Најдобра лига

Која е најдобрата лига?

  • Serie А (Ита)

    Гласови: 44 22,8%
  • Premier League (Анг)

    Гласови: 113 58,5%
  • Fußball-Bundesliga (Гер)

    Гласови: 2 1,0%
  • Ligue 1 (Фра)

    Гласови: 1 0,5%
  • Primera División (Шпа)

    Гласови: 33 17,1%
  • Eredivisie (Хол)

    Гласови: 0 0,0%
  • Друга лига...

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    193
Статус
Затворена за нови мислења.

MILAN4EVER

MIL@NIST
Член од
27 април 2008
Мислења
969
Поени од реакции
3
a znaete li zosto e najkvalitetna premier ligata?
ke vi odgovoram
poradi bogati gazdi koi sto gi iznakupija site timovi pa pocnaa da kupuvaat klubovi i vo vtorata liga
ali ako gledate po trofei vo klubski i svetski ramki tie nemaat nisto osvoeno kako klubovite taka i reprezentacijata
pa zaradi toa site mi pekaat anglija anglija anglija
a oni edna hrvatska i makedonija ne mozat da gi tepat
ako gledate anglija osven bobi carton ili kako se vikase nema nekoj fudbaler so koj bi se gordeela
a najjakiot svetski igrac najcesto idel od brazil,italija,francija,germanija,spanija.....
 

CrashoverRide

Tutto per la Lazio,persempre nell cuore...
Член од
9 јануари 2008
Мислења
1.293
Поени од реакции
114
MILAN4EVER напиша:
a znaete li zosto e najkvalitetna premier ligata?
ke vi odgovoram
poradi bogati gazdi koi sto gi iznakupija site timovi pa pocnaa da kupuvaat klubovi i vo vtorata liga
ali ako gledate po trofei vo klubski i svetski ramki tie nemaat nisto osvoeno kako klubovite taka i reprezentacijata
pa zaradi toa site mi pekaat anglija anglija anglija
a oni edna hrvatska i makedonija ne mozat da gi tepat
ako gledate anglija osven bobi carton ili kako se vikase nema nekoj fudbaler so koj bi se gordeela
a najjakiot svetski igrac najcesto idel od brazil,italija,francija,germanija,spanija.....
А Италијанската е подобра со бизарните намештаљки и празните стадиони? Еден клуб од англиска трета лига има полн стадион цела сезона а Сан Сиро и Олимпико се полнат еднаш годишно само на градско дерби,Деле Алпи ни тогаш не е полн.
 

MILAN4EVER

MIL@NIST
Член од
27 април 2008
Мислења
969
Поени од реакции
3
Crashoveride напиша:
А Италијанската е подобра со бизарните намештаљки и празните стадиони? Еден клуб од англиска трета лига има полн стадион цела сезона а Сан Сиро и Олимпико се полнат еднаш годишно само на градско дерби,Деле Алпи ни тогаш не е полн.
pa toa be brat jas go zboram
deka site klubovi imaat jaki gazdi i napravija jaki timovi
poradi toa se polni stadionite
ali racunaj u italija kolku se pogolemi stadionite nego u anglija
 

back from hell

the number 23
Член од
17 март 2008
Мислења
786
Поени од реакции
7
MILAN4EVER напиша:
a znaete li zosto e najkvalitetna premier ligata?
ke vi odgovoram
poradi bogati gazdi koi sto gi iznakupija site timovi pa pocnaa da kupuvaat klubovi i vo vtorata liga
ali ako gledate po trofei vo klubski i svetski ramki tie nemaat nisto osvoeno kako klubovite taka i reprezentacijata
pa zaradi toa site mi pekaat anglija anglija anglija
a oni edna hrvatska i makedonija ne mozat da gi tepat
ako gledate anglija osven bobi carton ili kako se vikase nema nekoj fudbaler so koj bi se gordeela
a najjakiot svetski igrac najcesto idel od brazil,italija,francija,germanija,spanija.....
па ајде бе што не ги купат газдите клубовите во италија на пример???
затоа што италија се празни стадионите кој ќе купува карти а????
и не треси зелени англиско првенство и англија не е исто ако не си знаел. во англиско првенство играат 70% странци така да не можеш англиско првенство и англиска репрезентација да споредуваш.
најквалитетна секако е премиер лига, најдобри клубови има, најдобри играчи. секогаш полни стадионите, да ти е мерак да гледаш фудбал.
и секогаш се борат до крај како што беше случајот оваа сезона.
нема местења како што е случајот со италија.
 

MILAN4EVER

MIL@NIST
Член од
27 април 2008
Мислења
969
Поени од реакции
3
back from hell напиша:
па ајде бе што не ги купат газдите клубовите во италија на пример???
затоа што италија се празни стадионите кој ќе купува карти а????
и не треси зелени англиско првенство и англија не е исто ако не си знаел. во англиско првенство играат 70% странци така да не можеш англиско првенство и англиска репрезентација да споредуваш.
најквалитетна секако е премиер лига, најдобри клубови има, најдобри играчи. секогаш полни стадионите, да ти е мерак да гледаш фудбал.
и секогаш се борат до крај како што беше случајот оваа сезона.
нема местења како што е случајот со италија.
abe brat jas nemam nisto protiv angliskoto prvenstvo........
pa eve sea sakaat roma da a kupuvaat ali mnogu luge se sprotistavija bidejki ne sakaat da se izgubi smekot na fudbalot so stranci 80%
ne gledam kako ke se razviva angliskiot fudbal ts reprezentacijata bidejki mladi talenti nema mnogu koi se talenti wolcot,agbonlahor,d bent i yang.....treba da se vlozuva vo angliski igraci a ne vo nigeri
a inaku stranskite investitori go napravija kvalitetno angliskoto prvenstvo a znaes li koga dozivea najgolem podem angliskoto prvenstvo?
koga dojde roman abramovic a posle nego i uste desetina i zaradi toa stana tolku gledano i popularno toa prvenstvo bidejki bea vlozeni miljardi vo nego
za najdobro priznavam najdobro si e :toe:
a za borba veruvaj deka segde se borat
 
Член од
2 март 2007
Мислења
4.097
Поени од реакции
893
back from hell напиша:
па ајде бе што не ги купат газдите клубовите во италија на пример???
затоа што италија се празни стадионите кој ќе купува карти а????
и не треси зелени англиско првенство и англија не е исто ако не си знаел. во англиско првенство играат 70% странци така да не можеш англиско првенство и англиска репрезентација да споредуваш.
најквалитетна секако е премиер лига, најдобри клубови има, најдобри играчи. секогаш полни стадионите, да ти е мерак да гледаш фудбал.
и секогаш се борат до крај како што беше случајот оваа сезона.
нема местења како што е случајот со италија.

германија има најголем просек на гледачи по натпревар веќе 3 сезони по ред. а најквалитетен фудбал се игра во англиската лига и за тоа нема збор.

ама се што пиша MILAN4EVER е 100% во право. англиските екипи стануваат играчки на милјардери. арно ама скорос сите англиски клубови се на берза. не се гледа на профитабилноста на клубот- челзи прави милионски загуби и никој не го боли уво зошто брат му на путин е тука. а што кога на абракадабрамович ќе му здосади и ќе престане да пумпа пари во челзи? никој не мисли на тоа...

а што реал мораше да ги даде сите стадиони и помошни игралишта под хипотека кога ги фати тоа трансфер лудилото со гиго, бекам, ањелка и компанија да не праиме муабет...

во италија стадионите се празни од милион причини- екстремно скапи карти во споредба со пример германија, стари грди стадиони(генерално земено), насилство на трибини, слаба безбедност... а клубовите пак се во раце на некои ТВ магнати или политичари.

во германија нема руски или италијански мафијаши да горат пари, лигата сама ги продава ТВ-правата и потоа ги дели парите меѓу тимовите(во другиве земји клубовите имаат право ова да го права сами) и резултат е тоа што само баерн е конкурент во европа.

од друга страна само во германија има финансиски здрави клубови, кои зошто сами си бараат спонзори и соработници убаво мислат пред да потрошат милионски суми. немаат приватни сопственици и не се зависни од нивните милиони. баерн на пример е исто на берза ама само 10% од акциите се во сопственост на адидас ко стратешки партнер. се друго му припаѓа на фк баерн ев(нешто ко здружение). во превод клубот е на навивачите. цела управа на баерн е составена од клубските легенди- од хенес и румениге до кајзер франц.

во англија челзи, ливерпул, манчестер имаат сопственици- хикс, микс, абрамович бла бла.

толку од мене, си кажав што имав, идам да спијам сега :helou:
 
F

fantomX

Гостин
ама се што пиша MILAN4EVER е 100% во право. англиските екипи стануваат играчки на милјардери. арно ама скорос сите англиски клубови се на берза. не се гледа на профитабилноста на клубот- челзи прави милионски загуби и никој не го боли уво зошто брат му на путин е тука. а што кога на абракадабрамович ќе му здосади и ќе престане да пумпа пари во челзи? никој не мисли на тоа...
Брат му на Путин... како го кажа ова, браво:helou:

Инаку конкретно за Челзи, пред две години, имаше еден план. Планот беше таков, да во наредните 10-15 години, Челзи полека да се ослободува од долговите и да почне сам како клуб да работи, без огромно влијание на милијардите на брат му на Путин:)))
Имаше прикази за долговите, тогаш беа повеќе од 200 милиони фунти, но по минатата сезона беа намалени за околу 20-30 милиони фунти. Значи, имаше напредок. Е сега, оттогаш неам ништо слушнато за то. Дали тој план сеуште се спроведува, или не, ен знам да кажам.
 
F

fantomX

Гостин
А ако Челзи има долгови од 200 милиони фунти, шо да се речи за Манчестер?

Манчестер Јунајтед во долгови
„Црвените ѓаволи“, кои беа прогласени за најскап фудбалски клуб, имаат долг од 760 милиони фунти
Англиските медиуми изнесоа информација дека најскапиот фудбалски клуб Манчестер Јунајтед има долг од 760 милиони фунти. Ниту евентуалните титули во Премиер лигата и во Лигата на шампионите нема да можат да ја покријат загубата на сопственикот на „Црвените ѓаволи“, Малком Глејзер.
Изминатата финансиска година Јунајтед ја заврши во минус од 59 милиони фунти, што беше чекор напред со оглед на тоа што пред две години загубата изнесуваше 135 милиони фунти.
Американскиот бизнисмен подигнал кредит за да осигура поголем дел од парите за закупување на тимот, но загубите донеле долг кон кредиторите од цели 764 милиони фунти, како и уште 56 милиони, кои беа потрошени за нови играчи.
Инаку, Манчестер Јунајтед сезонава продаде рекордни 64 500 годишни билети, а оствари и солиден приход од ТВ правата. Интересно е што втора година по ред списанието „Форбс“ го прогласи овој премиерлигаш за најскап фудбалски клуб, проценет на 1,8 милијарди долари.
http://www.kirilica.com.mk/vest.asp?id=6186
 

LaVista

Traumatic Playground
Член од
31 јануари 2007
Мислења
4.183
Поени од реакции
958
Најдобра лига, шпанската Примера.
 

Oblivion

Matt Akisson
Член од
12 септември 2007
Мислења
3.526
Поени од реакции
128
Тешко дека Ман Утд е најскапиот фудбалски клуб. МНОГУ тешко. Фрст оф ол, Реал потпиша договор за телевизиски права вреден 850 милиони евра. Секонд, не треба да продолжувам за другото. Едноставно одете на Реал на сајтот и видете.

А за лига, најдобра е шпанската.
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.618
Поени од реакции
11.162
Па чим е прогласен на најбогат, не се бунете!! Вие знаете се... .!.
А најдобра лига е Англиската бидејќи се даваат многу голови, играт најдобрите фудбалери таму, а и таму игра Манчестер Јунајтед..
 

LaVista

Traumatic Playground
Член од
31 јануари 2007
Мислења
4.183
Поени од реакции
958
Па чим е прогласен на најбогат, не се бунете!! Вие знаете се... .!.
А најдобра лига е Англиската бидејќи се даваат многу голови, играт најдобрите фудбалери таму, а и таму игра Манчестер Јунајтед..
А кои се тие најдобри фудбалери ? (освен Роналдо)
Мислам глупо е објаснувањето дека таму се давало многу голови, дека играле најдобри фудбалери.
И во Шпанија се дават многу голови и играт најдобри фудбалери, играат Реал и Барса, и пак неможе да се направи некоја разлика меѓу овие 2 првенства.
 

MILAN4EVER

MIL@NIST
Член од
27 април 2008
Мислења
969
Поени од реакции
3
ne mozes da reces deka najakite igraci igraat vo anglija ako gledas taka od koga nemaat proglaseno igrac sto igra vo anglija za najdobar svetski igrac osven sega sto ke go proglasat ronaldo?
messi,kaka,eto,anri,ibra,benzema,roni,buffon....
od porano zidan,euzebio,weah,ronaldo,pele,maradona,stoickov,rovaldo,figo,krojf,basten,badzo,platini....
toa se site igraci sto igraat i sto imaat igrano vo drugite ligi a ne vo anglija
 
Член од
2 март 2007
Мислења
4.097
Поени од реакции
893
Брат му на Путин... како го кажа ова, браво:helou:

Инаку конкретно за Челзи, пред две години, имаше еден план. Планот беше таков, да во наредните 10-15 години, Челзи полека да се ослободува од долговите и да почне сам како клуб да работи, без огромно влијание на милијардите на брат му на Путин:)))
Имаше прикази за долговите, тогаш беа повеќе од 200 милиони фунти, но по минатата сезона беа намалени за околу 20-30 милиони фунти. Значи, имаше напредок. Е сега, оттогаш неам ништо слушнато за то. Дали тој план сеуште се спроведува, или не, ен знам да кажам.
хехе... и да го продолжиле и зголемиле темпото пак долговите се намалуваат за по 30тина милиони годишно сам кажа дека цел долг бил околу 200 милиони па направи математика.

тоа многу ми е криво искрено- баерн отсекогаш сам си наоѓал финансиски извори и секогаш работел максимално профтабилно и во суштина за ништо од тоа не е награден.

ако се шитне на некој руски или италијански мафијаш или американски каубоец и овој почне да се расфрла со пари тогаш може и баерн да почне да нуди плати од по 9 милиони годишно... :kesa:

стално викав дека во европа треба нешто како салери капот во НБА. ако има лимит кој еден клуб, во зависност од неговите резултати во минатите 5-6 години во европа и финансиски резултати од работењето, може да го потроши на плати и трансфери за играчи тогаш да видиме дали сите ќе се расфрлаат со пари ко сега...
 
F

fantomX

Гостин
хехе... и да го продолжиле и зголемиле темпото пак долговите се намалуваат за по 30тина милиони годишно сам кажа дека цел долг бил околу 200 милиони па направи математика.

тоа многу ми е криво искрено- баерн отсекогаш сам си наоѓал финансиски извори и секогаш работел максимално профтабилно и во суштина за ништо од тоа не е награден.

ако се шитне на некој руски или италијански мафијаш или американски каубоец и овој почне да се расфрла со пари тогаш може и баерн да почне да нуди плати од по 9 милиони годишно... :kesa:

стално викав дека во европа треба нешто како салери капот во НБА. ако има лимит кој еден клуб, во зависност од неговите резултати во минатите 5-6 години во европа и финансиски резултати од работењето, може да го потроши на плати и трансфери за играчи тогаш да видиме дали сите ќе се расфрлаат со пари ко сега...
За Баерн си во право. Мислам и дека главен спонзор е Дојче Телеком, фирма која значи многу.
А за мојо пост погоре очигледно не си ја разбрал поентата.
Долговите се големи, точно, ама дали ме разбра дека беше претставен план, според кој, тие долгови настанати со доаѓањето на Абрамович (само колку скапи засилувања дојдоа тогаш...) постепено да се намалуваат, шо и до лани се оствари и долговите беа доста намалени.

Поентата ми беше, дека ти рече шо ќе се случело ако на Абрамович му здосади и дали некој мисли на то. А ја кажав за плано кој беше изнесен во јавност пред две години, за самостојно работење на Челзи, намалување на долговите до конечно раздолжување, и по 10-15 години Челзи да почни профитаилно да работи самостојно.
Сеа поздрав:helou:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom