Охрид

Член од
20 декември 2023
Мислења
181
Поени од реакции
696
Транзит преку Галичица, наплатено 600 денари во еден правец, за една кола, само за минување. Патот - срање. Необезбеден, животни по патот, блокади. Пред некое време се искачував и на врвот, никаков знак освен некаде точки спреј од некој солидарен планинар. Правник не сум, ама по која основа се наплаќа таква сума и тоа на пат кој 80% се користи за транзит и 20% за посета на националниот парк?
 
Член од
11 октомври 2014
Мислења
2.295
Поени од реакции
2.285
ова е пред 1 месец малку бајато

Дали намерно известуваат погрешно?
Претепаниот(лихвар) прво удрил 60 год негов познаник за х причини па кога разбрал син му на 60 г...го начекале лихварот и му удриле едно газење па после ќотекот го однесле на маларична.....требело уште едно .....на лихварот...многу се курчит кај катамараните.
 

831

רַב אושר של חוכמה
Член од
8 ноември 2009
Мислења
6.864
Поени од реакции
12.372
Оти бе не кажувате дека после Гранит имало прејаки диви плажи се до Славија?
И шо се случува со оваа фантастична југословенска архитектура која ја открив случајно пошто го згрешив патот за време на морнинг вокот. Се почувствував како да сум открил мајански храм ко налетав на скалите. Жално е вакво здание да пропаѓа онака запоставено, заборавено.
Сликав онака брзински:
Screenshot_20240809_003544_Gallery.jpg

Screenshot_20240809_003618_Gallery.jpg

Screenshot_20240809_003657_Gallery.jpg
 
Член од
12 март 2009
Мислења
20.086
Поени од реакции
16.199
Оти бе не кажувате дека после Гранит имало прејаки диви плажи се до Славија?
И шо се случува со оваа фантастична југословенска архитектура која ја открив случајно пошто го згрешив патот за време на морнинг вокот. Се почувствував како да сум открил мајански храм ко налетав на скалите. Жално е вакво здание да пропаѓа онака запоставено, заборавено.
Сликав онака брзински:
Прегледај го приврзокот 425842

Прегледај го приврзокот 425843

Прегледај го приврзокот 425844
Mislish megu Granit I Metropolitan ? tsmu e kolku znam vodovod, ptvs plaza e Uniberzitetskata...tie shto gi slika da ne SE pomegu Slavija I Granit ?
 

831

רַב אושר של חוכמה
Член од
8 ноември 2009
Мислења
6.864
Поени од реакции
12.372
Mislish megu Granit I Metropolitan ? tsmu e kolku znam vodovod, ptvs plaza e Uniberzitetskata...tie shto gi slika da ne SE pomegu Slavija I Granit ?
Да, меѓу Славија и Гранит. Ете разбрав дека нркогаш било некаква детска болница. Штета што пропаѓа онака, штета.
 
Член од
21 мај 2009
Мислења
196
Поени од реакции
192
Да, меѓу Славија и Гранит. Ете разбрав дека нркогаш било некаква детска болница. Штета што пропаѓа онака, штета.
Тие плажи после Аквалина хотелот до Гранит се преубави. Едино само што таму можиш да најдиш огромни змии, мада тие се плашет од луѓе. Детската болница работеше порано, и беше супер центар за болни дечиња, после то го затворија и најверојатно некој ќе збучит хотел тука. А пред то се садеше трева таму, мислам дека најдоја многу саксии таму. Имаше некој чоек се вртеше таму, еднаш праевме муабет, викаше син ми го имат купено ова, ама не разбрав кој е и кој му е син.
 
Член од
24 август 2017
Мислења
485
Поени од реакции
1.092
Ohrid site preduslovi gi imat za medicinski turizam, ama odi razberi se so ovie bitangine sho zactrale deka pravecot trebit da mu e nea mudojna :tapp:
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.596
Поени од реакции
22.737
Ohrid site preduslovi gi imat za medicinski turizam, ama odi razberi se so ovie bitangine sho zactrale deka pravecot trebit da mu e nea mudojna :tapp:
Tocno , bas pogodi medicinski turizam, odsek psihicko neuramnotezeni( mislam koj normalen bi otisol tamu na odmor pod tie uslovi i ceni). I sega generalno tie vi se turistite, cat pat tinejderi i dotraeni holangjani so edna noga vgrob na koj im treba mir i tisina vo zalezot na zivotot :D .
 
Член од
24 август 2017
Мислења
485
Поени од реакции
1.092
Tocno , bas pogodi medicinski turizam, odsek psihicko neuramnotezeni( mislam koj normalen bi otisol tamu na odmor pod tie uslovi i ceni). I sega generalno tie vi se turistite, cat pat tinejderi i dotraeni holangjani so edna noga vgrob na koj im treba mir i tisina vo zalezot na zivotot :D .
Tokmu taka inace od kade idejava, kako eden normalen ne dojdovte, baska za domasni ne e loso drzavava I subvencii da davat kako stimul
 
Член од
30 јануари 2014
Мислења
808
Поени од реакции
526
Tocno , bas pogodi medicinski turizam, odsek psihicko neuramnotezeni( mislam koj normalen bi otisol tamu na odmor pod tie uslovi i ceni). I sega generalno tie vi se turistite, cat pat tinejderi i dotraeni holangjani so edna noga vgrob na koj im treba mir i tisina vo zalezot na zivotot :D .
Вдии, сегашнава ситуација е таква како ја опишуваш, но не мора да е така. Каков туризам нудиш, такви гости ќе дојдат. Ако укинеш дискотеки, ноќни барови, ако строго водиш сметка после 12 или 2 ноќе нема галама, ако не организираш фестивали како што е Аларм и не носиш српски турбо фолк певаљки, тогаш тинејџери нема да доагаат. Ако платиш доктори, отвориш болници, со најсовремена опрема тогаш ќе имаш медицински туризам. Ако го кренеш Охридско лето на врвно ниво, платиш светски уметници, отвориш галерии, кина, итн направиш услови за квалитетна музика, тогаш ќе имаш културен туризам.
Ова сега во Охрид е опортунистички, апартмански, хибриден туризам каде секој нуди што сака, каде нема контрола на понудата, каде палат и гасат мафијаши без никаков сттил и култура. Охригани се и виновни и не се. Виновни се затоа што се мрзливи и неорганизирани, но доведени се до ситтуација да не решаваат повеќе за својат град и својот живот. Градот урбанистички е уништен, но никој премногу не се буни, затоа што повеќетто имаат некоја бавча или нива, која ја дадоа на „инвеститорите„ за еден стан или неколку апартмани. И сега ги издаваат тие апартмани, им капе по некој денар, доста од нив се толку мрзливи што и не ги работат сами туку ги даваат на агенција. За грст денари си го уништија градот. И сега не чинат гостите. Епа не чинат, малку плаќаат, ама има причина за тоа
 
Член од
24 август 2017
Мислења
485
Поени од реакции
1.092
Vidi sea egzorcisti ne nudime pa vie pak idete :jeeee:inace koa veke se fakate za Ohrigani de vidite sho naprajle do sea tie od Bitola Dojran Mavrovo Krusevo Debar ili Berovo za mene mesta so I to kakov dobar potencijal pa onda zborete
 
Член од
5 март 2018
Мислења
16.169
Поени од реакции
18.169
Vidi sea egzorcisti ne nudime pa vie pak idete :jeeee:inace koa veke se fakate za Ohrigani de vidite sho naprajle do sea tie od Bitola Dojran Mavrovo Krusevo Debar ili Berovo za mene mesta so I to kakov dobar potencijal pa onda zborete
Шо му фали на Крушево ? Плус Крушевчани топ домаќини, гостопримливи, услужливи, културни.
Местото има таков спокој и душа како шо нема нигде во Македонија
 

Kajgana Shop

На врв Bottom