Java

back_rest

ex mod coder
Член од
19 јули 2006
Мислења
1.590
Поени од реакции
107
Ако некој сака да си плати ќе си плати .

Тоа се вика пазарна Економија ќе си плати и цела семинарска .
Јас како што прочитав не бара за без пари
Virus, не е поентата тоа некој да земе пари и тој да биде олеснет. Јасно е тоа.
Маката е што сите овие работи кои ги налага факултетот и на коишто ја дава својата помош, студентите ги игнорираат и одбегнуваат што е можно повеќе. Па затоа после има изјави: еј таму ништо не учат, само со глупости замарат, ништо паметно не прадават и слично.
Лузерски муабети на повидок, на големо ем тоа.
 

KoNtEjNeR

sapun
Член од
19 декември 2005
Мислења
2.306
Поени од реакции
44
Virus, не е поентата тоа некој да земе пари и тој да биде олеснет. Јасно е тоа.
Маката е што сите овие работи кои ги налага факултетот и на коишто ја дава својата помош, студентите ги игнорираат и одбегнуваат што е можно повеќе. Па затоа после има изјави: еј таму ништо не учат, само со глупости замарат, ништо паметно не прадават и слично.
Лузерски муабети на повидок, на големо ем тоа.
ја баш и не пишав дека барам совети и попување за тоа што и како треба да се прави во животот, има и такви теми а оваа не е за тоа.
Напишав дека ми треба аплет а ако ти немаш намера да помогнеш воопшто и немора да пишеш, глеј си тоа што те интересира. Ако си модератор немора да значи дека треба и да ми објаснуваш дека не треба да ги избегнувам домашните и слични глупости што си напишал во постот!
поздрав, семинарската е готова.
 

nozo.mk

Ultras Karpos Boys
Член од
6 септември 2007
Мислења
472
Поени од реакции
18
Ако си модератор немора да значи дека треба и да ми објаснуваш дека не треба да ги избегнувам домашните и слични глупости што си напишал во постот
Не само како модератор, те советува и од аспект на демонстратор :)
 

back_rest

ex mod coder
Член од
19 јули 2006
Мислења
1.590
Поени од реакции
107
ја баш и не пишав дека барам совети и попување за тоа што и како треба да се прави во животот, има и такви теми а оваа не е за тоа.
Напишав дека ми треба аплет а ако ти немаш намера да помогнеш воопшто и немора да пишеш, глеј си тоа што те интересира. Ако си модератор немора да значи дека треба и да ми објаснуваш дека не треба да ги избегнувам домашните и слични глупости што си напишал во постот!
поздрав, семинарската е готова.
Бате, слушај вака.
Освен ако не ти е планот да завшиш како некои паламудачи кои работат со три скрипти цел живот, примаат 10.000 плата и се занесуваат као демек работат којзнаеш што, програмери ипол, инжињери, професионалци уау уау, прекини.

Добро бе, и во иднина вака ќе работите? На некој друг ќе му наплаќате за она што очигледно треба да биде ваш труд? Па добро бе мајката, не зборам само од мој личен револт ами од револт на цела држава од која сте дел па у п.м. Место да се трудите во моментите кога ви е понуден начин и патека како да научите, да станите подобри и да постигнете нешто, вие ја усерувате работата и се курчите со на татко ви парите.

Море вака експлицитно на факс да ве дознаваат, ќе видите вие што се вика напор а не една пичина семинарска и сите напиздавте ебаго.
Ако навистина сакаш да бидеш тоа што треба, седни работи и не се зафркавај, ако не, одеби уште сега, џабе губиш време. Вакви воопшто не ни требаат.

И не сакам да прочитам ништо дополнително за ова. Мрзевата не е оправдана никаде, посебно во оваа сфера кај е потребно и посветеност и одговорност и креативност.
 
Член од
11 декември 2008
Мислења
13
Поени од реакции
0
Бате, слушај вака.
Освен ако не ти е планот да завшиш како некои паламудачи кои работат со три скрипти цел живот, примаат 10.000 плата и се занесуваат као демек работат којзнаеш што, програмери ипол, инжињери, професионалци уау уау, прекини.

Добро бе, и во иднина вака ќе работите? На некој друг ќе му наплаќате за она што очигледно треба да биде ваш труд? Па добро бе мајката, не зборам само од мој личен револт ами од револт на цела држава од која сте дел па у п.м. Место да се трудите во моментите кога ви е понуден начин и патека како да научите, да станите подобри и да постигнете нешто, вие ја усерувате работата и се курчите со на татко ви парите.

Море вака експлицитно на факс да ве дознаваат, ќе видите вие што се вика напор а не една пичина семинарска и сите напиздавте ебаго.
Ако навистина сакаш да бидеш тоа што треба, седни работи и не се зафркавај, ако не, одеби уште сега, џабе губиш време. Вакви воопшто не ни требаат.

И не сакам да прочитам ништо дополнително за ова. Мрзевата не е оправдана никаде, посебно во оваа сфера кај е потребно и посветеност и одговорност и креативност.
целосно си во право али ако самиот тој не го сваќа тоа чабе е се!нека ужива во животот сега али еден ден ќе ја чука глата!
 
Член од
22 ноември 2008
Мислења
86
Поени од реакции
3
Помош

Дечки - Мечки. Не сум сигурен дали ова е за тука ама сепак ке го пишам.
Имам проект кој треба да биде завршен за неколку дена по јава програмирање. Не сакам да се жалам ама многу ми е тешка јавава па ве молам за помош.
Ај некој ако сака да ги разгледа задачиве и ако може и ако не му е тешко да ги направи, ќе му бидам многу благодарен на тој со ќе ми помогне.
Еве ги задачите. Немора сите, една две се доволни.

[FONT=&quot]1. Распределувач на процеси[/FONT]
[FONT=&quot]Во еден оперативен систем еден од главните елементи е распределувачот на процеси ([/FONT][FONT=&quot]process scheduler)[/FONT][FONT=&quot]. Неговата задача е за дадени процеси со одредено време на извршување и приоритет, да изврши нивно распределување во кој момент кој проце да се изврши. Ваша задача е да го симулирате извршувањето на еден ваков распределувач. Имено дадена е низа од процеси и времето кога еден процес влегува во системот и неговиот приоритет, да го испечатите редоследот по кој ќе се извршуваат процесите. Распределувачот ги чува веќе пристигнатите процеси и го извршува секогаш најприоритетниот процес. Кога тој ќе заврши со извршување, следен процес кој се извршува е најприоритетниот процес кој влегол во системот и чека на извршување.

[/FONT]
[FONT=&quot]2. Ден на дрвото(проблем на пакување на ранец (knapsack))
[/FONT]
[FONT=&quot]Директорот во едно средно училиште решил да организира превоз за сите N ученици до местото на засадување на дрва, на денот на дрвото.[/FONT]
[FONT=&quot]Тој добил понуда од една туристичка агнеција од која му понудиле два типа на на автобуси – поголем и помал кои имаат по А и [/FONT][FONT=&quot]B[/FONT][FONT=&quot]седишта соодветно. За секој од типовите понудиле цена на изнајмување (За првиот цена [/FONT][FONT=&quot]X[/FONT][FONT=&quot] денари[/FONT][FONT=&quot], [/FONT][FONT=&quot]а за вториот [/FONT][FONT=&quot]Y[/FONT][FONT=&quot]денари). Директорот може да земе неколку поголеми и неколку помали автобуси за превоз на учениците. Тој сака да ја одбере таа комбинација за која ќе потроши намалку пари.[/FONT]
[FONT=&quot]Ако ги знаете овие информации направете програма која ќе ја утвди најниската цена што ќе треба да ја плати директорот за даден број на ученици.

[/FONT]
[FONT=&quot]3. [/FONT][FONT=&quot]MP3 [/FONT][FONT=&quot]листа (динамичко програмирање)[/FONT]
[FONT=&quot]Еден студент има навика да слуша музика на својот [/FONT][FONT=&quot]MP3 Player[/FONT][FONT=&quot] пред да оди на испит. [/FONT][FONT=&quot]MP3 Player[/FONT][FONT=&quot]-от има капацитет [/FONT][FONT=&quot]N[/FONT][FONT=&quot] бајтови. Студентот исто така има и колекција од [/FONT][FONT=&quot]K[/FONT][FONT=&quot] песни секоја со големина од [/FONT][FONT=&quot]Si [/FONT][FONT=&quot]бајтови и афинитет [/FONT][FONT=&quot]Ai.[/FONT][FONT=&quot] Студентот повеќе сака да ги слуша песните спрема кои има поголем афинитет, а исто така една песна може да се сними на [/FONT][FONT=&quot]MP3 [/FONT]

Фала Однапред.:toe:
 

back_rest

ex mod coder
Член од
19 јули 2006
Мислења
1.590
Поени од реакции
107
Дечки - Мечки. Не сум сигурен дали ова е за тука ама сепак ке го пишам.
Имам проект кој треба да биде завршен за неколку дена по јава програмирање. Не сакам да се жалам ама многу ми е тешка јавава па ве молам за помош.
Ај некој ако сака да ги разгледа задачиве и ако може и ако не му е тешко да ги направи, ќе му бидам многу благодарен на тој со ќе ми помогне.
Еве ги задачите. Немора сите, една две се доволни.

[FONT=&quot]1. Распределувач на процеси[/FONT]
[FONT=&quot]Во еден оперативен систем еден од главните елементи е распределувачот на процеси ([/FONT][FONT=&quot]process scheduler)[/FONT][FONT=&quot]. Неговата задача е за дадени процеси со одредено време на извршување и приоритет, да изврши нивно распределување во кој момент кој проце да се изврши. Ваша задача е да го симулирате извршувањето на еден ваков распределувач. Имено дадена е низа од процеси и времето кога еден процес влегува во системот и неговиот приоритет, да го испечатите редоследот по кој ќе се извршуваат процесите. Распределувачот ги чува веќе пристигнатите процеси и го извршува секогаш најприоритетниот процес. Кога тој ќе заврши со извршување, следен процес кој се извршува е најприоритетниот процес кој влегол во системот и чека на извршување.

[/FONT]
[FONT=&quot]2. Ден на дрвото(проблем на пакување на ранец (knapsack))
[/FONT]
[FONT=&quot]Директорот во едно средно училиште решил да организира превоз за сите N ученици до местото на засадување на дрва, на денот на дрвото.[/FONT]
[FONT=&quot]Тој добил понуда од една туристичка агнеција од која му понудиле два типа на на автобуси – поголем и помал кои имаат по А и [/FONT][FONT=&quot]B[/FONT][FONT=&quot]седишта соодветно. За секој од типовите понудиле цена на изнајмување (За првиот цена [/FONT][FONT=&quot]X[/FONT][FONT=&quot] денари[/FONT][FONT=&quot], [/FONT][FONT=&quot]а за вториот [/FONT][FONT=&quot]Y[/FONT][FONT=&quot]денари). Директорот може да земе неколку поголеми и неколку помали автобуси за превоз на учениците. Тој сака да ја одбере таа комбинација за која ќе потроши намалку пари.[/FONT]
[FONT=&quot]Ако ги знаете овие информации направете програма која ќе ја утвди најниската цена што ќе треба да ја плати директорот за даден број на ученици.

[/FONT]
[FONT=&quot]3. [/FONT][FONT=&quot]MP3 [/FONT][FONT=&quot]листа (динамичко програмирање)[/FONT]
[FONT=&quot]Еден студент има навика да слуша музика на својот [/FONT][FONT=&quot]MP3 Player[/FONT][FONT=&quot] пред да оди на испит. [/FONT][FONT=&quot]MP3 Player[/FONT][FONT=&quot]-от има капацитет [/FONT][FONT=&quot]N[/FONT][FONT=&quot] бајтови. Студентот исто така има и колекција од [/FONT][FONT=&quot]K[/FONT][FONT=&quot] песни секоја со големина од [/FONT][FONT=&quot]Si [/FONT][FONT=&quot]бајтови и афинитет [/FONT][FONT=&quot]Ai.[/FONT][FONT=&quot] Студентот повеќе сака да ги слуша песните спрема кои има поголем афинитет, а исто така една песна може да се сними на [/FONT][FONT=&quot]MP3 [/FONT]

Фала Однапред.:toe:
На драго срце би ти помогнал, ама ептен сум зафатен овие денови.
Сепак, на останатите помогни им со тоа што ќе дообјасниш:

1. Кој тип на рапсределба? FIFO, Shortest time first, LIFO, Round-robin или друг некој?
2. Knapsack, рандом проверка на сите варијанти (first fit, best fit, next fit, worst fit) и презентација на најдоброто решение?
3. Не си наведол што ти се бара.
 

SkyDriver

Would like my bananna ?
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.140
Поени од реакции
221
Дечки - Мечки. Не сум сигурен дали ова е за тука ама сепак ке го пишам.
Имам проект кој треба да биде завршен за неколку дена по јава програмирање. Не сакам да се жалам ама многу ми е тешка јавава па ве молам за помош.
Ај некој ако сака да ги разгледа задачиве и ако може и ако не му е тешко да ги направи, ќе му бидам многу благодарен на тој со ќе ми помогне.
Еве ги задачите. Немора сите, една две се доволни.
...
Фала Однапред.:toe:
Друже, абе задачиве вака на изглед не ми изгледаат многу тешки, само јас не би можел да ти помогнам многу дека синтаксата не ја знам на Java. Незнам колку би ти завршило работа да ја разгледаш странава (доколку веќе не си ја разгледал) можеби би можела да ти помогне.
 
Член од
22 ноември 2008
Мислења
86
Поени од реакции
3
На драго срце би ти помогнал, ама ептен сум зафатен овие денови.
Сепак, на останатите помогни им со тоа што ќе дообјасниш:

1. Кој тип на рапсределба? FIFO, Shortest time first, LIFO, Round-robin или друг некој?
2. Knapsack, рандом проверка на сите варијанти (first fit, best fit, next fit, worst fit) и презентација на најдоброто решение?
3. Не си наведол што ти се бара.
Нема веза на кој начин е. Работава да се направат. Пробував сам ама некако не биваше :( . Ај една задаца само ми треба ај некој ако може и ако има време нека направи. Слободна аднете ме на МСН ако нешто се одлучите да ја направите било која, една е доволно. :jaj:
Фала однапред.
 
D

drle

Гостин
Дечки - Мечки. Не сум сигурен дали ова е за тука ама сепак ке го пишам.
Имам проект кој треба да биде завршен за неколку дена по јава програмирање. Не сакам да се жалам ама многу ми е тешка јавава па ве молам за помош.
Ај некој ако сака да ги разгледа задачиве и ако може и ако не му е тешко да ги направи, ќе му бидам многу благодарен на тој со ќе ми помогне.
Еве ги задачите. Немора сите, една две се доволни.

[FONT=&quot]1. Распределувач на процеси[/FONT]
[FONT=&quot]Во еден оперативен систем еден од главните елементи е распределувачот на процеси ([/FONT][FONT=&quot]process scheduler)[/FONT][FONT=&quot]. Неговата задача е за дадени процеси со одредено време на извршување и приоритет, да изврши нивно распределување во кој момент кој проце да се изврши. Ваша задача е да го симулирате извршувањето на еден ваков распределувач. Имено дадена е низа од процеси и времето кога еден процес влегува во системот и неговиот приоритет, да го испечатите редоследот по кој ќе се извршуваат процесите. Распределувачот ги чува веќе пристигнатите процеси и го извршува секогаш најприоритетниот процес. Кога тој ќе заврши со извршување, следен процес кој се извршува е најприоритетниот процес кој влегол во системот и чека на извршување.

[/FONT]
[FONT=&quot]2. Ден на дрвото(проблем на пакување на ранец (knapsack))
[/FONT]
[FONT=&quot]Директорот во едно средно училиште решил да организира превоз за сите N ученици до местото на засадување на дрва, на денот на дрвото.[/FONT]
[FONT=&quot]Тој добил понуда од една туристичка агнеција од која му понудиле два типа на на автобуси – поголем и помал кои имаат по А и [/FONT][FONT=&quot]B[/FONT][FONT=&quot]седишта соодветно. За секој од типовите понудиле цена на изнајмување (За првиот цена [/FONT][FONT=&quot]X[/FONT][FONT=&quot] денари[/FONT][FONT=&quot], [/FONT][FONT=&quot]а за вториот [/FONT][FONT=&quot]Y[/FONT][FONT=&quot]денари). Директорот може да земе неколку поголеми и неколку помали автобуси за превоз на учениците. Тој сака да ја одбере таа комбинација за која ќе потроши намалку пари.[/FONT]
[FONT=&quot]Ако ги знаете овие информации направете програма која ќе ја утвди најниската цена што ќе треба да ја плати директорот за даден број на ученици.

[/FONT]
[FONT=&quot]3. [/FONT][FONT=&quot]MP3 [/FONT][FONT=&quot]листа (динамичко програмирање)[/FONT]
[FONT=&quot]Еден студент има навика да слуша музика на својот [/FONT][FONT=&quot]MP3 Player[/FONT][FONT=&quot] пред да оди на испит. [/FONT][FONT=&quot]MP3 Player[/FONT][FONT=&quot]-от има капацитет [/FONT][FONT=&quot]N[/FONT][FONT=&quot] бајтови. Студентот исто така има и колекција од [/FONT][FONT=&quot]K[/FONT][FONT=&quot] песни секоја со големина од [/FONT][FONT=&quot]Si [/FONT][FONT=&quot]бајтови и афинитет [/FONT][FONT=&quot]Ai.[/FONT][FONT=&quot] Студентот повеќе сака да ги слуша песните спрема кои има поголем афинитет, а исто така една песна може да се сними на [/FONT][FONT=&quot]MP3 [/FONT]

Фала Однапред.:toe:
Ова е во моментов што можам да помогнам (недостиг на време)

1 провери го туториалот.
2 провери тука во делот за динамичко програмирање1.
3 немам коментар (не е јасно што се бара).
 

SkyDriver

Would like my bananna ?
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.140
Поени од реакции
221
JAVA Мобилизација

Јava 2 Мobile Еdition (J2ME)

- - -

Ј2МЕ е наменета за развој на JAVA апликации за разни мобилни уреди со 16 и 32-битни процесори/контролери и минимум меморија од 128KB. Уредите треба да бидат CLDC (Connection Limited Device Configuration) компатибилни, што значи да имаат имплементација на KVM - K(kilo) Virtual Machine, поедноставена верзија на Java Virtual Machine.
Има и друга J2ME конфигурација, наречена CDC (Connected Device Configuration), карактеристична за smart PDA уреди, интерактивни телевизори и слични електронски чуда со 32-битен процесор/контролер и минимум меморија од 2MB.

J2ME платформата e поделена на фамилии и категории според класата на мобилните уреди за кои станува збор. Категории може да бидат мобилни телефони, пејџери, разни рачни компјутери, а фамилиите претставуваат групи од категории со слични хардверски перформанси и побарувања. Мобилните телефони, едноставните пејџери и едноставните лични организатори спаѓаат во фамилијата на помали (small-footprint) уреди и имплементираат CLDC/KVM конфигурации.

Архитектурата на J2ME се состои од 4 нивоа, од повисоко кон пониско според следниов редослед:

- MIDP профил е API во кое се наоѓаат класите за кориснички интерфејс, вмрежување, меморирање на податоци и други.
- Профил е минималното API подмножество заедничко за една фамилија.
- Конфигурација го претставува минималното API подмножество заедничко за една категорија
- JVM нивото ја претставува имплементацијата на JVM на конкретниот уред.

Последните 3 нивоа ja сочинуваат CLDC конфигурацијата, која заедно со MIDP ја претставува мобилната Java извршна околина.

MIDlet

Аплет како термин горе-долу е во ред, со сервлет малку повеќе се крши јазикот, ама колку тоа немило звучи и колку грдо изгледа кога на кирилица ќе напишеш мидлет... Мобилните JAVA апликации наследуваат од класата MIDlet, која обезбедува функции за стартување, паузирање, рестартирање и завршување на текот на една MIDlet апликација.

Изработката на Јава MIDlet во ништо не се разликува од изработката на било која друга Java апликација. Како за почеток, од мноштвото развојни околини и емулатори кои можат да се најдат на Интернет, доволно е да се изберат оние од Sun:

- JDK со верзија барем 1.2,
- Колекцијата од алатки Ј2МЕWTK (Ј2МЕ Wireless Toolkit) за полесен развој и тестирање на мобилните апликации, пред истите да се имплементираат на телефонот. Заедно со J2MEWTK доаѓаaт и MIDP API класите, неопходни за развој на апликации за мобилни платформи.

Откако успешно се инсталира J2MEWTK со кодирање може да се започне веднаш. Кодот за Java класите може да се напише и во Notepad, а со помош на алатката KТoolbar од пакетот J2MEWTK класите се компајлираат и се тестираат на емулатор, пред да се префрлат на мобилниот телефон.

Прво, со алатката KToolbar се дефинира нов проект. Не е задолжително, но вообичаена пракса е MIDlet апликациите да се испорачуваат во JAR архива, придружена со таканаречен дескриптор со екстензија .jad, каде со парови променлива-вредност се опишуваат параметрите на апликацијата: производител, верзија, големина, извршна JAR архива, класите во неа итн. Во JAR архивата може да се спакуваат и повеќе MIDlet апликации, кои со самото нивно дефинирање во дескрипторот се достапни за повикување преку мени на мобилниот телефон. Со креирањето на проектот KToolbar ќе ви помогне во составувањето на дескрипторот.



Потоа, датотеката со изворниот код се сместува во соодветниот фолдер на проектот и понатаму е јасно - компајлирање и стартување на апликацијата на емулаторот.



Пред да се стартува апликацијата се врши и проверка на интегритетот на класите (preverify). Верификуваните класи се разликуваат од оние штотуку компајлираните и само такви можат да бидат имплементирани на мобилниот уред. KToolbar тоа го прави автоматски, за да не се мачите од командна линија со следнава синтакса:

preverify -classpath c:\pateka\do\klasite -d . ImeNaMIDlet

Едноставниот пример што следува генерира случаен број од 1 до 100, кој се прикажува со секое стартување на апликацијата.

import javax.microedition.lcdui.*;
import javax.microedition.midlet.*;
import java.util.*;

public class Broj
extends MIDlet
implements CommandListener {

private Form f;

public Broj() {
Random rnd = new Random();
Integer num = new Integer(1+Math.abs(rnd.nextInt()%100));
String rnds = num.toString();
f = new Form("BROJ");
f.append(new StringItem(null,rnds));
f.addCommand(new Command("Izlez", Command.EXIT, 1));
f.setCommandListener(this);
}

public void startApp() {
Display.getDisplay(this).setCurrent(f);
}

public void pauseApp() {}

public void destroyApp(boolean unconditional) {}

public void commandAction(Command c, Displayable s) {
notifyDestroyed();
}
}
Класата MIDlet е дел од пакетот javax.microedition.midlet и од неа наследуваат основните класи кај мобилните апликации, слично како што аплетите наследуваат од класата Applet. Меѓу другите, нејзини карактеристични функции се и startApp(), pauseApp() и destroyApp(), со кои се определува животниот тек на класата. Секоја мобилна апликација има точно една инстанца на класата Display, која содржи механизми за проверка на графичките можности на уредот и кореспондира со неговиот приказ.

При стартувањето на нашата апликација поставуваме активна во моментот да биде формата f, на која и е прикачен објект од типот StringItem, кој го содржи случајно генерираниот број. Кон формата е придодадена и команда за излез, со чие повикување се справува функцијата commandAction од имплементираниот интерфејс CommandListener. Во случајов имаме само една команда за излез и нема потреба од проверка која команда била повикана и пропратена кон функцијата commandAction. Другиот нејзин параметар се однесува на објект од било која класа што наследува од Displayable, како Canvas, Screen, Form, TextBox, Alert…, т.е. било кој интерфејс елемент што може да се прикаже на екран. Функцијата notifyDestroyed() и` припаѓа на класата MIDlet и со неа се известува извршната околина за завршувањето на апликацијата.

Покрај класата MIDlet, во мобилното MIDP API се наоѓаат и пакетите:

- javax.microedition.io, каде се наоѓаат класи и интерфејси за мрежно поврзување со надворешниот свет. За размената на податоци се одговорни објекти од класите на стандардниот java.io пакет.
- javax.microedition.rms, каде може да се најдат механизми за складирање на податоци на мобилниот уред и нивно чување помеѓу две стартувања на апликацијата.
- Гореспоменатиот javax.microedition.lcdui, кој се состои од класи за изградба на интерфејс, механизми за интеракција со корисникот и графика.

За програмирање на мобилни класи во игра се и пакетите java.lang, java.io и java.util од стандардната Java, редуцирани, соодветно на можностите на мобилните уреди.

Имплементација

По тестирањето, MIDlet апликацијата треба да се префрли на мобилниот уред со Java поддршка. Датотеките со екстензии .jar и .jad може да се преземат од Интернет (ако цената на мобилната минута ви e евтина), а може и да се префрлат со воспоставување на врска помеѓу компјутерот и мобилниот телефон. Со телефонот Siemens SL45i доаѓа и софтвер кој го додава мобилниот телефон како device во Windows Explorer, па можете да замислите колку ми беше тешко да ги префрлам датотеките преку сериска порта во еден од неговите Java директориуми.

Ресурси

Присутноста на Java кај се` поголем број на мобилни уреди, кои полека но сигурно се множат и кај нас, води кон поголем развој на мобилни Java апликации. На Интернет страниците кои нудат MIDlet апликации за download, најчесто ќе најдете игри и други „џиџи-миџи“, но присутни се и интересни алатки и апликации за комуникација, кои навистина може да му притребаат на корисникот на мобилниот уред. За download и помош при развојот на Java мобилни апликации, меѓу другите можете да ги посетите и адресите:

http://www.midlet.com
http://www.midlet.org
http://www.javamobile.com
http://www.microjava.com
http://wireless.java.sun.com
http://www.jguru.com/FAQ/j2me
http://www.zindell.com

Извор
 

KoNtEjNeR

sapun
Член од
19 декември 2005
Мислења
2.306
Поени од реакции
44
ај нешто едноставно ако може некој...
за јава аплет...
имам едно текст поле кај што внесувам текст, и после сакам да го цртам тој текст со паинт метод
public void paint (Graphics g) {
g.drawString( ??? , 25 , 25)
}
како да го земам текстот што го испишувам во текстуалното поле...
со тостринг() ??? ај ако може некој нека пише...
 

диме

When Am I ?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
806
Поени од реакции
21
ај нешто едноставно ако може некој...
за јава аплет...
имам едно текст поле кај што внесувам текст, и после сакам да го цртам тој текст со паинт метод
public void paint (Graphics g) {
g.drawString( ??? , 25 , 25)
}
како да го земам текстот што го испишувам во текстуалното поле...
со тостринг() ??? ај ако може некој нека пише...
tekstpole.getText()
 

KoNtEjNeR

sapun
Член од
19 декември 2005
Мислења
2.306
Поени од реакции
44
малце помош за запишување во датотека...

Код:
Writer writer = null;
 try
        {


            File file = new File("write.txt");
            writer = new BufferedWriter(new FileWriter(file));
            writer.append(user);
        } catch (FileNotFoundException e)
        {
            e.printStackTrace();
        } catch (IOException e)
        {
            e.printStackTrace();
        } finally
        {
            try
            {
                if (writer != null)
                {
                    writer.close();
                }
            } catch (IOException e)
            {
                e.printStackTrace();
            }
        }
е сега кога ке го уклучам аплетот, и кога ке напишам нешто на местото за јузер и идам на копчето што го стартува кодов погоре... и напишам пак нешто и пак на копчето и така натака... во датотеката ми се памти само последниот запис, а јас сакам да ги додава записите за секое притискање на копчето...
append во txtfield си работи, а во датотека само последниот запис, мислам дека датотеката ми се брише и се отвара нова и затоа е тоа така, па ако некој знае како да не ми ја пребришува содржината нека пише
 

NECsLon^

Kimi Räikkönen
Член од
27 ноември 2005
Мислења
80
Поени од реакции
2
малце помош за запишување во датотека...

Код:
Writer writer = null;
 try
        {


            File file = new File("write.txt");
            writer = new BufferedWriter(new FileWriter(file));
            writer.append(user);
        } catch (FileNotFoundException e)
        {
            e.printStackTrace();
        } catch (IOException e)
        {
            e.printStackTrace();
        } finally
        {
            try
            {
                if (writer != null)
                {
                    writer.close();
                }
            } catch (IOException e)
            {
                e.printStackTrace();
            }
        }
writer = new BufferedWriter(new FileWriter(file, true));
 

Kajgana Shop

На врв Bottom