Најекономично греење и ладење

Член од
9 февруари 2023
Мислења
119
Поени од реакции
285
//// Hmmm :), al` koliko ja primecujem, .... ti mnogo mnogo pismenije pises srpski nego makedonski. Vrlo cudno, ali za svaku pohvalu :) /////

Uzivaj i pravi spiskove za Eurovent :)
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.728
Поени од реакции
4.076
Mnogu dobro objasneto što se može da predizvika mrznenje na usisniot vod pri ladenje. kako navistina se dijagnosticira, kako se meri pritiskot vo usisot i izduvot ( so merni sondi preku merenje na T na cevkite, eden neveren Toma mi se potsmevaše ovde svoevremeno deka ne može da se meri pritisok preku merenja na T....), deka mora da se znae točniot protok na vozduh niz vn. edinica, T vo prostorot i nadvor i toa mereno so suv i mokar termometar.... pa točno kolkavo treba da e podladenjeto (na pr. ovde za R410 na toj pritisok od 18bara treba točno da e 8C podladenjeto....
I se ova ne e garancija deka fali freon, može da e zatnat sušačot ili EEV-to, ili zacementiran so prašina filterot na vn edinica..... a našive monteri u mal prst ja imaat termodinamikava, ti šibnuva gas onaka OD OKO ne mu treba nemu teorii be brat.
Zatoa edinstveno ispravno e vadenje gasot i polnenje na vaga prema nalepnicata na klimata.
 
Последно уредено:
Член од
19 септември 2022
Мислења
254
Поени од реакции
355
@Strelec zosto ne mi odgovori na prasanjeto.
Нема.
Види си сам.

Ете имаат конзолна
GEH09AAXB-K6DNA1A
44000 денари со Еуровент
-10° 2.0kW

Mitsubishi Heavy Standard SRK25ZSP-W
45300 денари со Еуровент
-15° 2.4kW

Јас мислам оваа втората подобар избор би била ;)
Значи споредуваме PRC vs Japan.

На Грее-то ставиле енергетска 2.6 па сега нека пресмета математичарот 2.6-2.0 колку фали
 
Последно уредено:
Член од
23 септември 2011
Мислења
4
Поени од реакции
3
Здраво. Ми треба помош бидејќи не се разбирам многу во ова поле. Заинтересиран сум за оваа клима на промоција е моментално vivax acp-18ch50aeni 37 000 ден. Предходно се мислев за Gree Charmo Arctic PRO II GWH18ATDXD-K6DNA4A 50 000 ден. Голема е разликата во цена па затоа да прашам поискусни . И Првично ке е за пролет/есен пригревање и на лето ладење. На зима сум со камин со парно што ја брка работата сега за сега. 35 кв. простор. Изолација солидна. Фала
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.229
Поени од реакции
5.191
Здраво. Ми треба помош бидејќи не се разбирам многу во ова поле. Заинтересиран сум за оваа клима на промоција е моментално vivax acp-18ch50aeni 37 000 ден. Предходно се мислев за Gree Charmo Arctic PRO II GWH18ATDXD-K6DNA4A 50 000 ден. Голема е разликата во цена па затоа да прашам поискусни . И Првично ке е за пролет/есен пригревање и на лето ладење. На зима сум со камин со парно што ја брка работата сега за сега. 35 кв. простор. Изолација солидна. Фала
Zemi go Vivax AENI

 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.728
Поени од реакции
4.076
Здраво. Ми треба помош бидејќи не се разбирам многу во ова поле. Заинтересиран сум за оваа клима на промоција е моментално vivax acp-18ch50aeni 37 000 ден. Предходно се мислев за Gree Charmo Arctic PRO II GWH18ATDXD-K6DNA4A 50 000 ден. Голема е разликата во цена па затоа да прашам поискусни . И Првично ке е за пролет/есен пригревање и на лето ладење. На зима сум со камин со парно што ја брка работата сега за сега. 35 кв. простор. Изолација солидна. Фала
Voopšto ne ti treba 18- ka za ladenje i prigrevanje na 35 m2 ako e solidna izolacijata.
Po mene mnogu e glupo da pukneš npr 40 000 den za 18- ka od najnizok rang (sigurno toa go dobivaš za tie pari), mnogu e podobar izbor 12- ka, za te pari veće si vo srednata klasa na 12- ki, garantirano će ladiš i 50-60 m2, pri toa bez problemi će gi greeš do -5C ovie 35 m2.
Plus montažata e za 50 e poskapa na 18- ta. Jas vaka bi odigral, vo princip ne preporačuvam konkretni modeli, ovie što jas gi imam se top za parite pa i poveće, pa ne gi preporačuvam. Slušaj soveti za kupuvanje konkretni modeli samo od korisnici ne od prodavači i členovi koi po sajtovi i izlozi imale dopir so toa što ti preporačuvaat....
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.172
Поени од реакции
2.200
Здраво. Ми треба помош бидејќи не се разбирам многу во ова поле. Заинтересиран сум за оваа клима на промоција е моментално vivax acp-18ch50aeni 37 000 ден. Предходно се мислев за Gree Charmo Arctic PRO II GWH18ATDXD-K6DNA4A 50 000 ден. Голема е разликата во цена па затоа да прашам поискусни . И Првично ке е за пролет/есен пригревање и на лето ладење. На зима сум со камин со парно што ја брка работата сега за сега. 35 кв. простор. Изолација солидна. Фала
Zemi si pokvalitetna 12btu pa mozi i ke gi otkazis i drvata ili ke go lozis parnoto vo najladnoto.
Za ladenje e sosema dovolna 12btu na 35m2 pa i poveke
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.229
Поени од реакции
5.191
Zemi si pokvalitetna 12btu pa mozi i ke gi otkazis i drvata ili ke go lozis parnoto vo najladnoto.
Za ladenje e sosema dovolna 12btu na 35m2 pa i poveke
Ovoj model e odlicen za cenata ( ako ima 35m2 otvoren prostor bez pregradi )

 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.557
Поени од реакции
7.319
Нема.
Види си сам.

Ете имаат конзолна
GEH09AAXB-K6DNA1A
44000 денари со Еуровент
-10° 2.0kW

Mitsubishi Heavy Standard SRK25ZSP-W
45300 денари со Еуровент
-15° 2.4kW

Јас мислам оваа втората подобар избор би била ;)
Значи споредуваме PRC vs Japan.

На Грее-то ставиле енергетска 2.6 па сега нека пресмета математичарот 2.6-2.0 колку фали
Еуровент тоа што го проверува е податокот деден од производителот за сезонско ладење SEER и за сезонск0 греење или SCOP греење од +15°C до -10°C.
А тогаш да те прашам што ке ни е податок за -15 или -25?
Таков сертификат за до -15 нема неиздал Еуровент за Митсубишито пошто сертификатите се 99,99% за Средна зона до -10C...а ти докажи дека e поинаку ;)
Основа немаш зони класи температурни подрачја и тестови по тие зони затоа и не разбираш
И втора работа споредуваш баби со жаби т.е различни типови на клими Конзолна на ГРЕЕ со зидна на Mitsubishi Heavy, а јасно е дека конзолните/парапетните се секогаш поскапи од било кој бренд да се.
Колку кошта конзолна/парапетна 2.5ка од Mitsubishi Heavy 60 или 80.000ден?
TOa sto go nudis kako model e ova zidna klima za 45300 so edvaj 2.5kw na -7 koga pocnuva da gubi kapacitet i bara bekap na -10 :icon_lol: :rolleyes:
MHE Tbiv.jpg

MHE testA.jpg

Е сеа за овие капацитети и COP има доста подобри опции од ГРЕЕ за тие пари околу 45.000ден.

Пример на -7 ГРЕЕ и тоа конзолна 3.5ка која кошта поефтионо од 2.5ката на Митсу Хеави наместо 2.5kw дава еве колку:
geh12 test A.jpg


geh12 EV.jpg
1. Kонзолна/парапетна единица 3.5kw за само 45.999ден.
Eurovent GREE Console 3.5kw со просечен капацитет измерен на -7°C од 2.72kw и COP 2.75 што е многу подобро од моделчето на Митсу со 2.5kw и 2.44 COP, што се резонира вака....за 46к кај Gree se dobiva i poveke Kw i povisoka efikasnost i toa so Sertifikat od Eurovent molim lepo.

geh12 EV.jpg
И високозиднен модел AIRY PRO 3.5kw за цена 39.999.
Eurovent за моделот AIRY PRO 3.5kw
AIRY 3.5kw EV.jpg

Автоматски споено мислење:

@Strelec zosto ne mi odgovori na prasanjeto.
Неносиме 9000бту Fairy model. Сите модели се овде: https://mall.gree.com.mk/
TOSOT gree.jpg
Ако ти е за поефтина клима ја би ти го препорачал моделот MUSE 3.5kw за 21.999 koj pod brendot GREE nosi oznaka GWH12AFBXB a кој кај нас се носи под другиот бренд на GREE т.е ТОСОТ произведено во фабриката на ГРЕЕ, моделот е со со шифра TWH12AFBXB што е истиот модел и дури има Еуровент под ГРЕЕ брендот.
Вградено WiFi u cenata.
TosotMuse 21999.jpg
 
Последно уредено:
Член од
6 април 2014
Мислења
5.023
Поени од реакции
6.343
@Strelec jas mislam deka 3.5ka ke mi bide golema za spalna od 16 kvadrati. Zatoa prasav dali ima gree 2.5ka ama baram da bide i tivka sepak za spalna se raboti.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom