Покачување пензии, пензиски фонд итн

Член од
28 август 2013
Мислења
4.262
Поени од реакции
12.942
За осигурениците кои биле опфатени во првиот пензиски столб до 1 септември 2001 година и кои не избрале да се вклучат во вториот пензиски столб и кои имаат исполент пензиски стаж помалку од 15 години, старосната пензија се утврдува од пензиската основа во проценти кои за секоја година исполент пензиски стаж до 1 септември 2001 година изнесуваат 2,33% (маж), односно 2,60% (жена), а за пензиски стаж пократок од една година, а најмалку шест месеци изнесува 1,165% (маж), односно 1,30% (жена) од пензиската основа. За секоја натамошна година пензиски стаж исполнет по 1 септември 2001 година до 31 декември 2012 година, пензијата се пресметува во висина од 1,80% (маж), односно 2,05% (жена), а за пензиски стаж пократок од една година, а најмалку шест месеци изнесува 0,90% (маж), односно 1,025% (жена) од пензиската основа.

Од 01 јанауари 2013 година, пензијата се пресметува во висина од 1,61% (маж), односно 1,84% (жена), а за пензиски стаж пократок од една година, а најмалку шест месеци изнесува 0,81% (маж), односно 0,92% (жена) од пензиската основа.

Од 01.01.2019 до 31.12.2019 година, пензијата се пресметува во висина од 1,54% за цела година, а за пензиски стаж пократок од една година, а најмалку 6 месеци, пензијата се пресметува со 0,77%.

Од 01.01.2020 год. пензијата се пресметува во висина од 1,47% за цела година, а за пензиски стаж пократок од една година а најмалку 6 месеци, пензијата се пресметува со 0,735%.
Автоматски споено мислење:

Заклучок, веројатно социјалната помош ќе биде поголема од тие пензии што ние можеби ќе дочекаме да ги добиеме
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.324
Поени од реакции
22.137
Не знам точно за каков принцип зборуваш.

Немам ништо против солидарност ама не знам зошто некоја трета особа би требало да биде приморана да плаќа за мене.
Zatoa sto taka funkcionira osiguranjeto, ne e toa kvanta fizika. Da ne mislis so tvoite 1800 denari mesecot sto si gi plakjal za privatno gi pokrivas site tekovni i idni trosoci za tvoe lecenje. Nekoj drug plakjal i ne iskoristil i zatoa ima za tebe.
Ajde ke recis si plakjal 5 godini ili 10 i ti se sobralo, ama kako go objasnuvas toa ako samo sto si pocnal da si plakjas vo privatniot fond( i drzavniot), ete eden mesec dva i imas potreba od operacija koja realno kosta 50000 evra ako ne si osiguran. Mislis osiguranjeto e crven krst pa ajde ke mu platime. Ne be prijatele, zele od drugite koi plakjale a ne iskotistile. I pak da se vratime na penziite, muabetot nekoj plakjal neznam kolku, nekoj onolku. Istoto e, principot e ist. Razmisli za moment deka samo sto si pocnal da plakjas vo tamu nekoj privaten fond, ete si uplatil dve rati od 1800 denari ili celi 50 evra i nesto sitno. I pagjas tamu si krsis zglob, treba operacija koja kosta pojma neznam kolku ako treba od djeb da ja nastruzis ili tolku, invalid za cel zivot. I nekoj kako bijons ili onoj hakerot da se zbuni i da reci, cekajte malce, jas dosega plakjav 15 godini i zdravjeto me sluzelo, denar nemam iskoristeno od tie pari. Koj kolku plakjal tolku, koj gi eba, neka umrat. A ti dremis so skrsen zglob i celi 50 evra na smetka i si na 30 godini od penzija i iden rabotonesposoben covek. Ete razmisli za moment na takvo scenario, ete i za penzija neka bidi. Bonus niti bijons ni hakerot nema da gi iskoristat parite so gi uplakjale vo fondovite, bilo zdravstven ili penziski. Nejze ja pregazi nekoj na pesacki, djabe plakjala cel zivot, ovoj drugiot go stegnalo srce na 62 i tolku.
Zatoa bese toj muabetot za isti penzii, bez razlika koj kolku plakjal za istata. Necovecno e nekoj na tamu 70 godini da buricka vo kontejner za korka leb a nekoj da zema 60000 penzija a ne znae koj den e deneska, izguben vo prostorot i vremeto, isto kako so e necovecno tebe da ti se skrati operacija na kolk oti samo sto si pocnal da uplakjas a nekoj vekje 15 gidini plakja ama ete go sluzelo zdravjeto. Ako gledas vaka na rabotite, ne idi matematikata vo tvoja korist neli .
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.572
Поени од реакции
5.378
Е сега тек ништо не ми е јасно.
Мои колеги кои тазе отидоа во пензија ми ги кажаа овие информации дека со 35 години стаж и повеќе износот на пензијата бил ист.Значи и тој што почнал да работи на 18 години и на 29 на исто работно место по навршување на 64 години иста пензија ќе земат што нема никаква логика бидејќи овој првиот 11 години повеќе го полнел фондот но во Македонија сите работи што се случуваат се без логика.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
10.167
Поени од реакции
10.950
Заради превенција не, ама секогаш можеш да наведеш болка и готово
Ти ке наведеш ама што ке наведе докторот во извештајот гледаат и по тој извештај комисии по осигурителните гледаат дали има основ
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.324
Поени од реакции
22.137
Мои колеги кои тазе отидоа во пензија ми ги кажаа овие информации дека со 35 години стаж и повеќе износот на пензијата бил ист.Значи и тој што почнал да работи на 18 години и на 29 на исто работно место по навршување на 64 години иста пензија ќе земат што нема никаква логика бидејќи овој првиот 11 години повеќе го полнел фондот но во Македонија сите работи што се случуваат се без логика.
Si pomislil na moment deka pred samo 10 -15 godini brojot na nevraboteni bese nekade 34 %. Realno so takva stapka na nevrabotenost niti edna drzava ne mozi da funkcionira. Ne bese nevrabotenosta tolkava kolku sto se rabotese na crno i ne se plakjaa pridonesi za nisto i toa po najmala krivica na rabotnikot. Pred toa sekoj vtor bese tehnoloski visok. Rabotata bese ako ne ti cini eden kup ima sto molat za rabota zad tebe za isti uslovi. I sega nekoj kopilj ke ti objasnuva kako toj plakjal a ti ne, si se kurval i si lezel, ne ti se rabotelo :facepalm:
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
18.586
Поени од реакции
9.999
Автоматски споено мислење:

Мои колеги кои тазе отидоа во пензија ми ги кажаа овие информации дека со 35 години стаж и повеќе износот на пензијата бил ист.Значи и тој што почнал да работи на 18 години и на 29 на исто работно место по навршување на 64 години иста пензија ќе земат што нема никаква логика бидејќи овој првиот 11 години повеќе го полнел фондот но во Македонија сите работи што се случуваат се без логика.
Не е така, погрешно ти кажале.
Ете ти и табела па ке видиш дека посебно е за жени и мажи, дека на секијј 6 месеци % се зголемува.
 
Член од
28 август 2013
Мислења
4.262
Поени од реакции
12.942
Автоматски споено мислење:


Не е така, погрешно ти кажале.
Ете ти и табела па ке видиш дека посебно е за жени и мажи, дека на секијј 6 месеци % се зголемува.
Таа табела е за тие до 2001, како што разбирам, од 2001 натакај што се вработени нема табела, има само процент годишно.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
18.586
Поени од реакции
9.999
Таа табела е за тие до 2001, како што разбирам, од 2001 натакај што се вработени нема табела, има само процент годишно.
Да...сакав да кажам само дека пресметувањето е различно за мажи и жени и дека е покомплицирано за пресметување.
Колку повеќе имаме стаж, толку ке биде и пензијата поголема.
 
Член од
28 август 2013
Мислења
4.262
Поени од реакции
12.942
Да...сакав да кажам само дека пресметувањето е различно за мажи и жени и дека е покомплицирано за пресметување.
Колку повеќе имаме стаж, толку ке биде и пензијата поголема.
Ја реално планирам минимум да направам, 15 години. После тоа ако има некој начин законски да се избегне радо би. Некој минимален данок, а рестото од бруто сам ќе си одлучам што ќе правам и кој ги ебава, нека качат и на 80 старосна граница :)
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
18.586
Поени од реакции
9.999
Ја реално планирам минимум да направам, 15 години. После тоа ако има некој начин законски да се избегне радо би. Некој минимален данок, а рестото од бруто сам ќе си одлучам што ќе правам и кој ги ебава, нека качат и на 80 старосна граница :)
Незнам за таков некој друг закон.
Мене ме интересира само дали прават дубари во пиом при пресметуваето на пензии.
Наводно, на свои луѓе пишувале поголеми пензии.
Кој знае дали воопшто некој ја контролира точноста :toe:
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.707
Поени од реакции
4.459
Zatoa sto taka funkcionira osiguranjeto, ne e toa kvanta fizika. Da ne mislis so tvoite 1800 denari mesecot sto si gi plakjal za privatno gi pokrivas site tekovni i idni trosoci za tvoe lecenje. Nekoj drug plakjal i ne iskoristil i zatoa ima za tebe.
Ajde ke recis si plakjal 5 godini ili 10 i ti se sobralo, ama kako go objasnuvas toa ako samo sto si pocnal da si plakjas vo privatniot fond( i drzavniot), ete eden mesec dva i imas potreba od operacija koja realno kosta 50000 evra ako ne si osiguran. Mislis osiguranjeto e crven krst pa ajde ke mu platime. Ne be prijatele, zele od drugite koi plakjale a ne iskotistile. I pak da se vratime na penziite, muabetot nekoj plakjal neznam kolku, nekoj onolku. Istoto e, principot e ist. Razmisli za moment deka samo sto si pocnal da plakjas vo tamu nekoj privaten fond, ete si uplatil dve rati od 1800 denari ili celi 50 evra i nesto sitno. I pagjas tamu si krsis zglob, treba operacija koja kosta pojma neznam kolku ako treba od djeb da ja nastruzis ili tolku, invalid za cel zivot. I nekoj kako bijons ili onoj hakerot da se zbuni i da reci, cekajte malce, jas dosega plakjav 15 godini i zdravjeto me sluzelo, denar nemam iskoristeno od tie pari. Koj kolku plakjal tolku, koj gi eba, neka umrat. A ti dremis so skrsen zglob i celi 50 evra na smetka i si na 30 godini od penzija i iden rabotonesposoben covek. Ete razmisli za moment na takvo scenario, ete i za penzija neka bidi. Bonus niti bijons ni hakerot nema da gi iskoristat parite so gi uplakjale vo fondovite, bilo zdravstven ili penziski. Nejze ja pregazi nekoj na pesacki, djabe plakjala cel zivot, ovoj drugiot go stegnalo srce na 62 i tolku.
Zatoa bese toj muabetot za isti penzii, bez razlika koj kolku plakjal za istata. Necovecno e nekoj na tamu 70 godini da buricka vo kontejner za korka leb a nekoj da zema 60000 penzija a ne znae koj den e deneska, izguben vo prostorot i vremeto, isto kako so e necovecno tebe da ti se skrati operacija na kolk oti samo sto si pocnal da uplakjas a nekoj vekje 15 gidini plakja ama ete go sluzelo zdravjeto. Ako gledas vaka na rabotite, ne idi matematikata vo tvoja korist neli .
Пензија и здравствено се две сосем различни работи. Решение веќе ти пишав.

Не е поентата дека не сакам да плаќам туку дека систем каде за еден пензионер ти се потребни тројца работници е класична понзи шема.(Настрана што пензиските фондови на големо се пљачкаат и се користат за купување гласови, ако памтиш пред некоја година ДУИ украде 18 милиони евра од пензискиот фонд)


Осигурувањето од 1800 нормално дека не ги покрива сите трошоци затоа е осигурување чему да плаќаш осигурување ако треба да ја покриеш цела сума?

Не знам која е поентата да ми објаснуваш како фунционира осигурувањето.

Си постои осигурување од повреди, инвалидитет, прекин на работен однос итн.

Пензијата е штедење не осигурување. Може со закон да се одреди процент од пензијата кој би се користел како осигурување од само доаѓање на работоспособна возраст.(Па така и оние што се сјебани од животот на млада возраст би биле згрижени)

П.С Баш тие што ги збориш дека плаќале во фонд земаат некој минималец пензија и едвај сврзуваат крај со крај, а некој трет не вложил денар и пак зема пензија.

Поентата ми е дека системот е трул и ги експлоатира сиромашните.

Не треба Мицко, Таче или Аљи да диктираат колку ќе земаш пензија. Ќе земаш тоа што си заштедил, ќе платиш 10% од таа сума за осигурување во случај на неработоспособност, инвадилитет итн и тоа е тоа.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.324
Поени од реакции
22.137
Не треба Мицко, Таче или Аљи да диктираат колку ќе земаш пензија. Ќе земаш тоа што си заштедил, ќе платиш 10% од таа сума за осигурување во случај на неработоспособност, инвадилитет итн и тоа е тоа.
Ili sto ?
Автоматски споено мислење:

Не знам која е поентата да ми објаснуваш како фунционира осигурувањето.
Oti dobiv vpecatok deka ne znaes kako funkcionira :toe:

Осигурувањето од 1800 нормално дека не ги покрива сите трошоци затоа е осигурување чему да плаќаш осигурување ако треба да ја покриеш цела сума?
Nekoj treba da ja pokrie neli ako ti so tvoite 1800 denari ni oddaleku ne mozes da gi pokries trosocite. Sto mislis od kade pari za toa ?

Пензија и здравствено се две сосем различни работи. Решение веќе ти пишав.
Penzisko i zdravstveno osiguruvanje . Znaci osiguruvanje. Ist kurac, drugo pakovanje.
Resenie i jas ti napisav ama nekako ne vi e po kef. Ubavo vi e za so dve uplati od 1800 denari vo nekoj fond da koristite beneficii od iljadnici i iljadnici evra, pari sto nekoj drug gi uplatil i nikogas ne gi iskoristil, ali parite sto vie ste gi uplatile vo drugo osiguranje, vo slucajot penziskoo, neeeee tie se vasi i samo vasi. Nikoj ne smee da vi gi cepne. Da mislat site kako vas iskreno ke mozis da se slikas so tie tvoi pislivi 1800 denari vo privatno zdravstveno sto si gi uplatil. Kolku godini ke treba da uplakjas za edna operacija od 20000 evra? Kolku ke treba da uplakjas samo za sobata vo privatna klinika od vecer. Ke treba 100 godini da uplakjas manje vise.
 
Последно уредено:

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.707
Поени од реакции
4.459
Ili sto ?
Автоматски споено мислење:


Oti dobiv vpecatok deka ne znaes kako funkcionira :toe:


Nekoj treba da ja pokrie neli ako ti so tvoite 1800 denari ni oddaleku ne mozes da gi pokries trosocite. Sto mislis od kade pari za toa ?


Penzisko i zdravstveno osiguruvanje . Znaci osiguruvanje. Ist kurac, drugo pakovanje.
Resenie i jas ti napisav ama nekako ne vi e po kef. Ubavo vi e za so dve uplati od 1800 denari vo nekoj fond da koristite beneficii od iljadnici i iljadnici evra, pari sto nekoj drug gi uplatil i nikogas ne gi iskoristil, ali parite sto vie ste gi uplatile vo drugo osiguranje, vo slucajot penziskoo, neeeee tie se vasi i samo vasi. Nikoj ne smee da vi gi cepne. Da mislat site kako vas iskreno ke mozis da se slikas so tie tvoi pislivi 1800 denari vo privatno zdravstveno sto si gi uplatil. Kolku godini ke treba da uplakjas za edna operacija od 20000 evra? Kolku ke treba da uplakjas samo za sobata vo privatna klinika od vecer. Ke treba 100 godini da uplakjas manje vise.
Друже не знам што е толку тешко да разбереш. Една работа е осигурување сосем нешто друго е штедење.

Немам проблем парите од осигурување да „пропаднат“ дај боже никогаш да не ми требаат.

Стварно не знам зошто ги мразиш сиромашните на сметка на политичарите и остали пијавици.

Во осигурување базирано на контрибуција и јас и ти внесуваме по 1800 пошто ептен се фати за таа сума како пијан за плод и користи тој што му треба.

Во понзи шема јас и ти плаќаме за трети лица што не внеле ниту денар во системот.

Нешто како на пример Арачиново што не плаќа никаков данок, а на два пати зема по 500 илјади евра донација од нас.

Ѓаволот е во деталите. Има разлика дали ќе користам 90% од мојата пензија или 20%.

Мислам дека не е толку тешко да разбереш што сакам да ти доловам.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
18.586
Поени од реакции
9.999
...а некој трет не вложил денар и пак зема пензија.
Каде го има ова?
Кај нас има социјална пензија, за луѓе што не успеале да си го остварат правото, во износ од 100 евра, но под услов да немаат никакви др.приходи, туѓа нега, мобилност, имот..идр.
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.707
Поени од реакции
4.459
Каде го има ова?
Кај нас има социјална пензија, за луѓе што не успеале да си го остварат правото, во износ од 100 евра, но под услов да немаат никакви др.приходи, туѓа нега, мобилност, имот..идр.
Прошетај се и ќе разбереш. Во глобала шемата е луѓе со неколку години стаж со превара стекнуваат право на пензија.

Ова го знам за сигурно од моја околина, а за други делови од Македонија имам слушано приказни што можеби не е валиден индикатор ама со оглед на тоа како фунционира плаќањето на струја, вода и данок не ме чуди и овој дел да е така.

П.С Многу поголем проблем искрено се политичарите што чепкаат во медот и уништувањето на системот со купување гласови.

Ако не друго барем овие што земаат минимална пензија имаат потреба од неа иако не крадат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom