Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.653
Поени од реакции
1.513
Decki preporaka za malo gradsko kolice do 2500evra so 4/5 vrati.
Barav clio ili corsa ali ic nema izbor i povekjeto se so plin ili dizel. Mi treba pretezno za gradska voznja i mora da ima servo i klima.
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
2.009
Поени од реакции
1.496
Decki preporaka za malo gradsko kolice do 2500evra so 4/5 vrati.
Barav clio ili corsa ali ic nema izbor i povekjeto se so plin ili dizel. Mi treba pretezno za gradska voznja i mora da ima servo i klima.
Fiat punto MK2 1.9mjet 80-85ks
Servo i sity servo
Klima
Abs
Elektrika na stakla i retrovizori
Maglenki
Naslon za raka
Poarna kola za vo grad amin
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.569
Поени од реакции
5.216
На ум бев уште пред летово да земам на старо Волво XC 60 до макс 2021 год и 100.000км пројдени. Се фемкав и реков ај нека иде за есенва. Летово ко што беше изгор а и наредните што идат ќе бидат бетер, по патиштава у живот немав видено толку прокувани коли од страна. Ај тоа али све беа да речеме од 2018-2019 па нагоре коли што германски што француски грото. Дали увозиве на половни се ризични ко никад, дали почнале бофал да ги прават коливе? Не е ефтина инвестиција да затвориш 40к ЕУР пример за на прво патување на 45 степена да те остави на сред пат.

Нека даде некој ум за половно возило од кај да се увезе у последно време? Бугарија и Словенија отпаѓаат у сам старт. Ја пратам на autobazar.eu али и таму е мачка у вреќа.
Погледни низ Шведска (пиши ПП ќе ти пратам страни ако сакаш)
Шведиве се доста коректни за овластени сервиси додека е под гаранција, плус имаат побрзо пристапни пакети на принцип секој месец плаќаш 25-30€ демек рата без камата и во било кој овластен можеш
да ја носиш па Макар и у Зимбабве бил

Али друже толку пари за половна е многу бе боље нова земи си (гледам и други тоа ти пишале)
За Волво не знам дали им е квалитетот на исто ниво, нели сега се под кинезите (Geely Holding).
Ако мислиш дека Кинезите штедат на нешто страшно се лажеш
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
16.238
Поени од реакции
36.508
Погледни низ Шведска (пиши ПП ќе ти пратам страни ако сакаш)
Шведиве се доста коректни за овластени сервиси додека е под гаранција, плус имаат побрзо пристапни пакети на принцип секој месец плаќаш 25-30€ демек рата без камата и во било кој овластен можеш
да ја носиш па Макар и у Зимбабве бил

Али друже толку пари за половна е многу бе боље нова земи си (гледам и други тоа ти пишале)

Ако мислиш дека Кинезите штедат на нешто страшно се лажеш
Не, пишав дека се газди Кинезите, чисто информативно, не знам дали е задржан квалитетот.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.569
Поени од реакции
5.216
Не, пишав дека се газди Кинезите, чисто информативно, не знам дали е задржан квалитетот.
Тоа што се Кинези газди не значи овие се со квалитет на Тему де, тоа ти го зборам
Кинезите се од 2010 година газди па овие се уште најбезбедни

Геели има и некои 10% од мерцедес ако така гледаш :)
Да не ме разбереш погрешно не вика дека волво = мерцедес
Појма немам колку е квалитетен моторот пример што сами го развиваат или бил боље додека биле под форд или или …
Само сакав да кажам Кинези се газди е небитен податок у случајов
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
25.253
Поени од реакции
41.641
Иако е кинеска марка Волво, квалитетот е ист. Али мислам дека е преценета, па за 30к можеш комотно да си земеш Ауди А7 или А8. А овде плаќаш едно XC60 со некоја бејзик опрема.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
16.238
Поени од реакции
36.508
Тоа што се Кинези газди не значи овие се со квалитет на Тему де, тоа ти го зборам
Кинезите се од 2010 година газди па овие се уште најбезбедни

Геели има и некои 10% од мерцедес ако така гледаш :)
Да не ме разбереш погрешно не вика дека волво = мерцедес
Појма немам колку е квалитетен моторот пример што сами го развиваат или бил боље додека биле под форд или или …
Само сакав да кажам Кинези се газди е небитен податок у случајов
Ми се видоа многу пари, затоа му пишав да има обзир и за тоа.
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
2.009
Поени од реакции
1.496
Fala za predlogot ali ne mozam ni edno od ovie da najdam na reklama5 i po fb grupine za prodavanje koli
 
Член од
2 декември 2020
Мислења
79
Поени од реакции
63
Дали знае некој мајстор што лепи блок на мотор?
Drugar neznam kako stois so pari (znaeme se deka e otideno u PM so ceni)ama lepenje blok na motor kolku i da ne se razbiram ne bi pravel, osven ako nemas moznost da najdes takov poloven motor.Ako imas moznost po moe mislenje podobro da najdes nekoj dr poloven motor pa makar moral i generalka da mu pravis. Ova so zavaruvanje na blok ne mi e ok
Pozz
 
Последно уредено:

peac+tapanar

музицар
Член од
22 јануари 2015
Мислења
73
Поени од реакции
21
Царина за ауто ти е различна во секоја царинска управа. Маме им ебам, за пари се ќе дадат. На две различни локации ми бараа - 1500 евра и 750 евра.
Нека се кажат по име. Да се каже на тв на вести. Да се пријави во инспекции?
Автоматски споено мислење:

Не гледам галама уште на форумов за Intelligent Speed Assistance (ISA):

.

Имаше денес баш статија за ова за тука, и ми изгледа дека старите возила ќе дигаат на цена ако новите доаѓаат со овој систем.


New anti-speeding system coming to Australia is dangerous
An overreach in authority by the European Union on speed limiters is having a noticeable negative impact on Australians buying new cars.
А што ако те брка некој со кола што нема таков систем?
 
Последно уредено:
Член од
2 мај 2006
Мислења
133
Поени од реакции
83
Здраво луѓе, поздрав до сите! Ми треба мала помош, од неодамна сум сопственик на опел инсигниа (2011) па имам 2 прашања
Првото е што имам проблем со bluetooth и мобилниот телефон, значи успевам да го конектирам (Pairing) мобилниот со автомобилот, но не можам да пуштам музика од мобилен, ми дава само calls!
И второто прашање ми е паркинг сензорите не работат, а копчето кога ќе го стиснам за да ги активирам трепка 2 -3 пати црвено и се гаси, второто копче за паркинг до него исто така не свети кога ќе го стиснам, само третото копче (претпоставувам дека е за паралелно паркирање) тоа работи.Исто така кога ќе ставам во рикверц, ми излагаше parking assist, но повеќе ни тоа не ми излага, исто така и ретровизори се спуштаа надоле кога ќе пребацам во рикверц сега и тоа не сака... На бордот не ми дава никаква грешка, а во CONFIG подесувањата си стојат вклучени на ON, ве молам за помош или совет. Ви благодарам. Поздрав
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
2.009
Поени од реакции
1.496
Здраво луѓе, поздрав до сите! Ми треба мала помош, од неодамна сум сопственик на опел инсигниа (2011) па имам 2 прашања
Првото е што имам проблем со bluetooth и мобилниот телефон, значи успевам да го конектирам (Pairing) мобилниот со автомобилот, но не можам да пуштам музика од мобилен, ми дава само calls!
И второто прашање ми е паркинг сензорите не работат, а копчето кога ќе го стиснам за да ги активирам трепка 2 -3 пати црвено и се гаси, второто копче за паркинг до него исто така не свети кога ќе го стиснам, само третото копче (претпоставувам дека е за паралелно паркирање) тоа работи.Исто така кога ќе ставам во рикверц, ми излагаше parking assist, но повеќе ни тоа не ми излага, исто така и ретровизори се спуштаа надоле кога ќе пребацам во рикверц сега и тоа не сака... На бордот не ми дава никаква грешка, а во CONFIG подесувањата си стојат вклучени на ON, ве молам за помош или совет. Ви благодарам. Поздрав
Eden od parking senzorite ne raboti zatoa i retrovizorite ne se spustat koga vrajkas rikvers. Stavia vo rikvers i so prstot doprigi senzorite i treba da osetis vibracia. Toj so nedava vibracia toj ne e vo red. Eden ako ne raboti gi deaktivira site ostanati senzori. Isto taka da si proveris i osigurac.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom