Парфеми

y2k

Член од
4 октомври 2022
Мислења
1.026
Поени од реакции
1.444
Скоро го здмав Tom Ford Black Orchid пд шатци и сум многу разочаран. 5200 за парфем кој од кога ке се прсниш за 2 часа ништо не се осеќа, мислам дека не вреди. Итоа мало паковање 30 или 50мл не сум сигурен.
Black Orchid овој..




Sent from my iPhone using Tapatalk
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.892
Поени од реакции
9.566
Почнав да читам за овој Армаф копијата на Авентус, дојдов до Армаф Иконик, копија на Блу Д Шанел, користел некој вториов? Искрено не се скапи, би ги земал и двата да ги пробам.
Screenshot_2024-09-05-22-14-28-71_40deb401b9ffe8e1df2f1cc5ba480b12.jpg
 
Член од
23 август 2024
Мислења
20
Поени од реакции
37
Подобро купете си некој дизајнер парфем за истите пари, од колку клон. На крај сепак е ефтина копија клонот.
Зависи,ако е Хуго Бос,Давидоф,ЦК,Лакост...до врата што траат и што си ги мириснал на некој кога си одел средно,или 1ва факс максимум пред 150 години тогаш исто се фаќа :) Не е работата да биде само дизајнер,иако се сложувам генерално подобро дизајнер отколку копииве што се форсираат последно време.
Не може секој да ги истрпи копиите на кожа после 1 саат.

Минатата Зима решив да му дадам шанса на Maison Margiela,го немаа Jazz Club на залиха а сакав некој баш од тој дизајнер и го земав Coffee Break можам да кажам дека тоа беше грешка,демек е унисекс ама повеќе оди накај женско,бар за мој вкус,а и нема врска со мирис на кафе. :coffee:
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: y2k

Византиецот

NO! you ass.
Член од
14 март 2021
Мислења
2.799
Поени од реакции
6.359
Есенва користам Byredo Accord Oud - скандинавска фирма, произведува во Франција.
Мириса на кора од дрво, цимети, такви топли работи ко за на есен.

 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.737
Поени од реакции
18.482
Одамна не сме ја освежиле темата :unsure:

Ова се последните парфеми кои ги купив,

Creed Wind Flowers

Chanel 22

Amber Aoud

Chanel Comette

Морам да кажам дека Comette & Amber Aoud ептен ме воодушевија, Comette е прекрасен ирис базиран парфем, но со одлична меко- свежа база, многу мошус, smooth а трае над 10 часа!

Amber Aoud е мистично цветен ориентал, прекрасна супер мека и свеж вид на роза, кој нема допирна точка со онаа роза која создава одбивност кај луѓето, а сето тоа покриено со мирис на бобинки но овде е слаткаст наместо да иде накај киселко - што ги прави парфемите со овие ноти малце евтино да делува кога ќе се уфрлат во композицијата, во базата е топ 3 најдобар јасмин кој некогаш сум го мириснал - избалансиран со дрвенасти ноти од кои доминира меко сандалово дрво и по некој зачин, приказна за себе! право ремек дело.

И другите два се одлични, но мене фаворити ми се првите.

Воедно имаме и 15% попуст и бесплатна достава за сите niche парфеми. Направете ордер на било кој niche парфем и 15% попуст ќе ви биде вклучен во нарачката.


Kако и секогаш слободно пратете ми порака, за било какви совети, прашања, дури и кога не се поврзани со купување од страната, пример сакате да купите некој парфем (шише) како поклон, кој колку трае итн.
 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.668
Поени од реакции
21.105
Ново во колекција на зимска (буџет) опрема.
Maison Alhambra Opulence Leather = Tom Ford Ombre Leather ќе тестирам трајност ама 99% идентично мириса и го обожавам.
Afnan 9 PM = JPG Ultra Male и е ептен добра комбинација на ванила и лавандер и ми е многу допадлив.
Наредна нарачка MANCERA !!!! viber_image_2024-09-17_17-02-22-720.jpg
 
Член од
16 октомври 2021
Мислења
586
Поени од реакции
1.288
Kako vaka se nafakjate da naracuvate parfem online i da daete pari bez pritoa da go mirisnete fizicki?

Do tolku gi razbirate koj kako mirisa preku imeto i nazivot na parfemot?

P.s. Nekoja topla preporaka vaka sea za zimno vreme za iskacanje nekoj parfem da mi preporacate? dobro bi bilo da trae odnosno da drzi mirisot otkako ke se spricnes a da ne boli glava od nego.
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.892
Поени од реакции
9.566
Kako vaka se nafakjate da naracuvate parfem online i da daete pari bez pritoa da go mirisnete fizicki?

Do tolku gi razbirate koj kako mirisa preku imeto i nazivot na parfemot?

P.s. Nekoja topla preporaka vaka sea za zimno vreme za iskacanje nekoj parfem da mi preporacate? dobro bi bilo da trae odnosno da drzi mirisot otkako ke se spricnes a da ne boli glava od nego.
 

Attachments

Член од
12 април 2023
Мислења
29
Поени од реакции
7
Da ne prodava nekoj slucajno dekant od "Le Male Le Parfum", ili pak ima uste malku vo shisheto (do 30 ml)?
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.892
Поени од реакции
9.566
IMG_20240925_142207.jpg
Паметно потрошени пари...На Amazon е 43€ солидна цена. Во МКД е поскап можеби е и за 10 евра поскап.

P.S.
Мој прв впечаток е дека мирисот е скоро ист со Dolce & Gabanna King EDP отколку што е близок до Bleu De Chanel parfume. Знам затоа што имам користено D&G King EDP. Инаку овој на ARMAF стварно е интензивен и трае.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom