Ќе се вика, ќе се вика.. како!?

Член од
17 декември 2019
Мислења
2.171
Поени од реакции
3.740
За мене се Калина најубаво женско име и Дамјан машко име. Би сакал да знам за вас другите кои ви се омилени машки и женски МАКЕДОНСКИ имиња...
Žarko
 
Член од
11 април 2023
Мислења
1.945
Поени од реакции
6.099
По новава генерација ептен чудни и не секојдневни имиња им дава на децата.Пред скоро време кај ќерка та во градинка пратија покана за роденден на винер група што сме сите родители ,името на детето за чудење да не знаеш дали е машко или женско прв пат слушам такво име.Родителиве уште во старт го унаказиле детето,да чувам дома и милениче не би го крстил така.
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.825
Поени од реакции
9.484
Детето ако е крстено Жарко а кучето си го викате Шарко по кого и да викнеш двајцата доаѓаат.
Автоматски споено мислење:

Далибор е поглупаво од Давор. Дали бор, дали елка.
Комунизмот ни еба матер :pos:
 

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.794
Поени од реакции
20.099
Братучетка моја го крсти синот Иринеј, може ќе се замонаши детето, не знам никој со такво име, арно па и јас кога бев дете никој немаше име како моето, сите беа Елена, Билјана, Гордана..
 

Steff58

Човекојадец
Член од
22 мај 2024
Мислења
103
Поени од реакции
97
Братучетка моја го крсти синот Иринеј, може ќе се замонаши детето, не знам никој со такво име, арно па и јас кога бев дете никој немаше име како моето, сите беа Елена, Билјана, Гордана..
Ако се замонаши нема да го има тоа име, така да, за џабе го фрлила детето по вода.
 
Член од
13 јули 2024
Мислења
362
Поени од реакции
489
kakva tema koj kako saka neka si go vika deteto sho ima veze neka odlucat majka tatko baba dedo neka ima konsultacii i so kumot nema potreba od osuda mozda ke cita nekoj i ke se navredi zasto imeto sho go planiral za detoto tukae u negativna konotacija prica toa e
 

Schmetterling ʚїɞ

Ein Leben ohne dich ist wie eine Reise ohne Ziel.
Член од
14 февруари 2024
Мислења
81
Поени од реакции
177
А Лука? Ок е да го крстиш Лука ако се твоите избеглици од екс ју војниве или дедоти хрват добил прекоманда у битолски гарнизон на времето. Ама немој бе да ми го крстиш Лука со намера магично дедоти Ристо од Сарамзалино што го бере каварџикот да се претвори у Шиме морепловецот од Дуги Оток или Корчула. Неможе бе не ви проаѓа.
Ама зошто името Лука одма го поврзувате со Хрватска?!
Ниту е српско, ниту хрватско, старо православно име. Во многу краеви на Македонија се сретнуваат варијации на името, Лукан, Луке уште од памтивек, ама не, хрватско било :confused:
 

McLovin

Politically Incorrect
Член од
11 август 2016
Мислења
3.183
Поени од реакции
12.477
Максиминимилијан признавам само.
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
10.079
Поени од реакции
24.897
Покондурена има корен во српскиот јазик, на македонски би требало да кажеш почевларена.
Ни србите не викаат кондури туку ципели па по твојава ретардирана логика треба да биде поципелена тиква.
А за поимот покондИрена што е правилно, ти објасни злате.
Автоматски споено мислење:

Заедно со Данило и Давор се најглупи имиња.
Типичен Србин. Мрзи Црногорци, мрзи Хрвати ...
 
Последно уредено:
Член од
9 октомври 2022
Мислења
1.917
Поени од реакции
4.967
Ама зошто името Лука одма го поврзувате со Хрватска?!
Ниту е српско, ниту хрватско, старо православно име. Во многу краеви на Македонија се сретнуваат варијации на името, Лукан, Луке уште од памтивек, ама не, хрватско било :confused:
Ај сеа да не се лажеме.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom