Разликата во години

DarkWalker

Think globaly , Act Localy!!!
Член од
4 февруари 2006
Мислења
1.209
Поени од реакции
70
Бев со едно девојче 5 години помало од мене , таа сака да сме у врска , ми се свига ептен девојчето али мене ми е незгодно што да правам :toe: знам дека не се битни годините али ...
 

DonJas

Married and Happy
Член од
22 јуни 2008
Мислења
2.651
Поени од реакции
586
Нема врска. Да тврдиш такво нешто не ти се доволни три примера туку статистички податоци на да речеме 1000 пара каде жените се помлади од 35 а мажите постари да речеме 15 години. Истите тие споредено со други 1000 пара со да речеме разлика од најмногу 5 години. Ако првата група има повеќе дефектни деца тогаш може да тврдиш такво нешто. Ако немаш такви податоци се што тврдиш е чиста шпекулација.
Значи вака, не е шпекулација, сите примери што ги наведов погоре, им е кажано зошто е настаната таа ретардација, и дефекти, и научно е докажано дека 50% од децата што се раѓаат при родители со разлика во години поголема од 15 во однос машко кон женско се со ретардација, а ако се 15 години во однос женско кон машко тогаш е околу 40%.

Кон болдираното. Комшиите се најмалце битни :tapp:
Луѓето оговараат и тоа е чисто секојдневие. Ако сака некој да ти најде влакно во јајце ќе ти најде. Ти живееш за себе не живееш за другите. Можеби би те оговарале исто и за твоја врсничка со која идеш ако не им прави ќееф. Значи не е до годините, секогаш муабетот е другите што ќе кажат.Истото важи и за родните, што ми е гајле некој/а си што ќе каже за мојот партнер кога прашање е дали и еднаш во годината ќе крене телефон да ме праша како сум?
Родителите да битни се, меѓутоа не управуваат со животот на децата, тие можат да имаат сопствено мислење кое не секогаш се совпаѓа со твоето.

Понатаму годините се битни ама не и најбитни. Битно е човекот како се држи за тие години. Сум имала прилика да видам луѓе кои си го имаат годините и кога ќе ти кажат всушност колку имаат ти остануваш со подотворена уста, зашто во најмала рака си ги сметал за барем 20 години помлади. Исто така сум видела и 30 годишна како личи на 40 и нешто. Се запустила родила 2 деца се здебелила не обраќа внимание на самата себеси и ете го резултатот.

А ова за ретардираните деца некако не ми држи муабетот. Сакам да слушнам стручно мислење дали навистина имаат удел годините кога се прави вакво дете или причината е сосем друга.
Лугето оговараат и е чисто секојдневие. Ама едно е кога те оговараат пошо маж ти е грд(фигуративно), а друго е коа те оговараат дека си со некој што може да ти биде татко. Тогаш оговарањето може да ти направи проблеми, пошо им оставаш простор да вадат и секакви разни причи, а трачеви се шират побрзо од вирус. По некое време лугето нема да можат да разликуваат што е трач а што е вистина, и на крај врската ке ви пропадне. Не е на арно таа работа, со 15 години разлика, прво не е природно, не е по редот на нештата. Второ не е ни здраво. Нема да можете да имате здрави прави деца, т.е можете ама шансите и не се толку добри. Друга работа, да речеме еве земеш човек 17 години постар од тебе, пример, мислиш дека ке ја дочекаш староста со него? Или на 40 години ке бидеш вдовица. Еве да речеме си жена што се држи, внимава на себе, не изгледаш ко за 40-45, Типот каков и да е, на 65-70 ке биде дедо, и евентуално ке умре. А вака, коа разликата е 5 години максимум, е многу различно.
Здрави прави деца, ти 60 тој 65, ти 30 тој 35, и да искочиш луге нема да те гледаат попреку, и ке имаш маж до крајот на животот. Е сега ти види.

Ако не веруваш, слободно користи гугл, се ке ти каже. Научно е докажано дека ретардирани деца се раѓаат при инцест, разлика во години, старост на мајката, недоволно развиени тестиси на таткото, и уште неколкунаесет стотици примери.
 

delfybuba

Schatje
Член од
22 октомври 2008
Мислења
1.212
Поени од реакции
93
Секој со својот избор нели?
Ако се заљубени многу,разликата во години нема да и пречи.
Нели како викаат-љубовта не познава граници ниту разлика во години.

Лично,сум против големи разлики во годините,ама ако се десило и ако нема чаре...

Инаку,јас сум помлада две години од него,слично размислуваме,што би рекле старите на исти ум сме.
 
Член од
19 јули 2006
Мислења
3.157
Поени од реакции
129
Значи вака, не е шпекулација, сите примери што ги наведов погоре, им е кажано зошто е настаната таа ретардација, и дефекти, и научно е докажано дека 50% од децата што се раѓаат при родители со разлика во години поголема од 15 во однос машко кон женско се со ретардација, а ако се 15 години во однос женско кон машко тогаш е околу 40%.
Кој научно докажал и каде е објавена таква студија, баш ме заинтересира.
 
M

Mr.InF3ction

Гостин
за да има добра врска помеѓу постар и помлад партнер....
помладиот треба да е многу поматен... и постариот малце глупав... за да бидат некаде 50-50 па да можат исто да размислуваат од иста гледна точка да гледаат на работите и да се слагаат :toe:
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.734
Поени од реакции
71.277
Бев со едно девојче 5 години помало од мене , таа сака да сме у врска , ми се свига ептен девојчето али мене ми е незгодно што да правам :toe: знам дека не се битни годините али ...
Peer ic da ne ti e gajle. So ima vrska vise ste postari. Ti imas 21 ona 16 taman:):):)
Razlikata u godini e bitna ako imate 13 i 19 da receme posle ne e vazno tolku, bitna e ljubovta:vozbud:

за да има добра врска помеѓу постар и помлад партнер....
помладиот треба да е многу поматен... и постариот малце глупав... за да бидат некаде 50-50 па да можат исто да размислуваат од иста гледна точка да гледаат на работите и да се слагаат :toe:
Bravo za postov konecno i ti da izmudruvas nesto so mi se dopaga:pos2:
 

DonJas

Married and Happy
Член од
22 јуни 2008
Мислења
2.651
Поени од реакции
586
Кој научно докажал и каде е објавена таква студија, баш ме заинтересира.
Точно кој незнам. Не сум се интересирал до толку. Ама слободно прашај некој доктор од таа област, истото ке ти го каже.
 
Член од
19 јули 2006
Мислења
3.157
Поени од реакции
129
Точно кој незнам. Не сум се интересирал до толку. Ама слободно прашај некој доктор од таа област, истото ке ти го каже.
Значи точно кој не знаеш и не си се интересирал толку а тврдиш нешто како факт :icon_lol: . Така и мислев дека ќе биде :icon_lol:.

Еве за тебе еден контра аргумент овојпат потврден со факти:

"We studied how parental age difference at marriage affected [families'] reproductive success among Sami people who married only once in their lifetime," says ecologist Samuli Helle of the University of Turku in Finland. "We found that marrying women 14.6 years younger maximized men's lifetime reproductive success—in other words, the number of offspring surviving to age 18."


http://www.scientificamerican.com/article.cfm?id=what-is-the-best-age-difference-for-husband-and-wife
 
Член од
13 август 2008
Мислења
1.145
Поени од реакции
893
Значи вака, не е шпекулација, сите примери што ги наведов погоре, им е кажано зошто е настаната таа ретардација, и дефекти, и научно е докажано дека 50% од децата што се раѓаат при родители со разлика во години поголема од 15 во однос машко кон женско се со ретардација, а ако се 15 години во однос женско кон машко тогаш е околу 40%.



Лугето оговараат и е чисто секојдневие. Ама едно е кога те оговараат пошо маж ти е грд(фигуративно), а друго е коа те оговараат дека си со некој што може да ти биде татко. Тогаш оговарањето може да ти направи проблеми, пошо им оставаш простор да вадат и секакви разни причи, а трачеви се шират побрзо од вирус. По некое време лугето нема да можат да разликуваат што е трач а што е вистина, и на крај врската ке ви пропадне. Не е на арно таа работа, со 15 години разлика, прво не е природно, не е по редот на нештата. Второ не е ни здраво. Нема да можете да имате здрави прави деца, т.е можете ама шансите и не се толку добри. Друга работа, да речеме еве земеш човек 17 години постар од тебе, пример, мислиш дека ке ја дочекаш староста со него? Или на 40 години ке бидеш вдовица. Еве да речеме си жена што се држи, внимава на себе, не изгледаш ко за 40-45, Типот каков и да е, на 65-70 ке биде дедо, и евентуално ке умре. А вака, коа разликата е 5 години максимум, е многу различно.
Здрави прави деца, ти 60 тој 65, ти 30 тој 35, и да искочиш луге нема да те гледаат попреку, и ке имаш маж до крајот на животот. Е сега ти види.

Ако не веруваш, слободно користи гугл, се ке ти каже. Научно е докажано дека ретардирани деца се раѓаат при инцест, разлика во години, старост на мајката, недоволно развиени тестиси на таткото, и уште неколкунаесет стотици примери.

Пак ке кажам се е релативна работа. Дека некој на 70 може да биде баба или дедо со бастум се лажеш. Познавам жена на 70 што можат 50 годишни да и завидуваат. Некој и 5 години постар од тебе може да ти изгледа како татко или мајка ако не се одржува. Секој може да извади секаква приказна затоа што ова е балкан и не само за годините за се останато. Така да овој аргумент уште од старт не држи некако. Дека просекот умира на 70, умира меѓутоа прашање е што тие виделе и како го поминале животот. Староста е огледало на твојот живот на твоето одржување и секако на начинот на кој умееш да го живееш. :smir:
 

Drama Queen

Sky Catcher
Член од
2 септември 2007
Мислења
1.739
Поени од реакции
64
Порано размислував дека годините имаат некаква врска во животот,ама сега мислам дека се е до искуството,разбирањето на работите и соочувањето со нив.Врска ко врска нема да успее и ако се 1 година разлика а имаат различни сфаќања,погледи и не се разбираат меѓусебно!Ако се на иста фрекфенција мислам дека годините не се проблем:pipi:
 

DonJas

Married and Happy
Член од
22 јуни 2008
Мислења
2.651
Поени од реакции
586
Значи точно кој не знаеш и не си се интересирал толку а тврдиш нешто како факт :icon_lol: . Така и мислев дека ќе биде :icon_lol:.

Еве за тебе еден контра аргумент овојпат потврден со факти:



http://www.scientificamerican.com/article.cfm?id=what-is-the-best-age-difference-for-husband-and-wife
Сега сакаш да ми кажеш дека ги излажале пријателиве што ни се, и дека сите други што ДОКТОР СПЕЦИЈАЛИСТ им кажал дека во тоа е проблемот ако не се во сродна врска.

Дека некој блог направен од ученици е поверодостоен од луге што си го потрошиле животот на учење за да бидат специјалисти?

Пак ке кажам се е релативна работа. Дека некој на 70 може да биде баба или дедо со бастум се лажеш. Познавам жена на 70 што можат 50 годишни да и завидуваат. Некој и 5 години постар од тебе може да ти изгледа како татко или мајка ако не се одржува. Секој може да извади секаква приказна затоа што ова е балкан и не само за годините за се останато. Така да овој аргумент уште од старт не држи некако. Дека просекот умира на 70, умира меѓутоа прашање е што тие виделе и како го поминале животот. Староста е огледало на твојот живот на твоето одржување и секако на начинот на кој умееш да го живееш. :smir:
Добро кажи ми ти дали тој маж, ке дочека внуци, дали тој ке има снага да биде дедо додека тие пораснат? Ќе дочека паравнуци? Или според твојата психологија, ке се земе ќерка му на 13 години пошо мажот нејзин ке има 28, а ќе се фатат кога таа ке има 8 години, а тој 22. Како и да е, таа разлика не е добра. Се растура целиот концепт на брак меѓу двајца луге. Цела фамилија после ке биде комплетно пореметена. Да речеме девојката според просек го раѓа првото дете на 25 години, тој веќе има 50 и нешто. Детето да предпоставиме дека ке биде женско, кога ке стигне да роди дете на 25 години, татко и, ке има 75, кога детето ке почне да разбира, еве да речеме да има 10 години, дедото ке има 85, и тешко дека ке биде жив. Значи второто дете нема ни да го памти дедото, пошо нема да го има видено. А јас на пример, сум имал и прадедо, дедо не сум имал, пошто има умрено од рак, од на мајка ми страната, имам дедо од на татко ми страната. Језда и моите се така со 8 години разлика, ама пак не се 15.

Порано размислував дека годините имаат некаква врска во животот,ама сега мислам дека се е до искуството,разбирањето на работите и соочувањето со нив.Врска ко врска нема да успее и ако се 1 година разлика а имаат различни сфаќања,погледи и не се разбираат меѓусебно!Ако се на иста фрекфенција мислам дека годините не се проблем:pipi:
Ако се на иста фрекфенција, и на исти години, врската ке успее. Ако се на различна фрекфенција колку сака нека биде разликата во години, врската не успева. :)
 

haCk0r

Customization Windows OS
Член од
8 јануари 2009
Мислења
4.250
Поени од реакции
1.562
Кај мене е обратно женсками е постара од мене и тоа 3 години :kesa:
Едит: 4 сме биле LoL
 
Член од
13 август 2008
Мислења
1.145
Поени од реакции
893
Добро кажи ми ти дали тој маж, ке дочека внуци, дали тој ке има снага да биде дедо додека тие пораснат? Ќе дочека паравнуци? Или според твојата психологија, ке се земе ќерка му на 13 години пошо мажот нејзин ке има 28, а ќе се фатат кога таа ке има 8 години, а тој 22. Како и да е, таа разлика не е добра. Се растура целиот концепт на брак меѓу двајца луге. Цела фамилија после ке биде комплетно пореметена. Да речеме девојката според просек го раѓа првото дете на 25 години, тој веќе има 50 и нешто. Детето да предпоставиме дека ке биде женско, кога ке стигне да роди дете на 25 години, татко и, ке има 75, кога детето ке почне да разбира, еве да речеме да има 10 години, дедото ке има 85, и тешко дека ке биде жив. Значи второто дете нема ни да го памти дедото, пошо нема да го има видено. А јас на пример, сум имал и прадедо, дедо не сум имал, пошто има умрено од рак, од на мајка ми страната, имам дедо од на татко ми страната. Језда и моите се така со 8 години разлика, ама пак не се 15.

Ќе дочека внуци може и да дочека правнуци збориме за разлика од 15 години нормално. Дека концептот на бракот се руши не се сложувам ама воопшто. Годините не можат да се вратат назад и тоа е непобитен факт, ама не значи тоа дека утре задутре ако најдам некој сличен на мене и ја имаме таа разлика во години ќе го оставам само затоа што општеството ставило некои си непишани граници на години помеѓу двајца брачни партнери. Ако мене ми е убаво и ако сум сигурна дека токму со таа личност сакам да го поминам остатокот од мојот живот ќе бидам со истата без разлика на рекла кажала од трети личности. Подобро е 20 години супер брак и одличен партнер одколку 50 години мизерен брак и уште помизерен партнер. Нели сите одиме на квалитет не на квантитет? Или грешам ?!
 
Член од
19 јули 2006
Мислења
3.157
Поени од реакции
129
Сега сакаш да ми кажеш дека ги излажале пријателиве што ни се, и дека сите други што ДОКТОР СПЕЦИЈАЛИСТ им кажал дека во тоа е проблемот ако не се во сродна врска.

Дека некој блог направен од ученици е поверодостоен од луге што си го потрошиле животот на учење за да бидат специјалисти?
Доктор може да ти каже и да си го исечеш пошто премногу секс ќе ти биде штетен по здравје ама не значи дека одма ќе трчаш да купиш жилет или сепак ќе трчаш пошто чичко доктор тебе така ти кажал :icon_lol:.

Ако не објавиш линк за таква студија а очигледно немаш значи дека збориш од памет и сакаш да убедиш некого во нешто за што немаш никакви докази.

Линкот од Scientific American не е од блог ама ти за тоа немаш поим пошто најверојатно не си го ни прочитал а уште помалку разбрал.

У краен случај на 17 години имаш ти уште многу леб да јадеш за да дискутираш дали се годините битни или не и дали ќе имало вакви или онакви последици.
 

wild dolphin

Мал човек а голем ждерач
Член од
12 мај 2009
Мислења
1.702
Поени од реакции
229
лично за мене постар до 10 години од мене ок но помал ни една година!
но за да успее една врска ако има љубов и разбирање ако двајцата си се сродни души ниедна разлика во години неможе да смени нешто!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom