Woke и cancel култура, SJW, safe spaces, политичка коректност...

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.102
Поени од реакции
32.157
Во право си за Садам и за Гадафи, ама они имале по 70 години кога починале, а од тогаш се поминати 15-20 години. Значи немало шанси да владеат уште долго време и да ги држат работите под контрола. Еве да речеме дека немало да се умешаат Американците и ќе владеле овие уште 10тина години до нивната природна смрт, мислиш дека после тоа немало муслиманското население да се радикализира како сега?
Си имале они организирана хиерархија, следствено и наследници. Што во основа е различно во наследната линија на Ал Сауд куќата? И они некад се дограбиле до власт па наследно ја држат во дејуре монархија, Ирак и Либија као беа републики ама реално и не баш.


Исламот е изворот на секое зло во светов.
Пеки. Но тогаш колку се зли тие (САД) кои муслите со умисла организирано ги носат во Европа?
(тука фер е да се нагласи дека тоа не се Американците туку всушност е агенда на олигархијата на САД, еврејската олигархија најконкретно)
Автоматски споено мислење:

Садам и Гадафи си го знаеа менталитетот на народот и дека такво гнездо змии и шкорпии може само со железна тупаница да се владее и сите да се однесуваат колку толку цивилизирано. Страв лозје чува, зборете со наши што работеле таму за време СФРЈ, никој не заклучувал врата.
Тоа така е секаде, и во СФРЈ не се заклучувало врата... Не дека оние таму општо не се поголем олош од најлошите овде.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.687
Поени од реакции
82.571
Додека беа на власт Садам и Гадафи, во Ирак и во Либија немаше Шарија закон.
Како во Ирак и Либија, така и во Иран Западот ја турна секуларната власт и на нејзино место постави еден од најекстремните исламски режими.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.102
Поени од реакции
32.157
...еден од најекстремните исламски режими.
Во моментов се стабилна држава. Дестабилизација на Иран ќе значи дестабилизација на целиот Кафказ и пошироко на Блискиот исток и надолу накај Пакистан и другите стан-и... Токму ова е и причината зошто САД сакаат војна против Иран.
 

wot

aloof
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.606
Поени од реакции
33.956
Па то треба да се убИе е израз на револт кој е популарен поради К-15.
К-15 било…

IMG_4945.png

Сериозно мислиш дека повикувам на убивање на француски транџи на некаков македонски форум? :icon_lol: Навистина?
Па не знам, пречесто вакви екстремни желби по форумски ќошиња се дел од нечие манифесто. Па некни некојси љуљзим по потекло од наводно Македонија ќе кољел у Виена Свифтиис. Големиот па стреч за тебе:
Крајно срамно исмевање на Исус и апостолите, тоа треба да се убие. Само не се свесни дека еден ден ќе има backlash има народ крв да им се напие.
Тоа било само К-15. А не твојата хипокризија. Ок, хаха претпоставувам.

Ако е така тогаш треба да ме пријавиш во полиција поради наведување на насилство и повикување на терористички акти!
Интересно што се флексаш дека си чист пред полицијата а не пред севишниот и судниот ден како секој вистински верник. Тоа е и проблемот. Ти не си верник, кога станува збор за религија ти си само џанак у манастир, викендашки. Турист во својата матична религија, си береш цреши oд (comes with the package) високиот коњ. Ладида.

Тоа е израз на негодување поради провокацијата на организаторите кон христијаните со исмевање на тајната вечера.
Немам проблем со уште еден екстрмист, но имам кога е религиозен екстремист кој ми реплицира со “:icon_lol:“ кога сите знаат дека сум trigger happy. Лик што ако географски бил роден кај другиНЕ до сега веќе ќе го имало како mohameed вести - сега сака да ми продава морал преку религија. Секогаш ќе имам проблем со тоа.

Да. Навистина. :icon_lol:

Сигурно functioning и докажан култ не е одговор за некој нов во зачеток.

But thaaaaaanks.

Ванлок барем спинува професионално, “културата” е многу полесно да се искористи бидејќи не мора да е верник - доволно е само да се идентификува (кој ќе му каже?) како тие околу него за да има право да е навреден за нешто што не е - а тоа е верник. Очекувам од секого ваков професионализам и секој да може со сериозно лице да ми напише: не е битно што толку многу мразиш педофили се додека прво не мразиш (покажува со рака многу над глава) ОЛКУ вокиис.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.102
Поени од реакции
32.157
Ванлок барем спинува професионално, “културата” е многу полесно да се искористи бидејќи не мора да е верник - доволно е само да се идентификува (кој ќе му каже?) како тие околу него за да има право да е навреден за нешто што не е - а тоа е верник. Очекувам од секого ваков професионализам и секој да може со сериозно лице да ми напише: не е битно што толку многу мразиш педофили се додека прво не мразиш (покажува со рака многу над глава) ОЛКУ вокиис.
Зошто настојуваш дека тоа некој „користи“ или „спинува“ ако се идентификува како Христијанин. Христијанството дефакто и дејуре е идентификација на многумина нас, ако ништо друго тогаш од културен аспект ама и од други аспекти. Со други зборови според твоево излегува дека правилно е некој со таклабас да верува дека бил жена и сите на тоа треба да паѓаат во несвест (и да го пуштаат да тепа девојчиња во бокс ринг на пример)... Но некој што се идентификува како Христијанин иако не верува буквално во некој текст постар од 20 векови, тогаш тоа е „спинување и користење“?

По кој критериум тоа?
Според догмата на воук/лгбтп култот? Ваљда правиш разлика кој овде размислува со своја глава, а кој размислува како затуцан верник. :)
Автоматски споено мислење:

 
Последно уредено:

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.102
Поени од реакции
32.157
Нееееееееееееееееееееееееееееееееееееее! :facepalm:


 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.539
Поени од реакции
47.988
За ваквиве што цел животен и работен век го имаат поминато во подривање на установените норми преку глумење некаква контра-култура, и сега, кога одеднаш, од глава им се удираат последиците од животните дела, не што не ми е жал , туку ми е и мило.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.796
Поени од реакции
6.275
К-15 било…

Прегледај го приврзокот 425945



Па не знам, пречесто вакви екстремни желби по форумски ќошиња се дел од нечие манифесто. Па некни некојси љуљзим по потекло од наводно Македонија ќе кољел у Виена Свифтиис. Големиот па стреч за тебе:


Тоа било само К-15. А не твојата хипокризија. Ок, хаха претпоставувам.



Интересно што се флексаш дека си чист пред полицијата а не пред севишниот и судниот ден како секој вистински верник. Тоа е и проблемот. Ти не си верник, кога станува збор за религија ти си само џанак у манастир, викендашки. Турист во својата матична религија, си береш цреши oд (comes with the package) високиот коњ. Ладида.



Немам проблем со уште еден екстрмист, но имам кога е религиозен екстремист кој ми реплицира со “:icon_lol:“ кога сите знаат дека сум trigger happy. Лик што ако географски бил роден кај другиНЕ до сега веќе ќе го имало како mohameed вести - сега сака да ми продава морал преку религија. Секогаш ќе имам проблем со тоа.

Да. Навистина. :icon_lol:

Сигурно functioning и докажан култ не е одговор за некој нов во зачеток.

But thaaaaaanks.

Ванлок барем спинува професионално, “културата” е многу полесно да се искористи бидејќи не мора да е верник - доволно е само да се идентификува (кој ќе му каже?) како тие околу него за да има право да е навреден за нешто што не е - а тоа е верник. Очекувам од секого ваков професионализам и секој да може со сериозно лице да ми напише: не е битно што толку многу мразиш педофили се додека прво не мразиш (покажува со рака многу над глава) ОЛКУ вокиис.
Што има заедничко помеѓу некаков си џихадист кој планирал клање во Виена и Христијанството? Затоа што и двете се религии?
Нормално дека ќе се реагира со револт, лицемерието е кај организаторите кои ете нашле софт таргет во тајната вечера/христијаните па си тераат некоја агенда.
Да, тоа е од К-15, дали веруваш или не, не е важно, не сум го измислил јас тој израз, има по Јутјуб ако мислиш дека не е така.
Да не си правник случајно?
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.102
Поени од реакции
32.157
За ваквиве што цел животен и работен век го имаат поминато во подривање на установените норми преку глумење некаква контра-култура, и сега, кога одеднаш, од глава им се удираат последиците од животните дела, не што не ми е жал , туку ми е и мило.
Барем се свестува за реалноста... Инаку прилично добар еволутивен биолог, и елоквентен лик, интересни (научни) книги пишува.
Автоматски споено мислење:

 

McLovin

Politically Incorrect
Член од
11 август 2016
Мислења
3.183
Поени од реакции
12.477

Не знам дали било коментирано ова на темава. Голем лајк за оваа постапка, иако иницијаторите на овој закон во БГ се најголемите непријатели на МК (ПП Взраждане). Воопшто не сум запознаен каков е односот на нашата влада во врска со оваа тема?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom