Kajgana Song Contest (Special Edition-5) - Бора Чорба

Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.744
Поени од реакции
5.585
Не е исто уопште. Јура испраќа порака до нормалните Срби да не се палат на национализмот и да не ја поддржуваат војната, да го спречат малцинството четници да ги манипулираат. Бора се исмева со пораката и му враќа во стил ако пробаш да ја браниш Хрватска уште пожестоко ќе удриме.
Напишав дека музиката е иста на двете песни само со поинаков аранжман додека текстовите различни:
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
10.047
Поени од реакции
24.759
Напишав дека музиката е иста на двете песни само со поинаков аранжман додека текстовите различни:
Ок неидам.
Автоматски споено мислење:

@puno и @Dardan-ia ги пријавувам со оваа песна :
 
Последно уредено:

Darklady

Модераторка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
5.607
Поени од реакции
35.077
Едит :
@Darklady покрај пофалбите што ги пиша за него допиши и дека е четник,дека има поддржувано воени злосторници, и најбитното дека јавно има кажано дека сме јужносрбијанци и дека сме измишљотина на Тито.
Неговата изјава беше дека „Македонците се Срби со тешка говорна маана“ и „Македонија е јужна српска бановина“, што подоцна сам демантираше дека такво нешто некогаш изјавил и дека тоа било само болна медиумска конструкција, НО и покрај тоа сепак неизбежен е фактот дека беше и ќе остане икона на балканскиот рок и еден од најголемите рокери на поранешната Ју сцена.

Помладите родени после распадот на СФРЈ не знаат дека кога почна војната во Хеватска 1991 Бора и Јура Стублиќ од Филм преку своите песни посветени на таа војна се закачија еден против друг.Бора направи песна Е мој друже Загребачки а Јура Е мој друже Београдски и двете беа со иста музика:
Двајцата биле пријатели, кои ги раздвоила војната. Прво Јуре ја напишал „Е мој друже Београдски“, па како одговор на таа песна, Бора ја напишал „Е мој друже Загребачки“ и никогаш веќе не прозбореле.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.454
Поени од реакции
22.375
Znaci prvo i osnovno, od kaj znajte mene koj mi se ubaj i si gi slusam pesni. Tie sto si gi slusam vekje bea postirani. Uste 200 albumi neka ima i 1000 pesni djabe, nebitno e.
I kako vtoro, malce poznati fakti. Ne si ispratija poraki so ista pesna samo Bora i Jura :sneaky:
 
Член од
28 август 2013
Мислења
4.291
Поени од реакции
13.039
Znaci prvo i osnovno, od kaj znajte mene koj mi se ubaj i si gi slusam pesni. Tie sto si gi slusam vekje bea postirani. Uste 200 albumi neka ima i 1000 pesni djabe, nebitno e.
I kako vtoro, malce poznati fakti. Ne si ispratija poraki so ista pesna samo Bora i Jura :sneaky:
Оваа не беше
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
10.047
Поени од реакции
24.759
Неговата изјава беше дека „Македонците се Срби со тешка говорна маана“ и „Македонија е јужна српска бановина“, што подоцна сам демантираше дека такво нешто некогаш изјавил и дека тоа било само болна медиумска конструкција, НО и покрај тоа сепак неизбежен е фактот дека беше и ќе остане икона на балканскиот рок и еден од најголемите рокери на поранешната Ју сцена.
Ај прочитај ме во ДК да не се повторувам и овде.
Автоматски споено мислење:

Не знам зошто само што прочитав плави воз и У болници у Љубљани добив некој Тито трол вајб.
 
Последно уредено:

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
9.520
Поени од реакции
59.151

Kajgana Shop

На врв Bottom