Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
20 јануари 2023
Мислења
365
Поени од реакции
480
Decki preporaka za malo gradsko kolice do 2500evra so 4/5 vrati.
Barav clio ili corsa ali ic nema izbor i povekjeto se so plin ili dizel. Mi treba pretezno za gradska voznja i mora da ima servo i klima.
Nemoj poradi predrasudi da begas od plinot. Negativni osobini na plinot istaknuvaat vo najgolem del ludje koi nikogas ne vozele plin.
Imase do pred nekoja godina dobar blog od eden inzener srbin ("stalker", uste moze da se najde na Net) koj analizirase razni uljinja i toa bese glavnata tema, pa tuka mozese da se procita kolku plinot pomalku go rasipuva uljeto od benzin i dizel, i kolku mnogu toa pridonesua za podolg vek na motorot, so ogled da, normalno, nikoj ne menuva ulje na 2-3.000 km.
Moe licno iskustvo, staven plin na Alfa 156 2.0, nezen i "sportski" motor, plinot staven koga ja zedov so 70.000 verojatno i nesto vratena, ja prodadov so 230.000 km bez nikakvi problemi so motorot nitu plinskata instalacija, samo redovno godisno menuvanje na filterot za plin. Alfa ko Alfa, imase menuvanje ramenja, menjacot (eden lager otkaza pa smenet cel so poloven), kompresorot ispustase freon, ler gasot i sl, ama motorot i plinot sekogas OK, i sega uste se vozi, samo godinava pominaa sekade so nea 15-tina iljadi km. Za sigurnost isto licno iskustvo, Seat Cordoba vo totalka za otpad (prevrtena pa nabiena na ograda od pat koja pomina niz celata kola), ja otkupija nekolku stotini Evra samo poradi plinskata instalacija. Poln rezervoar benzin tuka poloso bi pominal.
E sega ne sekoja kola e najpogodna za plin poradi nezni ventili i sl, najcesto japonbcite, po nekoj francuz i italijan, Ama toa i sami ke ti go kazat vo (dobar) servis za plin.
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.653
Поени од реакции
1.513
Nemoj poradi predrasudi da begas od plinot. Negativni osobini na plinot istaknuvaat vo najgolem del ludje koi nikogas ne vozele plin.
Imase do pred nekoja godina dobar blog od eden inzener srbin ("stalker", uste moze da se najde na Net) koj analizirase razni uljinja i toa bese glavnata tema, pa tuka mozese da se procita kolku plinot pomalku go rasipuva uljeto od benzin i dizel, i kolku mnogu toa pridonesua za podolg vek na motorot, so ogled da, normalno, nikoj ne menuva ulje na 2-3.000 km.
Moe licno iskustvo, staven plin na Alfa 156 2.0, nezen i "sportski" motor, plinot staven koga ja zedov so 70.000 verojatno i nesto vratena, ja prodadov so 230.000 km bez nikakvi problemi so motorot nitu plinskata instalacija, samo redovno godisno menuvanje na filterot za plin. Alfa ko Alfa, imase menuvanje ramenja, menjacot (eden lager otkaza pa smenet cel so poloven), kompresorot ispustase freon, ler gasot i sl, ama motorot i plinot sekogas OK, i sega uste se vozi, samo godinava pominaa sekade so nea 15-tina iljadi km. Za sigurnost isto licno iskustvo, Seat Cordoba vo totalka za otpad (prevrtena pa nabiena na ograda od pat koja pomina niz celata kola), ja otkupija nekolku stotini Evra samo poradi plinskata instalacija. Poln rezervoar benzin tuka poloso bi pominal.
E sega ne sekoja kola e najpogodna za plin poradi nezni ventili i sl, najcesto japonbcite, po nekoj francuz i italijan, Ama toa i sami ke ti go kazat vo (dobar) servis za plin.
Za majka mi e kolata i ona neke plin poso strav i e. Dodusa i ja ne sum mnogu po plinot. Sakav da i kupam kola so servo i klima dodeka bev vo Mk bidejki segasnata nema ni klima ni servo. Za toa i poveke gleav malo gradsko kolice i benzinec da e. Ne uspeav da najdam nisto salam dodeka bev tamu bidejki nemase mnogu izbor. Problem u Mk e sho skoro site se prekupci i sitkaat koli i tesko e da se najde nesto zacuvano od covek sho go imal i odrzaval so godini. Imase korsa oglasena so 180.000km i mi prakja sliki od vnatre kade se gleda kilometraza od malku nad 268.000km :D
 
Член од
28 ноември 2009
Мислења
4.868
Поени од реакции
7.100
Добра вечер, да ме упати некој каде можам да купам кукиште на филтер за нафта за форд куга 2009 136кс 4х4

Screenshot_20240910_191738_Gallery.jpg
 
Член од
22 август 2006
Мислења
497
Поени од реакции
1.000
Дали знаете кај може да побарам заден браник за опел астра Ј седан 2015? Побарав делмак, каросеријамк, деловимк, аутоцентар и аутомакедонија, немаат.Некаде каде може да се побара?
 

Marquess

Ербап
Член од
20 јули 2009
Мислења
6.147
Поени од реакции
12.911
Дали знаете кај може да побарам заден браник за опел астра Ј седан 2015? Побарав делмак, каросеријамк, деловимк, аутоцентар и аутомакедонија, немаат.Некаде каде може да се побара?
Кардаш во Бутел.


Sent from my SM-S918B using Tapatalk
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
2.009
Поени од реакции
1.496
Дали знаете кај може да побарам заден браник за опел астра Ј седан 2015? Побарав делмак, каросеријамк, деловимк, аутоцентар и аутомакедонија, немаат.Некаде каде може да се побара?
Kardas
 
Член од
25 октомври 2008
Мислења
539
Поени од реакции
77
Дечки дајте предлог за кола над 2008 година, и цена до 8000 евра, што е најпаметно да се земе?
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
2.009
Поени од реакции
1.496
Дечки дајте предлог за кола над 2008 година, и цена до 8000 евра, што е најпаметно да се земе?
Astra j facelift,insignia,bmw 530d posledna seria,320d e90,skoda superb,skoda octavia. Ovie reno clio 2015 se mnogu ubaj ali odat malce nad 8000
 
Член од
25 октомври 2008
Мислења
539
Поени од реакции
77
Honda Accord 2.0 бензин , Honda Civic 1.8 бензин …
Seat exeo 2.0 143h, avensis 2010 2.0d, mazda 3/6 1.6d/2.0/2.2d 2009-2012god.
Astra j facelift,insignia,bmw 530d posledna seria,320d e90,skoda superb,skoda octavia. Ovie reno clio 2015 se mnogu ubaj ali odat malce nad 8000
Ви благодарам за предлозите, ќе ги разгледам. Следно прашање, предлог на добри плацеви, и кои плацеви да ги избегнувам?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom