Флешување, декодирање, репарирање, апдејт... се за сервис!

Член од
25 февруари 2009
Мислења
1.565
Поени од реакции
417
колку е маска за нокиа 2600 ?
 

Necrophilia

Find Prettys Womans from your city for night
Член од
13 август 2006
Мислења
7.633
Поени од реакции
140
Да го апдејтуваш софтверот (или да го убиеш) твојот алкател телефон :)
 

Necrophilia

Find Prettys Womans from your city for night
Член од
13 август 2006
Мислења
7.633
Поени од реакции
140
Ризично е а на тој телефон нема ништо да добиеш со апдејтот
Има некои ситни подобрувања и компатибилност на јава апликациите :)
а во врска со ризикот, треба да немаш ич среќа да прекине на апдејт и потоа да не го чита повеќе компјутер, како и да е ти е во секој подобро опремен сервис за 600/800 денари ќе ти го оправат.
 
Член од
20 јануари 2009
Мислења
650
Поени од реакции
531
Имам алкател от800 (од т-мобајл кодиран). го однесов на сервис, ми го декодираја, клавам картичка од ВИП, го носам во продажен салон да ми намести профил за интернет и ми вика дека неможи да има интернет, не бил целосно одкодиран, имало два вида на кодови. Едниот бил за да можи да ја препознај картичката и да можи да прима и реализира повици, а другиот бил за дата податоци (интернет)... се вратив во сервисот, и ми викат дека такво нешто нема т.е. дека само 1 код е и тоа за интернетот нема врска со никаков код. Кој е во право?
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
718
прави ли некој од тука присутните промена на виндовс на телефон? имам 5.0 сакам по јако малку, 6.0 или 6.1 или кој може да биде на телефонот QTEК со тач.... и нај битното...цената се разбира...

плус. имам монтирано уште неколку ситници-апликации кои ако може би сакал да си останат...
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.099
Поени од реакции
1.885
прави ли некој од тука присутните промена на виндовс на телефон? имам 5.0 сакам по јако малку, 6.0 или 6.1 или кој може да биде на телефонот QTEК со тач.... и нај битното...цената се разбира...

плус. имам монтирано уште неколку ситници-апликации кои ако може би сакал да си останат...
Пиши кој модел го имаш точно, апликациите и сл ќе отидат све се брише
 
Член од
17 јули 2008
Мислења
280
Поени од реакции
5
Здраво ај ако мозе некој да ми помогне имам навигација NUVI 255WT и немам мапи за Македонија и за соседните земји,а ми требаат.Мозе некој некако да ми помогне или кај да одам да ми стават мапи ? Или ако постои некој сајт каде мозам сам да си downloadiram фала и поздрав однапред мозе и на пп да пратите
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
1.346
Поени од реакции
184
Imam sony ericsson Z530o i nesto softverot e zafrknat i morat da se preflesovat,ako mozit da mi go dajte softverot za telefonov i das mi kazite kako da go instaliram i kako da go prefrlam vo telot
 

Martin_GSM

бившиот torrent
Член од
13 април 2006
Мислења
2.076
Поени од реакции
68
Пред да почнете да флешувате осигурајте се дека ги имате следниве фалјови:

- SeTool2lite - V1.11
- MAIN flash file
- FS flash file
- Custpack
- Правилно инсталирани Flash Drivers...

1. Исклучете го телефонот...
2. Извадете ја СИМ картичката.
3. Вратете ја батеријата назад но не го уклучувајте телефонот...
4. Уклучете ја програмата SeTool2lite.
5. Одберете го вашиот модел на телефон во полето "Phone Type".
6. Потоа притиснете го копчето ADD. Најдете ги и додадете ги MAIN и FS фајловите... Тие треба да бидат одпакувани т.е. во .fbn/.mbn или .bin формат...
7. Во MISC Files додадете ја архивата со Custpackot, значи како што е зипувана, целата... Програмот треба да ја препознае и од левата страна, во логот, да ги даде нејзините информации т.е. кои јазици ги содржи како и инфо за CDA...



8. Кликнете го копчето FLASH!
9. Држете го копчето C (на телефонот нормално) и конектирајте го телефонот на УСБ кабелот... Флешивањето автоматски ке почне штом телефонот е препознаен од страна на компјутерот...
9. Чекајте додека телефонот се флешува... Постапката треба да се одвива по следниот редослед:
- flashing MAIN,
- flashing filesystem,
- customization... (ова може да се следи во логот од левата страна)...
10. Кога флешувањето ќе заврши, ќе бидете известени дали е тоа успешно или не... Доколку сте направиле се точно нема причина да не биде успешно, нормално...
11. Извадете го телефонот од УСБ кабелот, вратете ја назад СИМ картичката. Уклучете го телефонот...

- Ова е на ваш сопствен ризик... Јас или било кој од членовите на форумов не одговара за никаква штета настаната поради неправилно користење на програмите или следење на туторијалот...

прогуглај ке ги најдеш сите работи што ти требаат
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
1.346
Поени од реакции
184
fala @torrent za pomosta,za nekoj den ke probam i ako mozit pratimi pp so tvoj msn,za vo sekoj slucaj da ne zgresam, a i da zafrknam nes ne se ti odgovoren bidejki nemat so da se izgubit od telot bidejki e zafrknat :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom