лек затоа што може да ти создаде многу проблеми. Сериозно, нели?

Него може една мала пикантерија.. да ни кажеш што беше таа мисла? :D
Се шалам опет! Може не ти е лесно, да не се зафркавам..
Kakva maica nosis vo momentov navistina nemam pojma :D ,
da ne sme veke zaedno i taka e podobro :place:,
mislese na mojata najdraga prijatelka kako da ja cari.iako ne sme na seir sepak ti ja kazav mislata.dodusa malku pobezobrazna bese od mojata parafraza,no jas sum kulturna :wink:
sega veke ne e tesko,a bese,priznavam.zafrkavaj se slobodno 8)
 
Член од
22 април 2005
Мислења
2.492
Поени од реакции
1.120
Ако си се наљутила за тоа тогаш одма барај чаре некое :D
Нема да најдеш машко без таква мисла :D :D

Него.. чудно ми е како тоа ти било доволно да се скарате. Може потајно во себе си чекала момент.. и ете ти повод.. стварно храбар потег. Нема што
 

Fortune

шодаенешчо
Член од
9 мај 2005
Мислења
12.493
Поени од реакции
183
leni напиша:
Cesto pati mi se slucuvalo a i seuste znae da se sluci no poretko da imam vizija,slika,silno cuvstvo za mislata i izgledot na nekoj koj mnogu mi znaci.
Bez da mislam na nego ili na nea,ednostavno vo moment mi se pojavuva slika pred oci kako taa licnost sedi,lezi,odi ne e vazno i glasno ja slusam mislata koja vo toj moment i pominuva niz glavata.
Prvo bev isplasena od toa,a podocna nauciv da go prifatam toj misteriozen sens sto go imam i pocnav da gi prasuvam lugjeto dali vo toa vreme ,na toj den bile vaka obleceni,taka sednati,izgledale taka i pomislile taka. Site mi potvrdija i se cudea kako e mozno da im ja trefam mislata koja voopsto i ne bila izgovorena.A i mestoto i nacinot i likot i seto ostanato.
Podocna mi udiraa seir od tipot: daj koncentriraj se ziti se vidi sto misli sega,no i toa pomina.
Skoro mi se sluci da rabotam na eden slucaj so klienti vo kancelarija i vo eden moment mi izleze slika pred oci na covekot sto mi znaci,jasno mu go vidov liceto i negoviot izraz,i jasno i glasno ja slusnav mislata sto mu pomina niz glava.
Od togas ne sme zaedno.Ne mu objasniv zosto.Ednostavno smetav deka nema potreba.
Не е ни малку лесно да преживуваш такви моменти и не се воопшто пријатни... Мислам дека треба да се потрудиш полека и со тек на време да ги игнорираш тие случки затоа што само ќе ти штетат...
И навистина е подобро да не знаеме што им се врти во главата на луѓето, а за тоа е пример мислата која си ја слушнала од човекот кој ти значел...
 
Член од
29 мај 2005
Мислења
2.216
Поени од реакции
41
Se slozuvam.I se obiduvam da ne gi registriram pojavite sto mi se slucuvaat. Poleka se namaluvaat,da.I pospokojna sum zaradi toa.
Fala na razbiranjeto.Navistina e neprijatno da im gi znaes mislite na drugite.
Gerard,ne ti se nalutiv,se e ok. :)
 
Член од
11 јули 2005
Мислења
12
Поени од реакции
1
Mene mi se sluchuva edna chudna rabota , ne mozam da soberam uste 1800 majka chudni evra. :) Sakam da si kupam eden chuden brmmcikal
Izgleda premnogu trosham na chudni raboti :lol: :)
Ne e moralno da go citate ovoj chuden post, ma stvarno e cuden :P
 
Член од
24 јули 2005
Мислења
63
Поени од реакции
1
Eve i od mene nesto za ovaa tema

Najprvo pozdrav do site. Tuku sto se registrirav i mislam deka ova e najgolemiot i najdobriot makedonski forum :) Vo vrska so ovaa tema i jas imam nesto da kazam.
Ste gledale li vie film, ama nabrzina? Za 5min go "prelistuvate" filmot da vidite dali e interesen ili ne, po nekolku sekundi od pocetok, sredina i kraj.
Epa mene toa mi se slucuva vo zivotot. Kako zivotot da mi e film. Vo nekoi momenti se naogjam vo veke poznati situacii, kako veke da sum gi pominal tie istite situacii. Isto kako 5minutnoto gledanje na film i posle koga ke go gledas cel, se sekjavas deka si gledal po nekolku sekundi, e isto taka i jas vo realnosta. Isto kako da sum gi pominal istite situacii. No najmnogu zalam sto tie "poznati" momenti traat nekolku sekundi (pomalku od 10). Toa mi se slucuva poslednata godina, i vo najrazlicni situacii, vo sekakvi mesta. Ponekogas toa mi se slucuva i dva pati nedelno, a ponekogas ima 2-3 meseci pominato od poslednata takva slucka. Edna takva slucka bese na cas po informatika. Profesorkata ni rece deka naredniot cetvrtok ke pravime test, i site bea pocudeni, slusaa prv pat. A jas veke znaev deka ke pravime test. I go prasav drugarot, i toj rece deka prv pat profesorkata ni kazuva za test. Inaku situacijata koga profesorkata gi izgovarase zborovite deka ke pravime test, istoto mi bese poznato, 100% isto. I uste se sekjavam na toj moment.
Vase objasnuvanje za toa???
 

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.074
Поени од реакции
141
Hellmind, да не мислиш на дежаву?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom