Покачување пензии, пензиски фонд итн

Член од
7 септември 2016
Мислења
20.959
Поени од реакции
36.739
A so mislis @bijons da ne raboti kako sivacka vo tekstilnna fabrika :cautious:
...зошто да не, ако немав учено по цел ден на вежби и амфитеатри тамте вамте трчај да се фати предавањето, вечер учење до зора, додека овие другите се ебавале по дискотеки или по ниви на распослано ќебе и шетале цел ден кур им е двор им е испомажени по два пати и сега иста плата и пензија? немој среќо немој данас!
...инаку за твоја информација и кројам и шијам што сакаш од облека или постелнина, а не само механички поминуваат рабови како твоите спомнати шивачки!
 
Член од
12 август 2024
Мислења
97
Поени од реакции
110
кога е предвидено следно покачување на минималната плата?
Овој септември или март 2025?
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.324
Поени од реакции
22.137
Pooo se stepavte. More humanitarci pravime muabet za kategotija na ljuge koi vaka taka si go odraboile svoeto. Ne e muabetot mala e penzijata, ke porabotam nesto na strana, ke fatam nekoj denar, ke zakrpam. Kolku e tolku e. Da se vo cutot na mladosta pa ke recis ajde ke najdi druga poplatena rabota, ke cepni nesto na strana ke popolni semeen budjet, no tuka toa ne e slucaj. E sega ako vas ne vi e problem da gledas nekoj/ja na 80 godini da cepka vo kontenjerot za korka leb, bukvalno da prezivuva namesto tie nekolku godini sto im ostanale da gi proziveat onaka rajat i dostoinstveno, toa povekje kazuva za vas kakvi ste kako licnosti. Da vi se namocam i vo parite i vo diplomite iskreno.
P.s aman nemoj, tie se ebavale po diskoteki, vie za novi si gi cuvavte. Djigerot si go izvadivte po toa studentskite domovi i tamu na stan kaj sto ste sedele. Ova od prva raka ti go kazuvam taka da aman nemoj so tie muabeti okolu postenosta.
Автоматски споено мислење:

Ај ако не да им ги земиме парите на тие што имаат заштедено и да им ги дадеме на тие што ништо не заштедиле оти ги трошеле на коцка, пејачки итн.

Не лупај глупости, кој колку дал толку треба да си земи. Реформата требаше да се проширува и сега да плаќаме две третини во приватноот фонд.

А и кај здравствениот фонд треба нешто да се направи, бидејки некој плаќа 2000 денари а друг 15000 денари месецот а иста услуга добиваат. Па и тој што плаќа минимално ако има пријател ќе си заврши побрзо од другиот што плаќа колку во Америка што кошта добро здравстевно
Druze po muabetot si nekoe neiziveano IT tehnicarce , a tie generalno ne mi se bas reper za ljuge od koi treba da se zema primer kako treba. I druga rabota, kako so trgna ova so AI to, da ne kukas za nekoja godina oti generalno za nisto drugo i ne ve biva. Se vrti trkaloto ako slucajno ne si zapoznaen.
 
Последно уредено:
Член од
3 мај 2019
Мислења
18.586
Поени од реакции
9.999
кога е предвидено следно покачување на минималната плата?
Овој септември или март 2025?
Другата година.

Темата е за пензии, пензиско осигурување.
Ако сакате да правите моабет за здравствено осигурување, отворете си нова тема.
Жалосно е што човек додека е млад не размислува за старост, како и од што ке живее, колку ке има стаж и колкава ке му биде пензијата.
Приватниците се најбезобразни во тој поглед, пријавувајќи ги вработените на најмала плата, нешто ситно ке им дадат на рака ...и...И кога ке дојде старост, а брзо лета животот, ке чука глава оти со ниската пензија не може да купи се што му треба и да живее нормално и достоинствено.
Ај да не терам во друга тема.
Треба да има закон со кој ке се утврди колку треба од платата да се одвојува за да на старост, ако е човек болен, немоќен или не може сам да се гледа, да има бесплатно сместување во старски дом или пак дома да му доаѓа мед.сестра.
Мислам дека во Германија е така....

Покачувањето на пензии не се никаков товар на буџетот, нека не лажат.
Каде се парите што цел живот ги двоиме?
Што со парите од луѓето што не дочекале пензија или пак ја искористиле година две?
Најголемите лопови се во пензионерскиот и здравствениот фонд.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.324
Поени од реакции
22.137
Па и тоа не е лоша идеја. Е сега тебе намерата ти беше друга ама еве ќе потрошам некоја минута и ќе кажам зошто е всушност добра идеја.


Работник со плата од 25900мкд плаќа 2900мкд за државно здраствено осигурување.


За оваа сума пари просечен македонец добива катастрофални услови, ненормално чекање, плаќа еден куп работи од џеб и ваљда уште еден куп работи што не ми доаѓаат на памет.

Јас сум еден од среќните што има дополнително приватно здраствено осигурување каде за скоро дупло помала сума 1800 мкд добива десет пати повеќе т.е можност за лечење во било која приватна установа, покритие за заболекар, очен лекар, одредена сума за очила итн.

Најбитно е што доколку ми треба да речеме рентген или резонанца идам истиот ден, а не да чекам месец дена за термин.

Ако се разболеш затоа го имаш осигурувањето. Ако сега си почнал да работиш пак можеш да си го дозволиш или пак имаш родители што би го платиле за тебе.

Поентата е дека со државното плаќаме неколку кратно повеќе, а не добиваме ништо.

П.С Пак ќе повторам не сум да има некој процент данок на солидарност.
Poentata e deka taka funkcionira sekoe osiguruvanje, drzavno, privatno, zdravstveno, avtomobilsko, penzisko, bilo koe. Ti se fati za brojki, jas za princip.
Ti so tvoite 1800 denari kur ke skrsis vo bilo koe zdravstveno ako nema uste iljadnici drugi koi platile a ne go iskoristile. Ako ne mi vervas, odi na privatno i plati od djeb i kazi so 1800 denari do kaj stigna. Edna plomba za zab e 1200 be prijatele, edna pomicana plomba. Da ne zborame za drugo.
A i na kraj drug bese muabetot, zborame za kategorija penzioneri, ne sposobni za rabota, ne sposobni za dopolnitelni primanja. Ednostavno ne mozam da ve sfatam do koe nivo na necovecnost ste propadnati. Edeniot ami jas plakjav tolku, drugata postena, taa ucela drugite se ebavale, tretiot pak nekoja glupost, cetvrtiot neznam sto. Bog da cuva, za penzioneri zborame alooo. Da ne cepkaat po kontenjeri, da ne mrznat vo zima, da ne im odi cela penzija po lekovi. Kolku tolku dostoinstvena starost da imaat, a ne na site maki so si gi nosat godinite da se mislat za leb dali ke im stigni.
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.707
Поени од реакции
4.459
Poentata e deka taka funkcionira sekoe osiguruvanje, drzavno, privatno, zdravstveno, avtomobilsko, penzisko, bilo koe. Ti se fati za brojki, jas za princip.
Ti so tvoite 1800 denari kur ke skrsis vo bilo koe zdravstveno ako nema uste iljadnici drugi koi platile a ne go iskoristile. Ako ne mi vervas, odi na privatno i plati od djeb i kazi so 1800 denari do kaj stigna. Edna plomba za zab e 1200 be prijatele, edna pomicana plomba. Da ne zborame za drugo.
A i na kraj drug bese muabetot, zborame za kategorija penzioneri, ne sposobni za rabota, ne sposobni za dopolnitelni primanja. Ednostavno ne mozam da ve sfatam do koe nivo na necovecnost ste propadnati. Edeniot ami jas plakjav tolku, drugata postena, taa ucela drugite se ebavale, tretiot pak nekoja glupost, cetvrtiot neznam sto. Bog da cuva, za penzioneri zborame alooo. Da ne cepkaat po kontenjeri, da ne mrznat vo zima, da ne im odi cela penzija po lekovi. Kolku tolku dostoinstvena starost da imaat, a ne na site maki so si gi nosat godinite da se mislat za leb dali ke im stigni.
Не знам точно за каков принцип зборуваш.

Немам ништо против солидарност ама не знам зошто некоја трета особа би требало да биде приморана да плаќа за мене.

Сите тие пензионери имале можност да работат и штедат.

Тоа што биле излажани од посурови од нив не е баш наш проблем.

Ако идеме по твојава логика интервенциите немаат крај.

Зошто пензионери, а не Х болни лица или студенти или земјоделци или занаетчии итн

Инаку додека сме на темава немам проблем со солидарност имам проблем со државни монополистички понзи шеми.

Ако веќе бараш решение треба да позајмиме некои 20 милијарди евра(не знам точна сума)

Да се исплати одредена сума на пензионерите како целина и да се укине пензискиот систем.

Треба како во швајцарија да се воведе задолжително осигурување.

За социјалниот аспект треба да се воведе некоја форма на УБИ или НИТ.

Искрено долга тема.
 
Член од
5 мај 2016
Мислења
150
Поени од реакции
114
Еве лошо искуство, ја повредив кичмата (кичмениот мозок) на работа и станав инвалид. Да не бев вработен немаше пензија да земам иако имам 37 години, пензијата ми е многу ниска едвај и за сметки стигнува и тоа со штедење. Да не бев пријавен или пак да не ми плаќаа придонеси ќе лежев на камени мост сега.
Така да мој совет до сите оние што мислат дека вечно ќе бидат млади и способни за работа нека добро си размислат уште колку им останува да работат и да им ги даваат парите на рака и да избегнуваат придонеси. Животот бргу проаѓа, многу битно е да се има некаква сигурност.
 

Ocajna

Domakjinka
Член од
29 јануари 2007
Мислења
1.530
Поени од реакции
2.537
И мене не ми е јасно како тоа ќе качуваат пензии а имало дефицит во буџетот на фондот пензиски и тоа голем.
 

Ocajna

Domakjinka
Член од
29 јануари 2007
Мислења
1.530
Поени од реакции
2.537
Има формула за пензија, и се зима просечната плата исплатена во државата за претходната година.
Ако била 7-8000 просечна плата, коефициентот е 1 спрема еден. Ако е пониска , оди 0.8 спрема 1, пример, ако е повисока 1.1 спрема 1.
Наставник со плата од 32000 денари , а просечната плата лани беше 36000, тогаш на него му се рачунаат 0.9 спрема 1.
Потоа се рачунаат годините стаж. Пример работиш 15 години, тоа се 60% пензија , и секоја година плус се додава на овие 60%.
Резултатот од 0.9 , пример ,32000, 90% е 29000 денари, и од овие 29000 60% ти е пензијата, или околу 17500 денари.
Некои институции имаат бенефициран стаж, во колективниот договор најдобрите десет години се пресметуваат, итн.
Со укинувањето на формулата за пресметките на секои шест месеци, 5-600 денари,или 1000 годишно, пензионерите нема да бидат законски обезбедени. Се укинува законот. Мислам дека останува законот за 30% минималната пензија од просечната.
Со линеарното зголемување,во прв момент буџетот на фондот се оптеретува, ама на долг рок, 2-3 години излегува исто како и формулата за пресметка.
Јас колку што знам се пресметува просек од сите плати од сите месеци кој ги добил осигуреникот, и потоа се добива просечна плата и од таа просечна плата во зависност од тоа колку години работен стаж имал осигуреникот, се пресметува процентот.
 

Ocajna

Domakjinka
Член од
29 јануари 2007
Мислења
1.530
Поени од реакции
2.537
јас појма немам колку ќе ми биде крајната пензија кога ќе заминам

толку ми земаат процент од плата.
Знаеш ли како се рачуна сумата и пензија колку ќе ми биде?

Прегледај го приврзокот 427055
Јас ќе ти пресметам, кажи ми колку плата земаше и колку време, години, месеци.
 
Член од
28 август 2013
Мислења
4.262
Поени од реакции
12.942
Јас колку што знам се пресметува просек од сите плати од сите месеци кој ги добил осигуреникот, и потоа се добива просечна плата и од таа просечна плата во зависност од тоа колку години работен стаж имал осигуреникот, се пресметува процентот.
Мислам дека веќе не е така
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.572
Поени од реакции
5.378
кога е предвидено следно покачување на минималната плата?
Овој септември или март 2025?
Владата нема потреба да ја зголемува минималната плата на хартија туку треба да исчезнат овците што прифаќаат да работат за 22000 денари.Кога тие овци ќе ги снема работодавците сами ќе бидат приморани да ја зголемат до оној момент кога на некого ќе му одговара таа сума.
Автоматски споено мислење:

И мене не ми е јасно како тоа ќе качуваат пензии а имало дефицит во буџетот на фондот пензиски и тоа голем.
Со задолжување од странство.
Автоматски споено мислење:

Има формула за пензија, и се зима просечната плата исплатена во државата за претходната година.
Ако била 7-8000 просечна плата, коефициентот е 1 спрема еден. Ако е пониска , оди 0.8 спрема 1, пример, ако е повисока 1.1 спрема 1.
Наставник со плата од 32000 денари , а просечната плата лани беше 36000, тогаш на него му се рачунаат 0.9 спрема 1.
Потоа се рачунаат годините стаж. Пример работиш 15 години, тоа се 60% пензија , и секоја година плус се додава на овие 60%.
Резултатот од 0.9 , пример ,32000, 90% е 29000 денари, и од овие 29000 60% ти е пензијата, или околу 17500 денари.
Некои институции имаат бенефициран стаж, во колективниот договор најдобрите десет години се пресметуваат, итн.
Со укинувањето на формулата за пресметките на секои шест месеци, 5-600 денари,или 1000 годишно, пензионерите нема да бидат законски обезбедени. Се укинува законот. Мислам дека останува законот за 30% минималната пензија од просечната.
Со линеарното зголемување,во прв момент буџетот на фондот се оптеретува, ама на долг рок, 2-3 години излегува исто како и формулата за пресметка.
По ново за исто работно место и со 35 и со 40 години работен стаж со навршување 62 години старост за жени и 64 за мажи износот на пензијата е ист.
 
Последно уредено:

Ocajna

Domakjinka
Член од
29 јануари 2007
Мислења
1.530
Поени од реакции
2.537
По ново за исто работно место и со 35 и со 40 години работен стаж со навршување 62 години старост за жени и 64 за мажи износот на пензијата е ист.
Е сега тек ништо не ми е јасно.
Мислам дека веќе не е така
Како е сега? И онака додека стасаме ние за пензија ќе се смени уште сто пати.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom