Јеховини сведоци

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
исус не е бог далеку било!
Што е?Еве што видел Захарија за Исус околу 500 години пред него...
И ќе гледаат на Оној Кого го прободија; ќе тажат над Него како над единец; ќе го оплакуваат горко како првенец...
Во оној ден ќе им се отвори извор на Давидовиот дом и на Ерусалимците, за да се измијат од гревот и од нечистотата...
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
Ако се најпримерни тогаш да им дадам и јас еден пример како не треба да се однесуваат. Не треба да идеш од врата на врата да замараш луѓе и да убедуваш да ја променат религијата.
Исус и апостолите го правеле буквално истото.
Не те тераат со сила да ја промениш верата едноставно ти даваат алтернатива.
 
Член од
12 мај 2008
Мислења
1.495
Поени од реакции
38
Точно.
Нашиот Господ бил и човек.
Па ако не земал човечко тело и да умре за наѓите гревови, како би не спасил? Исус има и човечки и божествени особини. Исус е зачнат од светиот дух и тогаш во телото на човекот Исус влегол синот, кој живеел во телото на Исус се до неговата смрт. Затоа и Синот има човечки особини, зошто го земал телото на човекот Исус.
 
Член од
23 март 2008
Мислења
685
Поени од реакции
165
Vaka za da veruvas vo nesto ne ti treba nekoj da go deklarira..za ISUS do sega nikoj ne napisal brosuri ili pak ne tropnal na vrata da ti propoveda koj bili sto bil istiot.Vo crkva se odi dobrovolno znaci sam sakas...a ne ti stasuva pokana na 25.10 vo 9 h vo toj i toj prostor...
2.toa so jehovinite svedoci e perenje pari,tie se zastapeni vo celiot svet i profitiraat na nekakov nacin ne znam tocno ne sum imformirana megutoa profitiraat..
I edna recenica ja zapomniv od edna brosura velese vaka:Goleminata na verata e da pokazes so delata tvoi ako zivotot na deteto tvoe zavisi od tvojata krf da ne mu ja davas da se molis i da veruvas deka nasiot bog ke go spasi,i ako veruvas so celo srce nasiot bog ke ti pomogne...
Apsurd..detevo iskrvarilo i mu treba transfuzija a ti sdedi si i moli se cudo ke se sluci nivniot bog krf ke mu dade..
Glupavo mi e i da zboram za niv..Eden e bog i ne se deklarira kako nas ili kako vas..
 
Член од
25 јуни 2008
Мислења
451
Поени од реакции
5
Vaka za da veruvas vo nesto ne ti treba nekoj da go deklarira..za ISUS do sega nikoj ne napisal brosuri ili pak ne tropnal na vrata da ti propoveda koj bili sto bil istiot.Vo crkva se odi dobrovolno znaci sam sakas...a ne ti stasuva pokana na 25.10 vo 9 h vo toj i toj prostor...
2.toa so jehovinite svedoci e perenje pari,tie se zastapeni vo celiot svet i profitiraat na nekakov nacin ne znam tocno ne sum imformirana megutoa profitiraat..
I edna recenica ja zapomniv od edna brosura velese vaka:Goleminata na verata e da pokazes so delata tvoi ako zivotot na deteto tvoe zavisi od tvojata krf da ne mu ja davas da se molis i da veruvas deka nasiot bog ke go spasi,i ako veruvas so celo srce nasiot bog ke ti pomogne...
Apsurd..detevo iskrvarilo i mu treba transfuzija a ti sdedi si i moli se cudo ke se sluci nivniot bog krf ke mu dade..
Glupavo mi e i da zboram za niv..Eden e bog i ne se deklarira kako nas ili kako vas..
Tocno ali ne znam zs oni ne davaat krv.
Na edna soobrakajka na Jahovin svedok e najdena vizit karticka na koja pisuva Jas sum Jahovin svedok vo slucaj na teska povreda ne davam i ne primam krv.
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Eh,za temava iame edna kvotacija na Criss Rock so moze da se povrze so temava:

"Drug dealers dont rly sell drugs,drug dealers offer drugs! Im 30 years and no body ever Sold me drugs? No body ever sold nobody in this room drugs! Did ya ever in ur life not thinking bout getting high and sum body sold u sum fucking drugs?! Hell no!
-Hey man u wunt sum smoke?! Wunt sum smoke?! That's IT!!
But Jehovah's Witnesses in otha hand......"

Se nadevam deka go svativte :) Ima vistina vo muabetov.
Btw go citirav od stand up comedy show :)
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
ja ne go priznavam Isus, toj rekol nesto sto vie ne go pravite, toj rekol da ne se protivite na zloto i ako te udrat poedniot obraz da mu go svrtite drugiot a toa nikoj od vas bloody hipocrits ne go pravi!!!!
 
Член од
23 март 2008
Мислења
685
Поени од реакции
165
ja ne go priznavam Isus, toj rekol nesto sto vie ne go pravite, toj rekol da ne se protivite na zloto i ako te udrat poedniot obraz da mu go svrtite drugiot a toa nikoj od vas bloody hipocrits ne go pravi!!!!
Da pa nikoj ne go pravi toa opd prosta pricina sto ne sme bogovi vo toa e i goleminata na ISUS ,nikoj od nas ne moze da zastane ramo do ramo so nego..svakas?Zatoa go proglasile za bog..koga site bi bile kako nego site bi go dobile toj epitet svakas???
A me interesira ako ne sakas nemora da odgovoris:vo tvoite postovi na nekolku navrati citam zboris so omaraza ili so neveruvanje kon Isus:
-ateistst si i ako si zosto??
 

Kajgana Shop

На врв Bottom