Мачки (општи дискусии)

Член од
23 мај 2009
Мислења
958
Поени од реакции
727
Фала многу да знам да си ја ставам мачката на безбедно место бидејќи мачори ми ги тепаат малечките мачиња:smir:
Мислам дека мачката сама си наоѓа место каде што ќе се омачи и каде ќе го помине првиот месец со малите мачиња. Тоа е обично некое место кое што "не е на удар", скришно дури и од домашните. Значи мачката мора да се чувствува сигурна т.е невидлива за останатите. Јас би ти предложила да ја оставиш сама да си одбере место, а ти само да и постелеш таму некое кебенце или сл. Нормално, пожелно е дискретно да ја контролираш состојбата (текот на породувањето-за да и се помогне ако настанат некои компликации), дали е чисто леглото, дали се здрави и живи мачињата и сл. Сум читала дека треба да се избегнува да се фаќаат малите мачиња со рака, бидејќи мачката може да ги отфлли (со допирањето можат да го изгубат мирисот-т.е да попримат твој мирис, па мајката да не може да ги препознае). Всушност, кога мачињата се спремни за надворешниот свет, мачката ги изнесува сама...
 
Член од
20 ноември 2008
Мислења
2.905
Поени од реакции
400
Jaс имам кај баба ми 3 мачиња, две маленки едно Големо.
Едното од двете маленки бега, се плаши а другото си е кротко и исто така Големото..
кога спијам кај баба ми си спијам со Големата мачка..Многу е мирна:toe:
А може некој совет како на онаа мачка што бега може ли некако да се смири??:toe::toe:
 

NIght_Elf

High Priestess
Член од
15 јуни 2007
Мислења
479
Поени од реакции
13
ИТНО МИ ТРЕБА ПЕРСИСКИ (хималајски по можност) МАЧОР ЗА ПАРЕЊЕ!!!!!!!!!!!!!!!!
имам прекрасна хималајка,
 
Член од
23 мај 2009
Мислења
958
Поени од реакции
727
Jaс имам кај баба ми 3 мачиња, две маленки едно Големо.
Едното од двете маленки бега, се плаши а другото си е кротко и исто така Големото..
кога спијам кај баба ми си спијам со Големата мачка..Многу е мирна:toe:
А може некој совет како на онаа мачка што бега може ли некако да се смири??:toe::toe:

Па, мислам дека ако мало маче е МАЛКУ диво т.е плашливо, можеби можеш со време (и трпение) да го припитомиш. Од искуство знам дека таквите мачиња и кога ќе пораснат се поплашливи и секогаш со недоверба ќе ти пријдат, помалку ќе ти дозволуваат да ги галиш и сл. Таква мачка брзо ќе ти пријде само за време на хранење :), ама и тоа е добро...играј со питомите а оноа подивото само гледај го додека јаде...
 

sveto4aki2

РОДИТЕЛ
Член од
17 јануари 2009
Мислења
268
Поени од реакции
37
pesok

Ve molam malo pojasnenie vo vrska so pesokot.Imeno nekoj vikaat deka ne e vazno dali e kupecki ili e obicen pesokot.Jas mu stavam obicen pesok no problem mi e bidejki sekoj den treba da go menuvam zosto vednas se usmrduva.Prasanjeto mi e dali ako kupam kupecki vremeto na menuvanje ke se skrati,kako da se namali smrdeata i dali postoi nekoe sredstvo protiv toa i normalno kolku cini.Kolku ke trae pesok od 10kg.Fala odnapred.
 

Наташа Радио Милева Мара

Проф. Др. Маг. Мами
Член од
29 април 2005
Мислења
3.835
Поени од реакции
1.118
Ve molam malo pojasnenie vo vrska so pesokot.Imeno nekoj vikaat deka ne e vazno dali e kupecki ili e obicen pesokot.Jas mu stavam obicen pesok no problem mi e bidejki sekoj den treba da go menuvam zosto vednas se usmrduva.Prasanjeto mi e dali ako kupam kupecki vremeto na menuvanje ke se skrati,kako da se namali smrdeata i dali postoi nekoe sredstvo protiv toa i normalno kolku cini.Kolku ke trae pesok od 10kg.Fala odnapred.
Аман пак ти со тој песок, песок па песок :pos: Отвори една две страни поназад многу убаво ти е објаснето за песокот :) Инаку еве пак на кратко...со купечката нема да ти смрди ако редовно го чистиш и трае околу 3 до 4 недели.
 

NIght_Elf

High Priestess
Член од
15 јуни 2007
Мислења
479
Поени од реакции
13
Луѓее дајте некој што ччува персиски мачор итно ми требаа
 

SV-Strange

Sorcerer Supreme
Член од
27 август 2007
Мислења
3.604
Поени од реакции
367
Ми треба да знам, што да напраам со мачорот (ок, освен да му ги чистам болвите), дали треба со нешто посебно да го бањам или нешто друго... ги има многу малку, го чистам ден преку ден ама сепак поарно е кога ќе ги нема. И, дали се штетни тие за нас?
 
Член од
25 јануари 2007
Мислења
6.775
Поени од реакции
314
Ми треба да знам, што да напраам со мачорот (ок, освен да му ги чистам болвите), дали треба со нешто посебно да го бањам или нешто друго... ги има многу малку, го чистам ден преку ден ама сепак поарно е кога ќе ги нема. И, дали се штетни тие за нас?
Front Line aмпула земи. Болвите ќе ги уништи одма, а јајцата за еден ден. А после земи му каивче, откако ќе се исчисти, тоа ќе ги брка болвите. :)
Има и шампони против болви, па можеш еднаш со таков да го избањаш и после каивче да му ставиш.
И не, тебе ништо не ти можат. :)))
 
Член од
20 мај 2009
Мислења
16
Поени од реакции
1
Ми треба да знам, што да напраам со мачорот (ок, освен да му ги чистам болвите), дали треба со нешто посебно да го бањам или нешто друго... ги има многу малку, го чистам ден преку ден ама сепак поарно е кога ќе ги нема. И, дали се штетни тие за нас?
bolvite se stetni a efikasno se cistat so sampon protiv voski (BUBIL)Dobro pripremete se za banjanje zasto maceto nesaka da se banja . Prvo rastvori malkusampon vo mlaka vodai izbanjaj go so toa malku da postoi taka 2-3min.ida se isplakne bolvite se skoro mrtvi od samponot treba samo da se izvadat a nekoi i sami ke ispadnat SREKNO BANJANJE>
 

^ Ghost Rider ^

Biker Boy
Член од
27 октомври 2008
Мислења
372
Поени од реакции
8
Мислам дека каивчињата се ОК. И се сложувам со Transmacedonia дека спреевите и ампулите имаат краткотрајно дејство и дека мора да се повторува постапката во одреден период. Од друга страна и огрлицата има рок. Човек треба да си пресмета што му е поисплатливо...
Сум забележала дека мачка не можеш 100% да ја исчистиш од болви, мора да има по некоја ту-и-тамо (можда дека моите искачале надвор стално), и покрај спрееви и ампули...:)
каивчињата траат 3 месеци,како шо гледам кај мене пак има болви :uvo:
 
Член од
23 мај 2009
Мислења
958
Поени од реакции
727
каивчињата траат 3 месеци,како шо гледам кај мене пак има болви :uvo:
Да, сум забележала и такво нешто кај мачки кои имале огрлица...особено ако искачаат надвор, то ти е. Мислам дека болвите се дел од мачката :) и тука нема 100% лек...Мене лично не ми се толку гадни како крлежите. Среќа што мачка поретко ги фаќа...

bolvite se stetni a efikasno se cistat so sampon protiv voski (BUBIL)Dobro pripremete se za banjanje zasto maceto nesaka da se banja . Prvo rastvori malkusampon vo mlaka vodai izbanjaj go so toa malku da postoi taka 2-3min.ida se isplakne bolvite se skoro mrtvi od samponot treba samo da se izvadat a nekoi i sami ke ispadnat SREKNO BANJANJE>
Ја би препорачала бањање ако ептен дојде нож до коска... при тоа треба да се има у предвид дека мачка е многу савитљива и снажна (и страшна) кога ќе се најде над вода. При то битно е да се нагласи дека и 100 години да те знае нема многу да му ја мисли да употреби канџи и заби...
Но, ко и за све друго има БЕЗБЕДЕН начин на бањање: ставаш мачка у ленена вреќа (или друга, само да е порозна) до врат (цело тело, сосе 4 нозе и опаш у вреќа, остало-глава надвор) па ја сапуњаш (вреќата), оставаш да стои некое време и после добро ја одмиваш. Претпоставувам дека треба да се има и безбедно место за криење кога маче ќе излезе на слобода :)...
ДА НАГЛАСАМ дека оваа метода ја имам видено во некое списание или книга, но НЕ сум ја применила сама никогаш, така да НЕ ПРЕЗЕМАМ ОДГОВОРНОСТ за последиците ако некој се обиде да ја примени...:smir:
 

^ Ghost Rider ^

Biker Boy
Член од
27 октомври 2008
Мислења
372
Поени од реакции
8
мачката сака да и биде жешка водата,еве кај мене мачката не реагира многу коа ја бањам, само кога и ставам шампон викаа иначе не ме гребе и не ме каса многу е добра :) :smir:

кога ќе ја бањате мачката,ќе пуштате жешка вода,кај мене ужива кога се бања :)
 
Член од
30 април 2009
Мислења
795
Поени од реакции
91
не жешка, топла да и биде пријатно.И ке ја држите за вратот за да не изрипа од када.
 
Член од
25 јануари 2007
Мислења
6.775
Поени од реакции
314
Јас моево го бањав со млака вода и немаше никаков проблем. :)
Ал многу е мало, па дур се свести што го снашло-пројде бањањето.:)))
 

Kajgana Shop

На врв Bottom