Направи сам!

RaZ-R

Артилерец
Член од
8 ноември 2009
Мислења
3.402
Поени од реакции
2.491
Бандаш и спуштање на колата.




Не е скапо, а изгледа провокативно. Ги има овие бандаши насекаде, ако сакаш хромирање мислам еден форумџија тука ги прави тие работи. Забораив како се потпишува, ама го знам како Баблс.
Моќно е,а шо пари од прилика ќе ме фати?
 

|Volkswagen|

Тастатурата е посилна од мечот!
Член од
21 јули 2009
Мислења
2.725
Поени од реакции
893
Спуштање, па зависи од мајсторите, ама мислам дека повеќе од 100 евра не.

Е сега, што се однесува до бандашите, хмм, 150 евра комплет на старо. 15 инчни.
Имав налетано на такви порано, така што ти кажувам каква цена мене ми понудија.

http://www.pazar3.mk/ViewItem.aspx?itemId=707199

Мада овие се исто така добри и многу добро личат на Голф 2
http://www.pazar3.mk/ViewItem.aspx?itemId=593489 (АТС)
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
1.346
Поени од реакции
184
Еден другар сакат да ве прашат нешто.

Дали можит на југо да ја спуштит предницата еден круг на спиралите.
 

B_O_K_I

RACING maniac
Член од
30 април 2008
Мислења
1.931
Поени од реакции
725
Еден другар сакат да ве прашат нешто.

Дали можит на југо да ја спуштит предницата еден круг на спиралите.
Moze ama kolku ke se spusti toa neznam ama ke bide mala razlikata ja bi mu preporacal dva kruga sosema e dovolno
 

_master

*Big Barsa Fan*
Член од
15 август 2007
Мислења
535
Поени од реакции
18
Изгледа не си се возел во модел над 2000-та година.
Прегледај го приврзокот 29440

Според тоа што го ископав од интернет, ваква табла се вградува во поновата верзија. Старите немаат обртомер.
Имаат и некои модели со старите маски мислам дека се од 1998 со обртомер.Инаку мојата самара 1993 нема обртомер.
 

TE-EN

кибицер
Член од
18 септември 2009
Мислења
50
Поени од реакции
5
Имате возило од поновите со пластични фарови...
И, со текот на времето, фаровите пожолтеле, ја немаат она кристална провидност...изгледаат грозно, никакво, и ве фрла тоа во очај...
Има спас, а да не се тоа купување нови (или половни!)
Си земате водна П2000 (или прво П1000, ако се многу оштетени, т.е. пожолтени) и стругате со многу вода се додека не добиете мазна бела површина. Многу време треба, и многу стругање...
Кога ќе добиете проѕирна површина, (т.е. ќе видете како изгледа фарот однатре) ќе си земете Пурол паста и ќе си ги исполирате фаровите до висок сјај.
Можеби нема да се како нови, но ќе бидат блиску до нови, и секако многу поубави!
Пурол паста?????може да ми кажеш поточно каква паста е тоа??

--- надополнето ---

Има многу работи на колата кои човек може да ги направи сам, со малку знаење и трпение.
Тоа се менување на шофершајбни (кај постарите возила со дихтунг) и бочните стакла (исто кои не се лепени), некои ситни работи со електриката (менување сијалички, осигурачи, некоја маса... вградување радио...), исправање на пластични браници, ситни лимарски работи, фарбање бандаши, полирање алуминиумски бандаши...
За некои постапки кои и сам сум ги работел, ќе напишам нешто подоцна, во меѓувреме, напишете и вие нешто, прашајте, споделете некое искуство!
дали некој има искуство со затемнување на стаклата од автомобилот,посебно за задните каде што треба обликување со фен,нешто околу постапката при обликувањето,совршено ги залепив страничните ама задната ме мачи,и со индустриски фен пробав,тешко се обликува,има некој марифет,ако некој знае нешто околу тоа добро е да го сподели со нас:toe:
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.882
Ај некој нека каже кој е соодносот во деференцијал на тристач и мозквич тоест од колку на колку обртаи претвара
 

TE-EN

кибицер
Член од
18 септември 2009
Мислења
50
Поени од реакции
5
Пастата се вика „Пурол“
Е пастата де, за пастата и јас велам, полир паста е или некоја абразивна паста или некое друго средство специјално за чистење т.е ја најдов во продавница за бои лакови.Фала многу за исцрпниот одговор :)
:toe:
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Eми не те разбрав.
Наменета е за полирање на метали како хром, месинг бакар и сл... ја „јаде“ нечистотијата, ама не остава траги на металот...
Голема работа врши и на пластика, на оваа тема имам објавено слики понапред.
 
Член од
5 август 2007
Мислења
113
Поени од реакции
5
здраво, сакам вакво нешто да направам, ама неможам да најдам нигде такви диоди.. знае ли некој кај можам да најдам такви 3мм и 5мм шо раб на 12 волти
, или да ми препорачате некој добар електричар шо би имал живци и време да го направи ова?







 

|Volkswagen|

Тастатурата е посилна од мечот!
Член од
21 јули 2009
Мислења
2.725
Поени од реакции
893
здраво, сакам вакво нешто да направам, ама неможам да најдам нигде такви диоди.. знае ли некој кај можам да најдам такви 3мм и 5мм шо раб на 12 волти
, или да ми препорачате некој добар електричар шо би имал живци и време да го направи ова?








Тешко дека електричар ќе ти ги врзи овие. Електроничар да. :) Во основа не е многу комплицирано. Врзуваш сериси (ако не се лажам) повеќе диоди со одреден отпорник. Но не сум експерт, така шо :)
 

TE-EN

кибицер
Член од
18 септември 2009
Мислења
50
Поени од реакции
5
не е тешко сериски може секој електроничар да му ги врзе ,тешко ке се најдат диоди,еве ти и дијаграм за паралелно или сериско поврзување http://led.linear1.org/led.wiz а ова мора да го имаш во предвид http://www.superbrightleds.com/cgi-bin/store/index.cgi?action=DispPage&Page2Disp=/leds.htm најдеш лед диоди што работат на 12V пиши од каде си ги купил
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
хаха, ве читам и се смеам...

Диоди колку сакаш има по 3-4 денари една, исто така и отпорници. За врзување, е боза, баш како што е дијаграмот погоре. Диодите почнуваат да светат на 1.25 волти, нормален работен напон им е 4.5-7 волти... затоа мора да има отпорник. Во спротивно со 12 волти, ќе изгорат.

Маката е кој ќе ги нареди во инструмент таблата и тастерите... таму стои стандардна сијаличка која е значително поголема од диодата, а и дава поголема светлина. Ај тоа со големината, ќе ставиш две диоди, и ќе ги затвориш со силикон од позади, ама најголемата мака е кој ќе се нафати да ја растури цела кола за да го направи тоа... има прилично многу работа, за малку ќеиф.

Ако не си ентузијаст и сам да земиш да средуваш, тешко дека ќе најдиш мајстор шо ќе ти се нафати... или ќе ти се нафати, ама ќе ти побара 100 еврони, па ти ќе се откажиш :)

ова горе чинам Опел Омега ќе да е а?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom