Македонска берза

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.120
Поени од реакции
3.327
За конверизијата немам што да кажам. Ама дека „ограничена за распределба, можат со една одлука да ги претворат во расположливи“ тоа малце потешко. Нека ме поправи некој ако не е така, ама еднаш во ограничени и амин после, толку, нема враќање назад. Тие пари влегуваат во сопствени средства и пресметки на адекватност на капитал.
Прегледај го приврзокот 427682
А кој го има напишано членот 1 и членот 2?

Сигурно е дел од уставот и не може да се промени без да се купат 81 пратеник.

Значи ако сака мнозинскиот акционер (односно оној кој има 51%) може да мења шо сака, тоа е најмалиот проблем, проблемот се приоритетните акционери и колку пари имаат вишок, односно колку им се за адекватен капитал, колку им требаат за реинвестирање и колку им се вишок и стојат онака на сметка.

Само за потсетување има првостепена одлука од суд за поништување на одлуката за дивиденда, Пекабеско па имаше првостепена одлука дека наградата од милион евра била законска, оди најди и крајот на судиите
 
Член од
10 септември 2011
Мислења
40
Поени од реакции
40
Кој брокер има најмала брокерска провизија за тргување на Македонската берза? Според моето истражување, најниската провизија што можам да ја најдам е во Комерцијална банка со 0.75%. Дали има некој брокер со помала брокерска провизија?
 
Последно уредено:
Член од
15 февруари 2012
Мислења
435
Поени од реакции
537
Тешка геостратешка грешка !
Грешка или не, само времето ќе даде одговор. Најмногу во Македонија ме загрижува балонот што се формира на пазарот на недвижнини...
 
Член од
26 јануари 2008
Мислења
284
Поени од реакции
205
Грешка или не, само времето ќе даде одговор. Најмногу во Македонија ме загрижува балонот што се формира на пазарот на недвижнини...
Mnogu lesno moze se da si dojde vo normala samo drzavara da im lupne danok na imot na firmive sto gradat i site sto imast po 100 i povede neprodadeni sakale nejkele ke mora da gi prodavaat i site fizicki lica koj imaa isto taka poveke stanovi danok na vtor tret cetrt da vidis kako se ke si fojde na svoe mesto.A kako sto imam info mnogu brzo ova ke dojde
Автоматски споено мислење:

Mnogu lesno moze se da si dojde vo normala samo drzavara da im lupne danok na imot na firmive sto gradat i site sto imast po 100 i povede neprodadeni sakale nejkele ke mora da gi prodavaat i site fizicki lica koj imaa isto taka poveke stanovi danok na vtor tret cetrt da vidis kako se ke si fojde na svoe mesto.A kako sto imam info mnogu brzo ova ke dojde
Ke si dojde centar na 1600 do 1800
 
Член од
9 септември 2024
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво,

Сакам да прашам во врска со акциите на Реплек, бидејќи сменија сооднос на акциите 1:10 , пример дивиденда за 2023 им беше нето 2700 по акција, дали сега поради тој однос во 2024 ќе биде друг износ на дивиденда?
 
Член од
15 февруари 2012
Мислења
435
Поени од реакции
537
Mnogu lesno moze se da si dojde vo normala samo drzavara da im lupne danok na imot na firmive sto gradat i site sto imast po 100 i povede neprodadeni sakale nejkele ke mora da gi prodavaat i site fizicki lica koj imaa isto taka poveke stanovi danok na vtor tret cetrt da vidis kako se ke si fojde na svoe mesto.A kako sto imam info mnogu brzo ova ke dojde
Автоматски споено мислење:


Ke si dojde centar na 1600 do 1800
Е баш тоа ме плаши!
 
Член од
21 август 2017
Мислења
159
Поени од реакции
133
Колкава е цената на квадрат во Кисела Вода спроти Мечкаров во старите згради ? ако знаете се разбира
 
Член од
1 јануари 2013
Мислења
36
Поени од реакции
23
Dali nekoj moze da mi kaze kolku e brokerskata provizija na KB Broker, provizijata na CDHV i berzanskata provizija ?
 
Член од
7 март 2023
Мислења
49
Поени од реакции
45
Dali nekoj moze da mi kaze kolku e brokerskata provizija na KB Broker, provizijata na CDHV i berzanskata provizija ?
КБ Брокер, ако почнуваш, 0.75 + 0.2 + 0.1%
После 3 милиони промет, 0.75 станува 0.65, па уште паѓа...
Овие 0.2 и 0.1% се со минимум 100 денари, па за само една акција на Макстил на пример од 135 ден, ќе те чини +200 ден, ради минимумите.
На времето, КБ Брокер беше конкурентен со провизијата, не знам сега како е... имаш веб и тарифници. И овој на КБ е јавно достапен на сајтот на КБ.
 
Член од
1 февруари 2016
Мислења
262
Поени од реакции
210

Интересно... што мислите, реален став или пак борба за подобра понуда
 
Член од
1 јануари 2013
Мислења
36
Поени од реакции
23
posle izjavata na UO , ova mi stoe kako obid da se dobie nekoja podobra ponuda, nevestata e stasana za mazenje e see koj kolku ke ispie na svadbata :) ke vidime ke bide interesno ushte dve nedeli, mojot licen stav deka ponudata e i previsoka maksimum do 3000 bi dal jas , ama Hari sekako znae shto pravi i kako igra.
 
Член од
7 март 2023
Мислења
49
Поени од реакции
45

Интересно... што мислите, реален став или пак борба за подобра понуда
Прочитав. Втора понуда од КБ нема да има. Јас сепак затворив периодов со 3200 и 30% ќар. Доволно. Понатамошни игри не ме интересираат. Се надевам нема да помине како Еуростандард или Кумановска банка. Овие речиси 22% од Пелистерка не се малку, а и никогаш ситните акционери не прифаќаат сите од оваа или онаа причина. Сега не ми е веројатно дека прагот ќе биде достигнат. Пасивно ќе пратам од страна.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom