Kajgana Song Contest (Special Edition-5) - Бора Чорба

Darklady

Модераторка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
5.607
Поени од реакции
35.077
Борислав Бора Ѓорѓевиќ или Бора Чорба, српски писател, композитор, поет, актер и рок музичар, фронтмен на бендот „Рибља Чорба“.
Роден е на 1 ноември 1952 година во Чачак и својата младост ја поминува во Белград. Со музика започнал да се занимава од тринаесетгодишна возраст, а бил член на бројни чачански и белградски поп и рок групи, како Заједно, Сунцокрет и Рани мраз (со Балашевиќ). На 15-ти август 1978 година ја основа групата „Рибља чорба“, една од најпопуларните српски и југословенски бендови со 20 студиски албуми,13 компилации, 9 концертни албуми, 6 синглови и безброј концерти.
Еден и единствен, Бора Чорба, контраверзен и уникатен, без влакна на јазикот, без страв да плука по се што му пречи. Неговите стихови се критика на политиката, на општеството, на малограѓанштината, со духовит и остар јазик. Човек што со леснотија спојуваше 4 генерации, човек кој преставува икона на балканскиот рок.

RIP Борислав Бора Ѓорѓевиќ. 01.11.1952 - 04.09.2024



Постирајте Ваши омилени песни. Ваше видување и доживување на нивните концерти и нивната музика, во спомен на ЛЕГЕНДАТА Бора Чорба
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.867
Поени од реакции
11.119
Невозможно е да се одбере една омилена песна од омилениот мој бенд од екс ју. Затоа повторно идам со почетокот, првата од првиот албум.
Ги имам гледано 5-6 пати и Бора самостално кога настапувал, али ептен ми е мило што го гледав последниот нивни концерт лани во Скопје. Ме изненади колку добро пројде концертот и колку беше Бора на ниво. Искинаа.

 
Член од
6 септември 2009
Мислења
2.615
Поени од реакции
1.119
Добро јутро ми е убедливо омилена, ама пошто више е стаена, еве уште една потценета и не толку експлоатирана песна, а мене лично една од поомилени негови.

 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
10.047
Поени од реакции
24.759
Автобиографска. Целосно се пронаоѓам во песнава.
Автоматски споено мислење:

Едит :
@Darklady покрај пофалбите што ги пиша за него допиши и дека е четник,дека има поддржувано воени злосторници, и најбитното дека јавно има кажано дека сме јужносрбијанци и дека сме измишљотина на Тито.
 

McLovin

Politically Incorrect
Член од
11 август 2016
Мислења
3.167
Поени од реакции
12.357

Прогласена за 4 најдобра песна во поранешна Југославија. Единствената нивна која ја обожавав, обожавам и ќе ја обожавам, се надевам уште долго!
Може линк од листата?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom