NBA 2023/24

Koи тимови ке изборат плеј оф? (покрај фаворитите за титула)


  • Вкупно гласачи
    73
Член од
7 јули 2013
Мислења
1.675
Поени од реакции
10.963
Дискутабилно е, ама мислам дека сега е повеќе развиена кошарката од тогаш и има многу повеќе НБА играчи во другите држави и не доаѓа до израз Америка како у 2008. Тогаш само Шпанија која двоела и имала доста квалитетни играчи предводени од Пау Гасол можела колку толку да парира на САД. Сега например Шпанија е послаба од тогаш, ама затоа сега другите држави можеби имаат најдобри генерации. Германија лански светски шампион, у 2008 само еден Новицки го имала, Србија втора најдобра репка сега и го има најдобриот играч на светот, тогаш не постоела у кошарката. Франција исто не постоела тогаш, сега 2ро место и најпроспективниот играч. Да не објаснувам за сите екипи ама ќе ги спомнам само ем Канада, Австралија, Грција и др кои се многу подобри од тогаш.
Апсолутно неточно е дека тогаш имало послаби репрезентации, особено дека само Шпанија двоела тогаш. Аргентинците тогаш имаа свој дрим тим предводен од Ману Џинобили, Скола, Носиони, Оберто, Делфино, Приџиони, они го имаат победено дрим тимот на Американците на олимпијадата во Атина 2004.

Генерално мислам дека првенствата во тие години од 2006 до 2013 имаше далеку поквалитетни репрезентации. Како тоа Франција не постоела тогаш? Па сто пати појјак тим имала тогаш со Паркер, Диао, Ноа, Николас Батум, Нандо Де Коло, Пјетрус и тн. Грција исто имаше подобар тим тогаш Спанулис, Дијамантидис, Принтезис, Папалукас и тн. Сега само Јанис го имаат, да не е тој на ниво на Албанија ќе се. Литванија исто така коска репрезентација, иако на имиња немаа некои НБА ѕвезди секогаш беа добар и незгоден тим. Бразил исто имаше подобар тим тогаш со Барбоса, Хуертас, Тијаго Сплитер и тн. Овие репрезентации се каде каде поквалитетни од сегашната Канада, Австралија кој се преценети според мене. Ги гледав и играта им е дивурија, фати шутни, особено на Австралијците, само колку да се рече дека имаат НБА играчи.

@Stefan-kobe и јас сум на твојот став дека 2008 е подобар од овај тим, јас би го додал и тој од 2012 година како подобар. Тогаш ги имаа Коби, Леброн, Вејд, Кармело, Пол, Кид, Хауард, Крис Бош, сите во својот прајм. Сега Леброн 40 години скоро, Дурант исто веќе надвор од прајмот, Кари влезе во ГОАТ mode и им го донесе златото, инаку и тоа како се мачеа. Јебига, Србите немаа клупа, не може Јокиќ и Богдановиќ сами да ги победат, се преморија на крајот. Јас сум убеден дека Шпанија од златната генерација со браќата Гасол, Наваро, Рејес, Руди, Калдерон, Ибака, Рубио би можел да го добие овој тим на УСА, исто мислам и за Аргентинците од 2004 година.
 
Член од
19 март 2013
Мислења
2.836
Поени од реакции
4.086
Реално без Кари на олимпијадава многу веројатно Америка немаше да стигне до злато. Одвај чекам да почне сезоната , многу ме интересира какви партии ќе ни даде без Клеј.
 

Magic Mike

Blessings and Love
Член од
20 септември 2023
Мислења
1.212
Поени од реакции
3.267
Сега го гледав ростерот на ГСВ:

PG - Stephen Curry
G - Buddy Hield
F - Andrew Wiggins
PF - Jonathan Kuminga
C - Draymond Green

Клупа:

PG - De'Anthony Melton
G - Brandin Podziemski
F - Gary Payton II
PF - Kyle Anderson
C - Kevon Looney


Повторно ќе бидат во борба за плеј ин околу 43-46 победи.
 
Член од
28 октомври 2019
Мислења
1.734
Поени од реакции
4.088
Апсолутно неточно е дека тогаш имало послаби репрезентации, особено дека само Шпанија двоела тогаш. Аргентинците тогаш имаа свој дрим тим предводен од Ману Џинобили, Скола, Носиони, Оберто, Делфино, Приџиони, они го имаат победено дрим тимот на Американците на олимпијадата во Атина 2004.

Генерално мислам дека првенствата во тие години од 2006 до 2013 имаше далеку поквалитетни репрезентации. Како тоа Франција не постоела тогаш? Па сто пати појјак тим имала тогаш со Паркер, Диао, Ноа, Николас Батум, Нандо Де Коло, Пјетрус и тн. Грција исто имаше подобар тим тогаш Спанулис, Дијамантидис, Принтезис, Папалукас и тн. Сега само Јанис го имаат, да не е тој на ниво на Албанија ќе се. Литванија исто така коска репрезентација, иако на имиња немаа некои НБА ѕвезди секогаш беа добар и незгоден тим. Бразил исто имаше подобар тим тогаш со Барбоса, Хуертас, Тијаго Сплитер и тн. Овие репрезентации се каде каде поквалитетни од сегашната Канада, Австралија кој се преценети според мене. Ги гледав и играта им е дивурија, фати шутни, особено на Австралијците, само колку да се рече дека имаат НБА играчи.

@Stefan-kobe и јас сум на твојот став дека 2008 е подобар од овај тим, јас би го додал и тој од 2012 година како подобар. Тогаш ги имаа Коби, Леброн, Вејд, Кармело, Пол, Кид, Хауард, Крис Бош, сите во својот прајм. Сега Леброн 40 години скоро, Дурант исто веќе надвор од прајмот, Кари влезе во ГОАТ mode и им го донесе златото, инаку и тоа како се мачеа. Јебига, Србите немаа клупа, не може Јокиќ и Богдановиќ сами да ги победат, се преморија на крајот. Јас сум убеден дека Шпанија од златната генерација со браќата Гасол, Наваро, Рејес, Руди, Калдерон, Ибака, Рубио би можел да го добие овој тим на УСА, исто мислам и за Аргентинците од 2004 година.
Како бе имале појак тим тогаш кога не се ни квалификуваа за ОИ. На оваа генерација на Франција и е второ сребро по ред. И како тоа преценети Австралија и Канада? Оти немале убава игра? А кога имале САД убава игра против озбилен противник? На тоа е сведена кошарката во ова време, шутот за 3, ретко да видиш некој центар освен Јокич со игра под кош или некој да шутира полудистанца. Канада имаа една лоша утакмица против Франција каде што и судиите доста беа наклонети за Франција, додека пак Австралија водеа и се држеа до крајот со Србија.
 
Член од
1 март 2009
Мислења
8.629
Поени од реакции
10.343
Problemot so timot bese sho poveketo igraci se prvi opcii vo timovite i tesko im e da se naviknat vo vakva sporedna uloga.. na primer Tatum i Edwards koga i da vlezea forsiraja shutevi.. Edinstveno Booker si ja sfati dobro ulogata i bese glue guy
 

Partizanen banditen

Психијатриски случај
Член од
24 август 2016
Мислења
5.640
Поени од реакции
16.732
Не знам, ама ми се чини дека американската репрезентација ке биде се послаба и послаба. Јбг, европјаните станаа главни игрчи во лигата.
 

Partizanen banditen

Психијатриски случај
Член од
24 август 2016
Мислења
5.640
Поени од реакции
16.732
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.932
Поени од реакции
10.885
It's been a long journey to get here, but you're just getting started. :uzi::uzi:


Во нарација на Патрик Јуинг (еден од најомилените никербoкери евер) за следниот кој ќе влези во историјата како еден од најомилените капитени и играчи. :love: :cuc::cuc:
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.932
Поени од реакции
10.885
Роденден му е на Мамбата, постирајте по некое видео или нешто шо ве потесеќа на него.
Јас секогаш ќе се сеќавам како го чекира Гасол на уште не почната утакмица на Олимпијадата.
Надвор од терен можи да сме браќа, на терен сме смртни непријатели.
Баш Мамба менталитет.

Да не беше Коби кур таа година злато шо ќе земеа, прејак тим имаа и Шпанците.
Никогаш не ми беше омилен играч, ама фали ѕверот.

 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.543
Поени од реакции
82.121
Мислам дека не се прави тим у НБА така.
- Ајде син ми да игра, ајде другарчево тренер да ни биде.
Џабе им е и Кари да го земат, како што се збори.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom