Помош, софтверски проблеми и совети

Jax Rebel

Navajo Rider
Член од
6 јули 2008
Мислења
5.260
Поени од реакции
2.254
Јас го давам моето мислење , а тие што немаат попаметна работа проверуваат датуми на други пишани пораки :)
По грешка ти дадов зелено, не се радуј, црвено ми беше намерата! Треба при регистрирање на форумот да се решава тест за бонтон при комуникација, вака никаде не оди...
 
Член од
8 декември 2010
Мислења
65
Поени од реакции
9
По грешка ти дадов зелено, не се радуј, црвено ми беше намерата! Треба при регистрирање на форумот да се решава тест за бонтон при комуникација, вака никаде не оди...
Ох господе..пред мене стои бог кој ке одлучува што јас да коментирам? јас само фино лепо го кажав своето мислење а господин Ice_Hendrix најде да се контра со мене затоа што нема што попаметно да прави.
Едно ке ти кажам.Женско сум а имам повеќе памет од тебе , се гледа твојата бескрајна несозреаност.Доколку сакаш уште проблеми , само продолжи , ако сакаш без проблеми пошто и јас сакам , престани да мрчиш и гледај си работа! ДОГОВОРЕНО?
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.425
Поени од реакции
7.799
Мир меџу животињама, љубав меџу људима :)

Сара добредојде на форумов. Само една кратјо појаснување. На оваа тема се дискутира на актуелни прашања. Нема потреба од одговарање на проблеми од пред година дена ор самтинг.
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.784
Поени од реакции
6.770
Не така. Оди во device manager најди си ја звучната (треба да ти е обележана со жолт извичник), десен клик на тоа, одбери update driver и барај таму во цедето или кај и да ти се драјверите од звучната.



Има и некои кракови (како твојов) што само го трга тоа што бара активација и толку. Сега не ти е ни активиран/лиценциран ама и ќе ти трае бесконечно (ако е се како што треба). А тоа што викаш дека денес никој не користи над 2 гига.... тоа БЕШЕ точно пред 2-3 години.
Пример мене 4 ми се кнап. 6 гига би ми завршиле огромна работа.
Е ај кажи шо работиш се одеднаш па шо ти требаат 6 гига рам? Освен рендерирање на видео ( за тоа побитно е процесор повеќе отколку количина рам) не знам друго шо би барало толку рам?
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Е ај кажи шо работиш се одеднаш па шо ти требаат 6 гига рам? Освен рендерирање на видео ( за тоа побитно е процесор повеќе отколку количина рам) не знам друго шо би барало толку рам?
Во ист момент ми се уклучени и во ист момент (логички) ми требаат:
CorelDRAW X5
Adobe Photoshop CS5
Adobe Illustrator CS5
Firefox 3.16 (5-10 табови)
Skype 5
Live Messenger 2011

Во фотошопот отварам 5-6 табови со слики од 100-300 dpi резолуција со тежина од прилика по 300-500 MB слика.
Во корелот вектори миљон, чат-пат некоја слика (тоа за корелот е убиство)
Илустраторот со фотошоп си праат нати го - дај ми го со слики и вектори и чуда.

Пресметај.
 

Steam.

wat
Член од
1 октомври 2008
Мислења
1.462
Поени од реакции
624
Не така. Оди во device manager најди си ја звучната (треба да ти е обележана со жолт извичник), десен клик на тоа, одбери update driver и барај таму во цедето или кај и да ти се драјверите од звучната.



Има и некои кракови (како твојов) што само го трга тоа што бара активација и толку. Сега не ти е ни активиран/лиценциран ама и ќе ти трае бесконечно (ако е се како што треба). А тоа што викаш дека денес никој не користи над 2 гига.... тоа БЕШЕ точно пред 2-3 години.
Пример мене 4 ми се кнап. 6 гига би ми завршиле огромна работа.

Ако нема драјвери за вин7, нема ни да најде од device manager.И пробав и вака и така, пак нејќе.
 
M

Mr.InF3ction

Гостин
Во ист момент ми се уклучени и во ист момент (логички) ми требаат:
CorelDRAW X5
Adobe Photoshop CS5
Adobe Illustrator CS5
Firefox 3.16 (5-10 табови)
Skype 5
Live Messenger 2011

Во фотошопот отварам 5-6 табови со слики од 100-300 dpi резолуција со тежина од прилика по 300-500 MB слика.
Во корелот вектори миљон, чат-пат некоја слика (тоа за корелот е убиство)
Илустраторот со фотошоп си праат нати го - дај ми го со слики и вектори и чуда.

Пресметај.
А се ова користиш или само онака го кажа за да излезе дека 6 гб ти се потребни?
( зборувам за CD, PS и АI
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
А се ова користиш или само онака го кажа за да излезе дека 6 гб ти се потребни?
( зборувам за CD, PS и АI
Се што набројав користам во исто време, значи се ми е отворено од овие и се е баш како што опишав.
 

fenomen

Сезнајко
Член од
17 јули 2008
Мислења
387
Поени од реакции
51
Се што набројав користам во исто време, значи се ми е отворено од овие и се е баш како што опишав.
Бравос бе батка. А да дајш еден Скреан Шот од Десктопот, баш би сакал да видам долу на таскбарот како изгледаат сите тие апликации отворени истоивремено.
Поздрав. Само напред.:smir:
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.710
Поени од реакции
27.676
а неќеш да ти напише нешто и на ливче за да се осигураш дека е он?
може да најде слика од инернет.........

лелелелеле
А се ова користиш или само онака го кажа за да излезе дека 6 гб ти се потребни?
( зборувам за CD, PS и АI
онака си ги наброја да му интересно... нешто да се дешава, да се двжиме а у нешто ова знаеш..
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.726
Поени од реакции
18.473
Бравос бе батка. А да дајш еден Скреан Шот од Десктопот, баш би сакал да видам долу на таскбарот како изгледаат сите тие апликации отворени истоивремено.
Поздрав. Само напред.:smir:
Ах ти итрецу :pos:
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Бравос бе батка. А да дајш еден Скреан Шот од Десктопот, баш би сакал да видам долу на таскбарот како изгледаат сите тие апликации отворени истоивремено.
Поздрав. Само напред.:smir:
Windows 7 имам, нема да има многу лајна на таскбарот, јул си :)
 

fenomen

Сезнајко
Член од
17 јули 2008
Мислења
387
Поени од реакции
51
Windows 7 имам, нема да има многу лајна на таскбарот, јул си :)
Ок , ами скрин шот од Task Menager- от , да видиме како изгледа оај зелениот графикон што покажува како е зафатен процесорот, дали ќе можи. :smir:

--- надополнето ---

а неќеш да ти напише нешто и на ливче за да се осигураш дека е он?
може да најде слика од инернет.........

лелелелеле

онака си ги наброја да му интересно... нешто да се дешава, да се двжиме а у нешто ова знаеш..
ХАХАХАХА Абе го сметам за сериозен Админ. Многу ги ценам неговите постови. Не е таков. Позд!
 

korun

lame
Член од
21 октомври 2007
Мислења
389
Поени од реакции
28
Имат некој начин на Word од македонски фонт да се префрлит на англиски, а после да се напрајт ко да е пишан со македонска поддршка?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom